ελληνική μουσική
    759 online   ·  210.832 μέλη

    Βοήθεια για αγορά μπουζουκιού

    JimmysCY
    27.05.2012, 13:13

    Καλησπέρα:)

    Σε λίγο καιρό θα αγοράσω το πρώτο μου μπουζούκι και θα ήθελα κάποιες συμβουλές.

    1. Πόσο ακριβά και γενικά τιμές για ένα μπουζούκι για ξεκίνημα

    2. Τρίχορδο ή τετράχορδο?

    3. Χωρίς να αρχίσω μαθήματα θα μπορώ να μάθω μόνος μου ή είναι δύσκολο? 

    Ευχαριστώ και καλή συνέχεια!


    -----------------

    You only live once, but if you do it right once is enough.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : JimmysCY στις 27-05-2012 14:58 ]


    killbill2
    29.05.2012, 11:10
    είμαι στο ίδιο στάδιο και εγώ! θέλω επίσης να ρωτήσω το 3χορδο απο το 4χορδο έχουν μεγάλη διαφορά όσον αφορά τις νότες; δηλαδή οι χορδές στο 4χορδο είναι εντελώς σε διαφορετικό τόνο από αυτές του 3χορδου; ή είναι οι ίδιες ακριβώς με μια χορδή παραπάνω;
    yiannakis
    30.05.2012, 19:04

    Παιδια, οι τιμες γενικα ποικιλλουν αναλογα με την ποιοτητα που θελει ο καθενας. Για παραδειγμα ενα απλο μπουζουκι για ξεκινημα μπορει πχ ο Ματσικας να το εχει 250-300 ευρω, ενω ο Βαρλας 800-1000 ευρω. Ειναι αναλογα με τα ξυλα και τον τροπο κατασκευης.

    Τωρα υπαρχουν και οι κατασκευαστες των οποιων οι τιμες επισης ποικιλλουν. Γενικα οσον αφορα τις τιμες το θεμα θελει ψαξιμο, δλδ να παρεις σβαρνα οσα μαγαζια με μπουζουκια ξερεις (η θα μαθεις ψαχνοντας στο ιντερνετ), θα δοκιμαζεις και θα ρωτας. Απ'οτι βλεπω εισαι απο Κυπρο, αλλα εκει δεν ξερω τι γινεται, αν ξερει καποιος απο εδω ας μας διαφωτισει!

    Οσον αφορα το 3χορδο και το 4χορδο, ναι μεν μοιαζουν αλλα πολλοι τα θεωρουν διαφορετικα οργανα. Το 4χορδο εχει νοτες, απο κατω προς τα πανω Ρε, Λα, Φα, Ντο. Το 3χορδο εχει Ρε, Λα, Ρε, στην ουσια 2 νοτες αν και 3χορδο.

    Οι 2 πρωτες (Ρε, Λα) ειναι ακριβως οι ιδιες και στα δυο, αλλαζουν μονο οι πανω (Φα, Ντο, ή Ρε αντιστοιχα). Εδω ειναι καθαρα θεμα προτιμησης. Αν θελεις να παιξεις μονο λαικα και ρεμπετικα, θεωρητικα το 3χορδο ειναι καλυτερο, ενω αν θελεις να επεκταθεις και σε πιο "συγχρονα/μοντερνα" και δεν ξερω τι αλλο, τοτε το 4χορδο ειναι πιο καλο. Βεβαια αυτο ειναι προσωπικη αποψη και οπως ειπα αυτη η επιλογη ειναι θεμα προτιμησης του καθενος. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τα δοκιμασεις και τα 2 και να αποφασισεις.


    Αν εχεις γενικα μια ιδεα απο μουσικη (πχ απο αλλο οργανο) τοτε πιστευω οτι θα μπορουσες και μονος σου. Μην ξεχνας οτι πολλοι μεγαλοι μπουζουξηδες ηταν αυτοδιδακτοι. Αλλα γενικα ενας δασκαλος παντα βοηθαει, οποτε αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα, θα σου προτεινα να πας σε εναν δασκαλο εστω για αρχη μεχρι να μπεις σε εναν δρομο.

    Καλη αρχη!!


    JimmysCY
    31.05.2012, 09:35

    Παράθεση:

    Το μέλος yiannakis στις 30-05-2012 στις 19:04 έγραψε...

    Παιδια, οι τιμες γενικα ποικιλλουν αναλογα με την ποιοτητα που θελει ο καθενας. Για παραδειγμα ενα απλο μπουζουκι για ξεκινημα μπορει πχ ο Ματσικας να το εχει 250-300 ευρω, ενω ο Βαρλας 800-1000 ευρω. Ειναι αναλογα με τα ξυλα και τον τροπο κατασκευης.

