ελληνική μουσική
    727 online   ·  210.851 μέλη

    Ω αφροσύνης των ανόμων...

    gate
    18.04.2005, 10:58
    Σας προσκαλώ στην εκδήλωση, όπου θα συμμετάσχω, μαζί με τον κ. Χρόνη Αηδονίδη, στην αίθουσα τέχνης της Στοάς του Βιβλίου, στις 21 Απριλίου 2005, ώρα 20:00


    "Ω αφροσύνης των ανόμων"
    Ρωμανού Μελωδού
    δόξα και λόγος

    Η Στοά τού Βιβλίου οργανώνει για τρίτη συνεχή χρονιά μείζον πνευματικό-καλλιτεχνικό γεγονός εν όψει τής Μεγάλης Εβδομάδος, βασισμένο στην ποίηση τού Ρωμανού Μελωδού για τα Πάθη με τίτλο:

    «Ω αφροσύνης των ανόμων - Ρωμανού Μελωδού δόξα και λόγος».

    Ο Ρωμανός καταγόταν από τη Συρία και έζησε στην Κωνσταντινούπολη τον 6 ο μ.Χ. αιώνα. Ο μοναδικός ποιητικός του λόγος ήλθε στο φως από την επιστημονική έρευνα μόλις στις αρχές τού 20 ού αιώνα και αποκαλύπτει έναν κορυφαίο ποιητή που έγραφε και μελοποιούσε ο ίδιος τις δημιουργίες του. Στην Ελλάδα κυκλοφορήθηκε πρόσφατα έκδοση τού υμνογραφικού του έργου σε μετάφραση τού π. Ανανία Κουστένη (Αρμός, 2004).

    Ύμνους τού Ρωμανού για το σταυρικό πάθος αλλά και πατερικούς λόγους σχετικούς με την ποιμαντική αποστολή τής Εκκλησίας θα διαβάσουν οι: καθηγητής Γεώργιος Μπαμπινιώτης, Πρόεδρος τής Φιλεκπαιδευτικής Εταιρείας και Πρύτανης τού Πανεπιστημίου Αθηνών,
    κ.κ. Άνθιμος, Παναγιώτατος Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης,
    π. Ανανίας Κουστένης, Αρχιμανδρίτης, και
    Άννα Συνοδινού, τραγωδός.

    Θα ψάλουν οι:
    Χρόνης Αηδονίδης, Νεκταρία Καραντζή, Ειρήνη Κοντοπού και Βασίλης Χατζηνικολάου.

    Συμμετέχει χορός ανδρών από τους: Γιάννη Αβραμίδη, Γιάννη Πανουσάκη, Δημήτρη Πουλίτση και Λευτέρη Σταθόπουλο και χορός γυναικών από τις: Αλεξία Δαμανάκη, Ελένη Δαμανάκη, Σταυρούλα Θεοδόση, Βασιλική Κικίλη και Αγγελική Κοτοπούλη.

    Η επιλογή και σύνθεση των κειμένων ανήκει στον Ιωσήφ Βιβιλάκη, επίκ. καθηγητή τού Τμήματος Θεατρικών Σπουδών τού Πανεπιστημίου Αθηνών,
    η σκηνοθετική φροντίδα στην Ευανθία Στιβανάκη,
    η μουσική επεξεργασία στους: Βασίλη Χατζηνικολάου, Χρόνη Αηδονίδη και Νεκταρία Καραντζή,
    η μουσική διδασκαλία στον Βασίλη Χατζηνικολάου,
    το εικαστικό περιβάλλον στην Ελένη Λύρα,
    ο σχεδιασμός των φωτισμών στην Κατερίνα Μαραγκουδάκη και
    η φωτιστική σύνθεση στον Αλέξανδρο Φιλόπουλο.

    Η Ε.Ρ.Τ. θα καλύψει τηλεοπτικά το γεγονός και θα το προβάλει τη Μεγάλη Παρασκευή, στις 16:30.

    Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 21 Απριλίου 2005, ώρα 20:00, στην Αίθουσα Τέχνης τής Στοάς τού Βιβλίου.

    Λόγω περιορισμένου αριθμού θέσεων, παρακαλούμε το κοινό να φροντίσει εγκαίρως για τηλεφωνική κράτηση στο 210-3253989. Χρονικό όριο προσέλευσης: ώρα 19:45.


    "Η ζωή χωρίς μουσική θα ήταν ένα σφάλμα..." Νίτσε


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: gate on 18-04-2005 22:14 ]





    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: gate on 19-04-2005 17:18 ]
    επισυναπτόμενα: 05_afrosini.jpg 
    Sofia
    18.04.2005, 16:09
    Καλή Επιτυχία Νεκταρία!!
    gate
    18.04.2005, 19:59
    Σ' ευχαριστώ Σοφία μου...!
    Να 'σαι καλά
    tetraktis
    18.04.2005, 20:52
    Νεκταρία μου είμαι σίγουρος πως θα είναι μια πολύ όμορφη βραδιά...
    Δυστυχώς όμως για εμένα όσον αφορά το συγκεκριμένο, το πιθανότερον είναι να είμαι εκτός Αθηνών...

