ελληνική μουσική
    499 online   ·  210.833 μέλη

    Χειροποιητο ταμπουρο.

    cobal
    03.10.2012, 20:40

    Γεια σε ολους....

    Με μεγαλη μου υπερηφανια σας παρουσιαζω το δημιουργημα μου............. Ιδου!!!!

    align=right>[ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 10-04-2013 11:24 ]


    inkve
    03.10.2012, 20:55

    αααα...τελεια...τετοια βλεπω και φτιαχνομαι..!!!

    μπραβο φιλε cobal...ειναι μεγαλο θεμα να φτιαχνεις κατι δικο σου απο το μηδεν..θα το ευχαριστηθεις οσο τιποτα αλλο να εισαι σιγουρος..

    σιγουρα θα περιμενεις σχολια για τον ηχο...υποψιν οτι ειμαι κιθαριστας και οχι ντραμμερ οκ??οποτε φερσου μου ευγενικα αν πω καμια μπουρδα!!{#emotions_dlg.laugh}

    λοιπον...

    χωρις την χορδιερα εχει μια ουρα...αυτο πιστευω θα ειναι επειδη ειναι πιο σφιχτα τα δερματα...δεν ξερω πιο δερμα (πανω-κατω)ειναι υπευθηνο για αυτη την δουλεια απλα ετσι μου ακουγεται...

    το στεφανι ακουγεται οπως πρεπει για εμενα...δυνατο και στακατο...

    με την χορδιερα μαρεσει παρα πολυ...βγαζει αυτη την "ξυλιλα" και ειναι λιγο "κοκκαλο"και παντα το γουσταρω αυτο στα ταμπουρα...!!!

    για λεγε τωρα(χε χε)...απο τι ξυλο το εφτιαξες..??δεν καταλαβαινω απο τα νερα του ξυλου τι ειναι...

    μου φαινεται για μασιφ και οχι με στρωσεις!!!ειναι οντως ετσι??πως καταφερες ρε θηριο και το λυγισες??

    με εφτιαξες...!!!

    για καποιο περιεργο λογο γουσταρω πολυ να συζηταω με ντραμμερ για τον ηχο των τυμπανων!!!

    εχω επισης εναν καλο φιλο μπασσιστα που συχνα σχολιαζουμε τα τυμπανα και τον ηχο τους σε ηχογραφησεις!!!!{#emotions_dlg.happycrazy}


    -----------------
    Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : inkve στις 03-10-2012 20:57 ]


    cobal
    03.10.2012, 21:40

    Ευχαριστω Inkve.

    Το ξυλο ειναι απο Πιρναρι Αλοννησου (εχω ακρες και βρισκω ντοπια ξυλα) Πολυ σκληρο και δυνατο ξυλο οτι πρεπει για snare. Σημερα ετοιμασα αλλο ενα απο αγριοελια..... Πανεμορφο ξυλο και πολυ σκληρο επισης.

    Δουλευω με την μεθοδο Stave δλδ κοματια μασιφ ξυλο οπου θεωρειτε η καλυτερη για τυμπανα. Φαινεται στις τρεις πρωτες φοτο πως ειναι.

    Μετα τον αγωνα περισοτερα...............{#emotions_dlg.beer} Φορτσα Θρυλε!!!!


    cobal
    04.10.2012, 00:27

    Ναι... Στο βιντεο ψιλομπουκωνει στα πριμα. Λογω καμερας και λογω χωρου. Αυτο νομιζω φαινεται....

    Σαφως και εχει πολυ "Fullfeeling" το τυμπανο αφου περασε εντελως απο τα χερια μου (και ειχε αρκετη δουλεια) και αυτο θελω να αποτυπωθει και στην ανταποκριση του!!!!!!

    Τι ειναι το "snare χωρις σουστα"??

