ελληνική μουσική
    751 online   ·  210.833 μέλη

    Κιθάρες, κιθάρες και κιθάρες ...

    Brokenchord
    24.08.2005, 19:48
    Η πολυ τρελος ειναι ο τυπος η απλος φιγουρατζης για να εχει μια τετια κιθαρα. Αλλα εμενα αυτο που με αποσχολει ειναι το εξης εχει δικια τις θηκη η την κρεμαει στον τυχο οταν δεν παιζει. Και πως την μεταφερει
    στις συναβλιες ισος με φορτηγο η στη σχαρα του αυτοκινητου η απο τον κοτσαδορο του αυτοκινητου με ροδακια!!! χα χα χα χα χα ασχετος οτι ειναι εντελος κακασχημη και κακογουστη μλιαχχχχ !!
    ViPeR
    24.08.2005, 20:07
    Η κιθάρα των ονείρων μου…. Ελπίζω σε 2 χρόνια να την αποχτήσω

    Jackson SL1
    trooper_206
    24.08.2005, 22:23
    Μας εχουν καταραστει οι εταιρειες εμας τους αριστεροχειρες....
    Μια Ibanez Jem universe θελω να παρω και οι βλακες της Ibanez δεν καταδεχονται να μου κανουν μια με παραγγελεια.Μαλλον φαινεται θα την βγαλω με μια Les Paul Goldtop και μια Jackson King V.
    Ride high,live in the sky







    επισυναπτόμενα: KV2_King_V_xl.jpg JEM7VWH.jpg 
    Brokenchord
    25.08.2005, 02:45
    Πω πω φιλε με εστηλες με την ibanez της εικονας μου τρεχουν τα σαλια



    επισυναπτόμενα: GUITAR 2.JPG 
    Brokenchord
    26.08.2005, 00:35
    Τι θα έλεγες για αυτην ειναι για αριστεροχειρες !!!!! που την βρίκα; εμμμ οποιος ψαχνει βρισκει!!!!

    Η ζωή είναι ενα τραγούδι. Γι΄αυτό τραγούδισε το όσο ποιο δυνατά μπορείς. Γιατι λιγα πράγματα χριάζετε κάποιος για να είναι ευτυχισμένος. Μια ψυχή να τον αγαπάει, μια καλόκουρδισμένη κιθάρα και όνειρα, πολλά όνειρα, όσα είναι τα αστερία στους γαλαξίες


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Brokenchord on 26-08-2005 00:39 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Brokenchord on 26-08-2005 00:46 ]
    επισυναπτόμενα: Ibanez_JEM555_WH LEFT HAND.PNG 
    XeniaRodo
    26.08.2005, 10:41
    Pε παιδά να σας ρωτήσω εσείς που ξέρετε από κιθάρες-γιατί εγώ λίγα πράματα ξέρω-...
    Έχω μια κλασσικη κιθαρούλα, απλή, μαρκας esteve, η οποία έχει σκευρώσει ελαφρώς. Θέλω να πάω να την φτιάξω γιατί φέτος θέλω να ξαξαρχίσω μαθήματα. Ξέρετε πόσο περίπου στοιχίζει κάτι τέτοιο?
    XeniaRodo
    26.08.2005, 10:44
    Nαι σας λέω, θα ξαξαρχίσω μαθήματα...
    EffieKakaflika
    26.08.2005, 10:49
    ε, φτιάξ'την για να ξαξαρχίσεις....
    XeniaRodo
    26.08.2005, 11:05
    Nαι, μα αυτό ψάχνω! Nα βρω και να την φτιάξω για να ξαξαρχίσω και ξέρετε... δεν είναι εύκολο να ξαξαρχίζεις κάτι που το έχεις αφήσει για καιρό...
    Brokenchord
    26.08.2005, 13:04
    Οταν λες εχει σκευροσει τι ενωης; H ταστιέρα η τιποτα αλλο αμα είναι η ταστιέρα χχχμμ δυσκολο για κλασικη αμα ηταν ηλεκτρική κατι θα μπορούσε να γινει. Θα σου στιχηση αρκετα ως παρα πολλα και συγουρα η κιθαρα δεν θα ειναι οπος ηταν πρωτα. Μα μια και θελεις να ξαναξεκινησης και να ασχοληθης στα σωβαρα (πειστέβω!) γιατι δεν περνεις καλητερα μια καινούρια: Συγουρα θα δωσεις κατι το παραπάνω αλλα θα εισαι συγουρη και πάρε καλήτερα καμια Alhambra ειναι πολυ καλη μαρκα για κλασικες εχω και εγω μια . Α και να προσέχεις την κιθαρα σου για να μην ξανασκευρωσει εγινε αντε !! καλο μουσικο ταξιδι !!!
    XeniaRodo
    26.08.2005, 13:32
    Nαι εννοώ η ταστιέρα.
    Tην είχα αγοράσει περίπου 50.000δρχ πριν καμια 10αριά χρόνια.

    Πόσο δηλαδή θα μου πάρει λες?

