ελληνική μουσική
    557 online   ·  210.840 μέλη

    Μας γράφετε, Σας απαντάμε...

    faidonalkinoos
    29.08.2012, 08:09

    sven: δε θέλω να πιστέψω πως διαβάζεις μόνο τα μαύρα...

    δε θέλω να κάνω bold τα σημεία, θέλω να τα διαβάσεις...

    μιλάω για τον τρόπο των πτυχίων, που δε λες κουβέντα...

    μιλάω για την ειδική σχέση, γι αυτό και η ειδική νομοθυεσία, που έχουν ορισμένα ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ επαγγέλματα, όπως νομικός, συμβολαιογράφος, ψυχολόγος, φαρμακοποιός...

    μιλάω για σχολές που έχουν δημιουργηθεί, προκειμένου να δίνουν έδρα και γλύψιμο, κατάρρευση άσκοπα της οικονομίας, δημιουργία ανέργων με πτυχίο που δε θα χρησιμοποιήσουν ποτέ...

    δεν είναι επιστήμη η κομμώτρια επειδή μπήκε στα ΤΕΙ...

    δεν είναι επιστήμη η αεροσυνοδός...

    δεν είναι επιστήμη η ανακαίνιση κτιρίων...

    δεν είναι επιστήμη ο αστυφύλακας...

    δεν είναι επιστήμη η φωτογραφία...

    υπάρχουν έξι σχολές ψυχολογίας στην ελλάδα, παραθέτω όλο τον κατάλογο όλων των σχολών, αλλά γιατί δεν υπάγονται στην πανεπιστημιακή μόρφωση, που λέγεται ιατρική ;;;!!!

    επιστήμη είναι η ιατρική...

    η φυτικής παραγωγής δεν είναι επιστήμη... η Γεωπονική είναι η επιστήμη...

    η χρηματοοικονομίας δεν είναι επιστήμη... οι ανώτατες οικονομικές σχολές είναι η επιστήμη...

    η ομοιοπαθητική είναι επιστήμη... λόγω σπουδών στην ιατρική...

    γιατί δε γνωρίζεις πως σε άλλα κράτη οι ομοιοπαθητικοί δεν είναι υποχρεωτικό να τελειώνουν πανεπιστήμιο...

    γιατί δε γνωρίζεις επίσης πως και στην Ελλάδα υπάρχουν ομοιοπαθητικοί ΜΗ ΓΙΑΤΡΟΙ...

    "Επίσης, το Ιπποκράτειο Κέντρο Κλασσικής Ομοιοπαθητικής (μη-γιατροί), που λειτουργεί από το 1993 παρέχοντας εκπαίδευση στην ομοιοπαθητική σε μη-γιατρούς."

    γιατί δε γνωρίζεις πως ανάλογα με την προσωπική ευφυία του κάθε ψυχολόγου/ψυχοθεραπευτή/ομοιοπαθητικού γιατρού ή μη, δίνεται και η θεραπεία...

    γιατί δε γνωρίζεις πως ένας μέσος νους, που χρήζεται θεραπευτής, μπορεί άνετα να αναμασάει ό,τι έμαθε σε μερικά εξάμηνα "σπουδών", χρησιμοποιώντας τα, για το πως να χειριστεί τη ΖΩΗ ΜΟΥ, και την ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ, με ένα ραντεβού που κρατάει περίπου σαράντα πέντε λεπτά... ακούς σαράντα πέντε λεπτά και με διάβασε...

    κι εγώ φεύγοντας ύστερα με μία συνταγή στο χέρι... ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΟΜΟΙΠΑΘΗΤΙΚΗΣ - ΚΑΤΑ ΤΩΝ "ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ" ΤΗΣ... δεν πηγαίνω ποτέ σε συμβατικούς γιατρούς από το 1996...

    γιατί δε γνωρίζεις πως η ομοιοπαθητική στηρίζεται στην ψυχολογία του υποκειμένου/ασθενούς κατά 90%...

    γιατί δεν μου απαντάς για τη διαφορετικότητα που παράγονται οι ψυχολόγοι...

    γιατί μου βάζεις ταμπέλες...

