ελληνική μουσική
    520 online   ·  210.840 μέλη

    Είμαι μπάσος και έχω μερικές ερωτήσεις

    menelaosp
    26.08.2012, 17:18

    Καλησπέρα σε όλους!! Είμαι 16 χρονών και πιστεύω ότι η μεταφώνησή μου έχει σχεδόν ολοκληρωθεί. Μπορώ άνετα να τραγουδάω από το σολ στην 1η γραμμή στο κλειδί του φα μεχρι και το ρε κατω από το πεντάγραμμο στο κλειδί του σολ. Πάνω από το ρε φωνάζω πολύ και ακούγομαι σαν να γκαρίζω. Αυτό με εννοχλεί μερικές φορές γιατί δεν νιώθω άνετα όταν τραγουδάω σε φίλους. Και οι χαμηλές νότες δεν ακούγονται ευχάριστα. Θα έλεγα ότι δεν έχουν ενδιαφέρον. Επίσης μου αρέσουν πολύ τα ροκ και Heavy Metal τραγούδια αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να τα τραγουδήσω γιατί χρειάζονται ψηλές νότες. Τι είδος τραγουδιών μπορώ να τραγουδάω άνετα; Γίνεται να κάνω κάτι για να φτάνω και πιο ψηλές νότες;

    Επίσης, ηχογράφησα μερικές φορές τη φωνή μου με το κινητό και ακουγόταν χάλια. Ακούγεται πραγματικά έτσι ή αλλοιώνεται κατά την ηχογράφηση;

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : menelaosp στις 26-08-2012 22:37 ]


    BAGRATION
    28.08.2012, 22:27

    Δεν υπάρχει πρόβλημα φίλε, μπορείς να φτάσεις και ψηλότερα σε ύψος. Για ροκ κ μέταλ είναι πιο ελεύθερα τα πράγματα και δεν παίζει μεγάλο ρόλο αν είσαι μπάσος ή κατι άλλο. Θέλει όμως να έχεις τη βασική τεχνική και να κάνεις εξάσκηση. Επισης είναι πολύ σημαντικό να τραγουδάς στο ίδιο στυλ με τη μουσική και να έχεις καλή επίγνωση για το πως ακούγεσαι.

    Τα παραπάνω όμως δεν γίνεται να αναλυθούν σε ένα πόστ. Ψαξε λίγο στο φορουμ ή στο google για καμμια τεχνική και μετά ξαναρώτα.

    Το κινητό για ηχογράφηση ξέχνα το.


    menelaosp
    28.08.2012, 22:40

    έχω ψάξει, βρήκα πολλά αλλά δεν ήταν απολύτως σχετικά με αυτό που ήθελα. Αυτή η ανυσιχία είναι και ο λόγος που γράφτηκα στο site, για να κάνω ερωτήσεις όπως τις θέλω.  Τέλος πάντων... θα ψάξω λίγο ακόμα και αν μου δημιουργηθούν άλλες απορίες θα επανέλθω.

    Δυστυχώς επίγνωση για το πως ακριβώς ακούγομαι δεν μπορώ να έχω, αφού με το κινητό μου επιβεβαίωσες κι εσύ ότι δεν γίνεται ηχογράφηση.

    Ψηλότερα στο ύψος μάλλον μόνο με δάσκαλο ή με πάρα πολύ προσπάθεια, γιατί  όταν δεν '' γκαρίζω'' νιώθω τις φωνητικές χορδές να τεντώνονται πολύ και φοβάμαι μην πάθω τίποτα.

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντησηSmile  


    BAGRATION
    29.08.2012, 20:21

    Μπα, θα έλεγα οτι ισχύει το αντίθετο. Ειδικά στο Youtube Θα βρείς τόσα πολλά βίντεο για το πως να φτάσεις ψηλότερες νότες που θα θές κανένα μήνα για να τα δείς όλα. Το θέμα είναι όμως ότι το περισσότερο από αυτό το υλικό όχι μόνο είναι για πέταμα αλλά είναι και παραπαληνητικό. Πρέπει δυστυχώς να ξεχωρίζεις το χρήσμο από την πατάτα.

    Όταν λές Rock/ Metal, δηλαδή Τι κομμάτια θα σου άρεσε να λές;

    Παράθεση:

    Το μέλος menelaosp στις 28-08-2012 στις 22:40 έγραψε...