    Kαι επειδή δεν ξέρω, τι πρέπει να κάνω για να μη σκευρώνει ?
    Θέλει κρέμασμα τοίχο?
    vouliakis
    26.08.2005, 14:22
    Quote:

    Το μέλος XeniaRodo στις 26-08-2005 στις 13:32 έγραψε:

    Nαι εννοώ η ταστιέρα.
    Tην είχα αγοράσει περίπου 50.000δρχ πριν καμια 10αριά χρόνια.

    Πόσο δηλαδή θα μου πάρει λες?

    Kαι επειδή δεν ξέρω, τι πρέπει να κάνω για να μη σκευρώνει ?
    Θέλει κρέμασμα τοίχο?





    Οι Esteve είναι χειροποίητες ισπανικές κιθάρες. Εισαγωγέας είναι ο Στόλλας, στην Πάτρα.
    Μπορείς να ρωτήσεις εκεί. Πάντως πρόκειται για χρονοβόρα (και ακριβούτσικη) διαδικασία (πρέπει να βραχούν τα ξύλα, να «ισιώσουν» και να στεγνώσουν). Για το κόστος, θα σε ενημερώσουν, όπως και για το σημερινό κόστος της κιθάρας. Τότε θα καταλάβεις αν αξίζει να την επισκευάσεις ή να αγοράσεις κάποια άλλη…

    Ποτέ δεν κρεμάμε κιθάρα σε τοίχο. Μαζεύει όλη την υγρασία σα σφουγγάρι.

    Αν δεν έχουμε σκοπό να παίξουμε για παραπάνω από μια βδομάδα (αν π.χ. φύγουμε για διακοπές χωρίς κιθάρα) φροντίζουμε να ξεκουρδίσουμε εντελώς όλες τις χορδές.

    Πάντα φυλάμε την κιθάρα στη θήκη της (με προτίμηση τη σκληρή θήκη-βαλίτσα), όπου καλό θα είναι να υπάρχουν ένα-δυο φακελάκια με αφυγραντικό (gel σιλικόνης).




    XeniaRodo
    26.08.2005, 15:16
    Aπό το Στόλλα την είχα πάρει, ο οποίος ήταν γνωστός του πατέρα μου... -έμενα Πάτρα τότε-
    Θα τη δώσω μάλλον σε ένα γνωστό που φτιάχνει κιθάρες.
    θα τον ρωτήσω πρώτα πόσο θα πάει και αν αξίζει να τη φτιάξω. Eίναι καλή κιθαρούλα, την αγαπώ.
    Bασικά δεν την είχα ξεκουρδίσει και αυτό έκανε τη ζημιά...

    Δεν ήξερα ότι είναι χειροποίητη παρεπιπτόντως, αυτός είναι ένας λόγος να την αγαπήσω πιο πολύ.

    Ότι και να γίνει από εδώ και πέρα θα είμαι πιο προσεκτική....
    Eυχαριστώ πολύ.
    JaNick
    26.08.2005, 15:24
    Ρε παιδιά εγώ άφησα δυο κιθάρες κουρδισμένες για 3 μήνες! Τι λέτε να πάθουν??


    Brokenchord
    26.08.2005, 21:56
    Σε καμία περιπτοση δεν κραμαμε κιθάρα στον τύχο προς θεουυυυ . Εκτος του οτι θα μαζεψει την υγρασια σαν σφουγκαρι οπος πολυ σωστα ειπε ο Παναγιωτης. Ειναι και η σκονη αλλα και οτι η χορδες θα ειναι εκτεθημένες στις καιρικές συνθηκές ,θα σκουριασουν και μπορει να σπασει και καμια. Α και ποτε μην αλαζεις ολες τις χορδες μαζι. Μια αποτομη αλλαγη θα εκανε το καπάκι να χαση την φυσιολογική του θέση. Οταν την ξεκουρδήζεις γιατι δεν θα πάιξης άλλο για πολυ καιρο κανε το σταδιακά οχι απότομα γαι τους ιδιους λογους.
    Οταν ιδρώνεις παιζοντας σταμάτα σκουπισε τα χερια σου και την κιθάρα. Κανε ενα μικρο διάλειμα και ιστερα συνεχεισε γιατι διαφορετικα θα εμφανιστουν σιμαδια στο ξηλο και στο βερνικη. (Παρομια προβληματα αντιμετοπίζουν και οι κινηγοι με το λουστρο του οπλου τους. Και μαλιστα πολοι ανιδεοι τα εχουν καταστρεψει με τον ιδρώτα απο τα χερια τους.) Οπος και να έχει ελπίζω να σου ειπα καποια πραγματα χρησιμα .
    JaNick
    26.08.2005, 23:52
    Sorry ρε brockenchord αλλα παρακολουθώ τα posts σου εδώ και καιρό και θέλω να κάνω μια ερώτιση: Τα ορθογραφικά τα θές κα τα κάνεις..??


    vouliakis
    27.08.2005, 01:40
    Quote:

    Το μέλος Brokenchord στις 26-08-2005 στις 21:56 έγραψε:

