ελληνική μουσική
    603 online   ·  210.844 μέλη

    Κατηγορίες Μουσικής στο Προφίλ

    revekka
    26.05.2005, 09:27
    Quote:

    Το μέλος Orfeus στις 26-05-2005 στις 01:27 έγραψε:

    Σκέφτηκα (!!!) ότι η Jazz θα μπει ...εκεί, γιατί δεν την είδα πουθενά.

    Βέβαια η λίστα είναι δοκιμαστική.

    Μην αρπάζεσαι!!!!! Δεν την ....έθιξα!!!!!



    [/I]



    Μα γίνεται να αρπαχτώ μαζί σου, δε γίνεται!!! Απλώς έπαθα ένα ψυχολογικό όταν είδα τη jazzούλα παραμελημένη, γι αυτό είπα να βάλω τις κατηγορίες, φροντίζω τη ψυχική μου υγεία
    revekka
    26.05.2005, 09:54
    - Προϊστορία-μετασχηματισμός: Νέα Ορλεάνη 1910 (Leadbelly, Scott Joplin, Jelly Roll Morton, Dixieland)
    - Δεκαετία του 20: Σικάγο (King Oliver, Louis Armstrong, Bessie Smith, Fletcher Henderson, Johnny Hodges, Duke Ellinghton)
    - Swing: Νέα Υόρκη 1930 (Duke Ellington, Benny Goodman, Count Basie, Billie Holiday)
    - Bebop: 1940 (Charlie Parker, Dizzy Gillespie, Thelonious Monk, Art Blakey)
    - Cool Jazz: 1950 (Miles Davis, Chet Baker, Sonny Rollins, Sarah Vaughan, Ella Fitzgerald, Dave Brubeck, Charles Mingus)
    - Hardbop, soul, funky
    - Free jazz -1960 (Sun Ra, Miles Davis, John Coltrane, Ornette Coleman, Chick Corea)
    - Δεκαετίες 1970, 1980, "European" ή "Nordic" jazz (Keith Jarrett, the Pat Metheny Group, Jan Garbarek, Ralph Towner, Eberhard Weber)
    - Mainstream
    - "nu jazz": Νέα jazz σκηνή

    μάλιστα....έκανα τις δύο λίστες μία. Τις πρώτες περιόδους δεν τις έβαλα μαζί γιατί μιλάμε για τεράστιους μουσικούς που χωρίς αυτούς jazz δεν υπάρχει, γι αυτό Νέα Ορλεάνη και Σικάγο ξεχωριστά.

    Η Ella Fitzgerald δεν μπαίνει στο swing, εκεί βασιλεύει η Billie Holiday.
    Soul και funky αρχικά δεν τα συμπεριέλαβα στη λίστα μου γιατί σήμερα θεωρούνται ξεχωριστές κατηγορίες με δικές τους υποκατηγορίες αλλα αφού κάνουμε μια γενική κατάταξη δεν είναι άσχημη ιδέα να μπούν στη jazz και όχι στα γενικά.

    Κατηγορίες πρόσθεσα τις δικές σου vouliakis γιατι είναι πιο ξεκάθαρες.
    Στη νέα σκηνή δεν έβαλα ονόματα γιατι δε θα τελειώνουμε. Το σημαντικό είναι να υπάρχουν αυτοί που δημιούργησαν τη jazz.

    Γενικά πρόσθεσα μουσικούς που έγραψαν ιστορία και είναι αναντικατάστατοι. Η Bessie Smith βρίσκεται σε όλο το φάσμα της αφρικανο-αμερικάνικης λογοτεχνίας, ο Dave Brubeck ήταν ο πρώτος που έγραψε σε ρυθμό 5/4 με το θρυλικό take five κοκ.

