ελληνική μουσική
    784 online   ·  210.851 μέλη

    Ροκάδες, μεταλάδες και προκαταλήψεις...

    LPs-Musicholic
    18.10.2012, 22:16

    Είμαι και ροκού και μεταλού... Και το φωνάζω! Και καταλαβαίνετε τι είδους ετικέτες μου κολλάνε για πολιτικά και θρησκευτικά θέματα κυρίως...! Προσωπικά πιστεύω ότι τίποτα απ' όλα αυτά δεν έχουν βάση... Εσείς τι λέτε...; Όλα αυτά τα γνωστά που λένε για τους μεταλάδες κυρίως έχουν κάποια βάση ή είναι απλά δυσφημίσεις...; {#emotions_dlg.confused1}


    freak
    19.10.2012, 10:25

    Παράθεση:

    Το μέλος LPs-Musicholic στις 18-10-2012 στις 22:16 έγραψε...

    Προσωπικά πιστεύω ότι τίποτα απ' όλα αυτά δεν έχουν βάση... Εσείς τι λέτε...;

    Θελω να απαντησω στην ερωτηση σου.

    Υποθετω πως εισαι αρκετα μικρη. Αυτο δεν σημαινει πως η γνωμη μου μετραει πιο πολυ απο την δικη σου. Καμια σχεση. Εξαλλου οταν ημουν εφηβος ειχα παρομοιες ανησυχιες.

    Μεγαλωσα ακουγωντας ροκ. Κυριως κλασσικο ροκ, Hard Rock, Metal.  Α ναι και Punk καμια φορα!

    Ακουγα και άλλα (new wave, garage, electropop και άλλα) μα κυριως αυτα που ανεφερα.

    Θυμαμαι, απολαμβανα ενα βιντεο με συναυλιες των Judas Priest & Slayer στο σαλονι της θειας μου κανοντας headbanging. Οταν γυρισε η θεια μου απο την δουλεια της, εφριξε! Κοντεψε να με παει σε ψυχολογο. Χαχα! Ενημερωσε και τους γονεις μου πως ακουω παραξενες μουσικες με κατι αγριανθρωπους! Οι γονεις μου δεν την πηραν στα σοβαρα και καλα εκαναν. Ουτε μου ειπαν να κοψω την χαιτη μου.

    Τα πιο πολλα απο αυτα οντως δεν εχουν βαση.

    Γιατι ονομαζεται "μουσικη βιομηχανια"? Διοτι -κατα βαση- ειναι promotion. Εμποριο. Αλλος προωθει κρεμες και αλλος συγκροτηματα. Marketing. Παραμενει προιόν λοιπον ακομα και σημερα (οσο και αν αυτο στεναχωρει καποιους απο μας). Υπαρχουν πολλοι τροποι για να πουλησει το προιόν αυτο.

    Στην περιπτωση του μεταλ, οι Venom, Mercyful fate και αλλοι, ειχαν σαφως ενα παρουσιαστικο και songs που προκαλουν.

    Προσωπικα δεν πιστευω πως ηταν σατανιστες, φασιστες κλπ. Και συνεχιζουν να μου αρεσουν καποια κομματια τους.

    Ωστοσο ναι, υπαρχουν καποιοι που το βλεπουν αλλιως. Εχουν το δικαιωμα εξαλλου. Αλλα και παλι πρεπει να ειναι ελαχιστοι (επειδη τυχαινει να συμβαδιζει με αυτο που πιστευουν -ή νομιζουν πως πιστευουν- την δεδομενη στιγμη).

    Απο την αλλη, το πανκ και τα παρακλαδια του ειχαν πολιτικη υποσταση (με κυριως αναρχικο background). Σε μεγαλο ευρος ομως, παραμενει απλα ενα μοδατο καταναλωτικο στυλακι (πχ βλεπε emo κλπ).

    Οι Metallers, πολιτικα παραμενουν κυριως συντηρητικοι στις πεποιθησεις τους. Δεν νομιζω ομως πως ασχοληθηκαν πολλοι με το τι ψηφιζουν οι Black Sabbath! Αυτοι που ασχοληθηκαν βαθυτερα με το γκρουπ, πιο πολυ τους ενοιαξε η θεματολογια των στιχων τους (στοιχειωμενα καστρα κλπ) παρα κατι αλλο.

