ελληνική μουσική
    645 online   ·  210.829 μέλη
    PanosVl
    31.05.2012, 18:13

    Γειά σας παιδιά είμαι καινούργιος στο Φορουμ.Και ο λόγος που γράφτικα είναι οτι πηρα μια μεγάλη απόφαση {#emotions_dlg.tt2} να αρχισω να μαθω κιθάρα μόνος μου..!Αρχικός μου στόχος είναι να μαθω τραγούδια γνωστα που μου αρεσουν και να τα παίζω κυρίως Ελληνικά απο κει και πέρα όπου μας παει..!!Θα ήθελα όμως μερικές συμβουλές σας ομως..!!Τι κιθαρα θα ήταν το προτιμοτερο να παρω για αρχη μια οσο πιο οικονομική γινεται δηλαδη και τζαμπα που λεει ο λόγος γιατι εχω ορεξη τωρα να αρχισω και δεν μπορω να μαζευω χρηματα θα μου παρει καιρό καλα την ηλεκτρικη την αποριπτω γιατι γουσταρω να παιζω και κανα λαϊκό ή ρεμπετικο {#emotions_dlg.tt2} και πως μπορω να δω πως παιζονται τα τραγουδια μπαμ δηλαδή τις χορδες που θα πρεπει να πατάω {#emotions_dlg.tt2} γιατί από νοτες δεν σκαμπάζω και για αρχη δεν με πολυενδιαφερει και ολας !!! Θα με βοηθήσει πολύ βοηθιά σας πραγματικα( στο να ποροθω κ αλλο)


    PanosVl
    31.05.2012, 18:37

    Παιδιά θέλω την γνώμη όλων σας...!! πλιζζζ!!!{#emotions_dlg.clap}


    Mad4U
    31.05.2012, 21:28

    δανισου απο κανενα φιλο σου...κ εγω αυτο εκανα..για μενα οσο λαικο μπορεις να παιξεις σε μια ακουστικη τοσο μπορεις να παιξεις και σε ηλεκτρικη...Εγω δανιστικα κλασικη (για 5 μηνες) αγορασα ακουστικη, και σε λιγοτερο απο μισο χρονο βαρεθηκα ολα τα ελληνικα ατεχνο-εντεχνα ευκολα τραγουδια και αγορασα ηλεκτρικη και γουσταρω!


    laikos123
    31.05.2012, 21:53
    δεν είναι ανάγκη να ξές νότες αν παίζεις συνχορδίες.Απο κιθάρα εγώ θα σου έλεγα να πάρεις απο τον Νάκα έχει καλές προσφορές.Μπές στο site και διάλεξε μια κλασσική/ακουστική αφου θα παίξεις έντεχνολαικά.καλή αρχή εύχομαι και ότι απορία έχεις εδώ είμαστε
    inkve
    31.05.2012, 23:46

    ακουστικη παρε...δεν υπαρχει  λογος να παρεις κλασσικη κιθαρα και να την χρησιμοποιεις σαν ακουστικη....συν οτι ουτως η αλλως για αυτο που θες ακουστικη χρειαζεσαι

    εγω αντιθετα θα προτεινα να παρεις οπουδηποτε αλλου οργανο εκτος απο τον νακα...

    καλο ειναι να βρεις μια ιστοσελιδα με φωτογραφιες ομως πολυ βασικο ειναι εκτος απο το να βλεπεις τι πιανεις πανω στην κιθαρα να το πιανεις και σωστα

    καλες αγορες


    PanosVl
    01.06.2012, 08:40

    Παιδιά σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας..!Ναι τελικα λεω να κατληξω σε ακουστικη το πιο πιθανο αυτο ειναι δηλαδη κατα 99%..Τωρα γι'αυτο για τον Νακα..Κοιταχτε δεν νομιζω να παρω απο τον νακα γιατι εχω βρει και αγγελιες που πουλανε μεταχειρισμενες κιθαρες και στο ebay..Εε πολυ θα πειτε εε τον μλκ θα παει να παρει μια κιθαριτσα και θα την παρει μεταχειρησμενη..!! ΑΛΛΑπιστευω για αρχη για να μαθω μια χαρα θα μου κατσει...!!Τωρα αν βρω δουλεια αυτο το διαστημα και εχω χρηματα τοτε ναι θα παω να παρω μια καινουργια και καλη...!!Πειτε μου ομως ρε μαγκες που μπορω να δω πως να παιξω τραγουδια με προγραμματα ή στο ιντερνετ γιατι το guitar pro από οτι είδαι τις νοτες σου βγαζει {#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.helpsmilie}{#emotions_dlg.helpsmilie}


    trelakias
    01.06.2012, 09:45

    Μην χαλιέσαι για τη μεταχειρισμένη γιατί είναι η καλύτερη επιλογή.

    Τώρα για τα τραγούδια που λες... ε δε γίνεται να μην μάθεις 2 πράγματα.  Το πρώτο που θα ασχοληθείς είναι να μάθεις να πιάνεις τις συγχορδίες.  Τα βασικά μπορείς να τα βρεις και εδώ ή σε άλλα site ή σε βιβλία.

    Μουσικό όργανο είναι, όχι παιχνίδι και αποτελέσματα θα δεις με τον καιρό.  Στην αρχή θα πρέπει να κάνεις υπομονή μέχρι να αρχίσεις να παίζεις τραγούδια.  Όσο πιο σοβαρά το δεις τόσο καλύτερα αποτελέσματα θα έχεις όμως.


    PanosVl
    01.06.2012, 12:41

    Κοιτα φίλε τρελακια εγω επαιζα μπουζουκι λιγακι τροπος του λεγην βασικα κανα 6μηνο ωδειο οταν ημουν πιτσιρικας και λιγο περυσι που αρχισα απλα να παιζω το ζεϊμπεκικο της ευδοκιας απλα απο ένα βιβλιαρακι κοιταγα που είχε αριθμημενη την καθε σειρα και σ ελεγε τα νουμερα και ετσι το επαιζες..!


    trelakias
    01.06.2012, 13:12

    Ωραίος! Ψάξε για ταμπλατούρες Smile


    Stathis97
    01.06.2012, 13:38
    Φιλε Πανο, το Guitar Pro ειναι το καλυτερο προγραμμα για κιθαρα. Σου δειχνει απο πάνω νότες κι απο κατω tabs, δηλαδη εξι γραμμες με αριθμους οι οποιοι αντιπροσωπευουν το ποιο ταστο πατας. Επισης τα αρχεια του GP εχουν και τις νοτες για τα υπολοιπα οργανα το τραγουδι. Βεβαια δυσκολα βρισκεις εντεχνα κλπ για GP. Οποτε απλα θα ψαχνεις για TABS, πχ. Σ'αναζητω tabs, ή για συγχορδιες Chords, πχ Σ'αναζητω chords.
    PanosVl
    01.06.2012, 19:34
    Ευχαριστω αλλη μια φορά όλου σας που εχετε ορεξη και μου εξηγήτε μια τελευταια χαρη ενα σιτε στιλτε μου ρ μαγκες με tabs και Chords απο ελληνικά τραγούδια...!!!!!