    Vouliakis τι λες? Και όποιος έχει εισηγήσεις ας πεί τη γνώμη του.


    vouliakis
    26.05.2005, 12:24
    Τον Leadbelly -μνημειώδη φιγούρα της αμερικάνικης φολκ μουσικής- θα τον χαρακτήριζα blues.
    Toν Scott Joplin, συνθέτη της αμερικάνικης "εθνικής σχολής" τον αναφέρω και στη "λόγια" μουσική.
    Η λίστα λοιπόν:


    -Δεκαετία του 1910: Jazz στη Νέα Ορλεάνη, Dixieland (King Oliver, Louis Armstrong, Jelly Roll Morton, Original Dixieland Jazz Band, New Orleans Rhythm Kings)
    - Δεκαετία του 20: Σικάγο (King Oliver, Louis Armstrong, Bessie Smith, Fletcher Henderson, Johnny Hodges, Duke Ellinghton)
    - Swing: Νέα Υόρκη 1930 (Duke Ellington, Benny Goodman, Count Basie, Billie Holiday)
    - Bebop: Δεκαετία 1940 (Charlie Parker, Dizzy Gillespie, Thelonious Monk, Art Blakey)
    - Cool Jazz: Δεκαετία 1950 (Miles Davis, Chet Baker, Sonny Rollins, Sarah Vaughan, Ella Fitzgerald, Dave Brubeck, Charles Mingus)
    - Hardbop, Soul Jazz, Funky Jazz
    - Free jazz: Δεκαετία 1960 (Sun Ra, Miles Davis, John Coltrane, Ornette Coleman, Chick Corea)
    - Δεκαετίες 1970, 1980, "European" ή "Nordic" jazz (Keith Jarrett, the Pat Metheny Group, Jan Garbarek, Ralph Towner, Eberhard Weber)
    - Mainstream
    - "nu jazz": Νέα jazz σκηνή




    H Μουσική Ragtime (Δεκαετία του 1910) θα μπορούσε να "μπει" σαν ξεχωριστό είδος

    revekka
    26.05.2005, 16:53
    το 1910 είναι jazz, εκεί άρχισαν τα πράγματα απλώς έγιναν κάποιες μετατροπές στη ragtime, γι αυτό την ονόμασα περίοδο ανασχηματισμού. δεν είναι όπως το gospel που ενώ έδωσε εναυσμα για την αρχή τώρα είναι ξεκάθαρα άλλο είδος.

    ο leadbelly και ο roll morton είναι jazz κι αυτοί, όχι σαν τους υπόλοιπους βέβαια, μπορεί να έχεις και δίκιο στον διαχωρισμό. θα ανοίξω το βιβλίο της ιστορίας μου και θα επανέλθω
    jorge
    26.05.2005, 17:02
    Παιδιά, κάτι που θέλω να προσέξουμε όλοι μας. Η κατηγοριοποίηση πρέπει να γίνει με ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ κριτήρια, όσο μπορεί να γίνει αυτό.

    Μη δίνουμε λοιπόν βάση στο τι πιστεύουμε ΕΜΕΙΣ, αλλά στη γενική τάση.

    Ρεβέκκα δεν το λέω για σένα, μην παρεξηγηθώ. Άλλωστε δεν ακούω τζαζ για να έχω γνώμη. Το λέω σαν μια επιπλέον κατευθυντήρια γραμμή για όσους μπουν στον κόπο και μας βοηθήσουν.
    faltsoo
    26.05.2005, 18:37
    Αδελφια STOP... ΞΕΦΥΓΑΜΕ

    ανοιγουμε αλλο τοπικ ...ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ...ΕΠΙΔΡΑΣΕΙΣ, κ.α.
    η γραφουμε κανενα βιβλιο, η λεμε ιστοριες γυρω απο το τζακι.



    υ.γ.
    orfeus, ξεχασες το Southern rock ,lynyrd skynyrd ,allman bros,...sth Soul thn Stax...XE XE XE




    jorge
    26.05.2005, 19:08
    faltsoo πιστεύεις πως είναι λάθος η μέχρι στιγμής κατηγοριοποίηση;
    Αν ναι, θα ήθελα τη γνώμη σου.
    vouliakis
    26.05.2005, 22:45
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 26-05-2005 στις 17:02 έγραψε:

    Παιδιά, κάτι που θέλω να προσέξουμε όλοι μας. Η κατηγοριοποίηση πρέπει να γίνει με ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ κριτήρια, όσο μπορεί να γίνει αυτό.

    Μη δίνουμε λοιπόν βάση στο τι πιστεύουμε ΕΜΕΙΣ, αλλά στη γενική τάση.

    Ρεβέκκα δεν το λέω για σένα, μην παρεξηγηθώ. Άλλωστε δεν ακούω τζαζ για να έχω γνώμη. Το λέω σαν μια επιπλέον κατευθυντήρια γραμμή για όσους μπουν στον κόπο και μας βοηθήσουν.





