ελληνική μουσική
    531 online   ·  210.833 μέλη

    Η παράξενη «Ορχήστρα των Κυμάτων»!

    yiannisyiannis
    04.11.2012, 11:01

    Ο Dr Alexis Kirke γίνεται ο ίδιος μια «ανθρώπινη μπαγκέτα» και διευθύνει με δεξιοτεχνικό τρόπο την περίφημη «Ορχήστρα των Κυμάτων», δημιουργώντας κύματα μέσα στην πισίνα του Πανεπιστημίου του Πλίμουθ, τα οποία με τη σειρά τους παράγουν μουσική!
    perierga.gr - Η παράξενη
    Ο καθηγητής καλύπτεται με αισθητήρες κίνησης που δημιουργούν μεγάλα ή μικρότερα κύματα στο νερό και στέλνει στη συνέχεια τους ήχους που παράγονται από τις αναταράξεις σε ένα ηλεκτρονικό συνθεσάιζερ, το οποίο με τη σειρά του αποτελεί την πρωτότυπη ορχήστρα.
    perierga.gr - Η παράξενη
    Η μουσική, που μοιάζει αμυδρά με το τραγούδι των φαλαινών, αλλάζει τόνο ανάλογα με την κίνηση των χεριών του «μαέστρου» που καθοδηγούν τα κύματα αλλά και ένταση, χαϊδεύοντας τη μια στιγμή απαλά τα αυτιά των θεατών και την άλλη προκαλώντας δυνατές συγκινήσεις!
    perierga.gr - Η παράξενη
    «Οι περισσότεροι από τους θεατές με ρωτούσαν εάν θα μπορούσαν να αγοράσουν τη μουσική αυτή, ενώ δεν ήταν λίγοι όσοι παρακολούθησαν την ίδια παρουσίαση δύο και τρεις φορές. Η μουσική της ορχήστρας είναι απλώς μαγική…», λέει ο μαέστρος, και δεν έχει άδικο όπως θα ακούσετε στο ακόλουθο βίντεο… 


    πηγή


    trelakias
    04.11.2012, 13:37

    Πρέπει να έχει ενδιαφέρον και από τεχνολογικής άποψης όλο αυτό.  Εγώ απορώ όμως αν διαβάζει πεντάγραμμο την ώρα που διευθύνει.

    ΥΓ: Το Μωυσή μου θύμισε {#emotions_dlg.biggrin}


    costaspanag
    04.11.2012, 14:06
    Eνδιαφέρον τεχνολογικά, πολλοί όμως θα προτιμούσαν τη μουσική των φυσικών κυμάτων της θάλασσας, καθώς χτυπάνε στα βράχια.
    costaspanag
    05.11.2012, 14:22

    ...ή έστω και στην αμμουδιά:

    ?wmode=transparent" frameborder="0" allowfullscreen>

    [ τροποποιήθηκε από τον/την costaspanag, 05-11-2012 14:26 ]


    Hastaroth
    05.11.2012, 19:55

    Παράθεση:

    Το μέλος trelakias στις 04-11-2012 στις 13:37 έγραψε...

    Πρέπει να έχει ενδιαφέρον και από τεχνολογικής άποψης όλο αυτό.  Εγώ απορώ όμως αν διαβάζει πεντάγραμμο την ώρα που διευθύνει.

    ΥΓ: Το Μωυσή μου θύμισε {#emotions_dlg.biggrin}

    Γιά να διαβάζη πεντάγραμμο,θα πρέπη να έχη γράψει κάτι σ'αυτό προηγουμένως.Και δέν είναι σίγουρο ότι αυτό που ακούγεται μπορεί να έχη γραφτεί με την συμβατική μουσική σημειογραφία.

    Προφανώς λοιπόν ο κύριος καθηγητής ανέπτυξε μιά δική του σημειογραφία,όπως είχε κάνει και ο Ξενάκης.

    Σίγουρα έχει ενδιαφέρον από τεχνολογικής απόψεως,αλλά γιά ν'αποκτήση κανείς ένα τέτοιο μουσικό "όργανο" πρέπει να έχη πολλά λεφτά και "μέσον" στην εφορία ώστε να μήν τού το φορολογήσουν ώς πισίνα.....