    Δυστυχώς επίγνωση για το πως ακριβώς ακούγομαι δεν μπορώ να έχω, αφού με το κινητό μου επιβεβαίωσες κι εσύ ότι δεν γίνεται ηχογράφηση.


    Αγόρασε λοιπόν ένα μικρόφωνο γύρω στα 50 Ε, συνέδεσέ το με τον υπολογιστή...και ξεκίνα να έχεις! (Βάλε και ένα αντιανέμιο μπροστά για να μη γίνεται μπάχαλο ο ήχος από την εκπνοή) Από εκεί και πέρα μπορείς να προχωρήσεις. Ειδάλλως, για να καταλάβεις πως ακούγεσαι θα πρέπει πάντα να ζητάς από κάποιον άλλον να στο περιγράφει...
    -----------------
    ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ - To blog για την κριτική σκέψη και την επιστήμη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 29-08-2012 20:40 ]


    menelaosp
    29.08.2012, 22:08

    για να καταλάβεις ποιο είναι περίπου το εύρος μου σε αυτό τραγουδάω ολόκληρο το τραγούδι άνετα εκτός από το τέλος


    menelaosp
    29.08.2012, 22:11
    Όχι ακριβώς τέτοια. Λίγο πιο ανάλαφρα γιατί παίζω πιάνο, αλλά σε παρόμοια τονικότητα και στυλ
    GiorgosPapas
    29.08.2012, 23:31
    Φίλε μενέλαε, Το μόνο σίγουρο είναι ότι ένας δάσκαλος θα σου παρείχε την απαραίτητη βοηθεία για να αναπτύξεις τη φωνή σου. ! Είναι λογικο στις χαμηλές νότες να νιώθεις πιο ανετα γιατί πάντα είναι πιο εύκολο να τραγουδήσει εκεί μια φωνή που δεν έχει δουλευτεί! Δε σημαίνει απαραίτητα οτι είσαι μπάσος.
    menelaosp
    30.08.2012, 16:36

    Πάω μουσική 8 χρόνια... ότι είμαι μπάσος έχει εξακριβωθεί. Η φωνή μου μπορεί να μην είναι τέλεια εκπαιδευμένη αλλά τόσα χρόνια σολφέζ κάτι έχω μάθει.

    Έχω μικρόφωνο από ακουστικά overhead. Είναι καλά για ηχογράφηση; Μην ξοδευτώ άσκοπα... έχουμε και κρίση. Από που κάνω ηχογράφηση στον υπολογιστή;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : menelaosp στις 30-08-2012 16:52 ]


    GiorgosPapas
    30.08.2012, 17:10

    Συνήθως υπάρχει ετοιμο πρόγραμμα ηχογραφήσεων στα windows αλλιώς ψάξε στο ιντερνετ για κάτι δωρεάν. Στο θέμα μικρόφωνο δε ξέρω να σε βοηθήσω όντας μαθητής κλασικού τραγουδιού.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GiorgosPapas στις 30-08-2012 17:11 ]


    anastasiajazzguitar
    30.08.2012, 17:52

    Παρολο που ασχολουμαι κ εγω με τη φωνητικη,(ειμαι 15 χρονων)απο μονη μου δεν εχω καταφερει κ πολλα.Αυτο που προσπαθω ειναι ,μονη μου,να λειτουργω τη φωνη μου και να δοκιμαζω νεες τεχνικες,κ ολες τις κλιμακες.Οσο και να προσπαθω ομως,ακουγομαι κ εγω χαλια στην ηχογραφηση.Οποτε το προβλημα σου δεν ειναι αυτο.Αν τραγουδησεις σε ενα μικροφωνο,κ εχεις την καταλληλη φωνη θα ακουστεις πολυ ωραια ;){#emotions_dlg.rockon}


    menelaosp
    30.08.2012, 18:27
    Εχεις τραγουδησει και εσυ σε μικροφωνο και εχεις δει διαφορα;
    anastasiajazzguitar
    30.08.2012, 18:36