    Βεβαια υπαρχουν μπαντες που εχουν πολλα αναμικτα στοιχεια (Metal, goth, Punk, hip-hop) οι οποιες μπορει να προκαλουν (πχ Marilyn Manson, Slipknot, Korn κλπ) μα και παλι δεν πιστευω πως αυτου του ειδους η εκφραση υποδηλωνει κατι αλλο εκτος απο το οτι θελουν να σοκαρουν με τον τροπο τους και στην τελικη τους αρεσει ετσι οπως εκφραζονται (στα τραγουδια τους, τους στιχους τους και το παρουσιαστικο τους) και καλα κανουν αφου το γουσταρουν. Εξαλλου κι εμενα μου αρεσουν μερικα απο αυτους και ειδικοτερα απο τους παλιους m.manson (δεν ειναι τυχαιο πως ηταν το πρωτο live που πηγα οταν πατησα το ποδι μου στο LA). Ωστοσο και σε αυτους εχει πεσει μπολικο μαρκετινγκ. Αυτη ειναι η δουλεια των εταιριων αλλωστε (ειδικα των πολυεθνικων). Ουτε σατανιστες ειναι παρολο που καποιες συναυλιες τους ακυρωθηκαν λογω αντιδρασεων (οπως και του Ozzy η των Sex pistols καποτε). Αλλά ακομα και η αρνητικη διαφημιση παραμενει διαφημιση, οπότε καλο τους εκανε!

    Ειμαι της αποψης πως καλα κανεις και ακους αυτα που σου αρεσουν ασχετως με το τι λεει ο καθενας{#emotions_dlg.rockon}

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freak στις 19-10-2012 13:03 ]


    guevara
    19.10.2012, 16:42

    Η πιο εύκολη δουλειά για όλους μας είναι να βαζουμε με άνεση ''ταμπελες'' σε πολλές ομάδες ανθρώπων με κοινά χαρακτηριστικά...έτσι οι μαλλιάδες θεωρούνται αναρχοαριστεροί κλπ...

    Το ίδιο κανουμε και στη μουσική...όποιος ακο΄θει ροκ ή μεταλ πρέπει απαραιτητα α είναι αθεος, σατανιστής, αναρχικός και δεμ ξέρω κι εγώ τι άλλο...

    κάποιος που ακούει έντεχνο θεωρείται ψευτοκουλτουριάρης και καποιος που ακούει Πάολα πρέπει απαραίτητα να ξημεροβραδιάζεται σε σκυλάδικα...

    Επομένως ξέρεις από πριν τις κριτικές που θα παρεις από όλους...γι'αυτο μη σε απασχολουν τέτοια πράγματα...

    ακου τη μουσικη που σου αρεσει και κρατα για σενα το λογο που σ'αρεσει να την ακους...

    δε χρειαζεται να απολογεισαι αλλα ουτε και να προσπαθεις να πεισεις οτι αυτη η μουσικη που ακους εσυ ειναι ανωτερη απο καποια αλλη (γενικα μιλαω)

    Το ειδος μουσικης που προτιμα ο καθενας ειναι κατι υποκειμενικο..


    dimoskon
    02.11.2012, 14:01

    'Εχω την εντύπωση ότι τόσο η ροκ όσο και η μέταλ σκηνή,εκπροσωπούνται από ανοιχτόμυαλους ανθρώπους γενικά!'Οσον αφορά τους fans,εκεί πιθανώς να υπάρχει μεγαλύτερη διαφοροποίηση απόψεων,δεδομένου ότι το φάσμα της ροκ μουσικής είναι πλουσιότατο και ως τέτοιο υπόκειται σε πολλαπλές ερμηνευτικές ακροάσεις!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την dimoskon, 03-11-2012 11:17 ]


    alpatman
    30.11.2012, 07:58

    η γνωμη μου σαν παλαιος ακροατης  κλασσικο Hard Rock /μελλωδικο παρα πολλα χρονια . 

    Στις δεκαετιες 70-80 το μεταλ-Hard Rock  εξεφραζε μια αντιδραση στον κοινο ηχο-νοοτροπια -αποψη των πραγματων ,με τα χρονια ομως καθιερωθηκε και αποτελεσε την 'επικρατουσα' ταξη πραγματων και καθιερωθηκε σε ολα τα κοινωνικα στρωματα σαν απολυτα αποδεκτη μουσικη . 

