ελληνική μουσική
    602 online   ·  210.830 μέλη

    Περίπτωση μήνυσης λόγω παρόμοιας μουσικής;

    menelaosp
    29.08.2012, 15:54

    Έγραψα ένα τραγοούδι και η μουσική που έβαλα μου μοιάζει με κάποια άλλη, αλλά δεν ξέρω με ποια και δεν είναι ακριβώς ίδια. Αν το δημοσιεύσω μπορεί να μου κάνει μύνηση κάποιος όταν η μουσική είναι περίπου ίδια; (δεν είμαι σίγουρος αν την έχω ακούσει κάπου ή απλά μου φαίνεται οικεία επειδή την σκέφτηκα εγω)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 29-08-2012 19:40 ]


    faidonalkinoos
    29.08.2012, 19:18

    Κατ' αρχάς κλείσε ένα ντέμο με το τραγούδι σου και τη μουσική σου, σε φάκελο ταχυδρομικό, πήγαινε στο ταχυδρομείο και στείλτο, ΣΥΣΤΗΜΕΝΟ, στον εαυτό σου, στη διεύθυνση που μένεις...

    αποστολέας και παραλήπτης, στο φάκελλο απ' έξω, θα είσαι εσύ...

    αυτό για κατοχύρωση...

    γιατί μπορεί να έχεις ετοιμάσει κανένα σουξεδάκι και να το χάσεις ανάμεσα αμφιβολιών και ερωτήσεων...

    ύστερα... αφού παραλάβεις το φάκελο, θα τον κρατήσεις κλειστό σε ένα ασφαλές και σίγουρο μέρος στο σπίτι σου. ερμητικά κλειστό. κι αχρείαστος να είναι...

    αυτό, λέγεται, αρχή κατοχύρωσης πνευματικού δικαιώματος...

    ακόμα πιο ύστερα, πήγαινε σε ντι τζέι ή σε ψαγμένο μουσικάδικο ή σε δισκάδικο ή σε κάποιο στούντιο ηχογραφήσεων και ρώτησε εκεί, αν είναι γνωστό ή όχι...

    αν όχι φίλε μου, έχεις γεννήσει κάτι πρωτότυπο...

    καλή συνέχεια και απλά συνέχισε να γράφεις μουσικές...

    του χρόνου, τέτοια ημέρα, να έχεις πολλά να μας δείξεις...

    και μην περιμένεις μέχρι του χρόνου, καθ' όλη τη διάρκεια του έτους...


    NikosVy
    29.08.2012, 19:40

    Παράθεση:

    Το μέλος faidonalkinoos στις 29-08-2012 στις 19:18 έγραψε...

    Κατ' αρχάς κλείσε ένα ντέμο με το τραγούδι σου και τη μουσική σου, σε φάκελο ταχυδρομικό, πήγαινε στο ταχυδρομείο και στείλτο, ΣΥΣΤΗΜΕΝΟ, στον εαυτό σου, στη διεύθυνση που μένεις...

    Και αν την ίδια μέρα έχει γράψει κάποιος άλλος την ίδια μουσική σύνθεση και την έχει ταχυδρομήσει και εκείνος με τον ίδιο τρόπο, με συστημένη επιστολή, στον εαυτό του;

    Εμφανίστηκε ποτέ στο δικαστήριο τέτοια υπόθεση, για να δούμε αν δούλεψε, ή απλά λέμε; Υπάρχει αριθμός, έτος, δικαστήριο κλπ στοιχεία μιας τέτοιας δικαστικής απόφασης που να βεβαιώνει ότι έγινε αποδεκτός αυτός ο τρόπος.

