ελληνική μουσική
    625 online   ·  210.846 μέλη

    Πτυχίο πιάνου- Θεωρητικά Μαθήματα

    vak
    09.07.2012, 03:35

    Θά ήθελα από του χρόνου να ξεκινήσω να προετοιμάζομαι εντατικά για το πτυχίου του πιάνου. Όλα τα χρόνια που διδασκόμουν πιάνο έκανα ιδιαίτερα με αποτέλεσμα να έχω διδαχθεί και τα θεωρητικά μαθήματα, χωρίς όμως αυτό να αναγνωρίζεται κάπου. Σε ένα θέμα της ιστοσελίδας διάβασα ότι αν έκανα ειδικό αρμονίας θα μπορούσα να δώσω για πτυχίο. Θα ήθελα αν είναι δυνατόν να μου δώσεται περισσότερες πληροφορίες! 


    laxesis
    10.07.2012, 16:51

    Γειά σου Vak!

    Μπορείς να δώσεις κατατακτήριες μέχρι β'ανωτέρα αυτά σίγουρα τα ξέρει ο/η καθηγητής/α σου

    και επίσης θα πρέπει να έχεις παρακολουθήσει και να χεις βαθμό σε κάποια υποχρεωτικά μαθήματα

    τα οποία στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι αν δεν κάνω λάθος

    2 χρόνια Αρμονία 

    2 χρόνια Ιστορία 

    1 χρόνο Μορφολογία

    εκ πρώτης όψεως ανάγνωση (prima vista)

    2 ή 3 χρόνια Μουσική Δωματίου

    1 χρόνο χορωδία 

    σολφέζ μέχρι και β ή γ αρμονίας επιπέδου 

    διδασκαλία

    για το ειδικό αρμονίας μπορείς να δώσεις κατατακτήριες μέχρι β'έτος

    πέρα από όλα αυτά συζήτησέ το με τον/ην καθηγητη/α σου θα σου πει σίγουρα. 

    αν κάπου έχω λάθος ας με διορθώσει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    mary_omikron
    03.08.2012, 10:09

    @ ΥΜC

    Στο forum γίνονται συζητήσεις και παρέχονται τοπικά πληροφορίες αφιλοκερδώς, οι διαφημίσεις ειδικοτήτων τοποθετούνται στις "αγγελίες"

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=NukeC


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mary_omikron στις 03-08-2012 10:10 ]


    ymc
    03.08.2012, 13:26
    Η ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΟΥ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΕΝΑ ΔΑΣΚΑΛΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.ΒΕΒΑΙΑ Η ΓΡΗΓΟΡΗ ΕΞΕΛΙΞΗ ΕΝΟΣ ΜΑΘΗΤΗ ΕΞΑΡΤΑΤΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΑΦΙΕΡΩΝΕΙ ΣΤΗ ΜΕΛΕΤΗ.
    elenistefan
    08.08.2012, 13:03
    Έχεις βγάλει την ύλη που απαιτείται για την τάξη της Ανωτέρας; Ξέρεις τι κομμάτια πρέπει να παίξεις για το πτυχίο; Πάντως αν το κάνεις σοβαρά θέλει πολλή δουλειά και πολλές ώρες διάβασμα. Νομίζω ότι πρέπει να δώσεις κατατακτήριες σε κάποιο ωδείο για να αναγνωριστούν οι μέχρι τώρα σπουδές σου. Αλλά αυτό σίγουρα θα σου το πει ο καθηγητής ή η καθηγήτριά σου. Καλή επιτυχία να έχεις!!