    αν σημερα χωρισει την μουσικη σε παρακλαδια , τα ειδη αυτα ειναι τα δημοφιλεστερα ,οι δε συναυλιες των μεγαλων ονοματων του ειδους οι πιο πετυχημενες εμπορικα . 

    Πλεον τα ειδη αυτα ειναι τα πλεον 'φυσιολογικα' και κλισε που θα μπορουσε να ακουσει ενα παιδακι .

    Στην δεκαετια του 80 ενα μικρο παιδι που στρεφοταν στο μεταλ προκαλουσε ανησυχια στους 'μη μυημενους ' γονεις του ,τωρα κατι τετοιο συνοδευεται με 'ανακουφιση' καθως ειναι κατι το απολυτα φυσιολογικο .

    Αλλαζουν οι εποχες ... 


    PetrosTser
    11.10.2013, 15:44

    Παράθεση:

    Το μέλος LPs-Musicholic στις 18.10.2012, 22:16 έγραψε...

    Είμαι και ροκού και μεταλού... Και το φωνάζω! Και καταλαβαίνετε τι είδους ετικέτες μου κολλάνε για πολιτικά και θρησκευτικά θέματα κυρίως...! Προσωπικά πιστεύω ότι τίποτα απ' όλα αυτά δεν έχουν βάση... Εσείς τι λέτε...; Όλα αυτά τα γνωστά που λένε για τους μεταλάδες κυρίως έχουν κάποια βάση ή είναι απλά δυσφημίσεις...; {#emotions_dlg.confused1}



    Και καλά κάνεις και το φωνάζεις! {#emotions_dlg.beer} Ο καθένας έχει δικαίωμα να ακούει ό,τι μουσική θέλει - και μάλιστα χωρίς να έρχεται αντιμέτωπος με προκαταλήψεις ή να δέχεται προσβλητικά σχόλια.

    Όταν κάποιος μιλάει τόσο γενικά (π.χ. όλοι οι χεβιμεταλάδες είναι ναρκομανείς σατανιστές), σίγουρα δεν μπορεί να έχει δίκιο. Κάποιοι μπορεί να είναι, όχι όμως όλοι. Μπορεί ο King Diamond να είναι σατανιστής αυτό όμως δεν σημαίνει ότι η μουσική του δεν έχει αξία ή ότι όλοι όσοι τον ακούνε ή παίζουν μαζί του είναι σατανιστές. Στην τελική, από την στιγμή που δεν χρησιμοποιεί την μουσική του και τους στίχους του για να προσηλυτίσει, το τι πιστεύει είναι δικό του θέμα. Είναι ακριβώς το ίδιο με κάποιον που είναι π.χ. χριστιανός. Τι εννοώ με αυτό: ο Dave Mustaine έγινε "αναγεννημένος χριστιανός", αλλά δεν χρησιμοποιεί την μουσική και τους στίχους του για να εκχριστιανίσει. Αν το έκανε, θα ήταν το ίδιο κατακριτέος με κάποιον σατανιστή που προσπαθεί να προσηλυτίσει (προφανώς χωρίς εγκληματική δράση).

    Καλό είναι λοιπόν να απομυθοποιήσουμε κάποια πράγματα και να απορρίπτουμε ταμπέλες όπως "καλό"-"κακό". Έχω το δικαίωμα να πιστεύω στον Χριστό, στον Διάβολο, στον Άγιο Βασίλη ή όπου αλλού θέλω και, από την στιγμή που το κρατάω για τον εαυτό μου και δεν το διοχετεύω ως το ορθό μέσω του καλλιτεχνικού βήματος που διαθέτω, αυτό είναι καθαρά δική μου υπόθεση και δεν σημαίνει ότι οι θαυμαστές μου ή οι μουσικοί με τους οποίους συνεργάζομαι συμμερίζονται τις πεποιθήσεις μου. Και αυτό δεν ισχύει μονο για θεολογικά-θρησκευτικά θέματα ούτε μονο στην μουσική.

    Τέλος, θέλω να προχωρήσω σε ένα άλλο θέμα προκαταλήψεων-γενικεύσεων, αυτό της εμπορικότητας του Metal. Νομίζω η κυριαρχούσα αντίληψη μέσα στην κοινότητα του Metal είναι ότι το είδος αυτό δεν είναι εμπορικό (και εκεί τοποθετούμαι και εγώ - ως ώρας τουλάχιστον...). Έχει βάση αυτό και κατά πόσο ισχύει; Υπάρχει σίγουρα και η αντίθετη άποψη, ότι δηλαδή το Metal είναι εμπορική μουσική. Αυτό άρχισα να συζητώ προ ολίγου με τον freak σε άλλο, άσχετο topic, και είναι μάλλον καλύτερο να το συνεχίσουμε εδώ.

    freak:

    "Κοιτα, προσωπικα πιστευω πως το μεταλ ανεκαθεν ηταν και παραμενει εμπορικο. Οι ιδιες οι μπαντες κυνηγουσαν και κυνηγανε το χρημα.

    Καποτε ειχα αλλη αντιληψη, κυριως πριν περασω τα 20 οπου αν ακουγες μεταλ σε θεωρουσαν περιθωριακο (στην Ελλαδα παντα). Αλλες εποχες βεβαια.

    Τσεκαρε το εξης απλο. Στο ελλαδισταν το μεταλ πουλαει πολλαπλασια απο τα γαβγαδικα.

    Ειναι μεγαλη κουβεντα Πετρο, και θα προτιμουσα να την κανουμε σε διαφορετικο thread. Παρολα αυτα θα προσπαθησω με λιγα να δικαιολογησω την αποψη μου.

    Δες αυτο που εγραψε η blacktrouble για το heaven and hell:

    ...οσο για το heaven and hell εγινε χρυσο στη βρετανια και στην αμερικη πλατινενιο..

    Τι θελω να πω? Πως ακομα και εμεις αναφερομαστε καμια φορα στην εμπορικοτητα για τα αυτονοητα.

    Εξαλλου μια μουσικη για να ναναι καλη δεν σημαινει πως πρεπει να την ακουν λιγοι. Αλλο εμπορικοτητα και αλλο αυθεντικοτητα.

    Προσθετω και κατι που εχω ξαναγραψει προσφατα:

    "Απο τους 10 πρώιμους «φιλους» μου (ολοι μέταλα μεχρι το μεδουλι), οι 8 εγιναν φιλήσυχοι οικογενειάρχες, ένας ειναι μπατσος, άλλος ρολάρει με mercedes κάμπριο, ολοι εχουν παει σ'ελαφρολαικό μαγαζι (για να μην πω κατι αλλο), και οι πιο πολλοι αμφιβαλλω αν εχουν ανοιξει κανα βιβλιο στην ζωη τους περα απο τα σχολικα, με λιγα λογια ολοι μικροαστοί του κερατά.

    Κατά τα άλλα, οταν ακουω το Kill 'Em All, το αγαπημένο μου LP απο τους λεφτάλικα(=αυτο ειναι το σωστο τους ονομα, ας μην μιλησω για maiden καλυτερα...) θυμαμαι τον εαυτο μου που καποτε πιστευε πως θα μπορούσαμε να αλλαξουμε τον κοσμο (τόσο αφελείς ειμασταν μερικοι απο μας) και σημερα βλεπω στην τηλεοραση τον ΟΖΖΥ (αυτον που τραγουδούσε το war pigs και που πολυ αργοτερα πρωταγωνίστησε στο γνωστο γελοίο ριάλιτυ) να ανταλλάσει φιλοφρονήσεις με την αγαπημένη του βασιλισσα της αγγλιας και με τον πολυαγαπημενο του, George Bush στον λευκο οικο...τιποτα δεν ειναι τυχαιο"

    Ωστοσο υπηρχε και υπαρχει underground στο Metal αλλα κατα βαση ειναι εμπορικη μουσικη που μπορεις να την βρεις στα ραφια ενος δισκοπωλειου παραδιπλα απο τα R'n'B. Απλα ειναι ενα διαφορετικο προιον.

    Το Punk ηταν αλλη υποθεση ασχετως αν κατεληξε οπως κατεληξε. Η καθε κυρα κατινα εχει ακουσει το "μετάλικα" εστω και σαν ονομα μα αν της πεις πίστολς η κένεντυς δεν προκειται να καταλαβει. Αυτη ειναι η βασικη διαφορα στο θεμα εμπορικοτητα. Γνωμη μου βεβαια."

