ελληνική μουσική
    1091 online   ·  210.851 μέλη

    Η απάντηση Αγγελάκα για τις... τύψεις του Νταλάρα

    noizreduction
    19.09.2012, 23:02

    Νομιζω πως η ερμηνεια ειναι λανθασμενη, αφου ο κοσμος δεν στοχοποιει τον Νταλαρα ( και τον καθε Νταλαρα ) ως συγκεκριμενο προσωπο, αλλα ως αντιπροσωπο μιας "ανωτερης φυλης" καλλιτεχνων που περασε αποτομα στα "μεγαλα σαλονια" κι αμεσα στην "ανωτερη ταξη".

    Δε θα κρινω την μεταβαση τους, αλλα πιστευω πως αυτη η "δημοσκοπηση" εγινε εν καιρο οργης ( οπως εν καιρο οργης ενα ακροδεξιο κομμα αποκταει δυναμη, οπως εν καιρο οργης ο κοσμος οδηγηθηκε στον Β Παγκοσμιο πολεμο, κοκ ) και δεν αποτελει αντιροσωπευτικο δειγμα του τι πιστευει ο κοσμος για τον Νταλαρα ως καλλιτεχνη.


    Το θεμα ειναι εαν μπορουμε να καταννοησουμε πως εχουμε εισελθει σε εναν πνευματικο μεσαιωνα στην Ελλαδα, αφενος μεν γιατι ο καλλιτεχνης αλλοιωθηκε ως εννοια ( χειροτερα κι απο την εισοδο του MTV στη ζωη της μουσικης στα 80s ), αφετερου δε γιατι ο κοσμος συνδυασε την πεψη του με την Τεχνη κι ακυρωσε ονοματα που εδω και καιρο φωναζαν για το μοιραιο...ως "Νοστραδαμους μιας αλλης εποχης".

    Τωρα απλως βλεπουμε πιο καθαρα πως ανθρωποι που μιλουσαν για επαναστασεις, εννοουσαν την τσεπη μας και τη ζωη τους...


    jorge
    19.09.2012, 23:23
    Πλάκα θα έχει να βγει τώρα ο Νταλάρας, να στείλει επιστολή στον Αγγελάκα και να τον συμβουλεύει που να ΜΗΝ ξοδεύει τα - όποια - χρήματα βγάζει (ο Αγγελάκας).

    Κι όποιος κατάλαβε, κατάλαβε... :)
    noizreduction
    19.09.2012, 23:25

    Μετα απο το λαθος του με τον Πανουση, δε νομιζω πως ο Νταλαρας ειναι διατεθειμενος να ξεκινησει μια τετοια διαμαχη, που σιγουρα θα οδηγησει σε λιγοτερη εκτιμηση προς το προσωπο του απο ατομα που ακουνε και τους 2 καλλιτεχνες!


    jorge
    20.09.2012, 01:23

    Χιούμορ ήταν noiz, κι εγώ δεν πιστεύω οτι ο Νταλάρας θα απαντήσει.

    Απαντούν όμως κάποιοι άλλοι, στη σελίδα του Αγγελάκα στο FB. Έτσι για να ακούγονται και άλλες απόψεις, που απ' οτι φαίνεται δεν είναι όλες υπερ του Αγγελάκα:

    κε.Αγγελάκα κι εσείς "παπαγαλάκια" του...όταν ο Νταλάρας,τραγουδούσε σ'όλο τον κόσμο για την Κύπρο,για την επιστροφή των Ελγινείων Μαρμάρων στην Ελλάδα,για το Σκοπιανό,του στείλατε συγχαρητήρια;;όταν τραγουδούσε,εν μέσω βομβαρδισμών με τον Αλκίνοο στο Βελιγράδι,τους στείλατε συγχαρητήρια;;;όταν τραγουδούσε σε Αμερική και Καναδά,για τη διάσωση των ελληνικών συγγραμάτων και τη δημιουργία έδρας ελληνικής ιστορίας,του στείλατε συγχαρητήρια;;;όταν βραβεύτηκε με το βραβείο Κένεντι κι όταν έγινε Πρεσβευτής Καλής Θελήσεως του ΟΗΕ για τους πρόσφυγες,του στείλατε συγχαρητήρια;;όταν τη δεκαετία του '70 έδινε αμέτρητες,πάνω από 750 μετρημένες,δωρεάν συναυλίες σε εργοστάσια,στάδια και πλατείες,με το Νικολόπουλο και το Βαρδή,για τους άπορους συνανθρώπους τους,τους στείλατε συγχαρητήρια;;όταν τραγουδουδούσε μαζί με το Springsteen,τον Sting,το Peter Gabriel,τον Youssou N'Dour για τη Διεθνή Αμνηστεία στο ΟΑΚΑ,του στείλατε συγχαρητήρια;;;όταν τραγουδούσε στην Τυφλίδα στο συνένδριο των Ελλήνων της Διασποράς,του στείλατε συγχαρητήρια;;όταν τραγουδούσε για την ενίσχυση των "Γιατρών χωρίς σύνορα",του στείλατε συγχαρητήρια;;;όταν το'73,μεσούσης της χούντας ταγουδούσε με τον Πάριο,τη Χαρούλα και τη Γαλάνη στα "Νέα Δειλινά" και τους σταμάτησε η αστυνομία των δικατατόρων,τους στείλατε συγχαρητήρια;;;όταν,όταν,οταν...η λίστα δε θα'χει τελειωμo κε.Αγγελάκα...δε με νοιάζει τί έχετε κάνει εσείς,σε σύγκριση με αυτά,που έχει πραγματοποιήσει ο Γιώργος Νταλάρας...με νοιάζει όμως,όταν εσκεμμένα τόσα χρόνια,ή αποκρύπτονται όλα αυτά,ή και να τα γνωρίζετε "σβήνονται" για να συμμετέχετε κι εσείς στην "πιασάρικη" αντινταλαρική εκστρατεία...και πιστέψτε με,δεν είστε καθόλου στην απέξω κάνοντας κι εσείς ό,τι πολλοί από τους "αριστερόστροφους" συναδέλφους σας...αντιθέτως,"in"είστε!!μπράβο λοιπόν,ευγε!!λαϊκισμός στο έπακρο....άραγε,σας τα χρωστά,ή τα'κλεψε τα χρήματα,που επάξια έβγαλε όλα αυτά τα 45 χρόνια,που τραγουδά ενεργά,με τόσες διακρίσεις,εγχώριες και διεθνείς,παραμένοντας αδιάλειπτα στην κορυφή...;;;γιατί δε στέλνετε επιστολή και στον "εισαγγελέα" κο.Λαζόπουλο,ή στο Θέμο(που δώσατε την επιστολή σας),για όλα αυτά,που βγάζουν τόσα χρόνια;;;γιατί δε βγάλατε "κιχ" για τα οικονομικά στοιχεια,που βγήκαν στη δημοσιότητα πρόσφατα,για τα "πόθες έσχες" των συναδέλφων σας;;;
    Α!Και να μην ξεχάσω...για εκείνους,που έγραψαν για το ΣΔΟΕ και την υπόθεση "Πανταγιά"...κύριοι,εγινε δίκη και ο Νταλάρας την κέρδισε..!!ανατρέξτε σε πηγές και θα πληροφορηθείτε ανάλογα...δεν έγινε Βοσκόπουλος,προς απογοήτευση σας...
    Υ.Γ:Η Μελίνα στην Guardian,είχε γράψει το '88..."ότι κάνει ο Νταλάρας σήμερα,το κάνει όλη η Ελλάδα αύριο"...καληνύχτα σας.