    Αντικειμενικά, η ragtime μουσική (οργανική ή φωνητική) εξετάζεται σαν ξεχωριστό είδος. Ragtime βέβαια ονομάζεται και το πιανιστικό στιλ που καθιερώθηκε γύρω στο 1870.

    Να πω ότι, κάθε τι που προτείνω σ' αυτό το topic είναι όσο μπορώ περισσότερο αντικειμενικό. Τα στοιχεία μου δεν προέρχονται από ένα μόνο βιβλίο και -εννοείται- δεν είναι αυθαίρετα.


    jorge
    26.05.2005, 22:54
    Παναγιώτη για σένα ξέρω προ πολλού
    Orfeus
    26.05.2005, 23:09
    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 26-05-2005 στις 18:37 έγραψε:

    orfeus, ξεχασες το Southern rock, lynyrd skynyrd, allman bros,...sth Soul thn Stax...XE XE XE







    Ναι σωστά!!
    Μπορεί να ενταχθεί στις υποκατηγορίες:
    * Rock (Classic, Garage, Surf, Mod, Psychedelic, Progressive, Hard, Soft, Folk, Country, Acid, Glam, Power, New, Post, Alternative, Experimental, Grunge, Southern)
    jorge
    26.05.2005, 23:14
    οκ, θα μπει.
    revekka
    27.05.2005, 01:31
    folk, ragtime...και οι εξελίξεις (απο leadbelly, scot Joplin) δεν μπορούν να θεωρηθούν jazz αλλά χωρίς αυτές τις εξελίξεις πολυ πιθανό να μην υπήρχε jazz. Τους συμπεριέλαβα για ιστορικούς λόγους. Αν θεωρούνται πλεονασμός (όχι απο μένα βέβαια), οκ ας μην μπούν.

    Ο faltsoo έχει κι ένα δίκαιο απο την άλλη, δεν πρόκειται να γράψουμε κεφάλαια για την ιστορία της μουσικής.

    Ο όρος ‘ανασχηματισμός’ για την πρώτη περίοδο της jazz δεν είναι δικός μου, έτσι αναφέρονται σ’αυτή την περίοδο οι ιστορικοί της jazz.

    vouliakis
    27.05.2005, 02:01
    Quote:

    Το μέλος revekka στις 27-05-2005 στις 01:31 έγραψε:

    folk, ragtime...και οι εξελίξεις (απο leadbelly, scot Joplin) δεν μπορούν να θεωρηθούν jazz αλλά χωρίς αυτές τις εξελίξεις πολυ πιθανό να μην υπήρχε jazz. Τους συμπεριέλαβα για ιστορικούς λόγους. Αν θεωρούνται πλεονασμός (όχι απο μένα βέβαια), οκ ας μην μπούν.

    Ο faltsoo έχει κι ένα δίκαιο απο την άλλη, δεν πρόκειται να γράψουμε κεφάλαια για την ιστορία της μουσικής.

    Ο όρος ‘ανασχηματισμός’ για την πρώτη περίοδο της jazz δεν είναι δικός μου, έτσι αναφέρονται σ’αυτή την περίοδο οι ιστορικοί της jazz.






    Ας τα πάρουμε με τη σειρά:

    -Ο Leadbelly θεωρείται blues κιθαρίστας. Εδώ έχω και κάποιες σελίδες (για να είμαστε αντικειμενικοί):
    southernmusic.net, peanutsjazz.com, columbia.thefreedictionary.com, wikipedia.org.

    -Για τη ragtime μουσική, γράφω πιο πάνω, σε προηγούμενο post

    -Προσωπικά, δεν θεωρώ τίποτα από όσα γράφεις πλεονασμό. Απλά, η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να μπουν σε ξεχωριστή κατηγορία.

    -Δεν γράφουμε κεφάλαια για την ιστορία της μουσικής, όμως, καλό θα είναι να είμαστε όσο περισσότερο έγκυροι και αντικειμενικοί μπορούμε.

    -Tέλος, ο όρος ανασχηματισμός, κατά τη γνώμη μου, δεν είναι δόκιμος, αφού την εποχή εκείνη η jazz ...σχηματιζόταν.




