ελληνική μουσική
    533 online   ·  210.834 μέλη

    Αγαπημένες ταινίες?

    Ner0
    20.06.2012, 07:05

    Δεν βρηκα αναλογο θεμα οσο και αν εψαξα και αποφασισα να ανοιξω εγω ενα.

    Ελευθερα..Smile


    freddieKrueger
    20.06.2012, 12:20

    Ενδιαφέρων θεματάκι!Μπράβο φίλε μου!Λοιπόν μου έρχονται έτσι στα γρήγορα δύο ταινίες που πάντα παρακολουθώ με ενθουσιασμό και τις θεωρώ αριστουργήματα:1)

    2)


    kamelia8
    29.06.2012, 22:21

    The illusionist. Πολύ μπροστά.


    renabill
    05.07.2012, 08:36
    Δεν ξέρω ποιές να διαλέξω.... Ημερολόγιο Μπρίτζετ Τζόουνς, Inception, the international, amelie, Οι ζωές των άλλων...
    Depoulina
    05.07.2012, 20:36
    Δεν ξέρω επίσης ποιες να διαλέξω!Ας πούμε Πολίτικη κουζίνα και the Pacifier!
    optiras
    07.07.2012, 01:56

    1)Blade Runner του Ρίντλεϊ Σκοτ (με το αρχικό τέλος)

    2)Η γέφυρα του ποταμού Κβάι του Ντέιβιντ Λιν

    και τέλος,μια ταινία που έχω δει στην ιταλία στα ιταλικά και από όσο ξέρω δεν έχει κυκλοφορήσει στην ελλάδα (λογικό μια και έχει πολλές αναφορές σε ιταλικά πράγματα και αν δεν ξέρει κανείς την ιταλική κουλτούρα μπορεί να μην καταλάβει):

    ''δεν μας μένει παρά να κλάψουμε'',τίτλος στα ιταλικά:non ci resta che piangere με τους Ρομπέρτο Μπενίνι και τον μακαρίτη ΜάσΙμο Τροΐζι,οι οποίοι βρίσκονται ξαφνικά πίσω στο μεσαίωνα...

    Ακόμα μια: Φαρενάιτ 453

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : optiras στις 07-07-2012 01:58 ]


    YesImNoob
    13.09.2012, 12:26

    Δύσκολο να τις συμπεριλάβω όλες, όποτε θα πω μερικες που μου έρχονται αυθόρμητα, όπως το Ides of March, Fight Club, Se7en, Indiana Jones Trilogy, The Dark Knight Rises, Cat on a Hot Tin Roof, School of Rock, Η Μεγαλη Αποδραση... αυτα προς το παρον  {#emotions_dlg.rockon}


    -----------------

    You see, madness, as you know, is like gravity. All it takes is a little
    Link

    " target="_blank">push! 

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : YesImNoob στις 13-09-2012 12:27 ]


    Mad4U
    14.09.2012, 02:07

    Οι περισσοτερες τενιες του David Fincher (s7ven, fight club, social network)

    ολες του Christopher Nolan (inception, the dark knight)

    Juno, The exorcism of emily rose, Lion King, The Piano


    venceremos
    18.09.2012, 04:09

    Το αγαπα με αν τολμας μαρεσε πολυ..
    το φαινομενο της πεταλουδας το πρωτο μαρεσε οταν το πρωτοειδα..
    το notebook μαρεσε, το sleepers, ο λαβυρινθος του πανα..
    και αλλα πολλα...


    venceremos
    18.09.2012, 04:15

    the girl with the dragon tatoo..matrix..v for vendetta.. κι αλλα απειρα.. το lion king μαρεσε και μενα χαχα, απο παιδικα τι να πρωτοθυμηθω δηλαδη, η πενταμορφη και το τερας, anastasia.. :) ρομπεν των δασων.. (ερωτας..).. για να αναφερω παιδικες σειρες.. the cities of gold.. gummy bears.. χαχα τι να πρωτοθυμηθω...!


    inkve
    18.09.2012, 04:37

    apocalypse now

    das experiment

    space oddysey

    the warriors

    the name of the rose

    the shawshank redemption(στα ελληνικα "ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΞΟΔΟΣ ΡΙΤΑ ΧΕΙΓΟΥΩΡΘ)

    η πολη του θεου

    the outsiders

    drugstore cowboy

    the hero

    η τριλογια των γουεστερν απο τον sergio leone(καλος κακος και ασχημος κτλ)

    alien(1-2-3)

    blade runner

    brazil

    the cube(1)

    the ninth gate(θριλερακι με τον τζωννυ ντεπ..ωραια υποθεση)

    silence of the lamps

    home(ντοκυμαντερ)

    cosmos(η εγκυκλοπαιδεια του συμπαντος...επισης ντοκυμαντερ)

    σταματαω....μου τα επρηξα!!!{#emotions_dlg.lol}


    -----------------
    Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 18-09-2012 04:40 ]


    tallos
    18.09.2012, 11:04
    pandorum
    aimily
    18.09.2012, 11:05

    V for Vendetta

    Forrest Gump

    What Dreams May Come

    και φυσικά δεν πρέπει να ξεχάσω....

    Ratatouilleeeee!!! {#emotions_dlg.clap}


    occultorencor2004
    24.09.2012, 14:19

    Ανάμεσα σε άλλες :

    1. Αγάπαμε αν τολμάς

    2. The Notebook

    3. One day

    4. Last night

    5. The girl with the dragon tattoo

    6. Immortal Beloved

    7. Siesta

    8. Amadeus

    9. Hussard sur le toit

    10. Trois couleurs Bleu


    venceremos
    24.09.2012, 17:45

    Ωραιο το das Experiment το χα ξεχασει..

