ελληνική μουσική
    795 online   ·  210.833 μέλη

    Απορία για συμμετοχή στον 3ο Διαγωνισμό Τραγουδιού

    vmandrak
    02.01.2013, 13:53
    Το έχω ψάξει και ισχύει. Αν δοκιμάσεις αυτό που σου είπα θα το διαπιστώσεις και συ. Επίσης το αναφέρει στο πάνω μέρος: "9. Τα τραγούδια εμφανίζονται τυχαία σε κάθε ψηφοφόρο, ώστε να μην ευνοηθούν όσα βρίσκονται στο πάνω ή στο κάτω μέρος της λίστας.". Εννοείται πως όλα αυτά σου τα λέω φιλικά και κατανοώ την αδημονία σου γιατί τα ίδια σκέφτηκα και γω όταν είδα τη δικιά μου συμμετοχή στον πάτο. Καλή τύχη...
    jorge
    02.01.2013, 13:56
    Η λίστα με τα τραγούδια εμφανίζεται με τυχαία ταξινόμηση κάθε φορά, ναι. Αλλά και έτσι να μην ήταν, κάποιος θα έπρεπε να εμφανίζεται τελευταίος, όπως γίνεται σε όλους τους διαγωνισμούς του κόσμου...
    OutOfOrder
    02.01.2013, 14:03

    ΟΚ!! Αφού το αναφέρει αυτό, τότε είμαι λάθος και ήλίθιος που δεν το είδα...

    Το ξέρω οτι μου το λές φιλικά,εξάλλου δεν με ξέρεις για να έχεις τίποτα εχθρικό εναντίον μου.

    Δεν παρεξηγούμαι...Εξάλλου.. τι είχαμε τι χάσαμε.. Και εγώ φιλικά τα έγραψα,απλά ένιωθα οτι αδικούμαι!

    Λοιπον Jorge συγγνώμη.. ΣΥΓΓΝΩΜΗ και αν θέλεις σβήσε και τα προηγούμενα post μου αν θεωρείς οτι

    κάνουν κακό στο site!! up!!


    kwstasagas
    02.01.2013, 14:35

    Παράθεση:

    Το μέλος OutOfOrder στις 02.01.2013, 13:40 έγραψε...

    .Τέλος πάντων ένα καλό τραγούδι,ενώς δίσκου κανείς δεν το

    βάζει σαν τελευταίο...Όποιος ασχολείται με την μουσική αυτό το γνωρίζει...

     



    - Οι Eloy, το τραγούδι τους The bells of Notre dame, που είναι όχι μόνο το ωραιότερο του δίσκου τους Power & The passion αλλά ίσως το ωραιότερο που γράψανε, βρίσκεται στο τέλος του δίσκου [τελευταίο τραγούδι της Β΄ όψης βινυλίου]

    - Οι Uriah Heep, το Magician's Birthday, που είναι ίσως το ωραιότερο τραγούδι που έχουν γράψει, το έχουν στο τέλος του ομώνυμου δίσκου τους

    - Οι King Crimson, το The Court Of The Crimson King, που είναι επίσης ό,τι ωραιότερο έχουν γράψει, το έχουν κι αυτό στο τέλος του ομώνυμου δίσκου τους

    - Στον ΔΙΠΛΟ δίσκο "Θεσσαλικός Κύκλος" των Γιάννη Μαρκόπουλου / Κώστα Βίρβου, το πιο δυνατό τραγούδι του δίσκου "Το άλογο" βρίσκεται στο τέλος του δίσκου [τελευταίο της Β΄όψεως του 2ου βινυλίου]

    - Οι Rainbow, το ωραιότερο σλόου τραγούδι που έχουν γράψει, κι ένα απ' τα ωραιότερα σλόου ροκ άσματα, το Catch The Rainbow το έχουν τελευταίο τραγούδι στη Β΄πλευρά του δίσκου ....

    Θα μπορούσα να αναφέρω άλλους .... 50 δίσκους σαν παραδείγματα, όπου΄το τελευταίο τραγούδι του δίσκου είναι όχι μόνο το καλύτερο του δίσκου, αλλά ό,τι καλύτερο έβγαλε ο καλλιτέχνης, αλλά ... ας μείνω σε αυτά !!!

    Και ... ας έρθω στο θέμα μας [ζητώντας "συγγνώμη" για το offtopic] : Σε όλα τα υπόλοιπα με καλύψαν οι προλαλήσαντες !!! Μπορεί σε κάποια ακρόαση κάποιου ομίλου να δούμε το τραγούδι μας ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ της λίστας !!!Όμως, στην επόμενη ακρόαση του ιδίου ομίλου το τραγούδι μας θα το δούμε σε διαφορετική θέση ΄για ακρόαση !!! Στη μεθεπόμενη ακρόαση του ομίλου το τραγούδι μας θα το δούμε ξανά σε διαφορετική θέση κ.ο.κ. !!! Αυτό θα συμβεί με ΟΛΑ τα τραγούδια ΟΛΩΝ των ομίλων !!! Κι αυτό, φυσικά, είναι το δίκαιο !!!

    Αν και ... έχω την εντύπωση ότι όσοι έχουν σκοπό να ασχοληθούν με τον διαγωνισμό, θα έχουν διάθεση να ακούσουν ΟΛΑ τα τραγούδια, ΟΛΩΝ των ομίλων, απ' το πρώτο έως το τελευταίο ....

    Τέλος, θα ευχηθώ στον OutOfOrder ολόψυχα : "καλή επιτυχία στον διαγωνισμό" !!! Εύχομαι, πραγματικά, η πορεία του στο διαγωνισμό να σε γεμίσει χαρά και ικανοποίηση !!! Και μην ξεχνάς ότι "ο διαγωνισμός είναι, πρώτα απ' όλα, για να τον απολαύσουμε και να ευχαριστηθούμε τη διαδικασία της ακροάσεως των τραγουδιών των συμφορουμιτών / συνανθρώπων μας, που υπό άλλες συνθήκες δεν θα υπήρχε περίπτωση να ακούσουμε" !!!


    OutOfOrder
    02.01.2013, 15:18

    Το οτι ένα τραγούδι σε κάποιον δίσκο έχει πετύχει ή έχει γίνει επιτυχία,δεν έχει να κάνει με το ότι

    ο καλλιτέχνης ή το συγκρότημα το διάλεξε στο τέλος του άλμπουμ του..Τις περισσότερες φορές

    δεν ξέρουν πριν βγάλουν τα άλμπουμ τους,πιο κομμάτι θα πάει καλά,αυτό το αποφασίζει το κοινό που τους ακούει.

    Δεν το ξέρουν οι ίδιοι..

    Πάντως να ξέρεις φίλε μου οτι τα κομμάτια σε έναν δίσκο δεν μπαίνουν ποτέ με τυχαία σειρά,

    ``και καλά όποιο κάτσει`` έχουν λόγο και αιτία που τοποθετούνται έτσι στις palylists.

    όπως και κάθε λίστα τραγουδιών σε οποιοδήποτε μαγαζί ή εκδήλωση..

    και τέλος...χαρά και ικανοποίηση έχω,έστω και που συμμετέχω στον διαγωνισμό,αλλά αν πάρω και μια καλή θέση

    δεν θα με χαλάσει κιόλας...δεν στο κρύβω..γι`αυτο δεν στείλαμε τα τραγούδια μας?

    δεν σε καταλαβαίνω...