    Και έχω απαντήσει:

    "Λες ότι οι ίδιες οι μπάντες κυνηγάνε το χρήμα. Αυτό ακούγεται λίγο αυθαίρετο σαν συμπέρασμα. Σίγουρα υπάρχουν συγκεκριμένες περιπτώσεις, αλλά δεν νομίζω ότι μπορούμε να γενικεύσουμε με ασφάλεια. Πού στηρίζεις αυτή σου την άποψη;

    Το ότι στην Ελλάδα το Metal πουλάει περισσότερο από τα σκυλάδικα (δεν το ξέρω αυτό, αλλά δέχομαι ότι θα μπορούσες να το αποδείξεις αν στο ζητούσα... Smile) δεν το κάνει αυτομάτως εμπορικό. Δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα συγκρίνοντας δύο μόνο μουσικά είδη σε μία μόνο χώρα. Και στην τελική, ποιος μου λέει ότι αυτοί που ακούνε σκυλάδικα δεν είναι περισσότεροι και απλά τα κατεβάζουν ή τα ακούνε στο YouTube; Δηλαδή επειδή συνεχίζουμε ακόμα να αγοράζουμε δίσκους και να στηρίζουμε τους καλλιτέχνες και να προτιμούμε το φυσικό προϊόν στηρίζουμε ένα εμπορικό είδος και μάλιστα αποδεικνύουμε την εμπορικότητά του;

    Προσωπικά, δεν χρησιμοποιώ στοιχεία πωλήσεων για να αποδείξω κάτι, δεν το θεωρώ ακριβές ούτε με εκφράζει. Το ότι κάποιοι από εμάς το κάνουν και τους αρέσει είναι δικαίωμά τους και δεν σημαίνει με τίποτα ότι το είδος είναι εμπορικό.

    Συμφωνώ ότι η εμπορικότητα δεν ταυτίζεται με χαμηλή ποιότητα.

    Το παλαιότερο post σου που παραθέτεις το είχα διαβάσει, απλά δεν σε ήξερα τότε, οπότε δεν σκέφτηκα ότι αυτός που το είχε γράψει και εσύ είστε το ίδιο άτομο, χαχα! (νομίζω σου είχα κάνει και like - και dislike στον άλλον που σου έλεγε "τι πρόβλημα υπάρχει με τα ελαφρολαϊκά;") {#emotions_dlg.biggrin} Όπως και να 'χει, αυτές είναι μεμονωμένες περιπτώσεις ατόμων. Το ότι τα ίδια κάποτε άκουγαν Metal (π.χ. γιατί έτσι διοχέτευαν την "αντιδραστικότητα" της ηλικίας τους) δεν αποκλείει το να ήταν στην πραγματικότητα καπιτάλες, ψευδο-επαναστάτες και διατεθειμένοι να συμβιβαστούν εάν αυτό συμφέρει.

    Για Ozzy θα συμφωνήσω, για Metallica επίσης... όσο για τους Maiden, τι εννοείς;

    Το ότι μπορείς να βρεις το Metal στα ράφια ενός δισκοπωλείου το κάνει εμπορικό μόνο με την αυστηρή, κυριολεκτική σημασία της λέξης. Κάποιος πουλάει, κάποιος αγοράζει, κάποιοι κερδίζουν. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Το θέμα είναι τι καλλιτέχνες υπάρχουν σε αυτό το είδος και τι στάση ακολουθούν με την μουσική και την γενικότερη παρουσία τους.

    Με λίγα λόγια, μερικοί εμπορικοί καλλιτέχνες ή μερικοί ψευτο-φαν δεν είναι νομίζω αρκετοί για να κακοχαρακτηρίσουν ένα ολόκληρο είδος μουσικής. Τι γίνεται με τους υπόλοιπους, που είναι θεωρώ και η πλειονότητα; Τους τραβάμε Χ; Ή τους υποτιμάμε βάζοντάς τους όλους στο ίδιο τσουβάλι;"


    -----------------

    We are all prostitutes.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 11-10-2013 15:46 ]


    crosroads
    11.10.2013, 18:48

    κάπου είχα ακούσει το εξής " όταν θέλω να νιώσω νέος διαβάζω Ριζοσπάστη ή Μέταλ Χάμερ . Λένε τα ίδια εδώ και 30 χρόνια ..{#emotions_dlg.biggrin}


    freak
    12.10.2013, 05:43

    Πετρο,

    Οταν λεω οι μπαντες κυνηγανε το χρημα δεν αναφερομαι στα γκρουπακια της γειτονιας. Υπαρχει συγκεκριμενο budget. Αν δεν το δωσεις δεν τους βλεπεις στην Ελλαδα.

