ελληνική μουσική
    532 online   ·  210.830 μέλη

    Φοιτητής 18 ετών. Προλαβαίνω να μάθω κιθάρα;

    aerosmith
    06.08.2012, 19:17

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ FORUM ΘΑ ΠΑΩ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΦΕΤΟΣ ΕΙΜΑΙ 18 ΧΡΟΝΟΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΙΘΑΡΑ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 06-08-2012 19:32 ]


    Ner0
    06.08.2012, 20:15
    Τι εννοεις αν προλαβαινεις?μεχρι ποτε?
    sapounofouska
    06.08.2012, 20:38

    Αν εχεις συναυλια το σαββατο μαλλον δεν προλαβαινεις {#emotions_dlg.tt2}

    Αν δεν εχεις...?

     Θεληση να εχεις κ τα παντα μπορεις να κανεις!!!


    tallos
    06.08.2012, 23:00

    Παράθεση:

    Το μέλος sapounofouska στις 06-08-2012 στις 20:38 έγραψε...

    Αν εχεις συναυλια το σαββατο μαλλον δεν προλαβαινεις {#emotions_dlg.tt2}

    Αν δεν εχεις...?

     Θεληση να εχεις κ τα παντα μπορεις να κανεις!!!



    καλοοοοοοοοοοοοοο............


    aerosmith
    07.08.2012, 10:01
    χαχα οχι δεν εχω συναυλια το Σαββατο απλως μηπως ειναι λιγο αργα για να αρχισω
    costaspanag
    07.08.2012, 10:45
    Ποτέ δεν είναι αργά. Στα 18 έχεις μια ζωή μπροστά σου. Άν δεν αρχίσεις τώρα κάτι που αγαπάς, σίγουρα κάποτε θα το αρχίσεις. Εγώ ξαναπήγα σε Ωδείο σε ώριμη ηλικία και δεν το μετάνιωσα. Βέβαια αν ο σκοπός σου είναι να γίνεις δεξιοτέχνης και να κάνεις καριέρα στη μουσική, τα πράγματα αλλάζουν. Εκεί όσο νωρίτερα, τόσο καλύτερα. Άρχισε λοιπόν τώρα και μη το σκέφτεσαι.
    aerosmith
    07.08.2012, 11:02
    να σε καλα φιλε μου εισαι πολυ σωστος
    Sparky-G
    07.08.2012, 11:24

    Συμφωνω με ολους τους συμφορουμιτες,μην το σκεφτεσαι .....απλα ξεκεκινησε  αμεσως.....{#emotions_dlg.thumbup}


    STEFANOS604
    07.08.2012, 12:35

    Άλλες 4 συμβουλές

    1. Ξεκίνησε με μια φτηνή ΚΛΑΣΣΙΚΗ κιθάρα που έχει νάϋλον χορδές και δε θα σου πονάν τα δάκτυλα μέχρι να μάθεις κάπως και μετά αγοράζεις ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ που έχει μεταλλικές χορδές.
    2. Αν είναι να μάθεις να παίζεις με τα δάκτυλα και όχι με πένα ξεκίνα το απ' την αρχή και μετά η πένα είναι εύκολη όχι όμως και το αντίστροφο
    3. Προσοχή στην δακτυλοθεσία για την εκμάθηση των ακόρντων. Αν μάθεις κάποιο με λάθος τρόπο είναι δύσκολο να ξε-μάθεις. Γι αυτό μελέτησε τις δακτυλοθεσίες σωστά ή έχε κάποιον που ξέρει να σου ελέγχει στην αρχή.
    4. Τουλάχιστον 2 ώρες καθημερινά εξάσκηση και μη την παρατήσεις με την πρώτη δυσκολία

    Ner0
    07.08.2012, 14:12

    Στεφανε ειναι 18 χρονων γαιδουρι-συγνωμη κιολας-,τα δαχτυλακια του δεν θα πληγωθουν.

    Ξεκινα με οτι γουσταρεις και στην πορεια βλεπεις {#emotions_dlg.beer}


    aerosmith
    07.08.2012, 18:23
    να σας πω εχετε να προτεινετε καμια καλη κιθαρα
    STEFANOS604
    07.08.2012, 18:45
    Εγώ έχω εδώ και 12 χρόνια την Takamine (ακουστική)και Yamaha Electro clasic και είμαι πολύ ευχαριστημένος
    aerosmith
    10.08.2012, 10:54
    λοιπον παιδια σε καμια 20 μερες παιρνω κιθαρα επειδη ειμαι αθλιος δε ξερς χριστο τιποτα πιστευετε το ωδειο θα με βοηθησει
    stefani-D
    10.08.2012, 11:51
    Ναι,μπορείς να ρωτήσεις κάποιον δάσκαλο κιθάρας να σε συμβουλέψει..ή ακομα καλύτερα αν εχεις καποιον γνωστό σου (που να ξέρει απο κιθάρες..) ζήτα του να πάτε μαζί ώστε να είσαι σίγουρος για την ποιότητα και να σε βοηθίσει να κάνεις πιο σωστή επιλογή λόγο εμπειρίας..
    NikosVy
    10.08.2012, 13:53

    Παράθεση:

    Το μέλος Aerosmith στις 10-08-2012 στις 10:54 έγραψε...