    ναι,μόνο μια φορα σε ενα φιλο του μπαμπα μου,κ πραγματικα η φωνη βγαινει πολυ καθαρη αλλα βεβαια χρειαζεται κ προσπαθεια.Εννοω οτι το μικροφωνο δεν κανει τη φωνη καλυτερη,πρεπει απο μονος σου να δημιουργησεις τη φωνη σου ;) οπως κ να εχει παντως υπαρχει μεγαλη διαφορα.Δοκιμασε το!


    menelaosp
    30.08.2012, 19:31
    ευχαριστώ πολύ! Ε, φυσικά και θα προσπαθήσω... έτσι όπως τραγουδάω χωρίς μικρόφωνο θα τραγουδάω και με αυτό. @ BAGRATION πες μου αν ξέρεις αν το μικρόφωνο από headphones κάνει για ηχογράφηση.
    BAGRATION
    30.08.2012, 22:29

    Αυτά τα τραγούδια που έβαλες στο μεγαλύτερο μέρος τους δεν απαιτούν και καμμία σοφιστικέ ή εξεζητημένη τεχνική. Φαίνεται έτσι πόσο ρόλο παίζουν άλλοι παράγοντες όπως το ύφος κ η εκφραστικότητα και η ελευθερία. (Γιαυτό σου λέω για τα mic, γιατί έτσι φτιάχονται πιο έυκολα αυτά τα πράγματα)

    Τα πιο δυνατά σημεία όμως είναι πιο δύσκολα.  Σε αυτά ο τραγουδιστής κάνει τα κλασσικά που κάνουν στα ροκ+μέταλ, δηλαδή αρκετό γρέζι και, θα έλεγα λίγο belting. Αμα κάνεις λίγο εξάσκηση και πειραματα θα το πετύχεις καποια στιγμή. Όχι ίσως στο τονικό ύψος που το λέει, αλλά στη χροιά και στο ύφος σίγουρα. Εσύ Θα το πετύχεις πιστεψέ με, μονο αυτοί που κάνουν πολύ φωνητική δεν το πετυχαίνουν!!! (κακία ε;).

    Θυμισέ μου όμως να σου πω κάτι πρίν ξεκινήσεις να δοκιμάζεις, για να μη σε πονέσει ο λαιμός σου.

    Σχετικά με το μικρόφωνο τώρα, Οσο καλύτερο το μικρόφωνο τόσο καθαρότερη η φωνή και άρα τοσο περισσότερο εμφανείς οι ατέλειες. Πρακτικά με ένα φθηνό πυκνωτικό μικ. ή ένα καλούτσικο δυναμικό (συνοδευόμενα κ τα 2 από αντιανέμιο ή φίλτρο) υπάρχει η πλήρης εικόνα για το πως τραγουδά κάποιος.

    Το mic από τα headphones δεν κάνει. Με το κινητό μπορείς να πετύχεις καλύτερα αποτελέσματα αν κάτσεις σε ένα σχετικά γεμάτο δωμάτιο και παίξεις λίγο με την απόσταση.

     


    -----------------
    ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ - To blog για την κριτική σκέψη και την επιστήμη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 30-08-2012 22:35 ]


    menelaosp
    31.08.2012, 12:17

    οκ. Το κινητό να το έχω κοντά ή μακριά από το σημείο που τραγουδάω; Η συμβουλή για το λαιμό ποια είναι; Επίσης αν ξέρεις κανένα καλό free πρόγραμμα ηχογραφήσεων θα με βοηθούσες από το να ψάχνω 1000 προγράμματα στο ίντερνετ χωρίς να ξέρω αν πραγματικά κάνει δουλειά.

    Αυτοί που κάνουν φωνητική γιατί δεν μπορούν να το κάνουν;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : menelaosp στις 31-08-2012 13:07 ]


    BAGRATION
    31.08.2012, 21:22

    "οκ. Το κινητό να το έχω κοντά ή μακριά από το σημείο που τραγουδάω;"

    Αυτό λίγο δύσκολο να μπορω να το ξέρω. Πρέπει να το δοκιμάσεις εσύ αφού δεν έχουμε όλοι τα ίδα κινητά. Η αποψή μου παντως είναι να πάρεις ένα κανονικό μικρόφωνο.

    "Επίσης αν ξέρεις κανένα καλό free πρόγραμμα ηχογραφήσεων θα με βοηθούσες από το να ψάχνω 1000 προγράμματα στο ίντερνετ χωρίς να ξέρω αν πραγματικά κάνει δουλειά."

