ελληνική μουσική
    810 online   ·  210.833 μέλη

    Κατηγορίες Μουσικής στο Προφίλ

    SteliosG
    27.05.2005, 16:35
    αστο ακυρο! πλακα εκανα! αλλα ας επανελθουμε στο θεμα!
    revekka
    27.05.2005, 17:38
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 27-05-2005 στις 12:38 έγραψε:

    Ή, θα μπορούσε να μπει μια κατηγορία :
    Αφροαμερικάνικη μουσική, Jazz
    -Spiritual
    -Gospel
    -Blues
    -Ragtime

    -Δεκαετία του 1910: Jazz στη Νέα Ορλεάνη, Dixieland (King Oliver, Louis Armstrong, Jelly Roll Morton, Original Dixieland Jazz Band, New Orleans Rhythm Kings)
    - Δεκαετία του 20: Jazz στο Σικάγο (King Oliver, Louis Armstrong, Bessie Smith, Fletcher Henderson, Johnny Hodges, Duke Ellinghton)
    - Swing: Νέα Υόρκη 1930 (Duke Ellington, Benny Goodman, Count Basie, Billie Holiday)
    - Bebop: Δεκαετία 1940 (Charlie Parker, Dizzy Gillespie, Thelonious Monk, Art Blakey)
    - Cool Jazz: Δεκαετία 1950 (Miles Davis, Chet Baker, Sonny Rollins, Sarah Vaughan, Ella Fitzgerald, Dave Brubeck, Charles Mingus)
    - Hardbop, Soul Jazz, Funky Jazz
    - Free jazz: Δεκαετία 1960 (Sun Ra, Miles Davis, John Coltrane, Ornette Coleman, Chick Corea)
    - Δεκαετίες 1970, 1980, "European" ή "Nordic" jazz (Keith Jarrett, the Pat Metheny Group, Jan Garbarek, Ralph Towner, Eberhard Weber)
    - Mainstream Jazz
    - "nu jazz": Νέα jazz σκηνή

    -Rhythm 'n' Blues
    -Soul










    faltsoo
    28.05.2005, 12:45
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 26-05-2005 στις 19:08 έγραψε:

    faltsoo πιστεύεις πως είναι λάθος η μέχρι στιγμής κατηγοριοποίηση;
    Αν ναι, θα ήθελα τη γνώμη σου.




    orfeus η κατηγοριοποιηση ειναι ΤΕΛΕΙΑ, ΑΛΛΑ... οχι για το προφιλ.
    εδω ειδα καταπληκτικα πραγματα που γραψατε εσυ και οι αλλοι φιλοι,τα οποια καλιστα μπορουν να μπουν σε μια ωραια δημοσιευση η σε καποιο ανεξαρτητο topic για τις κατηγοριες του καθε ειδους μουσικης και να να γινουν πολλες και ωραιες συζητησεις επ'αυτων.
    κατ'εμε οι κατηγοριες για το προφιλ πρεπει να ειναι λιγες και πολυ ευρειες .




    jorge
    08.06.2005, 11:32
    Δεν το έχω ξεχάσει το θέμα. Απλά προβληματίζομαι σχετικά με τις κατηγορίες της ελληνικής μουσικής. Πιστεύετε πως είμαστε σωστοί και έχουμε καλύψει όλες τις μορφές της;

    Ρίξτε μια ματιά

    Orfeus
    08.06.2005, 12:13
    Προσπαθώ να καταλάβω που εντάσσεται το Σμυρναίικο τραγούδι.
    Στην Παραδοσιακή ή στο Ρεμπέτικο;
    Ίσως χρειάζεται ένα εκεί που νομίζεις ότι ....υπάγεται.