    Οταν μιλαμε για εμπορικοτητα μιλαμε κατα κυριο λογο για πωλησεις και κατα δευτερο για προωθηση.

    Το ιδιο το CNN περσι (η προπερσι) ειχε απανωτα αφιερωματα μιας ολακερης ωρας στους Maiden. Ναι καλα διαβασες. Την επομενη Κυριακη ακολουθησε η lady Gaga κλπ. Αυτο λεει πολλα απο μονο του και οχι μονο για τους Maiden...

    Παρεπιπτοντως οι Maiden στα 80's άλλα έδειχαν και άλλα δήλωναν αλλά έτσι είναι το marketing της μουσικής βιομηχανίας. Κριμα γιατι θεωρω τα πρωτα LP αξιόλογα απο ολες τις αποψεις.

    Anyway αν θες να κανουμε κουβεντα για τους maiden θα μας παρει πολυ...

    Τωρα για τους οπαδους που "αλλαξοπιστησαν" μην το ψαχνεις. Οι περιπτωσεις ειναι καταιγιστικα συντριπτικες και αυτος ειναι κατα βαση ο κανονας.

    Εγω δεν κακοχαρακτηριζω το μεταλ. Προσπαθω να βλεπω τα πραγματα ρεαλιστικα και με μια δοση ρομαντισμου αν θες μα οι ιδιες οι καταστασεις ειναι που με εχουν διαψευσει.

    .

    Παράθεση:

    Το μέλος alpatman στις 30.11.2012, 07:58 έγραψε...

    ...τα ειδη αυτα ειναι τα δημοφιλεστερα ,οι δε συναυλιες των μεγαλων ονοματων του ειδους οι πιο πετυχημενες εμπορικα...

    Πλεον τα ειδη αυτα ειναι τα πλεον 'φυσιολογικα' και κλισε που θα μπορουσε να ακουσει ενα παιδακι .

    Στην δεκαετια του 80 ενα μικρο παιδι που στρεφοταν στο μεταλ προκαλουσε ανησυχια στους 'μη μυημενους ' γονεις του ,τωρα κατι τετοιο συνοδευεται με 'ανακουφιση' καθως ειναι κατι το απολυτα φυσιολογικο .

    Αλλαζουν οι εποχες ...


    Δυστυχως πανω κατω ετσι ειναι.


    crosroads
    12.10.2013, 14:56

    Εγώ πιστεύω οτι η νεολαία στην ελλάδα ακούει πιο πολλά είδη του μέταλ απ ότι είδη του ροκ . Δηλαδή μπάντες όπως nightwish , system of a down , Korn οι οποίες ανήκουν σε διάφορα είδη μέταλ είναι πολύ δημοφιλείς. Και όσοι ακούνε κυρίως μέταλ συνήθως ακούνε διάφορα είδη του μέταλ  . Απο το ροκ σίγουρα είναι δημοφιλές το Hard Rock και το classic Rock .αλλά τα άλλα είδη όπως  garage Rock , grunge Rock , experimental Rock , protoPunk , surf Rock , britpop , progressive  δεν είναι πολύ δημοφιλή.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την crosroads, 12-10-2013 14:58 ]


    IronGirl
    12.10.2013, 15:05

    Δεκάρα τσακιστή δεν δίνω για τις προκαταλήψεις γύρω από το Rock/Metal...

    Ας λένε ότι θέλουν, ας βάζουν ότι ετικέτες γουστάρουν, so what!?!

    Δεν χρειάζεται να αποδείξουμε κάτι {#emotions_dlg.rockon}


    PetrosTser
    12.10.2013, 15:10

    Παράθεση:

    Το μέλος freak στις 12.10.2013, 05:43 έγραψε...

    Πετρο,

    Οταν λεω οι μπαντες κυνηγανε το χρημα δεν αναφερομαι στα γκρουπακια της γειτονιας. Υπαρχει συγκεκριμενο budget. Αν δεν το δωσεις δεν τους βλεπεις στην Ελλαδα.

