ελληνική μουσική
    808 online   ·  210.833 μέλη

    Ερώτηση για κλασσικό - σύγχρονο τραγούδι!

    Atsallica
    27.05.2012, 02:21

    Καλησπέρα!

    Λεγομαι Μιχάλης και εχω κανει εναμιση χρονια περιπου συγχρονο τραγουδι. Για πολλους και διαφορους λογους εδω και καποιο καιρο εχω ξεκινησει κλασσικο με αλλον καθηγητη.

    Ο καθηγητης με τον οποιο κανω τωρα κλασσικο υποστηριζει οτι κανοντας κλασσικο δεν σημαινει οτι θα εχω μια συγκεκριμενη τοποθετηση βρεξει χιονισει ( αναφερομαι πχ σε περιστατικα του στυλ "τραγουδαω εντεχνο σαν να λεω αρια στην λυρικη", αλλα θα μαθω να εχω τον ΠΛΗΡΗ ελεγψο της φωνης μου και απο εκει και περα χρησιμοποιω οτι εγω θελω)

    Θα με ρωτησετε τι θελω να τραγουδησω και εδω ειναι λιγο περιεργο μιας και δεν ασχολουμε αποκλειστικα με ενα ειδος.

    Ισχυει αυτο που μου πε ο καθηγητης μου? 

    Ευχαριστω εκ των προτερων!!


    Agatha-L
    04.06.2012, 11:58
    Παράθεση:

    Το μέλος Atsallica στις 27-05-2012 στις 02:21 έγραψε...

    Καλησπέρα!

    Λεγομαι Μιχάλης και εχω κανει εναμιση χρονια περιπου συγχρονο τραγουδι. Για πολλους και διαφορους λογους εδω και καποιο καιρο εχω ξεκινησει κλασσικο με αλλον καθηγητη.

    Ο καθηγητης με τον οποιο κανω τωρα κλασσικο υποστηριζει οτι κανοντας κλασσικο δεν σημαινει οτι θα εχω μια συγκεκριμενη τοποθετηση βρεξει χιονισει ( αναφερομαι πχ σε περιστατικα του στυλ "τραγουδαω εντεχνο σαν να λεω αρια στην λυρικη", αλλα θα μαθω να εχω τον ΠΛΗΡΗ ελεγψο της φωνης μου και απο εκει και περα χρησιμοποιω οτι εγω θελω)

    Θα με ρωτησετε τι θελω να τραγουδησω και εδω ειναι λιγο περιεργο μιας και δεν ασχολουμε αποκλειστικα με ενα ειδος.

    Ισχυει αυτο που μου πε ο καθηγητης μου? 

    Ευχαριστω εκ των προτερων!!



    Αγαπητέ Μιχάλη γεια! Το σίγουρο είναι πως με το κλασικό τραγούδι θα αποκτήσεις την πιο άρτια τεχνική γιατί μιλάμε για το πιο απαιτητικό είδος.Θα καλλιεργήσεις τη φωνή σου σε όλο της το εύρος και θα αποκτήσεις (φυσικά με πολλή δουλειά και επιμονή) δυνατότητες που ούτε τις φανταζόσουν! Υπάρχει βέβαια ο κίνδυνος να τραγουδας με "Λυρκό" ύφος και άλλα είδη τραγουδιού. Αυτό θα πρέπει να το προσέξεις έτσι ώστε να μην πέσεις στην παγίδα. Υπάρχουν διαφορές στην άρθρωση (όχι στην αναπνοή ή στην τοποθέτηση) και σε αυτό θα σε βοηθήσει εκτός από το δάσκαλό σου και η εμπειρία καθώς και οι γνώσεις που θα αποκτάς κατα τη διάρκεια των σπουδών σου. Να ακους πολλά στυλ τραγουδιού και να προσπαθείς και μόνος σου να καταλάβεις τις διαφορές στην εκφορά του ήχου. Σιγά-σιγά θα αρχίσεις να καταλαβαίνεις τι συμβαίνει... Φιλικά Agatha
    BAGRATION
    05.06.2012, 16:52

    Ο Πλήρης έλεγχος, πέραν του ότι είναι σχεδόν αδύνατο να επιτευχθεί, δεν είναι το ζητούμενο στην τέχνη.


    Atsallica
    05.06.2012, 17:34
    Καταλαβα Agatha ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου και την απάντηση σου! Bagration οπως το θετεις θα συμφωνησω μαζι σου 100%!
    Agatha-L
    05.06.2012, 22:05
    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 05-06-2012 στις 16:52 έγραψε...

    Ο Πλήρης έλεγχος, πέραν του ότι είναι σχεδόν αδύνατο να επιτευχθεί, δεν είναι το ζητούμενο στην τέχνη.



    Δε θα διαφωνήσω μαζί σου. Σαφώς και δεν είναι το ζητούμενο στην τέχνη. Η τεχνική είναι απλώς το μέσον για να μπορέσουμε να ξεπεράσουμε τα εμπόδια και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε πολλές φορές όταν τραγουδάμε . Δεν εκφραζόμαστε με την τεχνική αλλά με την τέχνη.
    Agatha-L
    05.06.2012, 22:14
    Παράθεση:

    Το μέλος Atsallica στις 05-06-2012 στις 17:34 έγραψε...

    Καταλαβα Agatha ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου και την απάντηση σου! Bagration οπως το θετεις θα συμφωνησω μαζι σου 100%!

    . Ελπίζω να σε διαφώτησα λιγάκι. Εύχομαι να απολαμβάνεις το τραγούδι ό,τι κι αν τραγουδάς· άλλωστε η μουσική δεν έχει όρια. Μπορείς να χαίρεσαι να τραγουδάς μια άρια ή ένα ροκ κομμάτι. Απόλαυσέ το και μη σκέφτεσαι αν το ένα είδος είναι εις βάρος του άλλου
    Atsallica
    06.06.2012, 14:22
    Ναι Agatha με βοηθησες πιστευω πάρα πολυ! Εχεις δικιο σε αυτα που λες. Σε ευχαριστω πολυ για τον χρόνο σου και την καλη σου διαθεση!