    Μου θυμίζει μια ιστορία: κάποιος είχε δεθεί χειροπόδαρα με χειροπέδες και ταχυδρόμησε στο εαυτό του το κλειδί μέσα σε φάκελο.


    menelaosp
    29.08.2012, 21:50

    @ faidonalinoos

    Διάβασα και αλλού για τη συστημένη επιστολή και κάποιοι έλεγαν ότι δεν κατοχυρώνει τα πνευματικά δικαιώματα. Τελικά τι να πιστέψω; Ντέμο που μπορώ να κάνω; Μόνο σε στούντιο;{#emotions_dlg.helpsmilie}

    @ zalemitsa

    Συμφωνώ με την ερώτηση του LlamaWithHat και επιπλέον αν το πρωτότυπο τραγούδι δεν το έχω ακούσει ποτέ και τύχει να γράψω παρόμοια μουσική τι γίνεται; {#emotions_dlg.confused1}

    @ SPQR

    Ευχαριστώ για την ανάλυση{#emotions_dlg.thumbup}


    giovan23
    29.08.2012, 22:08

    καλά γιατί δεν μας βάζεις ένα demo στο ''Ανέβασε ένα video'' του Musicheaven πχ ή στο You Tube να ακούσουμε τη μουσική και ίσως βρεθεί κάποιος να σου πεί αν ακούγεται λίγο ή πολύ το ίδιο με κάποια γνωστή;


    faidonalkinoos
    29.08.2012, 22:40

    1) επίσημη κατοχύρωση που να υποστηρίζεται από κάποιο νόμο δεν υπάρχει.

    ένας πρακτικός, δικολαβίστικος, άγραφος νόμος, (συνήθεια), λέει:

    γέμισε τη φαρέτρα σου.

    Το κανένα στοιχείο, είναι αδύνατο πολύ, μπροστά στο ένα.

    Πάντα να έχεις μία οποιαδήποτε ασφάλεια δημιουργήσει, ώστε να μην μπορεί κάποιος να επιδιώξει "άνετα" πατρότητα.
    Περίπτωση είχαμε με το τραγούδι κάποιας γιουροβίζιον που για κάποια μέτρα, το τραγούδι του Δάντη είχε θεωρηθεί κλεμμένο.

    ο διεκδικών την πατρότητα έφερε στο δικαστήριο κλειστή επιστολή...

    την ακριβή έκβαση δεν την γνωρίζω, λόγω μη παρακολούθησης τηλεόρασης και γιουριβιζιονικών μεθ' εορτίων...

    άλλος τρόπος πιο επίσημος, αλλά το ίδιο ισχυρός με τον προηγούμεο, είναι η "κατοχύρωση" με συμβολαιογραφική πράξη...

    άλλος τρόπος η παράδοση πλήρους φακέλου σε δικηγόρο με αριθμό πρωτοκόλου και σφραγίδες...

    άλλος τρόπος ίσως περισσότερο ασφαλής των δύο προηγουμένων λόγω τραπεζικών δεδικασμένων είναι η αποστολή e-mail...

    όσο πεερισσότερο γεμίζεις τη φαρέτρα σου, τόσο καλλίτερα για σένα και το έργο σου...

    2) προχώρα στο έργο σου, μη σταματάς, άλλωστε, όταν το νερό κυλίσει στο ποτάμι πίσω δε γυρνάει...

    3) όσους και όποιους σε φρενάρουν στο έργο σου μην τους λιβανίζεις, ΔΙΩΞΕ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ...

    έχουμε ανάγκη από θετικούς ανθρώπους κοντά μας...

    4) αν το έργο που έχεις ετοιμάσει, δεν είναι δικό σου, όπως εσύ νομίζεις, πέταξέ το και προχώρα...

    επίσης να θυμάσαι πως, οι μπαχαλάκηδες κ' οι αλιμπαρούτηδες, βρίσκονται στοι δρόμο μας,

    για να επιβεβαιώσουν τον πραγματικό λόγο, για τον οποίο υπάρχει η τάξη η αρμονία και η δημιουργία...

    ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ, ΔΙΝΕΙ...

    όποιος δεν μπορεί να δώσει, άνετα μπορεί να καταστρέψει...