    Οταν μιλαμε για εμπορικοτητα μιλαμε κατα κυριο λογο για πωλησεις και κατα δευτερο για προωθηση.

    Το ιδιο το CNN περσι (η προπερσι) ειχε απανωτα αφιερωματα μιας ολακερης ωρας στους Maiden. Ναι καλα διαβασες. Την επομενη Κυριακη ακολουθησε η lady Gaga κλπ. Αυτο λεει πολλα απο μονο του και οχι μονο για τους Maiden...

    Παρεπιπτοντως οι Maiden στα 80's άλλα έδειχαν και άλλα δήλωναν αλλά έτσι είναι το marketing της μουσικής βιομηχανίας. Κριμα γιατι θεωρω τα πρωτα LP αξιόλογα απο ολες τις αποψεις.

    Anyway αν θες να κανουμε κουβεντα για τους maiden θα μας παρει πολυ...

    Τωρα για τους οπαδους που "αλλαξοπιστησαν" μην το ψαχνεις. Οι περιπτωσεις ειναι καταιγιστικα συντριπτικες και αυτος ειναι κατα βαση ο κανονας.

    Εγω δεν κακοχαρακτηριζω το μεταλ. Προσπαθω να βλεπω τα πραγματα ρεαλιστικα και με μια δοση ρομαντισμου αν θες μα οι ιδιες οι καταστασεις ειναι που με εχουν διαψευσει.

    .

    Παράθεση:

    Το μέλος alpatman στις 30.11.2012, 07:58 έγραψε...

    ...τα ειδη αυτα ειναι τα δημοφιλεστερα ,οι δε συναυλιες των μεγαλων ονοματων του ειδους οι πιο πετυχημενες εμπορικα...

    Πλεον τα ειδη αυτα ειναι τα πλεον 'φυσιολογικα' και κλισε που θα μπορουσε να ακουσει ενα παιδακι .

    Στην δεκαετια του 80 ενα μικρο παιδι που στρεφοταν στο μεταλ προκαλουσε ανησυχια στους 'μη μυημενους ' γονεις του ,τωρα κατι τετοιο συνοδευεται με 'ανακουφιση' καθως ειναι κατι το απολυτα φυσιολογικο .

    Αλλαζουν οι εποχες ...


    Δυστυχως πανω κατω ετσι ειναι.



    Θεωρείς δηλαδή ότι το Metal είναι εμπορικό επειδή οι καλλιτέχνες κυνηγάνε το χρήμα διότι "υπάρχει συγκεκριμένο budget" για να τους δεις στην Ελλάδα;; Ποιο είναι αυτό το budget; Ποιος το καθορίζει; Πολλά από τα έσοδα πάνε στο management, στις εταιρείες promotion και διεξαγωγής, στους ίδιους τους συναυλιακούς χώρους. Φυσικά και θα είναι πιο ακριβό να δεις ένα συγκρότημα του εξωτερικού να έρχεται στην Ελλάδα με full production απ' ό,τι ένα ελληνικό συγκρότημα. Οι υψηλότερες τιμές είναι δικαιολογημένες. Είδα τον Μάρτη δύο μεγάλα συγκροτήματα (Helloween, Gamma Ray) συν support με 28 ευρώ. Το θεωρώ εξαιρετικά λογική τιμή. Τον Ιούλιο Rockwave Festival 2013 με 28 ευρώ την μέρα, με μεγάλα ονόματα όπως Saxon και Kreator. Εάν θες να κάνεις λόγο για υψηλές τιμές εισιτηρίων, δες πώς χρεώνουν οι Bon Jovi, οι Aerosmith και όλοι οι υπόλοιποι ξεφτιλο-ψευτο-ροκάδες, είτε σε Ελλάδα είτε σε Αγγλία είτε οπουδήποτε αλλού. Για να μην πω για την πρόσφατη ξεφτίλα των Rolling Stones. 16 εκατομμύρια σε μία βραδιά. Τι σχέση έχουν τα μεγέθη; Πόσα λες να ήταν τα έσοδα εκείνη την βραδιά στο Fuzz με Helloween και Gamma Ray; 700 άτομα αν ήρθαν (δεν ξέρω καν αν χωράει τόσα), καμιά 20αριά χιλιάδες έσοδα. Βγάλε τα έξοδα των μετακινήσεων, βγάλε όσα θα πάνε σε τρίτους (και είναι πολλά), σκέψου ότι μιλάμε για τρία συγκροτήματα με συνολικά 13-14 μουσικούς, βάλε το πολυμελές crew και δες πόσα μένουν για τον καθέναν.

