ελληνική μουσική
    834 online   ·  210.833 μέλη
    mmaniac
    31.10.2012, 12:27

    υπάρχει κάποιος αριστερόχειρας να μου πει αν θα έχω πρόβλημα με τα μαθήματα;


    bpetros
    31.10.2012, 15:54
    Μαθήματα σε τι?
    studiovocalis
    31.10.2012, 16:44
    Μαθηματα...Ποια μαθηματα;;;
    mmaniac
    01.11.2012, 11:17
    καλημερα και καλο μηνα...για κιθαρα ενοουσα μπορει να μου προτεινει καποιος φιλος μια κιθαρα για αρχαριους..αναφερομαι μεχρι 70-80euro το πολυ και τη διαφορα εχει η κλασικη κιθαρα με την ακουστικη..(ασχετη...εεε..) αλλα καλιο αργα παρα ποτε
    STEFANOS604
    01.11.2012, 11:33

    Για τέτοια τιμή πάρε όποια σ' αρέσει φατσικά. Θα σου έλεγα την Takamine.

    Άλλο ήχο η κλασσική άλλο η ακουστική, άλλο η ηλεκτρική.

    Η κλασσική έχει πιο φαρδιά ταστιέρα και σε δυσκολεύει.. Από την άλλη οι χορδές της ακουστικής είναι πιο σκληρές αλλά τη δοκιμασία των χορδών την περνάς αρχικά, θες δε θες....

    Λόγω του χοντρού μπράτσου και των μεγαλύτερων αποστάσεων στην κλασική σε λίγο καιρό θα μπορείς να παίξεις με ευκολία ακουστική και ηλεκτρική. Αναφέρομαι στους δακτυλισμούς  .

    Όσον αφορά την δομή ,η κλασσική κιθάρα έχει 6 χορδές-τρεις νάιλον και τρεις με συρμάτινη επένδυση-ενώ στην ακουστική είναι όλες συρμάτινες. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, να μην μπορείς να παιξεις εύκολα στην ακουστική με τα δάχτυλα διότι οι χορδές είναι πιο σκληρές και έτσι οι κιθαρίστες ακουστικής κιθάρας χρησιμοποιούν πένα.

    ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΠΟΤΕ να θέσεις  συρμάτινες χορδές σε μια κλασσική κιθάρα διότι οι κλασικές δεν έχουν ενσωματωμένη βέργα (το γνωστό truss rod) στο μπράτσο, οι δε χορδές της ακουστικής ασκούν πολύ μεγαλύτερη  πίεση στο σώμα της κιθάρας - η ακουστική έχοντας το truss rod την αντέχει. Αν το κάνεις πολύ σύντομα θα καμπυλώσει.


    mmaniac
    01.11.2012, 11:52
    Ευχαριστω... 'Η μούσικη είναι ένας σκεπτόμενος ρυθμός' Αντωνιο Λούπε
    bpetros
    01.11.2012, 17:38

    Καλησπέρα και καλό μήνα,

    όχι, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα στα μαθήματα σαν αριστερόχειρας, απλώς θα τοποθετήσεις ανάποδα τις χορδές στην κιθάρα.


    Αυτό που θα πρέπει να κοιτάξεις, είναι η κιθάρα να μην είναι για δεξιόχειρες!
    Πολλές ακουστικές κιθάρες, έχουν ένα κόψιμο στην κάτω πλευρά του σώματος (ηχείου), για να βοηθούν τον κιθαρίστα να παίζει στα τελευταία τάστα (τα διαστήματα στο μπράτσο της κιθάρας). Σε κλασσική κιθάρα δεν υπάρχει αυτό το θέμα, σε πολλές ακουστικές όμως θα το συναντήσεις. Καλό θα ήταν να επιλέξεις μια κιθάρα χωρίς το "κόψιμο" που αναφέρω. Όχι πως δεν θα μπορείς να παίξεις φυσικά, απλά είναι λίγο αντιαισθητικό και χωρίς χρησιμότητα.


    Η κλασσική κιθάρα έχει 3 πλαστικές χορδές, και θα σου είναι πιο εύκολο να εξασκήσαι για περισσότερη ώρα στην αρχή, και μέχρι να συνηθίσεις. Η ακουστική έχει όλες τις χορδές συρμάτινες, οπότε στην αρχή δεν θα μπορείς να παίζες εύκολα για πάνω από 10-15 λεπτά.

    Από την άλλη, η κλασσική κιθάρα έχει πιο φαρδιά ταστιέρα (μπράτσο), άρα είναι πιο δύσκολη για τον αρχάριο. Και πάλι όμως, μόλις συνηθίσεις και "σπάσουν" τα δάχτυλά σου, δεν θα έχεις πρόβλημα.

    Όσον αφορά την τιμή, στην κατηγορία που θέτεις οι κιθάρες δεν έχουν μεγάλες διαφορές, οφείλω όμως να σε προειδοποιήσω πως εάν παίζεις εντάτικά, μια κιθάρα αυτής της τιμής πιθανόν να σου παρουσιάσει πρόβλημα μέσα στο πρώτο τρίμηνο (τριγμούς).


    venceremos
    01.11.2012, 21:37

    Γεια σου..να σου πω η δευτερη ερωτηση ειναι λιγο ασχετη με την πρωτη.. παντως αν εισαι αριστεροχειρας και θες να μαθεις να παιζεις κιθαρα οπως καταλαβα τοτε καλο θα ναι αν το δεξι σου χερι ειναι "κουλο" και δεν ανηκεις στους αμφιχειρες να μαθεις απο την αρχη να κρατας και να παιζεις την κιθαρα "αναποδα" αποτι οι δεξιοχειρες..δηλαδη με το δεξι χερι στα ταστα..βεβαια ολα ειναι θεμα εξασκησης κ ολα γινονται προφανως..αλλα νομιζω χανεις τοτε το προτερημα του δυνατου αριστερου σου χεριου...


    laxesis
    02.11.2012, 01:18

    Καλησπέρα!! παίζω κλασσική κιθάρα σαν δεξίοχειρας χωρίς κανένα πρόβλημα ενώ είμαι αριστερόχειρας, μόνο τις λίγες πρώτες

    μέρες μου φαινόταν περιέργο αλλά μετά δεν είχα κανένα πρόβλημα! 

    Σε ηλεκτρική κ ακουστική μου είναι δύσκολο να χειριστώ την πένα αλλά δεν έχω ασχοληθεί σχεδόν καθόλου με

    την πένα. (το παλεύω καμιά φορά)  :) 

    αυτή είναι η δική μου εμπειρία πιστεύω έχει να κάνει με το όργανο και τον χειρισμό του κυρίως.

     


    harp1
    02.11.2012, 09:43

    Ο ανηψιός μου είναι αριστερόχειρας και χειρίζεται και το δεξί άνετα

    Κανένα πρόβλημα


    sv2dxa
    07.11.2012, 10:02

    Ο δεξιόχειρας γραφει με το δεξι και ο αριστεροχειρας με το αριστερο.

    Ο δεξιοχειρας κραταει το πηρουνι με το δεξι και ο αριστεροχειρας με το αριστερο.

    Ο δεξιοχειρας   ..............   με το δεξι  και ο αριστεροχειρας  .............. με το αριστερο.

    Ο ΔΕΞΙΟΧΕΙΡΑΣ ΧΤΥΠΑΕΙ ΧΟΡΔΕΣ  ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ ΚΑΙ Ο ΑΡΙΣΤΕΡΟΧΕΙΡΑΣ ΜΕ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ.

    Τι δεν ειναι κατανοητό εδω....

    απλα πραγματα.