ελληνική μουσική
    502 online   ·  210.830 μέλη

    Επιλογή Αρμονίου

    dimishark
    27.09.2012, 11:54

    Καλημέρα σας!

    Είμαι καινούργιος στο forum και ελπίζω μέσα από εδώ να βρω χρήσιμες πληροφορίες για τον υπέροχο κόσμο της μουσικής και των μουσικών οργάνων.

    Η κόρη μου πηγαίνει στη 2η Δημοτικού είναι 7 ετών και αποφασίσαμε  - εφόσον το θέλει και η ίδια - να ξεκινήσει τα πρώτα βήματα στη μουσική. Έχουμε βρει μια δασκάλα μουσικολόγο και μας πρότεινε να ξεκινήσουμε από το πιάνο ως βάση και στη συνέχεια ... βλέπουμε.

    Μένουμε και κοντά στο Μουσικό Γυμνάσιο Λάρισας, οπότε θα ήταν καλό να συνέχιζε το παιδί - εφόσον αγαπήσει τη μουσική - εκεί.

    Η δασκάλα μας είπε να πάρουμε ένα αρμόνιο που να έχει τουλάχιστον δυναμικό πλήκτρο (κλαβιέ).

    Ψάχνωντας - και αφού δεν βρήκα κάτι μεταχειρησμένο - είπα να αγοράσω Yamaha PSR E333.


    Μήπως έχετε κάποια άλλη άποψη για όλα τα παραπάνω;

    Οποιαδήποτε πληροφορία, συμβουλή, γνώμη από άτομα που γνωρίζουν το αντικείμενο και είναι στο χώρο της μουσικής θα μου ήταν πολύ χρήσιμη.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


    GALOIS
    27.09.2012, 13:23
    http://www.sweetwater.com/c500--Portable_Arranger_Keyboards Εδώ πέρα, έχει διάφορα ενδιαφέροντα πράγματα, και στην αναζήτηση μπορείς να βάλεις διάφορα φίλτρα...τιμή, μάρκα κ.α. Ελπίζω να βοηθήσει!!
    nasiaser
    28.09.2012, 10:49

    Αν είναι να ξεκινήσει πιανο, μήπως θα ήταν καλύτερα να παρεις ψηφιακο πιανο (ωστε να μην κοστίσει υπερβολικά;)

    Το αρμόνιο απέχει πολύ, εκτός φυσικά αν θέλεις μια πολυ οικονομική λύση για κανενα χρόνο, να δεις αν πραγματι το παιδί θέλει να ασχοληθεί και αν θα συνεχίσει τη μουσική, οπότε να διαθέσεις και τα απαιτούμενα χρήματα.

    Για μεγαλύτερο διάστημα, το αρμόνιο μάλλον ζημιά θα κάνει (αν ο σκοπός είναι να μάθει πιανο)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : nasiaser στις 28-09-2012 10:53 ]