    Kαλός και άγιος είσαι ρε Γιάννη, αλλά μου φαίνεται οτι πολλές δημόσιες επιστολές έχεις αρχίσει να μοιράζεις τελευταία! Μήπως το πολύ το κουλτουρέ σε έκανε να χάσεις λιγάκι την απλότητα και ταπεινότητα που πρέπει να έχει ενας καλλιτέχνης και αντ'αυτού το παίζεις από μηχανής δικαστής? Έχεις το δικαίωμα της γνώμης σου όπως και ο καθένας. Αλλά η δική σου γνώμη ακούγεται πολύ περισσότερο από τη γνώμη ενός ασήμαντου σαν εμένα. Μήπως να επιστρέψεις κι εσυ σε κάτι λιγάκι πιο αληθινό?

    εσεις κυρε Αγγελακα δεν κονομησατε απ τη δουλεια σας; η τωρα που δεν εχει δουλιτσα τα βαζουμε με τον Νταλαρα; (παλι) πολλα χρονια θα περασουν για να κανετε οτι εχει κανει ο Νταλαρας δημιουργικα εννοω οσο για τον κ. Νταλαρα σιγα μην κλαψη ... Λυπαμαι πολυ κ. Αγγελακα, αλλα Χαρρυκλινιζετε!!!

    γεια σου ρε αγγελακα που θες ο Νταλάρας να δώσει τα λεφτα του σε φτωχους...κανε εσυ καμια εμφανιση με ελευθερη εισοδο δωσε 2.000.000 δρχ. το 1983 σε υποτροφιες σπουδαστων, μαζεψε λεφτα για τα παιδια με καρκινο. Τραγουδησε στην Ιμβρο για την ενισχυση των ελληνων του νησιου...Κανε κατι τουλαχιστον και μετα στειλε επιστολη. ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ. ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ, ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΣΕ ΠΕΡΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΕΣΕΙ ΜΑΓΚΟΥΡΑ...ΕΕ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗ;


    Στο Πρώτο Θέμα στείλατε επιστολή για τον Νταλάρα κ.Αγγελάκα; Στην εφημερίδα που ανέβασε ψεύτικη είδηση για δήθεν ξυλαδαρμό απο την ΧΑ γιατρού που πήρε φακελάκι. Που επιτέθηκε σε σκηνοθέτιδα επειδή ανέβασε μια παράσταση με πρωταγωνιστή έναν σύγχρονο Α.Διάκο και γράφοντας " Κάποιος να τους σταματήσει.." υπονοώντας την Χ.Α. Που ο ιδιοκτήτης της φυγάδευσε 5 εκ. ευρώ στο εξωτερικό σε βαλίτσες. Που το Πρώτο Θέμα το είχε ο Αναστασιάδης το έδωσε στον Μπόμπολα και το ξαναπήρε πίσω με δάνειο από την τράπεζα πειραιώς (βαρδινογιάννη)...Σε αυτή την εφημερίδα στείλατε εσείς ο εκτος συστήματος επιστολή κατά του Νταλάρα. Πόσο ανόητοι και αφελείς είναι αυτοί που πιστεύουν τα λεγόμενα σας. - Ο Νταλάρας μίλησε σε κυπριακό έντυπο και εκεί έπρεπε να στείλετε την επιστολή σας και όχι στο Πρώτο Θέμα. Βέβαια δεν μπορώ να ξέρω τι οικονομική συμφωνία κάνατε με το συγκεκριμένο έντυπο. 281 like και 109 κοινοποιήσεις σε αυτο το ποστ. Πρέπει να είναι ρεκόρ στη σελίδα σας. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!


    Konstantinosoa
    20.09.2012, 01:28

    Για μια ακόμη φορά γίνεται ζήτημα μια δήλωση του Νταλάρα, ο οποίος πολύ ενοχλεί ένα σωρό κομπλεξικούς που ουδεμία πραγματική σχέση έχουν με την ουσιαστική μουσική κρίση και παιδεία.

    Ως γνωστόν για τους παροικούντες την μουσική Ιερουσαλήμ,κατά του Νταλάρα έχει απλωθεί ένας μεγάλος πόλεμος λάσπης ήδη απο της δεκαετία του 80΄.

    3 ήταν οι βασικοί λόγοι:

    1) Ο πρώτος ότι απλά καθιερώθηκε ως ο μεγαλύτερος και εμπορικότερος τραγουδιστής στην Ιστορία της Ελληνικής Δισκογραφίας. Εδώ τα στατιστικά στοιχεία της ΑΕΠΙ και η εν γένει δισκογραφία του δεν μπορούν σοβαρά να αμφισβητηθούν. Ούτρ να συγκριθεί καν με τον δεύτερο, που είναι ο μεγάλος Γιάννης Πάριος.

    ΦΘΟΝΟΣ !!!