    παραθέτω απόσπασμα από το βιβλίο μπροσούρα το Κώστα Τζαναβάρα "Με τα μάτια ενός Πατέρα"

    "Την διαβεβαίωση την έχω λάβει επανειλημμένως σε δεύτερο ενικό – στην πράξη και σε πρώτο.

    Φιλοσοφεί για τα εξ ορισμού  άλυτα προβλήματα της ανθρωπότητας,

    επιλέγει προθύμως τσιτάτα απογοητευμένων,

    απομονώνει επιμελώς τσιτάτα μαχητικών ώστε να δείχνουν  απογοητευτικά,

    καταδικάζει δίκην Κασσάνδρας ως εκ προοιμίου ατελέσφορες τις προσπάθειες των άλλων.

    Η δυστυχία «πούλαγε» πάντα, στις μέρες μας θησαυρίζει.

    Ανθρωπάκια

    Σύμφωνα με το εξαίρετο βιβλίο «Η στρατηγική του δελφινιού – Αναδειχθείτε νικητές σε ένα χαοτικό κόσμο»

    τωνLynch &. Kordis,

    «οι έξι στοιχειώδεις λύσεις που υπαγορεύουν οι “κυπρίνοι” στον εαυτό τους είναι :

    - Μη συμμετέχετε στο παιχνίδι

    - Εμποδίστε τους άλλους να νικήσουν

    - Μην ολοκληρώνετε τίποτα

    - Καταστρέψτε το παιχνίδι

    -  Υποκριθείτε τον καλό

    - Γίνετε πρόβλημα.»

    (σου προτείνω ανεπιφύλακτα να το διαβάσεις)

    ΠΗΓΗ: http://www.scribd.com/doc/101999380/120731-%CE%9C%CE%B5-%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%AC%CF%84%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CF%8C%CF%82-%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%AD%CF%81%CE%B1-%CE%BC%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%B1-A4-44>

    Προχώρα λοιπόν μακριά πολύ μακριά, στις ατραπούς της Τέχνης...


    noizreduction
    29.08.2012, 22:53

    Ο διαδικτυακος τροπος κατοχυρωσης μεσω mail δεν αναγνωριζεται απο κανενα δικαστηριο, αφου ολοι ξερουν πολυ καλα πως οι ημερομηνιες μπορουν να επηρρεαστουν.

    Αυτο που διαδικτυακα αναγνωριζεται, ειναι η κατοχυρωση μεσω ειδικων sites, τα οποια συνηθως ειναι και publishers. Οπως ακριβως και οι δισκογραφικες εταιριες που εχουν ειδικο τμημα publishing ( και μονο οταν το συγκεκριμενο πουληθει/πουλησει τους τιτλους σε αλλες εταιριες, ξερουν ολοι πως η "μαμα" εταιρια εχει οριστικα πτωχευσει ).


    faidonalkinoos
    29.08.2012, 23:19

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 29-08-2012 στις 22:53 έγραψε...

    Ο διαδικτυακος τροπος κατοχυρωσης μεσω mail δεν αναγνωριζεται απο κανενα δικαστηριο, αφου ολοι ξερουν πολυ καλα πως οι ημερομηνιες μπορουν να επηρρεαστουν.


    όπως όμως και πολύ καλά ξέρουν, αν όντως παραβιάστηκαν ή επηρρεάστηκαν... υπάρχει τρόπος να το δουν αυτό...


    faidonalkinoos
    29.08.2012, 23:26

    σχετικά δε με το αν μπορεί κάποιος να σου κάνει μήνυση ή να διεκδικήσει την πατρότητα, ακόμα και σε εκατό τοις εκατό δικό σου τραγούδι σαφώς και μπορεί...

    κλείνεις πόρτες παραθύρια, μα ο κλέφτης μέσα είναι...

    ............................

    Demo μπορείς και πρόχειρο αρχικά, στο σπίτι σου με την κιθάρα σου, με τη φωνή σου με την παρτιτούρα σου, να το φτιάξεις...

