ελληνική μουσική
    806 online   ·  210.833 μέλη

    Θέλω να κάνω μαθήματα φωνητικής...

    dumspirospero
    18.10.2012, 20:05

    Γειά σε όλους!!!Αγαπάω πάρα πολύ το τραγούδι και τη μουσική γενικότερα και θέλω να ξεκινήσω επιτέλους κάποια μαθήματα ώστε να καλλιεργήσω την φωνή μου και να μπορέσω να το κάνω μεγαλύτερο μέρος της ζωής μου!Αυτό ηταν και είναι ένα από τα μεγαλύτερα όνειρά μου άλλωστε....Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει και να μου πεί περίπου τί πρέπει να κάνω.Από ό,τι έχω διαβάσει,νομίζω ότι είναι καλύτερο να ξεκινήσω με κλασική μουσική...(Θα ήθελα όταν αποκτήσω τις βάσεις να μπώ σε κάποιο συγκρότημα.Έχω επιρροές από nightwish,πυξ λαξ και γενικότερα κυρίως τέτοια είδη μουσικής.) Ξέρω ότι ίσως ξεκινάω κάπως καθυστερημένα αλλά πιστεύω ότι όταν αγαπάς κάτι τόσο πολύ,μπορείς και να το πραγματοποιήσεις και άλλωστε αν υπάρχει θέληση  όλα γίνονται.....Αυτά!Ευχαριστώ εκ των προτέρων!! {#emotions_dlg.biggrin}


    LPs-Musicholic
    18.10.2012, 22:42
    Το σημαντικότερο απ όλα είναι να πιστεύεις στον εαυτό σου! Και ποτέ δεν είναι αργά για τίποτα! Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ξεκινήσεις μαθήματα με κάποιον δάσκαλο ή ειδικό στη φωνητική και να μην ψάχνεις τεχνικές για να εξασκήσεις μόνος-η σου τη φωνή σου γιατί στο τέλος ίσως έχεις τα αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που θες... Επίσης να ξέρεις κάτι άλλο πολύ σημαντικό που πιστεύω πως το ξέρεις ήδη βέβαια: πάνω απ όλα στο τραγούδι είναι η ικανότητα να πιάνουμε τις νότες και όχι να έχουμε ωραία χροιά γιατί αν έχουμε ωραίο ηχόχρωμα αλλά φαλτσάρουμε... Θα θέλουν να μας πετάξουν απ το παράθυρο...! Το να έχει η φωνή σου μεγάλη έκταση είναι το πραγματικό χάρισμα, κατά τη γνώμη μου, και αυτό είναι που θα καλλιεργείς. Επίσης με τη φωνητική εξασκείς και το αυτί και αυτό θα σε βοηθήσει πάρα πολύ στη μουσική γενικά! Ελπίζω να βοήθησα λίγο και εύχομαι τα καλύτερα!!!
    dumspirospero
    19.10.2012, 16:10
    Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου LPs-Musicholic!!!Έτσι είναι!Θέλω πολύ να ασχοληθώ και να προσπαθήσω για το καλύτερο!!Να είσαι καλά :) :) :)
    GiorgosPapas
    20.10.2012, 08:01

    Είναι αλήθεια πως πρέπει να μην είσαι φάλτσος αλλά και το ηχόχρωμα πρέπει να είναι ωραίο αλλιώς θα ακούγεται πιεσμένη η φωνή και θα είναι απο ανατομικής πλευράς.Η κλασική  εκπαίδευση σε κάποιο οργανο (πιανο) θα σου δώσει αρκετά εφόδια για να γίνεις ένας καλός μουσικός. Ωστόσο, η κλασικη εκπαίδευση στο τραγούδι σου μαθαίνει τον "οπερατικό τρόπο" και επίσης φτιάχνεις ένα ρεπερτόριο όπερας. Αν δε σε ενδιαφέρει η όπερα θα πρέπει να μη κάνεις τη κλασική εκπαίδευση για όπερα και να το πεις στο δάσκαλο σου ώστε να σε βοηθήσει να αναπτύξεις φωνή για μοντέρνο τραγούδι γιατί σε κάποιο σημειο οι δυο αυτές τεχνικές χωρίζουν δρόμους. Αυτά από μένα, να είσαι προσεκτικός με την επιλογή του δασκάλου σου!


    dumspirospero
    20.10.2012, 15:22
    Σε ευχαριστώ GiorgosPapas και εσένα για τις συμβουλές σου!!! Αυτά που μου λέτε σίγουρα βοηθούν γιατί και εγώ τώρα το ψάχνω περισσότερο σε βάθος...Η αλήθεια είναι ότι με ενδιαφέρει να μάθω και τον "οπερατικό τρόπο",όταν προαναφέρθηκα σε nightwish,αναφερόμουν στα απίστευτα τραγούδια που δημιουργούσαν όταν είχαν και την Tarja Turunen στα φωνητικά αν έχετε υπ'όψιν, που αυτό ήταν πραγματική ΤΕΧΝΗ!!!Σίγουρα πρέπει να προσέξω στη επιλογή δασκάλου και αν έχετε κάποιον υπόψιν και θέλετε να μου προτείνετε είστε ευπρόσδεκτοι!Όπως και να έχει πάντως ευχαριστώ πολύ!!! :) :)
    studiovocalis
    20.10.2012, 15:36