    Δηλαδή το ότι το CNN αφιέρωσε μία ώρα στους Maiden τους κάνει εμπορικούς; Σχεδόν κανένας δεν παίζει Maiden στο ραδιόφωνο, κι εμείς καθόμαστε κι ασχολούμαστε με το αφιέρωμα του CNN, που δεν ξέρουμε καν γιατί έγινε και ποιανού πρωτοβουλία ήταν; Όσο για το "άλλα έλεγαν κι άλλα έδειχναν", πραγματικά δεν ξέρω τι εννοείς. Θεωρώ ολόκληρη την δισκογραφία τους εξαίρετη.

    Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι κανόνας οι οπαδοί που "αλλαξοπιστούν". Είναι πάντως λογικό πολλοί από αυτούς, ως νέοι, να θεώρησαν ότι έκαναν μία μικρή επανάσταση έτσι και, όταν τους πέρασε, να συνειδητοποίησαν ότι δεν τους συνέδεε κάτι ουσιαστικό με αυτήν την μουσική και να την εγκατέλειψαν. Δεν νομίζω ότι αποδεικνύει κάτι αυτό. Το ότι κάποιοι οπαδοί τελικά αποδείχθηκαν ανακόλουθοι σε λόγια και πράξεις δεν μπορεί να αμαυρώσει την ίδια την μουσική. Εάν αποδεικνύει κάτι, είναι ακριβώς το αντίθετο. Όταν αποφάσισαν ότι η επανάσταση δεν τους πάει και πολύ, άφησαν το Metal: "άκουγα κι εγώ Metal όταν ήμουνα μικρός (τώρα ακούω σκυλάδικα γιατί πέρασε η ηλικία της αντίδρασης και τώρα έχω συμβιβαστεί ως καγκουρο-executive - και το απολαμβάνω)".

    Όσο για το κείμενο του alpatman, ποια είναι "τα είδη αυτά" στα οποία αναφέρεται; Αν πράγματι μιλάει για το Metal, από πού προκύπτει ότι οι συναυλίες αυτών των συγκροτημάτων είναι οι πιο επιτυχημένες εμπορικά; Για ρίξε μια ματιά εδώ:

    http://www.billboard.com/articles/list/502623/musics-top-40-money-makers-2012

    http://www.billboard.com/articles/list/1549704/musics-top-40-money-makers-2013

    http://www.billboard.com/articles/photos/live/1481562/hot-tours-madonna-tops-lady-gaga-in-first-tally-of-2013

    Πού είναι οι Metal καλλιτέχνες; Πουθενά.

    Και να σας πληροφορήσω από πρώτο χέρι ότι οι νέοι που ακούνε Metal στην Ελλάδα είναι συντριπτική μειονότητα. Οι περισσότεροι ακούνε σκυλάδικα, λαϊκά, έντεχνο, ελληνικό ροκ και techno. Μάλιστα, όσοι πράγματι ακούνε Metal, ακούνε κυρίως συγκροτήματα nu Metal, black Metal, death Metal και γενικά από τον ευρύτερο χώρο του extreme Metal (μάλλον ως αντίδραση) και είναι σχεδόν "αναλφάβητοι" ως προς το κλασικό, θεμελιώδες heavy Metal που προϋπήρξε των σύγχρονων αυτών υποκατηγοριών. Δεν είναι καθόλου φυσιολογικό και αναμενόμενο για τους γονείς το παιδί τους να ακούει Metal ούτε είναι "ανακούφιση" όταν αυτό συμβαίνει. Οι περισσότεροι γονείς σήμερα ακούνε περίπου την ίδια μουσική που ακούνε και τα παιδιά τους. Η εξαίρεση σε αυτόν τον κανόνα είναι να ακούει ο γονιός Rock ή Metal και το παιδί σκυλάδικα ή house, όχι το ανάποδο.


    -----------------

    We are all prostitutes.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PetrosTser, 12-10-2013 16:01 ]