    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 27-05-2005 02:19 ]
    revekka
    27.05.2005, 09:22
    Ναι είναι μπλούζ κιθαρίστας, το θέμα είναι τί έχει προσφέρει στη jazz. (τα μπλούζ είναι ξεχωριστή κατηγορία εννοείται)

    Έγραψα ανασχηματισμός απο slip of the keyboard, o όρος είναι μετασχηματισμός και χρησιμοποιείται στα βιβλία της ιστορίας της jazz. Είναι για να συμπεριλάβουν τις αλλαγές που έγιναν εκείνο τον καιρό και οδήγησαν στη jazz.

    Σ’αυτό το θέμα είναι ‘διχασμένοι’ οι κριτικοί της jazz. Όλοι συμφωνούν πως δεν είναι jazz αλλά αναφέρονται στην περίοδο του μετασχηματισμού για την προσφορά τους.

    Και να μή μπούν δεν είναι λάθος ως κατηγορία, απλώς είναι σημαντικά αυτά που έδωσαν στη jazz. Οπότε, είμαι ευχαριστημένη με τη λίστα έτσι κι αλλιώς.


    Υ.γ: ο λόγος που επιμένω είναι γιατί είναι το αντικείμενό μου (ή ένα απο τα αντικείμενά μου-έχω τελειώσει ιστορία της jazz). Αυτοί οι μουσικοί ‘έδωσαν’ σε πολλές κατηγορίες-είδη μουσικής.


    revekka
    27.05.2005, 12:06
    Σκέφτηκα μία λύση: ragtime, folk να μπούν ξεχωριστές κατηγορίες, αλλά ως προϊστορία της jazz. Παναγιώτη?
    vouliakis
    27.05.2005, 12:38
    Ή, θα μπορούσε να μπει μια κατηγορία :
    Αφροαμερικάνικη μουσική, Jazz
    -Spiritual
    -Gospel
    -Blues
    -Ragtime

    -Δεκαετία του 1910: Jazz στη Νέα Ορλεάνη, Dixieland (King Oliver, Louis Armstrong, Jelly Roll Morton, Original Dixieland Jazz Band, New Orleans Rhythm Kings)
    - Δεκαετία του 20: Jazz στο Σικάγο (King Oliver, Louis Armstrong, Bessie Smith, Fletcher Henderson, Johnny Hodges, Duke Ellinghton)
    - Swing: Νέα Υόρκη 1930 (Duke Ellington, Benny Goodman, Count Basie, Billie Holiday)
    - Bebop: Δεκαετία 1940 (Charlie Parker, Dizzy Gillespie, Thelonious Monk, Art Blakey)
    - Cool Jazz: Δεκαετία 1950 (Miles Davis, Chet Baker, Sonny Rollins, Sarah Vaughan, Ella Fitzgerald, Dave Brubeck, Charles Mingus)
    - Hardbop, Soul Jazz, Funky Jazz
    - Free jazz: Δεκαετία 1960 (Sun Ra, Miles Davis, John Coltrane, Ornette Coleman, Chick Corea)
    - Δεκαετίες 1970, 1980, "European" ή "Nordic" jazz (Keith Jarrett, the Pat Metheny Group, Jan Garbarek, Ralph Towner, Eberhard Weber)
    - Mainstream Jazz
    - "nu jazz": Νέα jazz σκηνή

    -Rhythm 'n' Blues
    -Soul




    jorge
    27.05.2005, 16:19
    Τελικά εγώ τι να κάνω; Ρεβέκκα συμφωνείς με την προταση του Παναγιώτη;

    Σχετικά με τις ελληνικές κατηγορίες εχετε να προτείνετε καμιά επιμέρους κατηγοριοποίηση; Πχ που θα εντάσσεται ο Χατζιδάκις;

    SteliosG
    27.05.2005, 16:25
    Ο Χατζιδάκης προτείνω να μπει στη κατηγορία "ΧΑΤΖιΔΑΚΗΣ"
    jorge
    27.05.2005, 16:33
    Γιατί; Με ποιο σκεπτικό;
    vouliakis
    27.05.2005, 16:35
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 27-05-2005 στις 16:19 έγραψε:

    Σχετικά με τις ελληνικές κατηγορίες εχετε να προτείνετε καμιά επιμέρους κατηγοριοποίηση; Πχ που θα εντάσσεται ο Χατζιδάκις;






    Τι θάλεγες για μια κατηγορία "Μεγάλοι Έλληνες Συνθέτες"?