    Ακομη παντως δεν το εχω παει στο στουντιο... Μονο σε ενα live εχει παιξει αλλα οπως λεει και ο Inkve, το ταμπουρακι μου ειναι "κοκκαλο", εχει φοβερο κρακ και την ξεραδα που σου δινει το ξυλο.


    noizreduction
    04.10.2012, 01:01

    Μηπως χορδες ή ελατηρια ( αναλογα με την περιπτωση του drummer ); Νομιζω πως το πιο σωστο ειναι χορδες!


    reteos
    04.10.2012, 01:16

    Mπράβο Κώστα. Καταπληκτική δουλειά!!!!.

    Δεν γνωρίζω  βέβαια  από τύμπανα (μουσικά), αλλά με συγγκινεί το μεράκι σου .

    Συγχαρητήρια.  


    noizreduction
    04.10.2012, 01:19

    Κι επι του θεματος:

    Αν κι ασχετος τελειως απο τη κατασκευση ταμπουρων/snare, το γεγονος πως ολο το σωμα ειναι μασιφ με γοητευει ως ιδεα. Θα ηθελα ομως να το ακουσω σε μια καλυτερη ηχογραφηση, γιατι η οπτικη παρουσιαση με κερδισε, αλλα ο καλος ηχος θα με χορτασει κιολας {#emotions_dlg.biggrin}.

    Οσο για τις αρμονικες που παραγονται, νομιζω πως ειναι θεμα χωρου και καμερας κι οχι τοσο του ιδιου του ταμπουρου!


    inkve
    04.10.2012, 02:07

    πιρναρι αλοννησου....

    σε ποια οικογενεια ξυλου ανηκει cobal??πχ ειναι καποιο ειδος απο κελεμπεκι?(φυτρωνει αρκετο στην ελλαδα...τα κυθηρα ειναι γεματα κελεμπεκι)

    προβλεπω οτι το ταμπουρο απο ελια θα τσακιζει φιλε...θυμισου το!!

    το λυγισμα στο ξυλο πως το καταφερες..??ειναι αρκετα στεγνο ωστε να μην "παρει"στο μελλον?


    cobal
    04.10.2012, 17:04

    Παράθεση:

    Το μέλος LlamaWithHat στις 04-10-2012 στις 00:56 έγραψε...

    Πως τα λέτε τα snares ρε παιδία? Αυτό που έχει από κάτω και 'τρίζει'? 'Ολα μου τα χρόνια που μιλάω και παίζω με drummers σούστες τα λέγαμε, εαν δε τα λέγαμε snares (γιατί ήταν ξένος ο drummer) :P 



    Snare wires. Σερντινες

    Σε ευχαριστω Γιαννη για τα καλα σου λογια.

    Noiz... Καποια στιγμη, αργοτερα θα ανεβασω κι αλλο βιντεακι απο αυτο το ταμπουρο οπως και απο αλλα τυμπανα που θα φτιαξω.

    Inkve.... Οπως ειπα και πριν.... Ειναι κοματια μασιφ ξυλου και οχι καπλαμαδες. Φαινεται στις τρεις πρωτες φοτο.

    Τωρα το ξυλο γενικως ειναι ενα μεγαλο θεμα γιατι οπως λεει και ενας φιλος μαραγκος..... Ειναι ζωντανος οργανισμος. Επισης και η ξυλουργικη γενικα απαιτει μεγαλη ακριβεια και ειναι και πολυ επικινδυνη!!!!

    Το συγκεκριμενο κομματι Πιρναρι μου το εδωσε καποιος ο οποιος το ειχε για πολλα χρονια αλλα τα τα ξυλα που εχω τωρα (σφενταμ. ελια, αγριοελια. πιρναρι και αριος) ειναι μαλλον ψιλοχλωρα και αυτο εχει ενα ρισκο για να το δουλεψεις.

    Το πιρναρι ειναι ειδος βελανιδιας. Το κελεμπεκι ειναι αμερικανικο (maple). Το αντιστοιχο στην Ελλαδα ειναι το Σφενταμι.