    Σε καμία περιπτοση δεν κραμαμε κιθάρα στον τύχο προς θεουυυυ . Εκτος του οτι θα μαζεψει την υγρασια σαν σφουγκαρι οπος πολυ σωστα ειπε ο Παναγιωτης. Ειναι και η σκονη αλλα και οτι η χορδες θα ειναι εκτεθημένες στις καιρικές συνθηκές ,θα σκουριασουν και μπορει να σπασει και καμια. Α και ποτε μην αλαζεις ολες τις χορδες μαζι. Μια αποτομη αλλαγη θα εκανε το καπάκι να χαση την φυσιολογική του θέση. Οταν την ξεκουρδήζεις γιατι δεν θα πάιξης άλλο για πολυ καιρο κανε το σταδιακά οχι απότομα γαι τους ιδιους λογους.
    Οταν ιδρώνεις παιζοντας σταμάτα σκουπισε τα χερια σου και την κιθάρα. Κανε ενα μικρο διάλειμα και ιστερα συνεχεισε γιατι διαφορετικα θα εμφανιστουν σιμαδια στο ξηλο και στο βερνικη. (Παρομια προβληματα αντιμετοπίζουν και οι κινηγοι με το λουστρο του οπλου τους. Και μαλιστα πολοι ανιδεοι τα εχουν καταστρεψει με τον ιδρώτα απο τα χερια τους.) Οπος και να έχει ελπίζω να σου ειπα καποια πραγματα χρησιμα .





    -Η σκόνη δεν κάνει τίποτα. Μερικοί υποστηρίζουν ότι λειτουργεί σαν αφυγραντικό και βοηθά στο στρώσιμο.
    -Κυνήγι δεν πάμε. Λυπόμαστε τα ζώα.
    -Σε μερικές κιθάρες ίσως κάνει κακό ν' αλλάξεις τις χορδές όλες μαζί. Στις δικές μου εδώ και δεκαετίες δεν έκανε απολύτως τίποτα. (Σιγά μην είχα την υπομονή να αλλάζω μια-μια χορδούλα.)
    -Οι αγαπημένες μου κιθάρες έχουν τα σημάδια από τα χέρια, τα δάκτυλα, τον ιδρώτα, το σκάψιμο από τα νύχια και έναν ήχο που τον ζηλεύουν. Αντιπαθώ τους "ξύλινους" (όπως τους χαρακτήρισε ο Μάνος Χατζιδάκις) κιθαριστές που παίζουν με κιθάρες σκεπασμένες με πανιά και πανάκια και κάθε τόσο τις σκουπίζουν επιδεικτικά, όπως σκουπίζει ο οδηγός του αφεντικού την Rolls Royce...




    vouliakis
    27.08.2005, 01:51
    Και κάτι άλλο... Η κιθάρα δεν είναι πιάνο... Αλλάζουμε χορδές όποτε χρειαστεί. (Προσωπικά, τις αλλάζω κάθε 8 ώρες χρήσης -αν πρόκειται για χορδές που θα ακουστούν σε συναυλία- ή όποτε αρχίσουν να μου ακούγονται "μουντές".)


    Brokenchord
    27.08.2005, 13:38
    Εμένα πάντως η ταπεινή άποψη μου είναι ότι στις κλασικές κιθάρες επιβάλετε να μην αλλάζεις όλες τις χορδές μαζί. Δεν θα πάθει και τίποτα η κιθάρα αλλά εμένα έτσι γράφει το βιβλιαράκι της (Ποτέ δεν ξέρεις).
    Αμ εγώ δεν αντιπαθώ κάτι τύπους σαν και αυτούς που αναφέρεις Παναγιώτη (ξύλινους κιθαρίστες) .Και ναι συμφωνώ απόλυτα γα το συχνό άλλαγμα των χορδών. Αλλά αρκετά πριν την συναυλία έτσι ώστε να έχουν προλάβει να στρώσουν και να μην ξεκουρδίζονται κάθε τρεις και λίγο.
    Και εγώ θα ήθελα πολύ να είχα την πολυτέλεια να αλλάζω τις χορδές όταν θόλωνε ο ήχος τους μα καλύτερα ας μάθω πρώτα καλά κιθάρα και μετά άμα είναι παίρνω και χορδές των τριών εύρο η μία .
    Όσο για εκείνο το παράδειγμα με τους κυνηγούς ατυχές δε πράγματι αλλά παράδειγμα δε. Και δεν είπε κανένας ότι εγώ αντιπαθώ τις παλιές κιθάρες ίσα ίσα απλά να προσέχουμε και λίγο το μωρό μας να είμαστε και λίγο περιποιητικοί με τις γυναίκες-κιθάρες . Είχα παίξει που λέτε με μία προπολεμικιά της οποίας είχε σπάσει και ξανά κολληθεί με ξυλόκολλα η κλειδιέρα και μα την πίστη είχε έναν !γλυκό ήχο ποιο όμορφο και από την τσίλικια την δικιά μου. Ακόμα τον θυμάμαι .
    Και φίλε JaNick ελπίζω να σε ικανοποίησα ορθογραφικός με αυτό το post

    NeverMind
    27.08.2005, 16:14
    ...