ελληνική μουσική
    763 online   ·  210.833 μέλη

    Ερώτηση σχετικά με τη Βυζαντινή μουσική

    Foidel
    02.10.2012, 19:04

    Προσωπικά εμένα μου αρέσει πολύ το τραγούδι.Μου αρέσει να τραγουδάω και να παίζω κιθάρα.Δυστυχώς δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να ακολουθήσω κάποια μαθήματα σε ωδείο για φωνητική ή για κιθάρα.Πρόσφατα μου έγινε μια πρόταση για να πάρω κάποια δωρέαν μαθήματα βυζαντινής μουσικής.Εμένα δεν με εμπνέει και τόσο αυτό το είδος.Εσείς τι μου προτείνετε;


    GiorgosPapas
    02.10.2012, 20:33

    Δε μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά αλλα δε πίστευω πως θα βοηθήσει. Η ψαλτική εχει τελείως διαφορετική τεχνική απο το μοντέρνο τραγούδι και υποθέτω πως η βυζαντινή μουσική χρησιμοποιεί αλλα μουσικά διαστήματα που δε υπαρχουν στη δυτική μουσική. Δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό γιατί δεν είμαι σίγουρος... Ρώτησε και κάποιον αλλον.


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    02.10.2012, 21:02

    Καλησπέρα. Μια αφελής ερώτηση από μια μη γνωρίζουσα τη Βυζαντινή μουσική. Προ ημερών ήρθε στη δουλειά ένας ιερέας με μια κοπέλα. Μου τόνισε 2 ή 3 φορές ότι ανήκει στους Παλαιοημερολογίτες και ήθελε να ιδρύσει ωδείο ή σχολή μουσικής, όπου θα διδάσκεται βυζαντινή μουσική. Η ερώτηση λοιπόν είναι η εξής: Οι Παλιοημερολογίτες χρησιμοποιούν στις λειτουργίες τους κάποιο είδος βυζαντινής μουσικής ή η βυζαντινή μουσική είναι μία και αδιαίρετη; Ε.Σ.


    giorgos1923
    14.11.2012, 22:06
    to mono sigouro einai oti i buzantini einai poly pio omorfi . xekina kai tha deis
    ilias-nekt
    27.06.2013, 01:20

    Κατα καιρους,ακουω απο μουσικους,κυριως οργανοπαιχτες,την εξης φραση,πανω κατω:

    ''Μακαρι ολοι οι οργανοπαιχτες,τραγουδιστες,κλπ να καναμε υποχρεωτικα Β. Μ. Ειναι το Α και το Ω.''

    Αλλοι μαλιστα οπως μου εχουν πει,παρακολουθουν μαθηματα Β. Μ. απλα για συμπληρωση γνωσεων, ή και απο περιεργεια.


    aristeidis4
    15.10.2013, 17:17
    Η βυζαντινή μουσική αποτελεί σίγουρα ένα σημαντικότατο εφόδιο για κάθε μουσικό. Η κατανόηση των, πολλές φορές, πολύπλοκων μουσικών δρόμων της λαικής και παραδοσιακής μουσικής μπορεί να γίνει πολλή εύκολη όταν γνωρίζεις τα διαστήματα της βυζαντινής μουσικής. Δεν είναι απαραίτητο ότι όποιος μαθαίνει βυζαντινή θα γίνει και ψάλτης, άλλωστε άλλο είναι η βυζαντινή μουσική και άλλο η ψαλτική τέχνη. Προσωπικά θεωρώ λοιπόν πως όταν δίνεται ευκαιρία για δωρεάν μαθήματα πρέπει να αρπάζεται από τα μαλλιά.
    pgd
    02.11.2013, 01:44
    Δεστε τη σαν επιστήμη και πέραν από την ψαλτική. Δηλ σε βάθος! Ας μην ξεχναμε και την ποίηση που έχει μελοποιηθεί. αλλη ιστορία αυτό!