    Ειναι και το επομενο σχεδον ετοιμο για κολημα (αγριοελια). Απλα αφηνω λιγο τα κοματια να στεγνωσουν  απο το πετρελαιο που εριχνα στην πλανη για να γλυστραει.....


    Hastaroth
    04.10.2012, 19:12

    Εύγε νέε μου!Το ταμπούρο μού άρεσε και ώς "θέαμα" και ώς ήχος-ναί μέν κάπως πιό "ξερός" από αυτά τής βιομηχανίας,αλλά χαρακτηριστικός "δικός του" ήχος.

    Βέβαια παρατήρησα ότι στο βίντεο φαίνεται να τού έχης βάλει μεμβράνη ("δέρμα") ήδη χρησιμοποιημένη,θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε πώς ακούγεται με ένα καινούργιο drumhead.

    Οπότε εκτός από καλλιτέχνης αρχίζεις να δράς και ώς βιοτέχνης :)


    noizreduction
    04.10.2012, 20:49

    ...και συγνωμη cobal, αλλα δεν επαιξες και τα τριγωνα καλαντα κιολας για να ξετραλαθουμε...{#emotions_dlg.happycrazy}


    cobal
    04.10.2012, 23:02

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 04-10-2012 στις 20:49 έγραψε...

    ...και συγνωμη cobal, αλλα δεν επαιξες και τα τριγωνα καλαντα κιολας για να ξετραλαθουμε...{#emotions_dlg.happycrazy}



    Ok Noiz..... Στο επομενο θα σου δειξω τι ντραμισταρας που ειμαι.........

    Has... Οντως ειναι ξερο το ταμπουρο και ετσι το ηθελα.. Απο την αρχη ειχα την ιδεα για τον ηχο του και το εφτιαξα με αυτες τις προδιαγραφες. Μεχρι τωρα το επαιξα σε ενα λαιβ μονο. Σε λιγο καιρο που θα παμε στουντιο και θα εχω χρονο να ασχοληθω λιγο μαζι του και με κουρδισματα θα κρινω καλυτερα βαζοντας το διπλα και σε αλλα ταμπουρα.

    Κατα τα αλλα ειμαι απλα ενας εραστης των τυμπανων και της μουσικης. Και το να φτιαχνω τυμπανα ειναι απλα το μερακι μου για πειραματισμο με τον ηχο τους και το πως θα καταφερω να προσεγγισω αυτο που εχω στο νου μου.

    Τωρα αν καποιος θελει τυμπανακι εννοειτε στο κοστος...............Αν και ηδη εχω παραγγελια απο διασημο ντραμερ της χωρας το οποιο ομως θα του το κανω δωρο


    inkve
    04.10.2012, 23:18

    απο το πρωτο μηνυμα καταλαβα οτι ειναι μασιφ ξυλο....φαινεται απο τα νερα..

    πως το λυγισες ρωταωWink


    cobal
    04.10.2012, 23:19
    Ρε Inkve σου ματαξαναλεω οτι ειναι κοματια και οτι φαινεται στις τρεις πρωτες φοτο...............
    ORFEASMIRSINIS
    05.10.2012, 00:34

     Συγχαρητήρια και απο ΄μένα! Πολύ καλή προσπάθεια και πολύ σωστή η επιλογή της τεχνικής της κατασκευής, με κολλημένες μεταξύ τους δρούγες (staves), μιας και δεν χρειάζεται εξειδικευμένος και ακριβός εξοπλισμός

      Φαντάζομαι, είναι άπειρη η απόλαυση της κατασκευής, όλο αυτό το μεράκι που προϋποθέτει. Επίσης είναι πολύ σπουδαίο οτι έχεις την δυνατότητα να πειραματισθείς, άμεσα ως ντράμμερ, με διαφορετικά ξύλα και διαφορετικά ηχοχρώματα.

      Περιμένω με ανυπομονησία να ακούσω το ηχόχρωμα, του ξύλου της ελιάς.


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης