ελληνική μουσική
    458 online   ·  210.845 μέλη

    Σύνδεση κλασσικής κιθάρας σε κονσόλα

    killbill2
    20.08.2012, 15:22

    Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος για να συνδέσεις μια κλασσική κιθάρα σε κονσόλα για να ακουστεί από τα ηχεία σε ένα Live?

    να βάλεις ένα μικρόφωνο μπροστά από την τρύπα;

    αυτό όμως σε περιορίζει όσον αφορά την κίνηση σου πάνω στην σκηνή μιας και θα πρέπει να παίζεις καθισμένος σε καρέκλα.

    Σκέφτηκα να βάλω ένα μικρόφωνο μέσα στην κιθάρα!  ή ένα μικρόφωνο από υπολογιστή ώστε να μπαίνει χωρίς να χρειάζεται να βγάλω όλες τις χορδές. Λέει;

    τι τρόπο προτείνετε;


    STEFANOS604
    20.08.2012, 15:45
    1. Η καλύτερη λύση είναι να έχεις Ηλεκτροακουστική ή Ηλεκτροκλασσική κιθάρα ώστε να έχεις τη δυνατότητα ρυθμίσεως volume από τον ενσωματωμένο προ-ενισχυτή.
    2. Να αγοράσεις Μαγνήτη  για έγχορδα- όπως αυτόν που έχω εγώ για τέτοιες περιπτώσεις (Shadow  SH-712 από το Musica shop περίπου19 euro) που ο αισθητήρας μαγνήτης κολλιέται και αποκολλιέται εύκολα με είδος πλαστελίνης ,η δε κυψέλη για το ‘καρφί’ με αυτοκόλλητο  στο σώμα της κιθάρας  :
    3. Μικρόφωνο. Τότε όμως θα συλλέγεις και εξωτερικούς θορύβους-φωνές….
    4. Για μικρόφωνα , καλώδια διασύνδεσης, επιλογή μικροφώνου ρίξτε μια ματιά στο άρθρο μου:

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=3418

     


    killbill2
    20.08.2012, 22:32
    με ενδιαφέρει ο τρόπος με τον μαγνήτη και την κυψέλη για το καρφί. μπορείς να μου παραθέσεις κάποια links σε κάποιο κατάστημα για αυτά να τα δω?
    STEFANOS604
    22.08.2012, 16:44
    killbill2
    23.08.2012, 12:59
    κάνει ομως σίγουρα και για κλασσική κιθάρα που έχει νάυλον χορδές και όχι συρμάτινες;
    STEFANOS604
    23.08.2012, 17:24

    Κάνει αν δεν ενδιαφέρεσαι για 'τέλειο' ήχο . Στην κλασσική όμως συνήθως χρησιμοποιούν κρύσταλο (πιεζοηλεκτρικό φαινόμενο). Είναι πιο ακριβά και τοποθετούνται εύκολα (ή και αθέατα στον καβαλλάρη-τότε θέλει κάποια προσοχή).

    Γράψε στο Google: piezo for classical guitar και θα δεις και μάθεις πολλά για τους κρυστάλους