    Τωρα υπαρχουν και οι κατασκευαστες των οποιων οι τιμες επισης ποικιλλουν. Γενικα οσον αφορα τις τιμες το θεμα θελει ψαξιμο, δλδ να παρεις σβαρνα οσα μαγαζια με μπουζουκια ξερεις (η θα μαθεις ψαχνοντας στο ιντερνετ), θα δοκιμαζεις και θα ρωτας. Απ'οτι βλεπω εισαι απο Κυπρο, αλλα εκει δεν ξερω τι γινεται, αν ξερει καποιος απο εδω ας μας διαφωτισει!

    Οσον αφορα το 3χορδο και το 4χορδο, ναι μεν μοιαζουν αλλα πολλοι τα θεωρουν διαφορετικα οργανα. Το 4χορδο εχει νοτες, απο κατω προς τα πανω Ρε, Λα, Φα, Ντο. Το 3χορδο εχει Ρε, Λα, Ρε, στην ουσια 2 νοτες αν και 3χορδο.

    Οι 2 πρωτες (Ρε, Λα) ειναι ακριβως οι ιδιες και στα δυο, αλλαζουν μονο οι πανω (Φα, Ντο, ή Ρε αντιστοιχα). Εδω ειναι καθαρα θεμα προτιμησης. Αν θελεις να παιξεις μονο λαικα και ρεμπετικα, θεωρητικα το 3χορδο ειναι καλυτερο, ενω αν θελεις να επεκταθεις και σε πιο "συγχρονα/μοντερνα" και δεν ξερω τι αλλο, τοτε το 4χορδο ειναι πιο καλο. Βεβαια αυτο ειναι προσωπικη αποψη και οπως ειπα αυτη η επιλογη ειναι θεμα προτιμησης του καθενος. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τα δοκιμασεις και τα 2 και να αποφασισεις.


    Αν εχεις γενικα μια ιδεα απο μουσικη (πχ απο αλλο οργανο) τοτε πιστευω οτι θα μπορουσες και μονος σου. Μην ξεχνας οτι πολλοι μεγαλοι μπουζουξηδες ηταν αυτοδιδακτοι. Αλλα γενικα ενας δασκαλος παντα βοηθαει, οποτε αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα, θα σου προτεινα να πας σε εναν δασκαλο εστω για αρχη μεχρι να μπεις σε εναν δρομο.

    Καλη αρχη!!



    Ευχαριστώ πολύ αδερφέ!!:)


    killbill2
    07.06.2012, 15:25
    Αυτο που με προβληματίζει είναι ότι αν μάθω 3χορδο δεν θα ξέρω 4χορδο και αντίστροφα αφού διαφέρουν οι χορδές.... Ξέρω κιθάρα και πλήκτρα. Δεν έχω λεφτά για μαθήματα δεδομένου ότι κάποια χρήματα θα τα διαθέσω και για αγορά μπουζουκιού! (ίσως το πάρω με δόσεις) ΒΛέπω κυκλοφορούν πολλές μέθοδοι με DVD-CD. Επειδή εχω και καλό αυτί πιστεύω θα μάθω γρήγορα. Ποιές μάρκες στα μπουζούκια θεωρούνται καλές; όπως στην κιθάρα έχουμε Fender, gibson κλπ στα μπουζούκια τι παίζει από μάρκες;
    VA505
    08.06.2012, 16:28

    Στα μπουζουκια δεν υπαρχουν τοσο πολύ οι μεγάλες οι μάρκες όπως στις κιθάρες.  Τα πιο καλά μπουζουκια είναι απο μικρούς οργανοποιούς και το κάθε ένα έχει την δική του ξεωριστή φωνή.  Στην Κύπρο μπουζουκι βρίσκεις απο €400 μέχρι €2,500. Αφου παίζεις κιθάρα, καλό είναι να πάρεις ένα μπουζουκι γύρω στα €1000. Στην Λαρνακα καλό μαγαζί για μπουζούκια είναι το Nikos music shop, απέναντι απο American Academy κάνει και μαθήματα μπουζουκιου.


    akisimo
    29.06.2012, 22:17
    Εγω πάντως θα σας πρότεινα 4χορδο μπουζούκι γιατί δεν περιορίζεσαι στο ρεπερτόριο όπως με το τρίχορδο!
    xkostas
    19.02.2019, 19:08
    Προσοχή ..καλύτερα να αγοράσεις με κάποιον δάσκαλο ή που ξερει για να μην σε δώσουν σκληρό όργανο ..να μην μπορει να παίζεται...