ελληνική μουσική
    528 online   ·  210.844 μέλη

    Βοηθήστε το MusicHeaven!

    jorge
    13.04.2003, 22:25
    Βοηθήστε το MusicHeaven να ανέβει στη διεθνή κατάταξη με τα καλύτερα sites!

    Πως;

    Με το να κατεβάσετε την Alexa Toolbar από το http://download.alexa.com

    Τι προσφέρετε σε εσάς;
    1. Όταν βρίσκετε σε κάποιο site, βλέπετε την κατάταξή του. Ετσι καταλαβαίνετε αν το επισκέπτεται κόσμος. Π.χ. αν κάποιο site είναι μέσα στα 100.000 καλύτερα sites, τότε πρόκειται για site με αξιόλογο περιεχόμενο.
    2. Σε κάθε site βλέπετε μια λίστα με άλλα ΠΑΡΟΜΟΙΑ sites. Π.χ. αν είστε στο www.olga.net (έχει στίχους), θα δείτε μια λίστα με άλλα sites που έχουν στίχους, χωρις να αναγκάζεστε να ψάχνετε σε μηχανές αναζήτησης!

    Τι προσφέρετε στο MusicHeaven;
    Κάθε φορά που μας επισκέπτεσθε, ανεβαίνουμε στην παγκόσμια κατάταξη! Τώρα είμαστε στη θέση no 264 στην Ελλάδα και στη θέση no 51896.

    Η Alexa Toolbar είναι πολύ μικρή σε μέγεθος και πραγματικά πολύ χρήσιμη!
    http://download.alexa.com

    Ο λόγος δεν έχει λόγο να λέγεται...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: jorge στις 13-04-2003 22:32 ]
    dinaki13b
    13.04.2003, 23:01
    Εγώ πάντως το κατέβασα είναι πολύ γρήγορο και εύκολο. Κι αν είναι να βοηθήσω και το Musicheaven..
    jorge
    13.04.2003, 23:35
    Thanx Dinaki
    gate
    15.04.2003, 01:37
    Λοιπόν ...
    μετά από εναν ισχυρό εκβιασμό που υπέστην από τον administrator Jorge... εξαναγκάζομαι να σας παρακαλέσω να κατεβάσετε όλοι την Alexa...γιατί οι φιλοδοξίες του Jorge να κατακτήσει την κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης είναι ασυγκράτητες...

    "Η ζωή χωρίς μουσική θα ήταν ένα σφάλμα..." Νίτσε

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: gate στις 15-04-2003 02:02 ]
    jorge
    15.04.2003, 12:16
    Ναι, ακριβώς έτσι είναι!

    Αν δεν περάσουμε το Yahoo! δεν θα ησυχάσω!!!
    composer
    15.04.2003, 14:06
    Kai egw mesa Jorge gia tou kalo tou paradisou mas!
    Rose
    30.05.2003, 09:39
    mission accomplished! twra elpizw oti o web administrator ths etaireias de 8a me parei sto kunhgi!
    baxar
    30.05.2003, 10:00
    DONE!!!
    jorge
    30.05.2003, 10:04
    Rose μην ανησυχείς. Δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα στο δίκτυο. Είναι σαν μια πολύ μικρή "σελίδα" μέσα στο site το οποίο βρίσκεσαι. Για κάθε site που επισκέπεσαι η πληροφορία που στέλνει η Alexa είναι μόνο α) η κατάταξη του τρέχοντος site και β) sites που έχουν παρόμοια θεματολογία (αν υπάρχουν).

    Οπότε... dont worry
    Elen
    30.05.2003, 16:45
    Δε λέω βρε παιδιά, να βοηθήσουμε, αλλά μη μας πιάνει και η μανία της πρωτιάς!! Και δεν είμαι καθόλου σίγουρη για το :
    Quote:
    αν κάποιο site είναι μέσα στα 100.000 καλύτερα sites, τότε πρόκειται για site με αξιόλογο περιεχόμενο

    . Επιτρεψέ μου jorge να έχω τις επιφυλάξεις μου!!
    Δε νομίζω ότι σημασία έχει η ποσότητα, αλλά η ποιότητα!! ¶ρα, μόνο μια υψηλή θέση στην κατάταξη, εμένα δε μου λέει τίποτα! Και πάνω απ'όλα, μην αρχίζουμε να "λαχανιάζουμε" για να "κατακτήσουμε" την κορυφή!! Μην ξεχνάμε πως ό, τι κάνουμε,για το κέφι μας το κάνουμε και όχι με ανταγωνιστική διάθεση! Τουλάχιστον για μένα αυτό ισχύει..
    jorge
    30.05.2003, 17:15
    Quote:
    Μην ξεχνάμε πως ό, τι κάνουμε,για το κέφι μας το κάνουμε και όχι με ανταγωνιστική διάθεση!



    Σωστό! Βεβαίως και δεν υπάρχει ανταγωνιστική διάθεση. Αν υπήρχε, δεν θα είχαμε ενότητες που προβάλλουν άλλα sites ("Σύνδεσμοι", "Site του μήνα","10 Top Sites")

    Είναι καλό για το site να ανεβαίνει σε αυτή τη λίστα (η οποία δημοσιεύεται και σε αρκετά άλλα sites), όχι για να "προσπερνάμε" άλλους δικτυακούς τόπους, αλλά:

    1. για να μας μαθαίνουν τα ΜΜΕ και ενδεχομένως να μας προβάλλουν
    2. να μας επισκέπτονται περισσότερα άτομα και να υπάρχει έντονη συμμετοχή στο Forum & στο chat
    3. να φαίνεται οτι σε αυτό το site υπάρχει "ζωή"
    4. να μας δουν εταιρίες που θα δεχθούν να γίνουν χορηγοί σε διαγωνισμούς (βλ. Protasis)
    5. Να νιώσουν όλα τα ενεργά μέλη πως αυτό που κάνουν βρίσκει ανταπόκριση και αναγνωρίζεται.

    Όσο για το "αν κάποιο site είναι μέσα στα 100.000 καλύτερα sites, τότε πρόκειται για site με αξιόλογο περιεχόμενο ", Elen έχεις δίκιο γιατί ο κάθε άνθρωπος αξιολογεί διαφορετικά. Το εννοούσα σε γενικές γραμμές, όχι απόλυτα. Χρησιμοποιώ 3 μήνες το Alexa Toolbar και έχω δει απαράδεκτα (για μένα) sites μέσα στα Top 100.000. Για κάποιους άλλους όμως θεωρούνται ενδιαφέροντα, γι' αυτό και έχουν αρκετούς επισκέπτες.