    Επίσης...
    Τί γίνεται με τη Σύγχρονη Ελληνική Μουσική; (π.χ. Ξενάκης)

    Υ.Γ. Πονοκέφαλος Jorge.....


    yiannisyiannis
    08.06.2005, 12:59
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 08-06-2005 στις 11:32 έγραψε:

    Δεν το έχω ξεχάσει το θέμα. Απλά προβληματίζομαι σχετικά με τις κατηγορίες της ελληνικής μουσικής. Πιστεύετε πως είμαστε σωστοί και έχουμε καλύψει όλες τις μορφές της;

    Ρίξτε μια ματιά






    Δεν μπορώ να δω, εμφανίζεται μήνυμα δεν είστε μέλος.
    jorge
    08.06.2005, 13:04
    Ο Ξενάκις δε γίνεται να μπει σε κατηγορία με όνομα Σύγχρονη Ελληνική Μουσική γιατί πλέον δεν είναι "σύγχρονη". Αλλιώς πρέπει να ονομαστεί.

    Επίσης αν ισχύει οτι το Σμυρναίικο δεν είναι ΟΥΤΕ παραδοσιακό, ΟΥΤΕ ρεμπέτικο, τότε να το βάλω σαν ξεχωριστή κατηγορία.

    Κανείς επίσης δε μου απάντησε για τη μουσική του Χατζιδάκι ή του Θεοδωράκη. Που θα μπει αυτή;

    Οι υπάρχουσες κατηγορίες μπορούν να γίνουν όσες θέλουμε, μην περιοριζόμαστε οκ;

    Βοηθήστε όσοι είστε γνώστες.
    vouliakis
    08.06.2005, 13:11
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 27-05-2005 στις 16:35 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος jorge στις 27-05-2005 στις 16:19 έγραψε:
    [i]
    Σχετικά με τις ελληνικές κατηγορίες εχετε να προτείνετε καμιά επιμέρους κατηγοριοποίηση; Πχ που θα εντάσσεται ο Χατζιδάκις;






    Τι θάλεγες για μια κατηγορία "Μεγάλοι Έλληνες Συνθέτες"?


    [/I]



    O Ξενάκης "υπάρχει" στην κλασική μουσική (20ος αιώνας μέχρι σήμερα)
    Orfeus
    24.06.2005, 21:57
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 08-06-2005 στις 13:04 έγραψε:

    Επίσης αν ισχύει οτι το Σμυρναίικο δεν είναι ΟΥΤΕ παραδοσιακό, ΟΥΤΕ ρεμπέτικο, τότε να το βάλω σαν ξεχωριστή κατηγορία.







    Το Σμυρναίικο: ΔΕΝ είναι Παραδοσιακό, αλλά ΔΕΝ είναι ούτε Ρεμπέτικο.
    Τα περιέχει και τα δύο (είναι κάτι μεταξύ), αλλά δεν είναι ούτε το ένα ούτε το άλλο.
    Είναι σωστό να μπει μόνο του, σαν ξεχωριστή κατηγορία.



    jorge
    24.06.2005, 22:06
    Thanks Orfeitto. Το έχω παγώσει το ζήτημα γιατί νιώθω πως πρέπει να ψάξουμε λίγο παραπάνω τις κατηγορίες του ελληνικού πενταγράμμου. Θα επανέλθω όμως σύντομα με συγκεκριμένα θέματα.
    jorge
    12.07.2005, 13:46
    Στο Προφίλ ίσως έχετε δει εδώ και 1 εβδομάδα την επιλογή:

    "Επιλέξτε Αγαπημένα Μουσικά Είδη"

    Έγινε μια προσπάθεια καταγραφής όλων των ειδών, τόσο στην ελληνική, όσο και στην ξένη μουσική. Αν υπάρχει κάποια ένσταση / παρατήρηση / σχόλιο, ας δοθεί. Μαζί με συγκεκριμένη πρόταση όμως, και όχι "α νομίζω πως το είδος Χ δεν πολυταιριάζει στην κατηγορία Υ" οκ;

    Μένει να γίνει μια πιο σωστή προβολή των ειδών στο προφίλ, αλλά και να μπουν στα Στατιστικά οι αντίστοιχες μπάρες, ώστε να βλέπουμε ποιά μουσικά είδη προτιμούν οι περισσότεροι...