    κι όλα μαζί στο φάκελο μετά...

    .............................

    αν το δημοσιεύσεις στο youtube π.χ. και αναγνωριστεί από κάποιον, πως είναι δικό του, ειδοποιεί το κανάλι, εξηγεί, στη συνέχεια το κανάλι ενημερώνει εσένα, ζητώντας σου ή να το κατεβάσεις ή να αποδείξεις πως είναι δικό σου...

    κι ο καθένας με το δίκιο του... ύστερα.

    ---------------------------------


    noizreduction
    29.08.2012, 23:38

    Παράθεση:

    Το μέλος faidonalkinoos στις 29-08-2012 στις 23:19 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 29-08-2012 στις 22:53 έγραψε...

    Ο διαδικτυακος τροπος κατοχυρωσης μεσω mail δεν αναγνωριζεται απο κανενα δικαστηριο, αφου ολοι ξερουν πολυ καλα πως οι ημερομηνιες μπορουν να επηρρεαστουν.


    όπως όμως και πολύ καλά ξέρουν, αν όντως παραβιάστηκαν ή επηρρεάστηκαν... υπάρχει τρόπος να το δουν αυτό...





    Το θεμα ειναι πως γενικοτερα δεν κατοχυρωνεται ενα εργο μεσω mail. Αυτο ειναι λανθασμενη αναφορα και καλο ειναι να μην δινεται τετοια εντυπωση, γιατι τοτε πραγματικα θα υπαρχει προβλημα με την κατοχυρωση του εργου.

    Επισης, καλο ειναι να αναφερω πως η πνευματικη ιδιοκτησια δεν ειναι κατι που αφορα την τοπικη ΑΕΠΙ ( κι εκαστοτε ΑΕΠΙ ), αλλα παει πιο ψηλα ( UNESCO ). Οποτε εαν οντως καποιος κλεψει τη πνευματικη ιδιοκτησια ενος τριτου, δεν μιλαμε για απλα δικαστηρια, αλλα για χρηματικα ποσα τα οποια δεν ξεπληρωνονται ουτε με 3 δουλειες επι 2 ζωες..

    Γι' αυτο, καλη η ρομαντικη εικονα του επαναστατη μουσικου/συνθετη/στιχουργου που παει κοντρα στο κατεστημενο, αλλα πριν το κανει πρεπει να ειναι ενημερος με τι κατεστημενο εχει να κανει και τι κινησεις γινονται.


    faidonalkinoos
    29.08.2012, 23:41

    Παράθεση:

    Το μέλος LlamaWithHat στις 29-08-2012 στις 21:22 έγραψε...

    Και ποιός όριζει και πως ορίζεται ο βαθμός συγγένειας 2 μουσικών κομματιών?



    βάσει νομολογίας έχει οριστεί ένας αριθμός μέτρων αλλά και κάποια δευτερόλεπτα.

    η διαφήμιση στα σποτάκια της στηρίζεται πολύ σε αυτό...

    βάσει της "συμφωνίας" αυτής, ακούγονται πολλά τραγούδια να θυμίζουν κάτι, αλλά στο όριο ακριβώς της "νόμιμης" κλοπής...

    υπάρχουν αποφάσεις γι αυτό το θέμα...

    όταν όμως πρόκειται για ολόκληρο τραγούδι, έστω και διασκευασμένο, εκεί πια υπάρχουν μουσικοί κανόνες που βγάζουν μάτι...

    κάποιος μουσικός μπορεί να επέμβει να μας πει...


    NikosVy
    30.08.2012, 00:34

     

     

                                     Παρεμβάλλεται post αρνητικής αξιολόγησης Προβολή   (?)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NikosVy στις 03-09-2012 21:18 ]


    STEFANOS604
    30.08.2012, 08:10

    Παράθεση:

    Το μέλος faidonalkinoos στις 29-08-2012 στις 23:26 έγραψε...

    .............................