    Επισης.. το Painted Veil.. με φοβερο Soundtrack.. για εναν λογο ακομα θα τις θυμαμαι αυτες τις ταινιες..


    tallos
    25.09.2012, 00:07
    το βλεμα του οδυσσεα
    freak
    25.09.2012, 07:34

    The three days of the condor (με διαφορά το καλύτερο πολιτικο spy-θριλερ, σε κρατά σε εγρηγορση συνεχώς, τελειο σασπενς, πανεξυπνο σεναριο, με αιχμές που & σημερα καλα κρατουν, αληθοφανεστατο)

    Brubaker (προκειται για αληθινη ιστορια, θλιβερη πραγματικοτητα, τσακιζει κοκκαλα η ταινια)

    Helloween (το 1ο, ο συγχρονος ορισμος film τρομου, τι φρεντυ κρουγκερ & αηδιες, αξεπεραστο)

    Alien (το 1ο, super sci-fi, & καλο horror που διατηρει το ιδιο επιπεδο με αυτο που εχει και το helloween)

    The exorcist (του 1973, απο που να το πρωτοπιασεις? απο Μαξ Φον Συντοφ? απο σκηνοθεσια? κορυφη)

    The thing (1982, το προσφατο remake δεν πιανει μια μπροστα του, πρωτοποριακο για την εποχη του) 

    The verdict (Για μενα η καλυτερη ever ερμηνια του Paul Newman)

    12 angry men (τι να πρωτοπεις? Αριστουργημα διχως αλλο και με εναν Χενρυ Φοντα να σε υπνωτιζει)

    The hitcher (του 1986 ομως, τολμω+λεω πως εδω ο Rutger Hauer γ@μ@ περ/ρο απ'το blade runner)

    Circle of two (καποιοι θα διαφωνησουν γι'αυτο &το the thing μα ο Ζυλ Ντασεν εδω ειναι ρεαλιστικοτατος)

    Apocalypse Now (προσωπικα το εχω πιο ψηλα απο τα Πλατούν & full Metal jacket που επισης αγαπω)

    The deer hunter (εκτος αλλων, με σκηνες που κοβουν την ανασα)

    One Flew Over The Cuckoo's Nest (στην φωλια του κουκου ελληνιστι, απλα ασχολιαστο)

    The Omen (το 1ο του 1976, μαζι με τον εξορκιστη αποτελουν την δυαδα που σκοτωνει, χωρις πλακα)

    Midnight express (σε καθηλωνει ο Αλαν Παρκερ του the wall, με ερμηνειες και απο Ελληνες ηθοποιους)

    The Trial (προτιμω αυτον τον Αντονυ Περκινς απο εκεινον του Ψυχώ, όχι πως με χαλαει και ο άλλος...)

    The Seventh Seal (του Μπερκμαν)

    ΥΓ. Και θα μου πειτε:Ρε μεγαλε τι εγινε ο Πολανσκι, ο Χιτσκοκ, ο Παζολινι, ο Ρενουαρ, ο Μπονιουελ, ο Γουντι Άλλεν κλπ κλπ? Θα συμφωνησω. Εδω δεν αναφερω καθολου ουτε Ασιατικο ουτε αλλο cinema (πολυ κακως βεβαια). Και βεβαια εχω παρακολουθησει αρκετα Ευρωπαικα και άλλα φιλμ, μόνο που η αληθεια που ακολουθει ειναι πικρη. Δυστυχως η ευτυχως λοιπον (και μαλλον δυστυχως) μεγαλωσαμε κυριως με Αμερικανικες (ΗΠΑ) ταινιες και αυτο οφειλουμε να το παραδεχτουμε ειτε το θελουμε ειτε οχι. Ειμαι σιγουρος πως εχω αφησει μπολικες ταινιες εκτος αλλά καποιοι εδω μεσα με καλυψαν εστω και σε ελαχιστες απο αυτες (και ειδικα καποιες που δεν ειναι αμερικανικες)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freak στις 25-09-2012 22:58 ]


    Ner0
    25.09.2012, 21:18

    Καποιες απο τις δικες μου..

    Cidade de deus (η πολη του θεου) " Kλεβω, σνιφαρω, σκοτωνω. Ειμαι αντρας.” Απο τα χειλη ενος μικρου παιδιου.

    Dancer in the dark (συγκλονιστικη η bjork)

    Die Welle

    Gegen die Wand (απιστευτη ταινια..)

    Old boy

    The millenium Trilogy

    The Pianist

    Withnail And I


    BAGRATION
    26.09.2012, 00:10

    Παράθεση:

    Το μέλος inkve στις 18-09-2012 στις 04:37 έγραψε...

    the cube(1)


    Αυτός είσαι!


    AuroraBorealis
    28.09.2012, 11:30

    V for Vendetta

    Dead Poets Society (Ο κύκλος των χαμένων ποιητών)

    The Bucket list (Επιθυμίες... στο παρά πέντε)

    How to Train your dragon (Πώς να εκπαιδεύσετε το δράκο σας)

    Intouchables (Οι άθικτοι)

    Braveheart

    Gran Torino

    The Artist

    The Matrix

    Spirited Away (Ταξίδι στη χώρα των θαυμάτων)