ελληνική μουσική
    608 online   ·  210.830 μέλη

    Synthesizer Roland jx-1 ή αρμόνιο Yamaha PSR-E223?

    nightwish00
    02.06.2012, 10:46

    Γειά σας είμαι νέα στο φόρουμ θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι....κάνω εδω και λίγο καιρό πιάνο και θα ηθέλα να αγοράσω ένα αρμόνιο ή synthesizer βασικά δεν ξερω ποιό είναι πιο καλό από τα 2 και τι διαφορές έχουν....έχω βάλει στο μάτι ενα synthesizer Roland jx-1 και ενα αρμονιο Yamaha PSR-E223 ποιό συμφέρει να πάρω? να υποθέσω οτι το synthesizer χρειάζεται ενισχυτή.Επίσης να προσθέσω οτι το αρμόνιο ειναι σετ και εχει ακουστικά και βάση...αν μπορείτε και έχετε τον χρόνο απαντήστε μου....ευχαριστώ!


    noizreduction
    02.06.2012, 14:48

    το αρμονιο εχει δικους του ηχους, δικα του ηχεια ( συνηθως ) και γενικοτερα ειναι απλως αλλο ενα οργανο "εκμαθησης", αλλα σε διαφορετικο επιπεδο απο το πιανο.

    Αντιθετως το synth ειναι ενα οργανο που δημιουργει ηχους ( εξαρταται βεβαια και τις μηχανες συνθεσης που εχει πανω του ), δεν εχει ηχεια, ενω απευθυνεται αποκλειστικα σε ανθρωπους που τους αρεσει η διαδικασια δημιουργιας προσωπικου ηχου για live, ηχογραφησεις, κλπ.

    Στην δικη σου περιπτωση ομως δεν ειναι ξεκαθαρο το τι θες, αφου δεν αναφερεις για ποιο λογο το θες. Εκμαθηση αρμονιου; Lives? Μελετη πιανου, πανω σε αρμονιο;


    nightwish00
    02.06.2012, 15:10

    το θελω για εκμαθηση αρμονιου αλλα θελω να συνθεσω και δικους μου ηχους......ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2 μοντελα το Yamaha psr-e223 και το Roland jx-1.....αλλα το Roland το συγκεκριμενο δεν ξερω αν ειναι καλο...να ρωτησω και κατι ασχετο? ολα τα αρμονια η synthesizer εχουν τα απαραιτητα καλωδια μεσα στην συσκευασια για να λειτουργησουν η χρειαζεται να τα αγορασω εγω? 


    noizreduction
    02.06.2012, 23:46

    Ολα τα πληκτροειδη που εχουν αναγκη απο ρευμα εχουν μεσα τα τροφοδοτικα τους, οποτε γι'αυτο τον τομεα δεν πρεπει ανησυχεις. Στα synths δεν εχει καλωδια συνδεσης του οργανου με τα ηχεια ή τη κονσολα που θα συνδεθει, οποτε να το εχεις αυτο κατα νου!