    Όχι δεν ξέρω κανένα γιατί δεν χρησιμοποιώ δωρεάν προγράμματα ηχογράφησης.



    -----------------
    ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ - To blog για την κριτική σκέψη και την επιστήμη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 31-08-2012 21:23 ]


    Hastaroth
    31.08.2012, 23:03

    Δέν πρέπει επίσης να ξεχνάμε ότι το πώς ακούμε ΕΜΕΙΣ την φωνή μας έχει διαφορά απ'το πώς την ακούνε οι άλλοι.Αυτό συμβαίνει επειδή αυτό που ακούμε εμείς περιλαμβάνει και τους κραδασμούς απ'την κρανιακή κοιλότητα-ακούμε δηλαδή την φωνή μας όχι μόνο όπως μεταδίδεται στ'αυτιά μας μέσω τού αέρα,αλλά και όπως μεταδίδεται στ'αυτιά μας μέσω τών οστών τού κρανίου μας.Ετσι,κάποιος μπορεί να νομίζη ότι έχει καλή φωνή,αλλά όταν την ακούση ηχογραφημένη να φρίξη.Θα διαφωνήσω με τον BAGRATION γιά το ότι "Πρακτικά με ένα φθηνό πυκνωτικό μικ. ή ένα καλούτσικο δυναμικό (συνοδευόμενα κ τα 2 από αντιανέμιο ή φίλτρο) υπάρχει η πλήρης εικόνα για το πως τραγουδά κάποιος",ακριβώς επειδή με ένα τέτοιο μικρόφωνο οι ατέλειες τής φωνής-δηλαδή αυτό που πρέπει να εξαλείψη κάποιος που θέλει να γίνη τραγουδιστής-δέν είναι τόσο εμφανείς.Δέν είναι ανάγκη βέβαια να πάρη κάποιος αρχάριος ένα υπερ-επαγγελματικό μικρόφωνο στουντίου,αλλά ούτε κι'ένα μικρόφωνο "τού καροτσιού" τών 5 ευρώ (γιατί υπάρχουν και τέτοια..).


    BAGRATION
    01.09.2012, 09:44

    Σωστή η επισήμανση για τη "εσωτερική" κ "εξεωτερική" ακοή.

    Στο άλλο θέμα που ανέφερες θα έλεγα ότι οι ατέλειες προς βελτίωση στους νεοτερους και άπειρους τραγουδιστές είναι πολύ εμφανείς και μπορεί και ενα σχετικά φθηνό μικ να τις πιάσει. (Φθηνό μικρόφωνο των 50 Ε γιατί από 40 κ κάτω δεν μιλάμε για μικρόφωνο αλλά για πεταμένα λεφτά)

    Απλά στα φθηνά μικρρόφωνα έρχονται να προστεθούν οι ατέλειες του μικροφώνου, όπως η boom-ίλα (αγγλιστί proximity effect), το κακό equalizer και κάποιοι συριγμοί. Η πρώτη αλλοιώνει σε μεγάλο ποσοστό τη πραγματική φωνή και της δίνει μια πιο μπάσα και ασαφή χροιά.

    Εν πάση περιπτώσει άμα του πούμε του φίλου μας εδώ ότι για αρχάρειος πρέπει να σκάσει 120 Ε και να παει να πάρει shure beta θα τον απογοητέυσουμε κ στο τέλος δεν θα πάρει τίποτα....


    -----------------
    ΚΡΙΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ - To blog για την κριτική σκέψη και την επιστήμη...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 01-09-2012 09:48 ]


    menelaosp
    01.09.2012, 11:22
    η φωνή μου είναι σίγουρα καλή γιατί μου το έχουν πει πάρα πολλά άτομα. Αυτό που θέλω είναι να ακούσω κι εγώ πως πραγματικά είναι η φωνή μου. Μάλλον θα κάνω αυτό με το μικρόφωνο. Από πρόγραμμα για ηχογράφηση ρώτησα αλλού και μου είπαν το Audacity. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. @ Bagration Μικρόφωνο με 120 ευρώ δεν θα έπαιρνα με τίποτα. Είπαμε... να ακούσω τη φωνή μου και να ηχογραφήσω κανένα τραγούδι... όχι να κάνω home studio.