    αν το δημοσιεύσεις στο youtube π.χ. και αναγνωριστεί από κάποιον, πως είναι δικό του, ειδοποιεί το κανάλι, εξηγεί, στη συνέχεια το κανάλι ενημερώνει εσένα, ζητώντας σου ή να το κατεβάσεις ή να αποδείξεις πως είναι δικό σου...

    κι ο καθένας με το δίκιο του... ύστερα.

    ---------------------------------


    Νομίζω ότι το ίδιο το YouTube –με κάποιον αλγόριθμο- βρίσκει αν υπάρχει κάτι παρόμοιο.

    Μου έχει συμβεί πριν μερικούς μήνες όταν ανέβασα στο  Youtube μια μέθοδο εκμάθησης φυσαρμόνικας με video  που νόμιζα ήταν πρωτοποριακή - με σημειολογικές παρτιτούρες , την :


    https://www.youtube.com/watch?v=lGxg8W6REw0Link

    >

    Οπότε μετά λίγες μέρες και επί αρκετές εβδομάδες ελάμβανα το μήνυμα , κάτι σαν: ‘’ Τέτοιο video ήδη υπάρχει μήπως θα πρέπει να το αποσύρετε?’’

    Έτσι έγραψα το μήνυμα: Είδα ότι υπήρχε αλλά το δικό μου αναφερόταν σε χρωματική φυσαρμόνικα έτσι έγραψα τα μήνυμα:

    ‘’Recently I found that about the same method has been used in the past so it is not as new as I thought’’.

    Μετά από λίγες μέρες το μήνυμα του Youtube εξαφανίστηκε.


    menelaosp
    30.08.2012, 16:45
    Διαβάζοντας όλα αυτά αρχίζω να ανησυχώ. Μήπως να αλλάξω τη μουσική και να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα; Επίσης, για να ανεβάσω τη μουσική και να την ακούσετε εσείς πρέπει πρώτα να την ανεβάσω στο You Tube;
    NikosVy
    30.08.2012, 16:54

    Επειδή εκτέθηκαν διαφορετικές γνώμες και απόψεις παραπάνω, θα πρέπει Μενέλαε να αποφασίσεις ποιά από όλες θα αποδεχθείς, απορρίπτοντας τις υπόλοιπες:

    α) Επειδή είναι η πιο σωστή,

    β) Επειδή είναι η πιο εύκολη ή

    γ) Επειδή είναι η πιο ευλογοφανής. Και να ενεργήσεις ανάλογα.


    anastasiajazzguitar
    30.08.2012, 18:44
    ναι,οντως,το θεμα ειναι να ακολουθησεις τη συμβουλη που νομιζεις..εχει δικαιο ο NikosVy
    anastasiajazzguitar
    30.08.2012, 18:46

    εχει δικαιο ο NikosVy. το σημαντικο ειναι κατα τη γνωμη μου να εξακριβωσεις πρωτα


    menelaosp
    30.08.2012, 19:27

    εντάξει. Πείτε μου από που μπορώ να ανεβάσω στο Μ/Η τη μουσικη ηχογραφημένη για να την ακούσετε κι εσείς και να μου πείτε την άποψή σας. NikosVy συμφωνώ και εγώ μαζί σου. Δεν το είχα σκεφτεί έτσι.


    Katzenfreund
    02.09.2012, 12:30

    Ο μεγάλος ιστορικός Θουκυδίδης είχε πει: Άδηλα τα των μαχών.

    Κατ’ αναλογία λέγω κι εγώ: Άδηλα τα των δικών. Δηλαδή, έτσι και πάει μια υπόθεση στο δικαστήριο, δεν μπορεί να είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα. Ένας δικηγόρος που σου δίνει διαβεβαιώσεις για επιτυχία προσπαθεί να σε ρίξει. Το πιο πολύ που μπορεί να σου πει είναι μια χονδροειδή εκτίμηση των πιθανοτήτων. Γι’ αυτό μου άρεσε το: Γέμισε τη φαρέτρα σου του faidonalkinoos.