    Θα ηταν  καλο αρχικά να γνωρισεις διαφορους καθηγητές,να κρίνεις ποιος σου ταιριαζει πιο πολύ σαν ανθρωπος (διοτι παιζει ρολο η χημεια μεταξυ μαθητη και δασκαλου) και να αποφασίσεις σε ποιον θα παρακολουθησεις μαθήματα.Οσο για τον τροπο που θα τραγουδάς,θα προγυμνάζεσαι με την κλασική μεθοδο,που περιλαμβανει και αυτο που είπες ως "οπερετικό τρόπο" ,οι ασκησεις σου θα είναι ολες κλασικές και τα τραγουδια που θα επιλεγεις να τραγουδήσεις δεν θα εχουν περιορισμό είδους.Αν οι βασεις ειναι σωστές,μπορεις να τραγουδησεις τα πάντα!!Βασικο ειναι επισης,να σε βαζει ο καθηγητης να τραγουδας σε συνθηκες σκηνης!Με μικροφωνο.Παιζει απιστευτα σημαντικο ρολο!


    voice2
    20.10.2012, 18:59

    Παράθεση:

    Το μέλος studiovocalis στις 20-10-2012 στις 15:36 έγραψε...

     ....οι ασκησεις σου θα είναι ολες κλασικές...


    ?????


    GiorgosPapas
    20.10.2012, 20:46

    Είναι πολύ καλο να λάβεις τη κλασική εκπαίδευση διοτι γυμνάζει όμορφα τη φωνή και ευαισθητοποιεί το αυτί και την εσωτερική αίσθηση της φωνής. Απλά πρέπει να ξέρεις ότι μόνο του δεν είναι αρκετό για το μοντέρνο τραγούδι γιατι κάποιες τεχνικές όπως το belting δε διδάσκεται στη κλασική μονωδία. Συμφώνω απόλυτα οτι πρέπει να έχεις επαφή με μικρόφωνο. Με υπομονή και επιμονή και καθοδήγηση θα ανακαλύψεις αυτό που κάνει τη φωνή σου όμορφη. Εξάλλου κάθε φωνή εχει τις δικιές ιδιαιτερότητες και πέρα απο ένα βασικό άξονα κανόνων και τεχνικών, ένας καλός καθηγητής με ευαίσθητο αυτί και εμπειρία θα αξιοποιήσει οσο το δυνατόν περισσότερο το φωνητικό σου όργανο.


    studiovocalis
    20.10.2012, 22:13
    Συμφωνω απολυτα!!Κλασικη εκπαιδευση με συγχρονες τεχνικες.Ειναι ο πιο ολοκληρωμενος τροπος εκμαθησης και εκγυμνασης!
    dumspirospero
    21.10.2012, 17:44
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια!!!!Θα το ψάξω λαμβάνοντας σοβαρά υπόψιν και αυτά που μου είπατε γιατί τα περισσότερα ήταν καινούργιες πληροφορίες για εμένα! :) :) Θα το ψάξω και ελπίζω να φανώ τυχερή και να βρώ σχετικά εύκολα έναν πολύ καλό δάσκαλο όπως μου τον περιγράψατε κι εσείς :)
    dumspirospero
    22.10.2012, 01:15

    Θα ήθελα να πώ για άλλη μια φορά ότι όποιος ξέρει κάποιον καλό δάσκαλο κλασικής μουσικής (γιατί φαντάζομαι ότι από αυτό το είδος είναι καλό να αρχίσω) να μου πεί!Καθώς επίσης και οτιδήποτε άλλο έχει κάποιος να μου επισημάνει να προσέξω και ο,τιδήποτε σχετικό έχει να μου πεί κανείς γενικότερα!Και πάλι ευχαριστώ!! {#emotions_dlg.biggrin}


    siren89
    29.10.2012, 17:27

    Θα ήθελα να ρωτήσω τα μέλη να μου πούν αν κάποιος μπορεί να ασχοληθεί με το τραγούδι και να αρχίσει μαθήματα φωνητικής εάν πάσχει απο κάποια μορφή άσθματος.... ?????


    GiorgosPapas
    29.10.2012, 20:43

    Αν αναφέρεσαι σε βρογχική υπεραπαντητικότητα (πρώιμη μορφή άσθματος) πιθανότατα να ελέγχεται με τη περιστασιακή χρήση εισπνεόμενων φαρμάκων. Πιστεύω πως το άσθμα δε θα σε εμποδίσει να ασχοληθείς με το τραγούδι σε ερασιτεχνικό επίπεδο αλλά αν τα κρούσματα είναι συχνά και απρόοπτα τότε θα επηρεάσει τη καριέρα που μπορεί να θες να κάνεις. Πρέπει να συνεννοηθείς και να μιλήσεις με κάποιον καλό πνευμονολόγο γιατι σου απαντώ εμπειρικά χωρίς επιστημονικά τεκμήρια!