    Αυτό ήταν κάτι που δεν χώνεψε ποτέ ούτε ο Καζαντζίδης ο οποίος, γνωστός πικρόχωλος και προσβλητικός, άρχισε κάπου στα μέσα του 90 να τον φθονεί επίσης, αφού μέχρι τότε τον "πήγαινε" στα φανερά με 1000. Εξάλλου ο Νταλάρας έχει συνεργαστεί με όλους τους μεγάλους, γιατί τον προτιμούσαν αν όχι τον παρακαλούσαν οι πιο πολλοί. Και ο Νταλάρας σαν βλάκας έτρεχε για πολλά χρόνια. Αν ήταν σαπιοχαρακτήρας, δεν θα γνώριζε τέτοια αποδοχή στο συνάφι του.

    Ο Γιώργος Νταλάρας ως καλλιτέχνης, γιατί ακούω διάφορα εδω μέσα, τύπων που γρατζουνάνε μια κιθάρα και νομίζουν πως είναι μέλη των Deep Purple, είναι αυτονόητο πως είναι ιστορικός τραγουδιστής αναφοράς με διεθνή αναγνώριση, εξαιρετικός μουσικός, οι δε ορχήστρες του είναι απο τις ελάχιστες που οι μεγάλοι μας συνθέτες θέλουν να εκτελούν τα μεγάλα τραγούδια τους (παραπέμπω έδω δειγματοληπτικά στις δηλώσεις του Δήμου Μούτση που βέβαια τα τραγούδια του δεν είναι ΤΡΥΠΕΣ).

    2) Όντας αριστερός, με απίστευτες εργατοώρες σε εργασιακές συναυλίες και απεργίες, σταμάτησε να γίνεται αρεστός όταν είπε τα αυτονόητα για το Κυπριακό ζήτημα και το στήριξε ψυχή τε και σώματι... Του επικολήθηκε η στάμπα του αποσυνάγωγου εθνικιστή, του χρηματιζόμενου, επιπλέον δε είναι γνωστό πως είχε προσωπικές φιλίες με στελέχη του ΣΥΝ, άρα υπήρχε πρόβλημα απο το ΚΚΕ.

    3) Είναι επίσης γνωστό πως παρότι έκανε πολυεπιτυχημένο τον δίσκο του Ρασούλη με το "οι Κυβερνήσεις πέφτουνε", ο Ρασούλης δεν τον χώνεψε γιατί η Εταιρία μη θέλοντας να χάσει λεφτά έδωσε το τραγούδι στον Νταλάρα και όχι στον Κοντογιάννη. Του έκανε λοιπόν μια λαμογιά ή μάλλον πήγε να του κάνει στην συναυλία του Σαββόπουλου στο Ολυμπιακό Στάδιο, όπου βέβαια ήταν γκεστ ο Νταλάρας. Γιατί τότε αν ήθελε κάποιος να γεμίσει στάδια και να κονομήσει καλούσε σε φιλική συμμετοχή τον Νταλάρα. Και εκείνος φιλότιμος έτρεχε. Τις άρπαξε λοιπόν στο ΟΑΚΑ και απο τότε ο Ρασούλης τον έθαβε με κάθε ευκαιρία, γιατί στα ίσα δεν τον έπαιρνε. Τον έθαψε στα φιλαράκια του όπως: Πανούση ( κι΄αυτός κάποτε κόντεψε να τις αρπάξει όταν τον συκοφάντησε για την Κύπρο), τον συγκάτοικό του κάποτε ΑΓΓΕΛΑΚΑ ( απο τους πλέον κακόφωνους ρόκερ που έχω γνωρίσει ), τον Άκη Πάνου με τον οποίο είχαν συνεργαστεί, φυσικά τον Καζαντζίδη, όπου αναμφίβολα άκουσε τα εξ αμάξης απο τον μέγα οπαδό του Ρασούλη κ.τ.λ. 'Οσο για τον Λαζόπουλο, είχε πάει μάρτυρας σε δικαστήριο κατά του Νταλάρα.

    Τώρα επειδή πολύ θα την πέσουν υπερασπιζόμενοι Θερμοπύλες αναφορικά με τον Καζαντζίδη και τον Ρασούλη θα πω τα εξής: Ο μεν Καζαντζίδης έθαψε πολύ καλλιτεχνικό κόσμο, ενώ κατηγορήθηκε μάλλον βάσιμα για οικειοποίηση τραγουδιών από τον κουμπάρο του Νικολόπουλο.

    Δεν άκουσα καλλιτέχνη να λέει πως τον βοήθησε ο Καζαντζίδης. Αντίθετα ο Στέλιος για την π.χ. μεγίστη Μαρινέλλα π.χ. είχε πει το 1978 ( συνέντευξη στον Λευτέρη Παπαδόπουλο ), πως δεν θα έχουμε να θυμόμαστε πολλά από τη φωνή της.

    Αντίθετα είναι αναρίθμητος ο αριθμός που έκαναν καριέρα ή έστω πρωτοξεκίνησαν γιατί ο Νταλάρας έτρεξε γι΄αυτούς.

    Ο Ρασούλης πάλι έθαψε ένα κάρο κόσμο, παραπέμπω στη βιογραφία του και φυσικά τον Παπάζογλου τον πέρασε γενεές 14. Αυτά για τις μεγάλες κομπανίες που θα κάνουν οι δυό τους εκει πάνω...

    Και στην τελική ποιός είναι ο Αγγελάκας ; Δεν ντρέπεται λιγάκι; Παλιά κάπου μετά το 97΄, τον είχε πει στο Δίφωνο αν θυμάμαι καλά "Σοφία Βέμπο". Μόνο που άσχετε Αγγελάκα, η Σοφία Βέμπο υπήρξε άφθαστη αθάνατη Ελληνίδα τραγουδίστρια και όχι η γραφική της επετείου του Όχι.

    Όσο για την μουσική παιδεία του Αγγελάκα, τον θυμάμαι σε άλλη συνέντευξή του να μιλάει υποτιμητικά για την Ελληνική δισκογραφία του 70΄, πλην του Χατζιδάκι...

    Αφού δεν έχετε τί να προσκυνήσετε, ακολουθάτε τον Αγγελάκα και αφού δεν έχετε που να ρίξετε καρέκλες πηγαίνετε στον Νταλάρα. Αλήθεια η Νάουσα πως σας ξέφυγε;

    Δημοκράτες αλλα καρτ, που όταν τα νερά φεύγουν και οι πάγκοι αναποδογυρίζουν απο την Χρυσή Αυγή σπεύδετε να μιλήσετε για Φασισμό, αλλά όταν τις ρίχνουν στον Νταλάρα και τον Πάγκαλο θυμάστε μέσα σας τον Κασιδιάρη που βρίζετε απ΄εξω και επιχαίρετε.