    γιατί δε διαβάζεις τα κείμενα...

    ΠΑΡΑ ΚΑΤΩ ΟΛΑ ΤΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΩΝ

    ΠΕΣ ΜΟΥ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ

    http://www.edu4u.gr/AllSchools.aspx

    Γιατί πρέπει να πιστέψω οπωσδήποτε πως ότι γίνεται έδρα είναι και επιστήμη;;;;;;

    τι δεν καταλαβαίνεις.......

    οι χιλιάδες επί χιλιάδων κομμώτριες κι αισθητικοί που σπουδάζουν ΤΕΙ, κ' οι αστυφύλακες είναι επιστήμονες...

    ΕΛΕΟΣ.

    αν η ψυχολογία είναι επιστήμη ας την περάσουν στην ΙΑΤΡΙΚΗ. και ΜΟΝΟ στην ΙΑΤΡΙΚΗ...

    για να υπάρχουν και ευθύνες...

    επίσης: επειδή το επάγγελμα είναι κλειστό στην Ελλάδα δε σημαίνει πως είναι και αλλού...

    άσε που υπάρχουν και νομοι ψηφισμένοι περί του αντιθέτου:

    "Φ.Ε.Κ Προεδρικού διατάγματος για την προσαρμογή της Ελληνικής νομοθεσίας στην Οδηγία 2005/36/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου

    Δημοσιεύτηκε την25.05.10το Προεδρικό Διάταγμα38/2010 (ΦΕΚ78,τεύχ.Α)για την ενσωμάτωση στο Ελληνικό Δίκαιο της Οδηγίας36/2005της ΕυρωπαϊκήςΈνωσης.Με αυτήν τακτοποιείται η αναγνώριση των πτυχίων,τα οποία απονέμουν Πανεπιστήμια χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης σε Ευρωπαίους πολίτες ανεξαρτήτως από το που έκαναν τις σπουδές τους(στα ίδια τα Πανεπιστήμια ή σε συνεργαζόμενα Κολλέγια)και δημιουργείται ένα νέο τοπίο για την ελληνική νεολαία.Από σήμερα αρχίζει η εφαρμογή της Οδηγίας και αίρεται πλέον η δυνατότητα του Υπουργείου Παιδείας να μην αναγνωρίζει πτυχία λόγω του τόπου διεξαγωγής των σπουδών ή λόγω του περιεχομένου των προγραμμάτων σπουδών.Έτσι τακτοποιείται μια κατάσταση η οποία αφορούσε επί20χρόνια τουλάχιστον20.000νέους Έλληνες.Εξ άλλου αυτή την τακτοποίηση επιβάλλουν πολλές και σαφείς αποφάσεις του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου καθώς και η πρόσφατη του ΣτΕ απόφαση(με αρ. 853/2010),σύμφωνα με τις οποίες οι σπουδές που γίνονται σε Κολλέγια συνεργαζόμενα με Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια ανήκουν στην εκπαιδευτική δικαιοδοσία των χωρών όπου εδρεύουν τα Πανεπιστήμια.Έτσι προκύπτει και η δεύτερη σημαντική αναγνώριση των αποφοίτων των Κολλεγίων που συνεργάζονται με Βρετανικά Πανεπιστήμια.Τα πτυχία τους κατατάσσονται στα επίπεδα6και7του Ευρωπαϊκού Πλαισίου Επαγγελματικών Προσόντων-αναλόγως προς το εάν είναιBachelorήMaster.Όλα αυτά σημαίνουν ότι τώρα με το Προεδρικό Διάταγμα,αλλά και με την πρόσφατη απόφαση του ΣτΕ,επισήμως πλέον:

    1.Τα Κολλέγια λειτουργούν ουσιαστικά ως παραρτήματα βρετανικών ή άλλωνΕυρωπαϊκών Πανεπιστημίων στην Ελλάδα και ανήκουν στην εκπαιδευτική δικαιοδοσία των χωρών όπου εδρεύουν τα Πανεπιστήμια.

