ελληνική μουσική
    747 online   ·  210.832 μέλη

    Θέλω να πάρω πλήκτρα...

    aimily
    31.07.2012, 16:16

    Γεία σας! Ενδιαφέρομαι να αγοράσω πλήκτρα... Θέλω κάτι καλό και σχετικά οικονομικό... Είδα αυτό http://www.theguitarplanet.gr/product.php?id=778 και μου φάνηκε πολύ καλό! Ποιά είναι η γνώμη σας? Έχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε? :)


    GALOIS
    31.07.2012, 18:59
    Κατ αρχην για τη δουλειά τα θες??..παίζεις χρόνια η τώρα ξεκινάς??
    aimily
    31.07.2012, 23:26
    Παίζω χρόνια... Φέτος φτιάξαμε ένα συγκρότημα και θα κάνουμε live.. Το θέμα είναι ότι έχω πιάνο και μέχρι τώρα δεν χρειάστηκε να πάρω.. Και δεν ξέρω προς τα που να κινηθώ...
    killbill2
    01.08.2012, 07:25

    πόσα διαθέτεις;

    πάντως στην παραπάνω τιμή μπορείς ναβρεις μεταχειρισμένο κάποιο Korg pa50 που είναι πολύ καλύτερο από αυτό. πως και πρότεινες αυτό το αρμόνιο;το είδες; στο σύστησαν;

    τα casio δεν είναι και τόσο δημοφιλή.

    τι ακριβώς θέλεις όμως; θέλεις να έχει πολλούς ήχους; ή μόνο πιανο; θέλεις να έχει synth να φτιάχνεις δικούς σου ήχους; να τους πειράζεις;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : killbill2 στις 01-08-2012 07:27 ]


    aimily
    01.08.2012, 15:14

    Υπάρχει ένα μαγαζί στην περιοχή μου και το είδα.. Κοίτα θέλω να διαθέσω μέχρι 500 ευρώ... Πιστεύω ότι μπορώ να βρω κάτι..! Θέλω να έχει πολλούς ήχους γιατί μου αρέσει να ασχολούμαι με αυτά οπότε θέλω να έχει και synth..Για τα Korg πάντως έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια! Συμφέρει να πάρω μεταχειρισμένο όμως?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : aimily στις 01-08-2012 15:15 ]


    noizreduction
    02.08.2012, 01:42

    Η αληθεια ειναι πως με 500€ θα πρεπει να αποφασισεις σε ποια κατηγορια θα κινηθεις.

    Απο τη μια ειναι τα arrangers ( ή αλλιως "αρμονια" οπως λεμε στην ΕΛλαδα ) που εχουν προκαθορισμενους ηχους, καμια επιλογη ελεγχου του ηχου ( περα απο τα βασικα EQ και κανα effect ) και ρυθμους.


    Απο την αλλη ειναι τα synths τα οποια μπορει μεν να εχουν και build in ηχους ( απο καποια βιβλιοθηκη ή γενικα να τους παραγουν ), ομως γενικοτερα ο σκοπος τους ειναι να δημιουργουν ηχους απο το μηδεν με εσωτερικη ( ή εσωτερικες ) γεννητρια ηχου.  Ειναι πιο πολυπλοκα μηχανηματα και συνηθως κοστιζουν λιγο παραπανω απο ενα κλασσικο arranger.

    Προσωπικα θα ελεγα να κινηθεις στην αγορα ενος arranger. Με τα χρηματα που δινεις μπορεις να αποκτησεις ενα καλο arranger για να κανεις τα live που θελεις και στην πορεια ( εαν δεις πως σου αρεσει ) αγοραζεις κι ενα synth.


    aimily
    02.08.2012, 14:19
    Ναι νομίζω ότι για αρχή είναι καλύτερο ένα arranger! Έχεις κάτι να μου προτείνεις? Σκεφτόμουν να κοιτάξω Korg.. Έχω παίξει και δεν μου φάνηκε κακό! Ποια είναι η γνώμη σου?
    noizreduction
    02.08.2012, 15:18

    Αντικειμενικη αποψη δεν υπαρχει, οποτε θα ηταν αδικο η αποψη ενος ανθρωπου να επηρρεασει τη δικη σου. Εαν το κλαβιε σε βολευει, οι ηχοι σου αρεσουν και το οργανο φαινεται ευκολο για live ( γρηγορη αλλαγη presets χωρις να κολλαει, ευκολη προσβαση στους ηχους, προγραμματισμος για live, κλπ ), τοτε προχωρα στην αγορα του.



    killbill2
    02.08.2012, 17:14
    εγώ έχω το Korg pa50. το πήρα πριν από 7 χρόνια μεταχειρισμένο. έχει τα πάντα πάνω. έτοιμους ήχους, έτοιμα styles ρυθμούς κλπ Επίσης έχει και synth που μπορείς να πειράξεις τους υπάρχοντες ήχους ή να φτιάξεις δικούς σου από το 0. έχει παρα πολλές δυνατότητες . είμαι παρα πολύ ευχαριστημένος. έχω κάνει live μονος μου και όλοι νόμιζαν ότι παίζει cd από πίσω. οι ήχοι του είναι πολύ πιστοί και τα styles το κάτι άλλο. άσε που μπορείς να φτιάξεις και δικά σου styles και δικούς σου ρυθμούς! ψάξτο στο youtube . επίσης κατέβασε και το manual του από την σελίδα www.Korgpa.com να δεις τα χαρακτηριστικά του. εγώ το πήρα μεταχειρισμένο 650€. καινούργιο τότε είχε 1000. τώρα καινούργιο έχει πέσει στα 600€ και μπορείς να το βρεις μεταχειρισμένο και με 300€. Δες και Roland. τα έχω ακούσει σε μουσικό οίκο και μου έκαναν demo. είναι πολύ καλά με πολλές εξίσου δυνατότητες
    aimily
    03.08.2012, 15:24
    Έγινε θα τα κοιτάξω! Σας ευχαριστώ πολύ! Για οποιαδήποτε απορία απλά θα ξανά στείλω!