ελληνική μουσική
    805 online   ·  210.833 μέλη

    Arpeggio - Αρπίσματα στην κιθάρα

    floweraki
    05.11.2012, 00:01

    Καλησπέρα στους κυρίους και στις κυρίες μουσικούς...

    Θα ήθελα σας παρακαλώ τη βοήθειά σας...

    Παίζω κλασσική κιθάρα από μόνη μου, χωρίς να γνωρίζω καθόλου από νότες και αρπίσματα... Μου γεννήθηκε όμως η περιέργεια να μάθω αρπίσματα γι`αυτό και ξεκίνησα μια αναζήτηση στο ίντερνετ. Βρήκα λοιπόν ένα βιβλίο με αρπίσματα

    και κάποια βιντεάκια

    Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να καταλάβω ποια χορδή πρέπει να χτυπάω κάθε φορά γιατί δεν ξέρω να διαβάζω αυτά που γράφει το βιβλίο... Νομίζω επίσης, ότι ανάλογα τη συγχορδία που πιάνεις, αλλάζεις λίγο και τις χορδές που χτυπάς με το δεξί... Στα βιντεάκια όμως αυτός αλλάζει μόνο δύο συγχορδίες....

    Μπορεί κάποιος να βοηθήσει ή είναι δύσκολο γραπτώς να μου εξηγήσετε;

    Ευχαριστώ πάντως που αφιερώσατε χρόνο για να διαβάσατε το μήνυμά μου...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 05-11-2012 00:10 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την floweraki, 05-11-2012 20:06 ]


    επισυναπτόμενα: arpeggio.png 
    bpetros
    05.11.2012, 00:36

    Eν ολίγοις 2 συμβουλές:

    α. Χτυπάς με τον αντίχειρα τις 3 πάνω χορδές, και με τον δείκτη-μέσο-παράμεσο τις τρείς κάτω.

    β. Στην ταμπλατούρα (tab), οι 6 γραμμές αντιπροσωπεύουν τις χορδές τις κιθάρας, από πάνω προς τα κάτω:

    Πρώτη από πάνω ΜΙ
    Δεύτερη από πάνω ΛΑ
    Τρίτη από πάνω ΡΕ
    Τέταρτη από πάνω ΣΟΛ
    Πέμπτη από πάνω ΣΙ
    Έκτη από πάνω ΜΙ

    Ο αριθμός είναι το τάστο που πατάς σε κάθε χορδή.

    Ελπίζω να βοήθησα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την bpetros, 05-11-2012 17:02 ]


    takispag
    05.11.2012, 00:38

    Με μια γρήγορη ματιά, όντως είναι όλες οι ασκήσεις πάνω σε 2 συγχορδίες. Στην πρώτη πιέζει ως εξής: 5η χορδή 3ο τάστο, 4η χορδή 2ο τάστο, 2η χορδή 1ο τάστο. Η άλλη: 5η χορδή 2ο τάστο, 2η χορδή 3ο τάστο και 1η χορδή 1ο τάστο.Συν τις ανοιχτές χορδές που υπάρχουν ενδιάμεσα.

    Το θέμα όμως είναι ότι πιο κάτω τα εμπλουτίζει, περνώντας κι από μερικές άλλες νότες. Πρόταση μου, να βρεις κάποιο βιβλίο εκμάθησης κιθάρας, για να δεις η κάθε νότα από αυτές που παίζεται. Σου αρκούν τα 3 πρώτα τάστα, οπότε σε καλύπτει οποιοδήποτε 1ο βιβλίο εκμάθησης. Όπως για παράδειγμα αυτό, το οποίο είναι μια πολύ καλή μέθοδος εκμάθησης κιθάρας: 

    http://www.liolios.gr/index.asp?page=product&pid=20423

    Το βιβλίο με τα αρπίσματα λειτουργεί ως εξής. Σου δείχνει έναν αρπισμό (το πως θα παιξει δηλαδή το δεξί χέρι), για να τον χρησιμοποιήσεις μετά εσύ σε όποια συγχορδία θες. Υπολόγισε μόνο ότι αν είναι άμαθο το χέρι στην κλασσική μπορεί κάποιες από αυτές να σε παιδέψουν λίγο ή πολύ. Και κάποιες βέβαια να σου βγουν εύκολα...


    floweraki
    05.11.2012, 09:04

    bpetros και takispag σας ευχαριστώ πολύ για άμεση απάντησή σας!

    Έχω ακόμη κάποιες απορίες... 

    bpetros, με το β στην απάντησή σου, μου έλυσες μια άλλη απορία μου

    http://www.songsterr.com/a/wsa/guitar-tab-s70108t0>

    όμως, το βιβλίο που έχει νότες και στα κενά διαστήματα; Εμένα θα με ενδιέφερε να παίζω αρπίσματα με συγχορδίες... 

    takispag το βιβλίο που μου έστειλες είναι για αρπίσματα; Επειδή ο τίτλος του δεν το γράφει...

    Θα μπορούσατε να μου εξηγήσετε το βιβλίο που σας έστειλα πώς λειτουργεί; Ή είναι δύσκολο να το καταλάβω γραπτώς;


    -----------------

    Χαμογέλα, η ζωή είναι ωραία...


    [ τροποποιήθηκε από τον/την floweraki, 05-11-2012 20:08 ]


    takispag
    05.11.2012, 10:02

    Όχι δεν είναι για αρπίσματα. Είναι μέθοδος εκμάθησης κιθάρας, για εκμάθηση με δάσκαλο. Αλλά στις πρώτες σελίδες σου μαθαίνει όλες τις νότες στα πρώτα τάστα  της κιθάρας, για να μπορείς να διαβάσεις το βιβλίο με τα αρπίσματα.