      

     


    noizreduction
    20.09.2012, 01:33

    Λυπαμαι που θα το πω...αλλα οπαδος ομαδας υπαρχει, οπαδος κομματος επισης υπαρχει...αλλα οπαδος καλλιτεχνων ειναι ο,τι χειροτερο, πραγματικα...

    Κι αυτο δεν αθωωνει τον Αγγελακα ( εξαλλου δεν τον συμπαθω ως ανθρωπο ), ουτε ομως και τον Νταλαρα, γιατι οταν βγηκε στα ΜΜΕ να υποστηριξει τις τακτικες της γυναικας του ( μαλλον του κομματος της, μεσω αυτης ) ακυρωσε ολη την ιδεολογικη βαση ολων των "αγωνων" που ειχε κανει.


    ...και μη ξεχναμε πως ο κοσμος τον γιουχαρε οταν ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΑ αποφασισε να βγει δωρεαν για συναυλιες...


    ...αυτο προσωπικα το λεω θρασος...κι ας με βρισκετε λαθος!


    inkve
    20.09.2012, 02:12

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 20-09-2012 στις 01:33 έγραψε...

    Λυπαμαι που θα το πω...αλλα οπαδος ομαδας υπαρχει, οπαδος κομματος επισης υπαρχει...αλλα οπαδος καλλιτεχνων ειναι ο,τι χειροτερο, πραγματικα...

    Κι αυτο δεν αθωωνει τον Αγγελακα ( εξαλλου δεν τον συμπαθω ως ανθρωπο ), ουτε ομως και τον Νταλαρα, γιατι οταν βγηκε στα ΜΜΕ να υποστηριξει τις τακτικες της γυναικας του ( μαλλον του κομματος της, μεσω αυτης ) ακυρωσε ολη την ιδεολογικη βαση ολων των "αγωνων" που ειχε κανει.


    ...και μη ξεχναμε πως ο κοσμος τον γιουχαρε οταν ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΑ αποφασισε να βγει δωρεαν για συναυλιες...


    ...αυτο προσωπικα το λεω θρασος...κι ας με βρισκετε λαθος!



    θα συμφωνησω...απλα οχι με παθος...ενα θρασσος το ειχε...

    απλως ο περισσοτερος κοσμος τα βαζει ολα στο μπλεντερ...μπερδευει τα πολιτικα πιστευω με την μουσικη....θα μου πεις ο νταλαρας εδινε το παρον σε πολιτικοποιημενες εκδηλωσεις....οπως και πολλοι αλλοι αλλωστε...

    ισως εκανε μια ιδεολογικη στροφη και αυτο δεν αρεσει....βεβαια ισως και οχι...κανεις δεν γνωριζει με ακριβεια...

    αλλα βαση αυτου δεν  γινεται να ισοπεδωνονται ολα...το ατομο και καλος μουσικος ειναι και σταθερος σε αποδοση ολα αυτα τα χρονια ειναι...και τρομερα επαγγελματιας ειναι...και μεχρι πριν λιγο καιρο ο μονος που ειχε τα μουσικα κοτσια να σταθει στην ιδια σκηνη με τον al di meola...

    σημειωσε σε παρακαλω ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΝΤΑΛΑΡΑ....ποτε δεν ακουσα...ποτε δεν θα ακουσω...δεν μαρεσει η μουσικη του..

    μονός καυγας δεν γινεται λενε....καπου θα εχει κανει και αυτος τις μαλακιες του...απλα δεν γουσταρω την ισοπεδωση και το κραξιμο χωρις λογο μονο και μονο επειδη ακουνε το ονομα του...

    ποια θα επρεπε να ειναι η αντιδραση ολων αυτων στο ακουσμα των ονοματων παπανδρεου-καραμανλη?αναρωτιεμαι!!!


    noizreduction
    20.09.2012, 02:39

    Στην περιπτωση Καραμανλη θα μπορουσα να απαντησω Σπανουδακης παντως Innocent


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Elderon
    20.09.2012, 16:55

    Ειλικρινά, είμαι 23 χρονών και βλέπω ένα θέατρο.Μα καλα, πόσο ανόητοι είναι αυτοί που πιστεύουν πως είναι σε θέση να κρίνουν τον Νταλάρα (ή οποιονδήποτε άλλο). Ζωή δεν έχετε? με την κάθε ευκαιρία επίθεση στον Νταλάρα. Μήπως να του πούμε να πάρει 3000κατσίκες έτσι ώστε να σκοτώνει μια ο καθένας να είναι ευχαριστημένος. Δεν είστε καθόλου καλά όσοι ασχολείστε με τον κάθε Νταλάρα, αυτό το λέει η ψυχολογία, όχι εγώ! Και επιπλέον κανένας επιτυχημένος δεν είναι αναγκασμένος να δίνει την περιουσία του που τόσο κόπιασε να αποκτήσει. Τον είδα ζωντανά στη Νάουσα.  Κανένας δεν θα μου πεί ποιος είναι ο Νταλάρας. Αντίο λοιπόν κακόμοιροι του πληκτρολογίου.....βρείτε κανένα χόμπι!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Elderon στις 20-09-2012 16:57 ]


    gikostas
    20.09.2012, 19:19
    Γιατί ποιός είναι ο Νταλάρας και ο κάθε Νταλάρας που μπορούν να λένε και να κάνουνε οποιαδήποτε μπούρδα χωρίς να σχολιαστούν;Ίσως εσύ Elderon λόγω της ηλικίας σου να μην έχεις κρίση και να μην σε ενδιαφέρει να αποκτήσεις.Εγώ από την άλλη όταν βλέπω ανθρώπους ψεύτικους και υποκριτές δεν μπορώ να δέχομαι την όποια κοροϊδία αμάσητη.Βεβαίως και θα την σχολιάσω.Το ότι ο Νταλάρας είναι ένας πολύ καλός ερμηνευτής με μεγάλη προσφορά στο ελληνικό τραγούδι αυτό δεν σημαίνει πως μπορεί να λέει και να κάνει ότιδήποτε χωρίς να δεχτεί έστω κάποιο σχολιασμό.Είναι ένα πρόσωπο που εκτίθεται και πιθανόν να λειτουργεί και σαν πρότυπο για κάποιους.Αν δεν ήθελε να σχολιάζεται ας επέλεγε κάποιο άλλο επάγγελμα.Τώρα όσον αφορά τον χαρακτηρισμό για κακόμοιρους του πληκτρολογίου δεν θα απαντήσω.Μάλλον κι εσύ δεν θα είσαι καλά για να ασχολείσε με όλους εμάς και τα γραφόμενά μας.Σύμφωνα με την ψυχολογία πάντα.
    AlfaWolf
    20.09.2012, 19:50

    Παράθεση:

    Το μέλος Elderon στις 20-09-2012 στις 16:55 έγραψε...