    ..πιστευετε το ωδειο θα με βοηθησει

    Μέχρι να ανοίξουν ξανά τα Ωδεία θα έχουν ανακοινωθεί τα οριστικά μέτρα για τα 11 1/2 δις ευρώ, οπότε αν μάλιστα τους έχεις προϊδεάσει τηλεφωνικά ότι θα πας να τους προτείνεις την εγγραφή σου, πιστεύω ότι θα σου στρώσουν ένα κόκκινο χαλί, και μάλλον θα σου κάνουν δώρο την κιθάρα και την εγγραφή (μη βιαστείς να αγοράσεις κιθάρα).


    tapak
    10.08.2012, 14:17

    Παράθεση:

    Το μέλος STEFANOS604 στις 07-08-2012 στις 12:35 έγραψε...

    Άλλες 4 συμβουλές

    1. Ξεκίνησε με μια φτηνή ΚΛΑΣΣΙΚΗ κιθάρα που έχει νάϋλον χορδές και δε θα σου πονάν τα δάκτυλα μέχρι να μάθεις κάπως και μετά αγοράζεις ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ που έχει μεταλλικές χορδές.
    2. Αν είναι να μάθεις να παίζεις με τα δάκτυλα και όχι με πένα ξεκίνα το απ' την αρχή και μετά η πένα είναι εύκολη όχι όμως και το αντίστροφο
    3. Προσοχή στην δακτυλοθεσία για την εκμάθηση των ακόρντων. Αν μάθεις κάποιο με λάθος τρόπο είναι δύσκολο να ξε-μάθεις. Γι αυτό μελέτησε τις δακτυλοθεσίες σωστά ή έχε κάποιον που ξέρει να σου ελέγχει στην αρχή.
    4. Τουλάχιστον 2 ώρες καθημερινά εξάσκηση και μη την παρατήσεις με την πρώτη δυσκολία



    Αγαπητέ Στέφανε σε παρακαλώ μιλά μας λίγο για τις δακτυλοθεσίες στην κιθάρα.

    Παίζω με πέννα και με ενδιαφέρει το αριστερό χέρι αν κάθε νότα έχει και το δάκτυλο της?

     

    Σε ευχαριστώ 


    STEFANOS604
    10.08.2012, 17:30

    Σου στέλνω με το link μια φωτογραφία από το βιβλίο που μάθαινα κιθάρα πριν 40 χρόνια.

    https://www.box.com/s/d4d9aa1ef71bfa3a83f4

    Απαιτείται  εξάσκηση μέχρι να πονούν τα δάκτυλα , υπομονή και επιμονή για 3μηνο τουλάχιστον και μετά θα είναι παιχνιδάκι.

    Μόλις συνηθίσουν τα δάκτυλα κάνε την εξάσκηση στο Μί Μινόρε (Em) που είναι όλες οι χορδές χωρίς πατήματα με το αριστερό χέρι :

    Σε ρυθμό 6/8 αρπεζέ παίξε το Em:

    Χτυπώντας με τον αντίχειρα (α) τη Μι μπάσο και μετά διαδοχικά και ισόχρονα την Σολ με το δείκτη (δ) - την Σι με τον μέσο (μ)  - την Μι καντίνι με τον παράμεσο (π) - την Σι με τον μέσο (μ) -  και την Σολ με τον δείκτη (δ).

    Μόλις μάθεις αυτά συνέχισε το ίδιο μοτίβο 6/8 με άλλα ακόρντα σε αρπεζέ με ακριβώς τον ίδιο τρόπο και θα δεις τη γλυκύτητα των ακόρντων.

    Μόλις τα μάθεις πες μου να σου πω το αρπεζέ 8/8

    Καλή αρχή

     

    Στέφανος


    Merarxos
    11.08.2012, 22:27
    Φίλε μου βρήκες την καλύτερη ηλικία για να μάθεις, τώρα είναι που θα έχεις άπειρο ελεύθερο χρόνο. Καλή τύχη και καλή πρόοδο. Εγώ με το που πήγα φοιτητής το πρώτο πράμα που έκανα ήταν να αγοράσω μια κιθάρα και να μάθω.
    aerosmith
    12.08.2012, 01:43
    φιλε πιστευεις οτι για καπιον που δεν ξερει θεο απο κιθαρα μπορει να μαθει
    STEFANOS604
    12.08.2012, 08:22

    Η κιθάρα είναι το πιο δύσκολο όργανο αλλά ταυτόχρονα και το πιο μεγαλοπρεπές ηχητικά ,όσον αφορά τις συγχορδίες - λόγω της διπλής ή και τριπλής ίδια νότας σ' ένα ακόρντο.

    Αν δείξεις υπομονή και δεν την παρατήσεις τις πρώτες μέρες και αν ασχοληθείς καθημερινά -τουλάχιστον για ένα τρίμηνο-να μπορείς να αλλάζεις ακόρντα (chord progression) πχ τα 3 ακόρντα του ΡΕ ματζόρε ή του ΛΑ μινόρε μετά και να μη θέλεις να μάθεις άλλα αγοράζοντας ένα Capotastro θα μπορείς να παίζεις όλα τα ακόρντα σ' οποιαδήποτε σχεδόν κλίμακα.

    Υπομονή-Επιμονή-Θετικό πνεύμα-Καθημερινή εξάσκηση-Προσήλωση στο ίδιο chord progression μέχρι να 'ματώσουν' τα δάκτυλα. (ένας τρόπος για να μη πονούν τα δάκτυλα είναι να μάθεις τα chord progressions με εντελώς ξεκούρδιστες χορδές..)