ελληνική μουσική
    533 online   ·  210.834 μέλη

    Μεταχειρισμένο πιάνο δεκαετίας 80 - 90

    mariamrainbow
    07.09.2012, 13:59

    Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΜΩΛΙΣ ΜΠΗΚΕ ΣΤΗ ΚΑΤΩΤΕΡΑ .ΒΡΗΚΑΜΕ ΕΝΑ ΠΙΑΝΟ Yamaha U1, ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑ '80-'90 ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΑΠΟ ΜΑΓΑΖΙ..ΘΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ Κ ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΝΑ ΧΡΕΙΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΥΡΔΙΣΤΕΙ. ΚΑΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΑΝ ΜΕΝΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΧΩΡΙΣ 'SERVICE' XANOYN ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ.ΜΗΠΩΣ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΑΠΟ ΜΑΓΑΖΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ?

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 07-09-2012 14:20 ]


    noizreduction
    07.09.2012, 14:17

    Το καλυτερο που εχετε να κανετε, ειναι να βρειτε εναν χορδιστη/εκτιμητη παλιων πιανων και να δειτε απο κοντα το οργανο. Μονο ετσι θα ειστε σιγουροι εαν αξιζει η τιμη και η κατασταση του!


    musicmarket
    08.09.2012, 18:43

    Καλημέρα σας.

    Σας παραθέτω μια απάντηση που είχα δώσει σε ένα παρόμοιο θέμα στο φόρουμ η οποία ταιριάζει στην περίπτωση σας.

    Είμαι χορδιστής, τεχνικός πιάνων. Πρώτα την επιλογή κατάστημα ή ιδιώτης. Όπως πολύ σωστά προείπε ο noizreduction όταν πρόκειται να αγοράσουμε πιάνο θα πρέπει και στις δύο περιπτώσεις αλλά περισσότερο στην περίπτωση του ιδιώτη να έχετε μαζί σας χορδιστή - τεχνικό για να ελέγξει το πιάνο. Ωραία η εμφάνιση, το χρώμα η μάρκα αλλά τι να τα κάνεις αν το πιάνο είναι τοποθετημένο δίπλα σε ένα καλοριφέρ;;;;;; ¨Είναι πολύ κλασσική περίπτωση. Επίσης θα πρέπει να προσέξετε αν είναι ιδιώτης κάποια άλλα πραγματάκια όταν μπείτε στο σπίτι. Όπως προανέφερα τα καλοριφέρ, κλιματιστικά και τζάκια πρέπει να είναι μακριά. Το πιάνο να είναι τοποθετημένο σε εσωτερικό τοίχο και σε απόσταση μια παλάμη από αυτόν. Στα κολλημένα στον τοίχο πιάνα σε εξωτερικό τοίχο συνήθως παρουσιάζεται μούχλα από την υγρασία. Επίσης ο χορδιστής θα πρέπει να τσεκάρει 1ο το πιάνο αν κρατά δυνατά το χόρδισμα του ( όλες οι βίδες των χορδών είναι μπηγμένες στο ξύλο του πιάνου. Αν υπάρχει καλοριφέρ δίπλα αυτό έχει σαν συνέπεια η πολύ ζέστη να αποβάλει την υγρασία του πιάνου ώστε οι βίδες να είναι χαλαρές.) Αν διαπιστώσετε κάτι τέτοιο ΜΑΚΡΙΑ από το πιάνο αυτό. Η επισκευή αξίζει μονάχα αν είναι Stainway & Sons ή Bossendorfer. Επίσης ο χορδιστής πρέπει να δει την κατάσταση του μηχανισμού (ρυθμίσεις και φθορές) Μια αντικατάσταση σε φθαρμένες έντονα τσόχες μπορεί να φτάσει και τα 500 ευρώ χώρια τις ρυθμίσεις) άρα μπορεί να πείτε ότι το πήρα φτηνά γιατί ήταν ιδιώτης και να βρεθείτε με ένα μεγάλο λογαριασμό μετά από τον χορδιστή. Επίσης ελέγξτε πολύ καλά το πιάνο για τυχόν ΣΑΡΑΚΙ!!!!!! Σαράκι στο πιάνο = μεγάλα έξοδα! Όταν αγοράζουμε από κατάστημα τα πιάνα είναι συνήθως ακριβότερα γιατί έχουν κάνει  τις απαραίτητες επισκευές.

    Άρα σε κάθε περίπτωση προτείνω

    1) να έχετε μαζί σας έναν τεχνικό να δέι το πιάνο.

    2) Το κατάστημα να έχει δυνατότητα παροχής σέρβις και να σας δώσει μια εγγύηση.

    3) Μην βιαστείτε για την αγορά του οργάνου. Τα πιάνα δεν είναι καραμέλες που τις παίρνουμε από τα περίπτερα. Είναι επένδυση χρημάτων.

    Όλα τα παραπάνω είναι απόψεις και συμβουλές που στηρίζονται στην εμπειρία μου και είναι καθαρά επαγγελματικές. Τα αντιμετωπίζω καθημερινά. Παρακάτω έχω ένα σύνδεσμο που έχω αναρτήσει συμβουλές περιποίησης και φροντίδας για το πιάνο.

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=27481

    Ελπίζω να βοήθησα και όχι να σας άγχωσα

    Για οτιδήποτε χρειαστείτε θα χαρώ να σας βοηθήσω.

    Βαγγέλης Παπαδάκης Χορδιστής τεχνικός πιάνων και πνευστών.