    Ειλικρινά, είμαι 23 χρονών και βλέπω ένα θέατρο.Μα καλα, πόσο ανόητοι είναι αυτοί που πιστεύουν πως είναι σε θέση να κρίνουν τον Νταλάρα (ή οποιονδήποτε άλλο). Ζωή δεν έχετε? με την κάθε ευκαιρία επίθεση στον Νταλάρα. Μήπως να του πούμε να πάρει 3000κατσίκες έτσι ώστε να σκοτώνει μια ο καθένας να είναι ευχαριστημένος. Δεν είστε καθόλου καλά όσοι ασχολείστε με τον κάθε Νταλάρα, αυτό το λέει η ψυχολογία, όχι εγώ! Και επιπλέον κανένας επιτυχημένος δεν είναι αναγκασμένος να δίνει την περιουσία του που τόσο κόπιασε να αποκτήσει. Τον είδα ζωντανά στη Νάουσα.  Κανένας δεν θα μου πεί ποιος είναι ο Νταλάρας. Αντίο λοιπόν κακόμοιροι του πληκτρολογίου.....βρείτε κανένα χόμπι!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Elderon στις 20-09-2012 16:57 ]



    Ειλικρινά, είμαι 23 χρονών και βλέπω ένα θέατρο.

    Ειλικρινά αν είσαι 23 και βλέπεις ένα θέατρο τότε πριν 4 χρόνια ήσουν 18 χρονών

    Μα καλα, πόσο ανόητοι είναι αυτοί που πιστεύουν πως είναι σε θέση να κρίνουν τον Νταλάρα (ή οποιονδήποτε άλλο).

    Μα καλά πόσο ανόητοι είναι αυτοί που πιστεύουν πως είναι σε θέση να κρίνουν εσένα εμένα και τους υπόλοιπους γράφοντες (ή οποιονδήποτε άλλο).

    Ζωή δεν έχετε?

    Εσύ που έχεις τι κάνεις ??

    με την κάθε ευκαιρία επίθεση στον Νταλάρα.

    Εδώ.. ένα δίκιο το έχεις… άσχετα αν από πίσω … κάποιος  έκπληξη κρύβετε λέω εγώ τώρα…

    Μήπως να του πούμε να πάρει 3000κατσίκες έτσι ώστε να σκοτώνει μια ο καθένας να είναι ευχαριστημένος.

    Εδώ μια αισιοδοξία σου βγαίνει θα έλεγα αν πιστεύεις ότι φτάνουν 3000 κατσίκες μόνο

    Δεν είστε καθόλου καλά όσοι ασχολείστε με τον κάθε Νταλάρα, αυτό το λέει η ψυχολογία, όχι εγώ!

    Το λέει ? αν το λέει… πρόσεξε το γιατί με τον Νταλάρα ασχολείσαι τώρα.

    Και επιπλέον κανένας επιτυχημένος δεν είναι αναγκασμένος να δίνει την περιουσία του που τόσο κόπιασε να αποκτήσει.

    Νο κομεντ. Είναι γενικό και συμφωνώ.

    Τον είδα ζωντανά στη Νάουσα.

    Ουαου…

    Κανένας δεν θα μου πει ποιος είναι ο Νταλάρας.

    Όχι αγόρι μου τι να σου πούμε εμείς… εσύ τον ειδές ζωντανά στην Νάουσα θα ξέρεις περισσότερα

    Αντίο λοιπόν κακόμοιροι του πληκτρολογίου.....

    βρείτε κανένα χόμπι!

     

    Χμμ Κακόμοιροι του πληκτρολόγιου ε?

    κι ο Jorge Like ????

    Μπαίνω σε σκέψεις … 


    -----------------
    Η πραγματική Ευτυχία δεν κρύβεται στον προορισμό αλλά στον τρόπο που ταξιδεύεις.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 20-09-2012 19:51 ]


    Elderon
    20.09.2012, 20:01

    Εγώ αποφάσισα να γράψω γατί δεν μου αρέσει αυτήν η "μονόπλευρη" συνεχής επίθεση στον Νταλάρα. Φυσικά και δεν είμαι παντογνώστης αλλά τι να υποθέσει κανείς όταν ένα μόνο ένα όνομα θίγεται. Με πονάει που ενώ να συζυτάμε πως να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι .

    Επίσης όσοι εκφράζουν γνώμη είτε "προστατευτική" είτε "επιθετική" είναι αποδεκτοί. Ζητώ συγνώμη που αποκάλεσα κάποιους  με άσχημους χαρακτηρισμούς αλλα με νευριάζει που τόσος χρόνος χάνεται σε βλακίες. Στο κάτω κάτω αξίζει να γίνονται οι άνθρωποι υποχείρια κάποιων που θέλουν να μαλώνουν οι Έλληνες μεταξύ τους.  Δεν είμαι 'αγιος, ούτε ο Νταλάρας ούτε κανένας. Τελικά  αξίζει? Βγάζει κάπου? Είμαι την γνώμης πως καλύτερα να κοιτάμε τον ευατό μας πρώτα και ύστερα τους άλλους.    και πάλι συγνώμη..

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Elderon στις 20-09-2012 20:48 ]


    demary
    20.09.2012, 20:34

    Όσο προκαλεί ο κύριος Νταλάρας με τις δηλώσεις του και προσπαθεί να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα, τόσο θα δέχεται και την κριτική...από τη στιγμή που λές κάτι δημόσια δε γίνεται διαφορετικά...και ο Αγγελάκας δεν είναι κανένας τυχαίος, ούτε έχει ανάγκη από τέτοιου είδους προβολή, νομίζω;;; Αυτοί που τα βάζουν με τον Αγγελάκα ας πάνε σε μια συναυλία του να δούνε τι γίνεται...μας αρέσει ή όχι είναι ένας καλλιτέχνης που τα έχει καταφέρει να κάνει αυτό που νιώθει μέσα του, χωρίς συμβιβασμούς!  Αυτό αμφιβάλλω αν το γνωρίζουν πολλοί από αυτούς που του τα χώνουν έτσι με τόση εμπάθεια...