    Όσο αφορά τη μέθοδο της συστημένης επιστολής στον εαυτό σου, πληροφορήθηκα από αρμόδιο ότι έγινε αποδεκτή ως απόδειξη από δικαστήριο του ΗΒ. Όμως αυτό δεν προεξοφλεί τίποτα πουθενά, ούτε καν σε νέα δίκη στο ίδιο το ΗΒ, ενδυναμώνει όμως σημαντικά την επιχειρηματολογία. Για περαιτέρω ενίσχυση της, δώσε ιδιαίτερη προσοχή στο ερμητικό κλείσιμο του φακέλου και ζήτησε από το ταχυδρομείο να βάλει σφραγίδα στα σημεία που μπορεί να ανοιχτεί για να τα αποκλείσει.

    Ακόμη καλύτερο είναι να καταθέσεις τη σύνθεση σε κάποιο επίσημο, αρμόδιο όργανο. Αυτό όμως συνεπάγεται έξοδα, κα μπορεί «η νύφη να μην αξίζει τα έξοδα του γάμου».


    -----------------
    Πληροφορία δεν είναι γνώση. Γνώση δεν είναι σοφία. Σοφία δεν είναι αλήθεια. Αλήθεια δεν είναι ομορφιά. Ομορφιά δεν είναι αγάπη. Αγάπη δεν είναι μουσική. Η μουσική είναι η καλύτερη. (Frank Zappa)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Katzenfreund στις 02-09-2012 15:58 ]


    NikosVy
    02.09.2012, 18:28

    Παράθεση:

    Το μέλος Katzenfreund στις 02-09-2012 στις 12:30 έγραψε...

    Όσο αφορά τη μέθοδο της συστημένης επιστολής στον εαυτό σου, πληροφορήθηκα από αρμόδιο ότι έγινε αποδεκτή ως απόδειξη από δικαστήριο του ΗΒ. Όμως αυτό δεν προεξοφλεί τίποτα πουθενά, ούτε καν σε νέα δίκη στο ίδιο το ΗΒ, ενδυναμώνει όμως σημαντικά την επιχειρηματολογία. Για περαιτέρω ενίσχυση της, δώσε ιδιαίτερη προσοχή στο ερμητικό κλείσιμο του φακέλου και ζήτησε από το ταχυδρομείο να βάλει σφραγίδα στα σημεία που μπορεί να ανοιχτεί για να τα αποκλείσει.

    Προσπαθώ να φανταστώ τη διαδικασία ενώπιον του δικαστηρίου, με την ισχύουσα στην Ελλάδα Πολιτική Δικονομία, με τον ενάγοντα να ισχυρίζεται ότι είναι ο συνθέτης - τραγουδοποιός στον οποίο ανήκει μια συγκεκριμένη σύνθεση και να λέει στον Πρόεδρο του Δικαστηρίου: "Κύριε Πρόεδρε, εδώ έχω μια συστημένη επιστολή που έστειλα .... στον εαυτό μου και μέσα έχει μια σύνθεση που έχω φτιάξει ο ίδιος, άρα συμπεραίνεται ότι είναι ... δική μου".

    Ακόμα και αν ήταν δυνάτό να πραγματοποιηθεί τέτοιου είδους πραγματογνωμοσύνη ("να οριστούν από το δικαστήριο εμπειρογνώμονες, για να διαπιστώσουν πότε έκλεισε με κόλλα ο φάκελος, σε αντιπαράθεση με τους τεχνικού συμβούλους του αντιδίκου που θα ισχυρίζονται τα αντίθετα"), ο αντίδικος θα ισχυριστεί ότι "Δεν υπάρχει καμία βεβαιότητα ότι ο ενάγων δεν άνοιξε το φάκελο με ατμό και δεν έβαλε εκ των υστέρων (χθες) την επίδικη σύνθεση τραγουδιού/μουσικής, κολλώντας πάλι το φάκελο".