    siren89
    30.10.2012, 04:50
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, οταν λες εμπειρικα? εχεις ακουσει για τετοιες περιπτωσεις? δεν ειναι συχνα τα κρουσματα αλλα ειναι απροοπτα οπως ειπες... Οταν ειναι αδυναμος ο οργανισμος απο καποιον ιο για παραδειγμα. Σε ευχαριστω για το σχολιο, αν καποιος αλλος που να εχει γνωση επι του θεματος αν θελει ας επεμβει να συμπληρωσει κατι.Ευχαριστω.
    GiorgosPapas
    30.10.2012, 07:37
    Εννοώ ότι προκύπτουν από εμπειρίες γνωστών και φίλων! Εφόσον δε παθαίνεις ασθματικά επεισόδια χωρίς να είσαι άρρωστος (δηλαδή ξαφνική δύσπνοια κτλ, αυτοπυροδοτούμενη κατάσταση) με έναν ειδικό γιατρό πνευμονολόγο με ειδίκευση στο άσθμα θα μπορέσεις να το αντιμετωπίσεις! Πάλι όμως καλό είναι να συζητήσεις μαζί τους την επιθυμία σου για να σε διαβεβαιώσει!
    siren89
    30.10.2012, 13:26
    Σ ευχαριστώ πάρα πολύ. Ναι εννοείται θα συμβουλευτώ και πνευμονολόγο. Τώρα που το σκέφτομαι και ο Alice Cooper και η Pink έχουν άσθμα! Δε νομίζω κι εγώ να είναι ακατόρθωτο. Εξάλλου τραγουδάω ερασιτεχνικά εντελώς και υποψιάζομαι ότι μπορεί να είμαι ή να έχω προδιαγραφές για μέτζο-σοπράνο... Γενικά έχω καλές ψηλές και θέλω να μάθω τεχνικές και να τι έκταση φωνής έχω. Κι αν δω ότι έχει δυνατότητες η φωνή μου θα το προσπαθήσω γιατί λατρεύω τη μουσική και το τραγούδι... Και ειδικά τη ροκ και μέταλ!
    BAGRATION
    31.10.2012, 15:51

    Παράθεση:

    Το μέλος siren89 στις 29-10-2012 στις 17:27 έγραψε...

    Θα ήθελα να ρωτήσω τα μέλη να μου πούν αν κάποιος μπορεί να ασχοληθεί με το τραγούδι και να αρχίσει μαθήματα φωνητικής εάν πάσχει απο κάποια μορφή άσθματος.... ?????


    Αν τραγουδάς σε ροκ/μεταλ στύλ δεν θα έχεις πρόβλημα. Σε άλλα στυλ δεν ξέρω.


    VOICETEACHER
    06.11.2012, 14:15
    Γνωριζω τραγουδιστεs με ασθμα και με την καταλληλη αγωγη και προσοχη ,τα καταφερνουνε μια χαρα.Βεβαια καλο ειναι το αναπνευστικο οταν προκειται να ασχοληθει καποιοs με το τραγουδι ,ναναι τελειο,αλλα πολλοι εχουν διαφορα προβληματα....
    jazzcookie
    24.01.2013, 23:30

    Γεια σας! πρώτη φορά συμμετέχω στο Forum.

    Για αναπνευστικές παθήσεις που είναι μέχρι και υπό ιατρική παρακολούθηση η εξάσκηση ορθοφωνίας, φωνητικής, τραγουδιού (κλασικού/σύγχρονου) κτλ. μπορεί να βελτιώσει σε μεγάλο βαθμό την καθημερινή αναπνοή και να συντελέσει σημαντικά στην καλύτερη λειτουργία του αναπνευστικού συστήματος. 


    siren89
    16.11.2013, 01:43

    Ευχαριστώ όλους όσους μοιράστηκαν τη γνώση τους επί του θέματος.Τελικά (εξετάζοντας τις απόψεις σας κ αφού ρώτησα τον πνευμονολόγο μου και μου είπε ότι αν κάνω την αγωγή σωστά δεν υπάρχει πρόβλημα), πήρα την απόφαση κ ξεκίνησα μαθήματα κλασσικού τραγουδιού. Εν τέλει τα μαθήματα πήγαν καλά και μπορώ να πω ότι έμεινα ''άφωνη'' από αυτά που μου είπαν για τη φωνή μου. Έχω τύπο φωνής σοπράνο (γι αυτό κ με έβαλαν στο κλασσικό) και πιάνω από μόνη μου από σολ δίεση μέχρι ντο (συγνώμη που τα γράφω έτσι αλλά ακόμα δεν έχω γνώσεις μουσικές! Έχω κάνει λίγα μαθήματα κ καθόλου θεωρία). Μου είπαν και ότι έχω πολύ καλό αυτί αλλά αυτό με το αυτί ισχύει γιατί ποτέ μου δεν το κατάλαβα. οι άλλοι άνθρωποι αυτιά δεν έχουν;

    [ τροποποιήθηκε από τον/την siren89, 16-11-2013 01:45 ]