    Γι αυτούς τους παραπάνω λόγους αξίζει το σεβασμό μας και σίγουρα αξίζει τον κόπο και το θάρρος να παίρνει θέση και να μιλάει έναντι της δηθενιάς και της υποκρισίας...από τους λίγους σε αυτή τη χώρα τη μικρή που μιλάν...ας μην κάνουμε άθλιες συγκρίσεις λοιπόν.

    Επίσης ο Αγγελάκας ήταν από τους λίγους που βγήκαν και είπαν σε συνέντευξη, ότι θα προτιμούσε αντί να πάνε να πετάν γιαούρτια και καρεκλοπόδαρα στις συναυλίες του Νταλάρα, να μην πάταγε κανείς...θα ήταν πιο ουσιαστικό μακριά από βαρβαρότητες...και αν μη τι άλλο αυτό δείχνει ανωτερότητα. Γιατί οταν δεν πας έναν άνθρωπο ή διαφωνείς με τις ενέργειές του, δε σημαίνει ότι θες και το κακό του, πόσο μάλλον για τη σωματική του ακεραιότητα...Ευτυχώς που έχουμε έναν Αγγελάκα να μιλάει και να λέει τα πράγματα με το όνομά τους! Πήξαμε!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : demary στις 20-09-2012 20:42 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : demary στις 20-09-2012 20:44 ]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : demary στις 20-09-2012 20:46 ]


    Konstantinosoa
    20.09.2012, 22:20

    Λυπάμαι αλλά ο Αγγελάκας είναι ένας τυχαίος υπερτιμημένος κακόφωνος ρόκερ και παλαιός συγκάτοικος του Ρασούλη εξ ου και η Νταλαρο-απρέπεια.

    Και απ΄οτι βλέπω για την ταμπακιέρα την οποία παρέθεσα με επιχειρήματα, αναφορές και βιβλιογραφία, κουβέντα καμία.

    Και κάτι τελευταίο: Αν ήταν μεγάλο "καλόπαιδο" ο Νταλάρας πως θα κατάφερνε στην σταδιοδρομία του να έχει συνεργαστεί με τους πάντες. Νομίζετε ότι ήταν εύκολος επι παραδείγματι ο Κουγιουμτζής ή ο Άκης Πάνου;

    Όσο για το συνάφι του, δεν είδα πολλούς - πολλές που συνεργάστηκαν μαζί του να χαρακτηρίσουν σκουπίδια αυτούς που πετούσαν καρέκλες και δεν ήταν πολλοί. Αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.... 

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Konstantinosoa στις 20-09-2012 22:22 ]


    demary
    20.09.2012, 23:49
    τυχαίος ο Αγγελάκας; απαξίω να απαντήσω...όσο για τον Άκη Πάνου ας ανατρέξεις καλύτερα στο ίντερνετ να δεις τι έχει πει για τον Νταλάρα...ανέτρεξε και στον Χατζιδάκι περί Νταλάρα επίσης
    gikostas
    21.09.2012, 00:39

    Παράθεση:

    Το μέλος Konstantinosoa στις 20-09-2012 στις 22:20 έγραψε...

    Λυπάμαι αλλά ο Αγγελάκας είναι ένας τυχαίος υπερτιμημένος κακόφωνος ρόκερ και παλαιός συγκάτοικος του Ρασούλη εξ ου και η Νταλαρο-απρέπεια.

    Και απ΄οτι βλέπω για την ταμπακιέρα την οποία παρέθεσα με επιχειρήματα, αναφορές και βιβλιογραφία, κουβέντα καμία.

    Και κάτι τελευταίο: Αν ήταν μεγάλο "καλόπαιδο" ο Νταλάρας πως θα κατάφερνε στην σταδιοδρομία του να έχει συνεργαστεί με τους πάντες. Νομίζετε ότι ήταν εύκολος επι παραδείγματι ο Κουγιουμτζής ή ο Άκης Πάνου;

    Όσο για το συνάφι του, δεν είδα πολλούς - πολλές που συνεργάστηκαν μαζί του να χαρακτηρίσουν σκουπίδια αυτούς που πετούσαν καρέκλες και δεν ήταν πολλοί. Αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.... 

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Konstantinosoa στις 20-09-2012 22:22 ]



    Το ότι είναι υπερτιμημένος ο Αγγελάκας από που προκύπτει;Ποτέ δεν είχε κάνει τις πωλήσεις που έκανε ο Νταλάρας και ποτέ δεν είχε το κοινό που είχε ο Νταλάρας.Ούτε καν την προβολή που είχε ο Νταλάρας.Αν θα λέγαμε για κάποιον μεταξύ των δύο,ότι είναι υπερτιμημένος ,αυτός θα ήταν ο Νταλάρας.Όσο για την ταμπακιέρα που αναφέρεις εμένα δεν μου λέει τίποτα.Τα περισσότερα σχόλια στο θέμα αν πρόσεξες,δεν έχουν να κάνουν με την σταδιοδρομία του Νταλάρα στην μουσική ή τις ερμηνευτικές του ικανότητες ή τις συνεργασίες του.Αυτά δεν μπορεί να τα αμφισβητήσει κανείς και σε όποιον δεν αρέσει ας μην τον ακούει.Όταν όμως εσκεμμένα ο Νταλάρας τοποθετείται σε διάφορά πολιτικο-κοινωνικά ζητήματα δεν γίνεται να μην σχολιαστεί.Και είμαι σίγουρος πως και ο ίδιος το γνωρίζει.Ξέρει πολύ καλά πως λειτουργούν τα ΜΜΕ στην Ελλάδα.Αν μη τι άλλο είναι ένας άνθρωπος με τεράστια εμπειρία στο χώρο.Ο λόγος για τον οποίο το κάνει βέβαια δεν ξέρω ποιός είναι.Άρα στην ουσία αυτή τη στιγμή,δεν κρίνουμε τον Νταλάρα για την καλλιτεχνική του πορεία,αλλά για τις διάφορες δηλώσεις που έχει κάνει κατά καιρούς.Δηλαδή δεν θα έπρεπε;Και ξαναρωτάω,ποιός είναι οΝταλάρας και ο κάθε Νταλάρας που δεν επιτρέπεται να σχολιάζεται για οποιαδήποτε μπούρδα και να πεί;Ειδικά σε τέτοιους καιρούς,πονηρούς.Για τον Αγγέλάκα δεν θα πω κάτι,γιατί δεν μου αρέσει να το παίζω υποστηρικτής κανενός.Καθένας είναι υπεύθυνος αυτών που λέει και αυτών που πράττει.Απλά όσον αφορά την μουσική τυγχάνει να θεωρώ πιο σημαντικούς τους τραγουδοποιούς απο τους ερμηνευτές.Έστω κι αν συμφωνήσω ότι ο Αγγελάκας είναι κακόφωνος,δεν μπορώ να παραβλέψω την στιχουργική και μουσική του ικανότητα.Για μένα οι δημιουργοί των τραγουδιών είναι αυτοί που μετράνε γιατί αν δεν υπήρχαν,τι θα ερμηνεύαν οι ερμηνευτές;