    Πολύ θα ήθελα πάντως να το παρακολουθήσω...
    Έτσι μάλλον θα αρκεστώ στην αναμετάδοση...

    stipiothliptis
    18.04.2005, 21:45
    Εύχομαι να είναι μια όμορφη, «φωτεινή» και ξεχωριστή βραδιά!!!
    Καλή επιτυχία να έχετε, όλοι!!!
    Μακάρι να μπορούσα να σας παρακολουθήσω. Δυστυχώς όμως είμαι εκτός Αθηνών.
    Ότι καλύτερο σoυ εύχομαι!

    jorge
    18.04.2005, 21:54
    Έτσι μπράβο Νεκταρούλι... Να μας λες... Γιατί μερικές φορές τα ξεχνάς, και τα μαθαίνουμε από γνωστούς και φίλους...

    Καλή Επιτυχία να έχεις και να το ζήσεις όσο έντονα το επιθυμείς...
    gate
    18.04.2005, 21:55
    Σταύρο και Βάγια μου σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές !

    Βάγια μου, ειδικά για 'σένα - που άκουσα πριν λίγη ώρα και το demo σου - σου εύχομαι, μια μέρα να έρθω εγώ να σε ακούσω εκεί που θα τραγουδάς, γιατί με αυτή τη φωνή και τις ικανότητες που έχεις, σύντομα - πιστεύω - θα "βγεις μπροστά"...
    gate
    18.04.2005, 21:58
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 18-04-2005 στις 21:54 έγραψε:

    Έτσι μπράβο Νεκταρούλι... Να μας λες... Γιατί μερικές φορές τα ξεχνάς, και τα μαθαίνουμε από γνωστούς και φίλους...

    Καλή Επιτυχία να έχεις και να το ζήσεις όσο έντονα το επιθυμείς...





    Ε...όχι βρε Γιώργο μου... Εσύ δεν πρέπει να έχεις παράπονο...
    Είσαι πάντα ο πρώτος που τα μαθαίνει τα νέα...

    Σ' ευχαριστώ !
    Spilman44
    19.04.2005, 00:40
    Μιά ακόμα ευχή γιά την καλή σας (σίγουρη) επιτυχία !!!
    gate
    19.04.2005, 01:23
    Να 'σαι καλά Σπήλιο !!
    Σ' ευχαριστούμε...
    vouliakis
    19.04.2005, 01:48
    Καλή Επιτυχία κι από 'μένα.
    gate
    19.04.2005, 02:15
    Eυχαριστώ Παναγιώτη !!
    thanos2004
    19.04.2005, 10:37
    Καλή επιτυχία και από εμένα.. Πες μας Νεκταρία γιατί κάτι πήρε το αυτί μου ότι όλη την Μ. Εβδομάδα θα τραγουδάς στην ΕΡΤ. Πες μας πες μας πες μας.
    stipiothliptis
    19.04.2005, 12:38
    Quote:

    Το μέλος gate στις 18-04-2005 στις 21:55 έγραψε:

    Βάγια μου, ειδικά για 'σένα - που άκουσα πριν λίγη ώρα και το demo σου - σου εύχομαι, μια μέρα να έρθω εγώ να σε ακούσω εκεί που θα τραγουδάς, γιατί με αυτή τη φωνή και τις ικανότητες που έχεις, σύντομα - πιστεύω - θα "βγεις μπροστά"...

    [/I]



    Τώρα τι να πω???
    ίσως ένα πάρα πολύ μεγάλο ευχαριστώ...και θα είναι λίγο!!!
    gate
    19.04.2005, 14:42
    Quote:

    Το μέλος thanos2004 στις 19-04-2005 στις 10:37 έγραψε:

    Καλή επιτυχία και από εμένα.. Πες μας Νεκταρία γιατί κάτι πήρε το αυτί μου ότι όλη την Μ. Εβδομάδα θα τραγουδάς στην ΕΡΤ. Πες μας πες μας πες μας.





    Σ' ευχαριστώ Θάνο μου... (Να και άλλη μια φωνή - πέραν της Βάγιας - που ήδη έχει αρχίσει να βγαίνει μπροστά...αλλά έχουμε ακόμα να δούμε πολλά από αυτόν...και ελπίζω σύντομα... Οι περισσότεροι πήρατε ... εντυπωσιακή ....γεύση από τον Θάνο στο live...έτσι...; ) ...

    Όσο για τη Μ.Εβδομάδα, καλά πήρε το αυτί σου...
    Το ανακοίνωσα βέβαια ήδη και εδώ
    tintalle
    19.04.2005, 14:56
    Νεκταρία μου να σου ευχηθώ κι εγώ καλή επιτυχία (είναι δεδομένη βεβαία, αλλά για το καλό) Δε νομίζω να καταφέρω να είμαι εκεί, αλλά στην τηλεόραση οπωσδήποτε θα σε δω.
    istoxastis
    19.04.2005, 15:30
    Η σκέψη μας Νεκταρία, τούτες τις μέρες τριγυρνά στη Στοά του Βιβλίου έτοιμη να σας χειροκροτήσει στην Ιερή εκδήλωση
    και η ψυχή μας, ανυπόμονη, προετοιμάζεται να ακολουθήσει μαζί σας, βήμα-βήμα την πορεία του Νυμφίου ως το έσχατον. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!
    gate
    19.04.2005, 17:24
    Αγγελική και Χρυσόστομε...πολλά πολλά ευχαριστώ !!


    Haroulinda
    19.04.2005, 17:45
    γλυκιά Νεκταρία... καλή επιτυχία και απο μένα!
    attila
    20.04.2005, 00:18
    Kalh epituxeia Nektaria...an kai den 8a exw thn xara na parastw...8a prospa8hsw mesw internet na dw thn metadosh apo th ERT!!!

    Sou euxomai...pou einai kai sigouro...kalh epituxeia!!!