ελληνική μουσική
    797 online   ·  210.833 μέλη

    Γεια σας,είμαι νέα σε αυτο το site άλλα έχω αρκετές απορίες...

    Gotho
    29.06.2012, 14:13

    Και επιπλέον θα με ενδιέφερε και η γνώμη άλλων ατόμων!!Φέτος μετά από πολύ σπρώξιμο από τους φίλους μου αποφάσισα επιτέλους να ξεκινήσω μαθήματα κιθάρας!!Στο φωνητικό μέρος από ότι μου λένε τα πάω φοβερά οπότε θα με ενδιέφερε να παίζω και ένα όργανο!!Το πρόβλημα είναι πως του χρόνου στο Λύκειο θα έχω φροντηστήρια κλπ και δεν θέλω ν επιβαρύνω τους γονείς μου με έξοδα...Ήδη για την κιθάρα έχω μαζέψει ενα μέρος των χρημάτων ομώς είναι και τα μαθήματα!!Πιστεύετε πως με την αγορά Cd η βιβλίων για μαθήματα κιθάρας θα τα καταφέρω να μάθω μονή μου κιθάρα??Οι γνώσεις αρμονίου παίζουν ρολο??


    killbill2
    29.06.2012, 18:30

    Αφού το θέτεις έτσι, θα σου πρότεινα να κάνεις κάποια μαθήματα απλά να σου δείξει κάποιος τι παίζει ώστε μετά να μπορείς να ψάξεις μόνη σου περισσότερο. Να σου δείξει δηλαδή κάποια βασικά πράγματα, να σου κάνει μια σκιαγράφηση του τι πρέπει να μάθεις, τι παίζει και να σου δείξει κάποιες βασικές αρχές.

    τι στυλ όμως θες να μάθεις;

    θες απλά να παίζεις ακκόρντα και να τραγουδάς;

    θέλεις κλασσική κιθάρα να παίζεις έργα κλασσική μουσικής;

    θέλεις σόλα ροκ?

    όλα τα παραπάνω;


    Gotho
    29.06.2012, 22:57

    Αρχικά θέλω να μάθω τα βασικά και να μπορώ πχ να παίζω και να τραγουδώ όταν βγαίνω με παρέες και έτσι,σε εκδρομές και αν τα καταφέρω σε αυτό θα ήθελα να το προχωρήσω και πιο σοβαρά!!!!!Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!!!Αν εγγραφόμουν σε κάποιο Δημοτικό Ωδείο που οι τιμές κυμαίνονται καλύτερες λέτε να βοηθούσε ή να κάνω λίγα μαθήματα μέχρι τα βασικά και μετά να συνεχίσω μόνη μου???


    tallos
    29.06.2012, 23:30

    στο ιντερνετ θα βρεις πολλες σελιδες με δωρεαν μαθηματα.μην αγορασεις βιβλια ακομα.τα βασικα για να ξεκινησεις θα τα βρεις στο ιντερνετ τζαμπα.


    Gotho
    30.06.2012, 12:55
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας!!!!!! :):):)
    killbill2
    30.06.2012, 13:31
    ξεκίνα μόνη σου με μεθόδους από ιντερνετ, video tutorials στο Youtube και ότι βρεις, και βλέπεις πως κυλάει. αν πελαγώσεις και δεν βγάζεις άκρη κάνεις και κάποια μαθήματα
    Gotho
    13.07.2012, 04:26
    Αυτό σκέφτομαι να κάνω..σας ευχαριστώ πολύ :)