    freak
    21.09.2012, 01:24

    Εχω συνομιλησει και με τον Αγγελακα και με τον Νταραλα (για να λεμε το κανονικο του ονομα).

    Με τον πρωτο σε συνεντευξη που του ειχα παρει στην Κρητη και με τον δευτερο στο υπογειο στουντιο του στην Μεσογειων. Πανε χρονια.

    Αναφερθηκα και στους δυο διεξοδικα στο παρελθον. Οχι επιτιμητικα. Ειδικα για τον δευτερο διοτι ο πρωτος ειχε καποια ψηγματα αυθεντικοτητας οταν τραγουδουσε με τις ΤΡΥΠΕΣ (στα πρωτα αλμπουμ αναφερομαι).

    Οταν το εκανα, πλακωσε η σαρα και η μαρα να με φαει, κυριως για να υπερασπιστει το ΠΑΣΟΚοθρεμένο χρυσο(πληρωμένο) λαρύγγι που ενιοτε πλασάρει "αλληλεγγύη με ελεύθερη είσοδο" ενώ η γυναίκα του υπεγραφε τις σφαγές μας. Γλίτσα της ψευτιάς αυτος, το συνάφι του, οι ευαίσθητοι δήμαρχοι και οι λοιποί θεσμικοί.

    Είναι αυτοί που τρέφονταν τόσα χρόνια από τη λεηλασία των από κάτω και τώρα οργανώνουν τη διαχείριση της κοινωνικής φτώχειας με φιλανθρωπίες. Βρωμαει δυσωδία αυτη η διαμεσολάβηση. Απο μακρια.

    (QUOTE αποσπασματικως)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freak στις 21-09-2012 01:28 ]


    Konstantinosoa
    21.09.2012, 11:50

    Προς Demary: Προφανώς διαβάζω απευθείας απο τις πηγές και όχι απ΄ότι γίνεται copy - paste στο διαδίκτυο. Μιας και απαξιείς, προφανώς γιατί είσαι ανώτερο είδος και δεν καταδέχεσαι, μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις που έγκειται η ροκ αξία του Αγγελάκα;

    Στην μετριότατη φωνή του ειδικά για το ροκ; Και εδώ άσε με ως ψάλτη και τραγουδιστή να έχω μια άποψη κάπως επαγγελματική και ουσιαστικά τεχνική.

    Στην ποιητική του; Απο πότε θεωρείται ο Αγγέλακας μεγάλη ποιητική πένα; Πόσα άρθρα έχουν γραφεί γι΄αυτό; Μπορείτε να μου υποδείξετε κάτι σχετικό; Ή αν κουνάει κάποιος πάνω κάτω το κεφάλι με τα μακριά μαλλιά του σε συνθήκες χ, ξαφνικά έρχεται σε Νιρνάνα και ανακαλύπτει σε αυτόν τον Τριπολίτη του Ελληνικού Ροκ;

    Έχουν πραγματικό ενδιαφέρον οι μουσικές συνθέσεις του Αγγελάκα; Θα μου πεις υποκειμενικό. Ποιά είναι η καριέρα που κάνει στην Ελλάδα και το εξωτερικό; Έχουν τρελαθεί να τον καλούν απ΄έξω για να δώσει συναυλίες και δεν το ξέρουμε; Μπορεί να συγκριθεί με ροκ τραγούδια του Παπακωνσταντίνου, του Σιδηρόπουλου, του Άσιμου ή του Κατή π.χ.; Όχι γιατί αν μπορεί να μου το πείτε να το ξέρω, γιατί εγώ μουσικά "δεν έχω ξεχάσει ακριβώς που θέλω να πάω".

    Υπήρξε συγκάτοικος του Ρασούλη, φυσικά άνηκε στην κλίκα αυτή, το Ρασουλιστάν, και απαξίωνε δημόσια την Ελληνική Μουσική Σκηνή ήδη του 70΄, μια απο τις μεγαλύτερες παγκοσμίως και αν θες την γνώμη μου, αυτό για τον Χατζιδάκη το είπε απο ντροπή, μιας και άμουσο και αδιάφορο - ατάλαντο δεν μπορούσε να τον χαρακτηρίσει.

    Είπες για τον Άκη Πάνου. Μέγας λαϊκός συνθέτης, υποτιμημένος για μένα και πολλούς άλλους βέβαια. Ωστόσο πολύ δύσκολος άνθρωπος όπως μας λέγαν όλοι στο συνάφι του (π.χ. Μητσιάς). Και προφανώς το ότι δολοφόνησε λέει αρκετά πέρα απ΄ότι την μεγάλη καλλιτεχνική του αξία. Αρκετά για να μην τον θεωρώ ότι πιο αξιοπιστο σε θέμα άποψης. Καίτοι δύσκολος και γνωστό για το ότι πολύ δύσκολα συνεργάζονταν με κάποιον, συνεργάστηκε και έκανε επιτυχίες μεγάλες και με το Γιώργο Νταλάρα. Αν ο Νταλάρας ήταν "καλόπαιδο" και αλαζόνας ( την περίοδο της συνεργασίας του είχε κάνει απλώς κοντά στους 5 δίσκους με τον Κουγιουμτζή, 3 δίσκους με Καλδάρα, συνεργασίες με Θεοδωράκη, Λοϊζο κ.α. και άνετα μπορούσε να την έχει ψωνίσει ), δεν υπήρχε περίπτωση να είχε συνεργαστεί με αυτόν.