    GL
    12.07.2005, 14:05
    Πολυ καλη δουλεια Γιωργο και πιστευω μια απο τις καλυτερες και πιο εμπεριστατομενες καταγραφες των ειδων της μουσικης που εχω δει μεχρι τωρα!!!
    Καλη συνεχεια στην τελειοποιηση που επιχηρεις.
    Επισης αξιζουν πολλα συνχαρητηρια σε οσους συμμετειχαν σε αυτη τη δουλεια!!!!



    revekka
    12.07.2005, 16:04
    Χόρχε κάτω απο τη jazz μπήκε η ‘κατηγορία’ αυτοσχεδιασμοί και δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοούμε με αυτό.

    Ο αυτοσχεδιασμός είναι αναπόσπαστο μέρος οποιουδήποτε είδους και κατηγορίας jazz δεν είναι είδος ή ξεχωριστή κατηγορία απο μόνος του. Είναι ένα περίπου σαν να βάζουμε κάτω απο τη ροκ την κατηγορία σόλο.

    revekka
    13.07.2005, 11:18
    Τελικά τί έγινε με αυτό το θέμα? Χόρχε δεν ξέρω αν το διάβασες γι αυτό το ξανα-αναφέρω
    yiannisyiannis
    13.07.2005, 11:50
    Τώρα το είδα. Εύγε κι από μένα στους συντελεστές. Προσωπικά, καλύφθηκα 100%.
    jorge
    13.07.2005, 11:55
    Βλέπω πως έχουν αυξηθεί οι απαιτήσεις και πλέον πρέπει να απαντάμε σε μια μέρα, waw!

    Όλα τα διαβάζω Ρεβεκκάκι, μη μου ανησυχείς

    Έγινε αυτό που είπες, thanks

    Στη σελίδα των στατιστικών των μελών μπήκε και ενότητα που φαίνεται τι ακούμε. Ρίξτε μια ματιά, έχει πολύ ενδιαφέρον... Προς το παρόν Εντεχνο, Ροκ και Κλασσική Μουσική κρατούν τα σκήπτρα
    jorge
    13.07.2005, 11:57
    Quote:

    Το μέλος GL στις 12-07-2005 στις 14:05 έγραψε:

    Επισης αξιζουν πολλα συνχαρητηρια σε οσους συμμετειχαν σε αυτη τη δουλεια!!!!




    Ασφαλώς. Μπράβο σε όλους, νομίζω κάναμε καλή δουλειά
    revekka
    13.07.2005, 13:46
    έχω κι άλλα να πω

    αλλιώς φαίνονται οι κατηγορίες όταν τις τσεκάρεις, κι αλλιώς όταν εμφανίζονται στο προφίλ. για παράδειγμα αν κάποιος τσεκάρει psychedelic rock, και psychedelic metal στο προφίλ του βγαίνει δύο φορές ότι ακούει psychedelic. το ίδιο συμβαίνει και με την
    ελληνική-ξένη μουσική. αν βάλω ότι ακούω ελληνικό κλασσικό ροκ στο προφίλ φαίνεται κλασσικό ροκ, που παραπέμπει αλλού.

    μετά...μπήκε η r&b η ελληνική αλλα όχι η ξένη

    αυτά προς το παρόν!

    jorge
    13.07.2005, 14:10
    Quote:

    Το μέλος revekka στις 13-07-2005 στις 13:46 έγραψε:

    αλλιώς φαίνονται οι κατηγορίες όταν τις τσεκάρεις, κι αλλιώς όταν εμφανίζονται στο προφίλ. για παράδειγμα αν κάποιος τσεκάρει psychedelic rock, και psychedelic metal στο προφίλ του βγαίνει δύο φορές ότι ακούει psychedelic. το ίδιο συμβαίνει και με την
    ελληνική-ξένη μουσική. αν βάλω ότι ακούω ελληνικό κλασσικό ροκ στο προφίλ φαίνεται κλασσικό ροκ, που παραπέμπει αλλού.






    Ρεβέκκα σωστά. Γι' αυτό άλλωστε παραπάνω έχω γράψει "Μένει να γίνει μια πιο σωστή προβολή των ειδών στο προφίλ". Αυτό εννοώ. Υπομονή.
    revekka
    14.07.2005, 14:04
    Οκ, οκ...θα περιμένω να ολοκληρωθεί η διαδικασία και μετά να αρχίσω να μιλάω...