    2.Τα πτυχία των μητρικών Ευρωπαϊκών πανεπιστημίων μετά από φοίτηση στο Κολλέγιο αναγνωρίζονται και στην Ελλάδα.Αυτά σηματοδοτούν μια νέα εποχή για τους νέους Έλληνες αφού: κλπ..." από την επίσημη σελίδα του BCA College http://bca.edu.gr/displayITM1.asp?ITMID=442>

    επίσης παραθέτω την αγωνία του Πανελλήνιου Ψυχολογικού Συλλόγου στο λινκ αυτό για να καταλάβεις ακόμα περισσότερο το τι γίνεται:

    http://www.psy.gr/first.php?mid=11&subid=30&ssid=0

    αποκαλούν το προβλημα δυστύχημα, τους ασχολούμενους ψυχολογίζοντες... οχι όλους... αυτούς τους άλλους...

    ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΝΟΜΙΜΟΙ;;;;

    ΔΕΝ είναι όμως το θέμα μου η ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ... την οποία λατρεύω !

    Δεν είναι θέμα μου η ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ... την οποία ακολουθώ !!


    το κλείνω το θέμα εδώ, περιμένοντας αν θέλεις ΠΜ για περαιτέρω συζήτηση επί του θέματος, γιατί συζητώντας μέσα από εδώ, τόσο μεγάλα θέματα και τόσο αποσπασματικά, θα καταντήσουμε χειρότεροι από τους ψυχολόγους ...

    και πάλι ευχαριστώ

    ζητώντας συγγνώμη από τους φίλους που κούρασα...

    ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ - ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ !!!


    -----------------

    ΦΑΙΔΩΝ ΑΛΚΙΝΟΟΣ - FAIDON ALKINOOS


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : faidonalkinoos στις 29-08-2012 08:13 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : faidonalkinoos στις 29-08-2012 08:53 ]


    sven
    29.08.2012, 19:46

    Οι πραγματικές δυνατότητες, ποιότητες, ικανότητες, επάρκειες αλλά και οι αδυναμίες ενός αντικειμένου ή ενός οργάνου -έμψυχου ή άψυχου- αποκαλύπτονται μόνον όταν οδηγούνται στα όριά τους. Έτσι, λοιπόν, η καρδιά μας δείχνει τις πραγματικές της δυνατότητες μετά από ένα τεστ κόπωσης, η αξιοπιστία και οι ικανότητες ενός αυτοκινήτου μέσα από crash tests και διάφορες άλλες δοκιμασίες κ.τ.λ.

    Με τον ίδιο τρόπο, το πραγματικό πρόσωπο, ο χαρακτήρας, η ψυχική ωριμότητα ή ανωριμότητα κάποιου, δηλαδή το αληθινό του πρόσωπο, αποκαλύπτονται σε καταστάσεις στρες, άγχους, ανταγωνισμού, αμφισβήτησης, αίσθησης απόρριψης κ.ά., που οδηγούν το κάθε συγκεκριμένο άτομο στα όριά του, δηλαδή να δείχνει το τι αντέχει και το ποιος πραγματικά είναι. Κάτω από τέτοιου είδους συνθήκες συμβαίνει αυτό που λέμε «πέφτουν οι μάσκες».

    Η εικόνα, στις περιπτώσεις αυτές, είναι συνήθως αποκαρδιωτική και απογοητευτική. Στην περίπτωση που προϋπάρχει της αποκάλυψης ένα παραπλανητικό λούστρο δήθεν διαλλακτικότητας, διαλεκτικότητας, «πολιτισμένου» ύφους και «κουλτούρας», η εικόνα αυτή γίνεται θλιβερή. Όταν δε, στην απέλπιδα προσπάθεια να δημιουργηθεί προστατευτικός αντιπερισπασμός και προπέτασμα πίσω από το οποίο να μπορέσει να ξαναφορεθεί η μάσκα, χρησιμοποιούνται ως «όπλα» η υποδόρια ειρωνεία, ο χλευασμός και επιχειρήματα επιπέδου «ΚΟΣΜΟΠΟΛΙΤΑΝ», τότε η εικόνα αυτή γίνεται πραγματικά αξιοθρήνητη…