    Τριβές υπήρξαν ως προς την διαχείριση του δίσκου του "Θέλω να τα πω". Τριβές που έχουν να κάνουν με την εταιρία, δεδομένου πως ο Πάνου δεν ήθελε φωτογραφία του Νταλάρα, η εταιρία όμως επέμενε αφού γνώριζε πως ο Νταλάρας πουλάει σαν τρελός και επέμενε ηλίθια για δίσκο με φωτογραφία. Η φωτογραφία ήταν εξάλλου πιο φθηνή απο δίσκο με φιλοτέχνηση ζωγράφου...

    Τριβές υπήρξαν γιατί σε live δίσκο του Νταλάρα η Εταιρία συμπεριέλαβε τραγούδια του Πάνου, με αποτέλεσμα να θίγεται οικονομικά ο Πάνου, δεδομένου ότι για πολλά - πολλά χρόνια δεν έκανε συναυλίες αλλά εισέπρατε μόνο ποσοστά.

    Δηλώσεις υπήρξαν και μάλιστα υποτιμητικές του τύπου "ο Νταράλας;" π.χ. σε συνέντευξη του Πάνου στην Μαλβίνα Κάραλη. Ήδη βέβαια ο Πάνου μια από τις ελάχιστες σχέσεις που διατηρούσε ήταν με τον συνεργάτη του Μανώλη Ρασούλη, οπότε....

    Οφείλω βέβαια να αναγνωρίσω, πως με ευθύνη του Νταλάρα αλλά απο αγάπη στο έργο πραγματική, πειράχτηκαν ενορχηστρώσεις στην επανέκδοση του C.D. "Θέλω να τα πω" απο το ΒΗΜΑ. Και αυτό είναι σχεδόν απρέπεια απόντος του Πάνου. Προσωπική γνώμη, ανεξάρτητα αν ο Νταλάρας το έκανε απο αγάπη.

    Τέλος υπήρξε απαγόρευση εκτέλεσης τραγουδιών του Πάνου στις συναυλίες του Νταλάρα το 1984, δεδομένου πως ο Πάνου πήρε πολύ λίγα χρήματα ως πνευματικά διακιώματα. Αλλά αυτό δεν είχε να κάνει με τον τραγουδιστή, αλλά είτε με τον επιχειρηματία που διαχειρίζονταν τα έσοδα και έκανε ενδεχομένως φοροδιαφυγή, είτε με τα ψίχουλα που εισέπραταν οι δημιουργοί από οργανισμούς τύπου ΑΕΠΙ. Δεν έχει να κάνει με τον τραγουδιστή.

    Ο Νταλάρας με τον Χατζιδάκι συνεργάστηκαν σε δύο τουλάχιστον δίσκους. Είναι γνωστό επίσης πόσο δύσκολο ήταν ο Χατζιδάκης να συνεργαστεί με κάποιον, όντας ιδιοφυής αλλά και ιδιότροπος.Αν ήταν πασοκάρα ο Νταλάρας δεν θα μπορούσε επ ουδενί να είχε πάρε δώσε με τον Χατζιδάκι. Το ΠΑΣΟΚ να θυμήσουμε πως δεκαετία του 80΄ δια της Αυριανής τον είχε εξευτελίσει και κράξει.....!!!!!!!!! 

    Για την δήλωση του Χατζιδάκι: Σε περίοδο νοσηλίας του Χατζιδάκι, άνθρωποι του, δεν επέτρεψαν τον Νταλάρα να τον επισκεφτεί. Διέρρευσε λοιπόν τότε, την περίοδο της νοσηλείας του, μια δήλωση του γνωστή στους ασχολούμενους με τα μουσικά πράγματα που έλεγε "πως ευτυχώς που έχω τέτοιους ανθρώπους γύρω μου" όταν ο Νταλάρας διαμαρτυρήθηκε δημόσια πως οι άνθρωποι του Χατζιδάκι δεν τον άφησαν να τον επισκεφτεί. Αυτά για την ιστορική αλήθεια.

    Κείμενα του Χατζιδάκι πολύ επαινετικά για τον Νταλάρα υπάρχουν γι΄αυτό και η συνεργασία. Εξ άλλου για τις σχέσεις τους παραπέμπω και στην συνέντευξη του Κώστα Καλδάρα, με την οποία άλλος ένας δημιουργός δημόσια ανέφερε την ας το πούμε "προώθησή" του μέσω του "κακού" και "αδίστακτου" κατα τα άλλα Νταλάρα. Γιατί τον Καλδάρα στον Χατζιδάκι ο Νταλάρας τον πήγε και τον γνώρισε. Μόνο που ο Καλδάρας δεν ήταν αχάριστος. 

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Konstantinosoa στις 21-09-2012 11:54 ]


    Konstantinosoa
    21.09.2012, 12:04

    Προς gikostas: Εγώ πάλι προτιμώ την εξειδίκευση. Πλην εξαιρέσεων, ελάχιστους τραγουδοποιούς εκτιμώ. Γιατί ο τραγουδοποιός, με την ελληνική έννοια του όρου, ούτε καλός τραγουδιστής είναι συνήθως, ούτε πηγαίος ή μορφωμένος συνθέτης, πολύ δε περισσότερο δεν αναγάγεται σε ποιητή ή ταλαντούχο στιχουργό. Μεταξύ τραγουδοποιού και τραγουδιστή προτιμώ συνήθως τον τραγουδιστή, μεταξύ όμως του τραγουδιστή και των πραγματικών δημιουργών, προτιμώ αναμφίβολα τον συνθέτη και τον ποιητή - στιχουργό.

    Ο τραγουδοποιός είναι η κατάντια συνήθως του ελληνικού τραγουδιού, για το γεγονός πως σχεδόν κανένας συνθέτης ή στιχουργός δεν μπορούσε να βγάζει απο ποσοστά μόνο τα προς το ζην. Έτσι προέκυψε ο μοναχοφάης τραγουδοποιός λόγω ανάγκης οικονομικής επιβίωσης.

    Όσο για το θέμα της κρίσεως οι πάντες κρίνονται και ειδικά τα δημόσια πρόσωπα. Μόνο που άσχετα απο την κρίση, η φράση ποιός είναι ο Νταλάρας είναι παντελώς αδόκιμη. Φυσικά και είναι κάποιος πολύ μεγάλος καλλιτέχνης.