ελληνική μουσική
    1126 online   ·  210.851 μέλη

    Κατατακτήριες ή Πανελλήνιες για Μουσικών Σπουδών;

    ottok
    21.07.2012, 16:08

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΙΖΩ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΤΗΝ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ....ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ ΣΕ ΣΧΟΛΕΣ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ...ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΓΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΠΟΙΟ ΕΛΠΙΔΟΦΟΡΑ ?......ΕΙΜΑΙ ΗΔΗ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΟΥ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΣΕ ΚΑΝΑ ΧΡΟΝΑΚΟ....ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΠΙΟ ΕΞΙΔΕΙΚΕΥΜΕΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ....ΠΑΙΖΩ ΚΙΘΑΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΥΤΟΔΙΔΑΚΤΟ ΣΤΑΔΙΟ....ΑΠΟ ΜΟΥΣΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ ΕΙΧΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ....ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΕΙΔΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ...ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΩ  Σ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΣΤΑΔΙΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΩΣΩ ΕΞΑΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΧΟΛΗ(ΠΧ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΚΕΡΚΥΡΑΣ)...ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΩ ΕΛΠΙΔΕΣ ΤΩΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΡΑΞΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΧΡΟΝΙΑ...ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΤΕΘΗΜΕΝΟΣ ΝΑ ΑΦΙΕΡΩΣΩ ΑΡΚΕΤΟ ΧΡΟΝΟ ΓΙ ΑΥΤΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΓΝΩΣΤΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΕΠΙΤΕΥΞΗΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΣΚΟΠΟΥ,,,,,ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑς ,ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΠΟΛΥ,.,,,,.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ.....!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 21-07-2012 17:06 ]


    Johny
    23.07.2012, 19:58

    Αν και δεν είμαι ειδικός υποθέτω (και δεν πρέπει να πέφτω και πολύ έξω) ότι θα σου ζητήσουν όχι μόνο θεωρία αλλά  και αρμονία υψηλού επιπέδου. Έκτος αυτού πολύ πιθανόν να εξετάσουν τις ικανότητες στη κιθάρα. Αν παίζεις κλασσική κιθάρα για τις άλλες δεν ξέρω καν αν σε δέχονται.... Όποτε πρέπει οπωσδήποτε όχι μόνο να φρεσκάρεις τη μνήμη σου οσόν αφορά τη θεωρία άλλα και να εντρυφήσεις στην αρμονία.... Κάτι πιο συγκεκριμένο δεν μπορώ να σου πω. Άλλωστε δεν είμαι γνώστης όπως είπα...


    ottok
    23.07.2012, 23:06

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ JOHN....ΑΠ ΟΤΙ ΤΣΕΚΑΡΑ  ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ, ΣΤΙΣ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΖΗΤΑΝΕ ΕΞΕΤΑΣΗ ΣΤΑ ΕΞΗΣ ΜΑΘΗΜΑΤΑ΄... 

    1) Υπαγόρευση Μουσικού Κειμένου (DICTEE)

    2) Aρμονία

    3) Ιστορία της Νεοελληνικής Έντεχνης Μουσικής στους Νεώτερους Χρόνους

     

              ΑΥΤΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΕΚΠΑ ΣΤΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ ΖΗΤΑΝΕ     1) Εναρμόνιση μελωδίας
    2) Εναρμόνιση μπάσου
    3) Μουσική υπαγόρευση (dictιe)   
     .     .ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΕ ΒΑΣΗ ΑΥΤΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΟΠΩΣ ..ΤΙ ΕΠΙΠΕΔΟ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ...ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ  ΠΑΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΩ Σ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΑ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ..ΚΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ Η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ..?ΚΑΙ ΑΥΤΑ  ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΜΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΗ ΘΕΩΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΕΝΙΚΟ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ JOHN GIA TO XRONO SOY...                                                                   


    NikosVy
    27.07.2012, 00:40

     

     

    Παρεμβάλλεται ποστ αρνητικής αξιολόγησης. Προβολή.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosVy στις 15-08-2012 00:20 ]


    ymc
    03.08.2012, 13:32
    ΑΠΟ ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΧΟΛΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΔΕΙΝΕΙΣ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΠΟΥ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΕΙΣΑΧΘΕΙΣ.ΟΜΩΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ ΠΟΥ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΠΕΙΡΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΟΛΟΓΙΑΣ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΙΔΙΚΟΤΙΤΕΣ ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
    vasiakarp
    10.08.2012, 19:36

    Αν θες να περάσεις σε καποιο απο αυτα τα πανεπιστήμια θα πρέπει να δωσεις ιδιαίτερο βάρος και σε θεωρία και στην κιθάρα..βέβαια δεν θα χρειαστει να εξεταστεις στην κιθαρα για να περασεις σε καποια σχολη..δίνω φετος πανελλαδικες και ειδικα μαθηματα και εχω να σου πω πως και τα ακουστικα και η θεωρια είναι πολύ απαιτητικα μαθηματα αλλα με πολυ προσπάθεια και υπομονη μπορεις να τα καταφερεις..(σε συγκριση με τα αλλα το πανεπιστημιο μουσικης επιστημης και τεχνης στην θεσσαλονικη ειναι το καλυτερο..)