    Το βιβλίο σου τώρα, λειτουργεί όπως σου εξήγησα και πιο πριν, με τη λογική ότι σου δείχνει τον τρόπο (άρπισμα) που θα παίζει το δεξί σου χέρι, και αυτό θα το πάρεις και θα το χρησιμοποιήσεις σε όποια συγχορδία θες εσύ. Κάθε άσκηση του είναι και ένας διαφορετικός αρπισμός. Αν καταφέρεις να συνδέσεις τις νότες στο πεντάγραμμο με το που παίζονται νομίζω πως θα βγάλεις μια άκρη. Και με βοήθειες πια απ'τα βιντεάκια για το πως πρέπει να ακούγονται.

    Ελπίζω να βοήθησα και να μην τα έμπλεξα πιο πολύ!! Smile


    floweraki
    05.11.2012, 20:17

    Σ`ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου...

    Κάτι νομίζω ότι κατάλαβα...{#emotions_dlg.blush}


    floweraki
    05.11.2012, 20:32

    Να ρωτήσω όμως και κάτι ακόμη;

    Στα βιντεάκια που δείχνει τα tabs (γιατί το βιβλίο δε βλέπω να μπορώ να το αξιοποιήσω), παράδειγμα στην
    Link

    " target="_blank">πρώτη άσκηση , θα άλλαζαν τα χτυπήματα στις χοντρές χορδές αν άλλαζαν οι συγχορδίες;

    Υπάρχει κάτι γενικό που μπορείτε να μου πείτε; {#emotions_dlg.confused1}


    bpetros
    05.11.2012, 23:03

    Λίγα ακόμα:


    Το βιβλίο που έχει νότες, δεν θα σου φανεί χρήσιμο, τουλάχιστον όχι άμεσα, καθώς δεν είναι ταμπλατούρα αλλά πεντάγραμμο, και για να το διαβάσεις πρέπει να ξέρεις βασική θεωρία...Μόνο ότι έχει αριθμούς, είναι ταμπλατούρα.
    Με μια ευρεση στο google θα βρεις πολλά sites που έχουν φωτογραφίες με τις συγχορδίες, και τις χορδές που πρέπει να χτυπάς σε κάθε μία. Όσον αφορά τους αρπισμούς, στην ταμπλατούρα θα σου λέει ακριβώς ποιές χορδές και με ποιά σειρά θα τις χτυπας.

    Όπως θα έχεις ήδη προσέξει, συνήθως αντί για τις νότες (ντο,ρε, μι κλπ) χρησιμοποιούνται γράμματα (Α,Β,C κλπ).

    ΛΑ = Α
    ΣΙ = Β
    ΝΤΟ = C
    ΡΕ = D
    ΜΙ = Ε
    ΦΑ = F
    ΣΟΛ = G


    Min και Maj είναι μινόρε και ματζόρε, αν και συνήθως, όταν βλέπεις μόνο το γράμμα, σημαίνει ματζόρε (Α), ενώ  όταν βλέπεις Αm εννοείται μινόρε.


    floweraki
    06.11.2012, 00:22

    Bpetro, χρήσιμα όσα μου λες...

    Δυστυχώς, όμως, δεν μπορώ να βρω ποια από τις χοντρές χορδές θα πρέπει να χτυπάω κάθε φορά που αλλάζω συγχορδία. Έτσι δεν μπορώ να γενικεύσω τα αρπίσματα των βίντεο...


    -----------------

    Χαμογέλα, η ζωή είναι ωραία...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την floweraki, 06-11-2012 22:12 ]


    takispag
    06.11.2012, 00:45

    Θα πρέπει να χτυπάς την νότα που έχει την ονομασία της συγχορδίας. πχ στη Ντο ματζόρε θα πρέπει να χτυπάς τη νότα Ντο στο μπάσο. Σαν αρχή τουλάχιστον είναι χρήσιμο, χωρίς να είναι όμως κανόνας.

    Η νότα αυτή πάντα υπάρχει ήδη στη συγχορδία που ήδη πιάνεις (όποια απ'τις βασικές συγχορδίες και να παίζεις, εκτός ίσως από κάποιες εξαιρέσεις), οπότε το μόνο που θες είναι να γνωρίζεις ποιά είναι αυτή.


    floweraki
    06.11.2012, 00:49

    οκ!!! Σε ευχαριστώ!!! Κάποιο φως βλέπω ...{#emotions_dlg.rolleyes}χι!


    bpetros
    06.11.2012, 00:57

    Ξεκινάς με αυτό που είπε ο Τάκης, δηλαδή χτυπας την αρχική νότα, στις πάνω χορδές.Θα σε βοηθήσει πάρα πολύ να μάθεις τις νότες στα 3 πρώτα τάστα, για όλες τις χορδές.
    Κατά τα άλλα, υπάρχουν πολλοί διαφορετικοί αρπισμοί, δεν υπάρχει κανόνας για το ποιές χορδές θα χτυπάς.

    Ελπίζω αυτή η εικόνα να σε βοηθήσει, από κάτω σου δείχνει την κάθε νότα πάνω στο πεντάγραμμο.


    floweraki
    06.11.2012, 01:14

    ααα...Σ`ευχαριστώ bpetro!Smile

    Γιατί όμως σε κάποια διαστήματα μες στο πεντάγραμμο έχει 2 νότες;


    bpetros
    06.11.2012, 01:19

    Εκεί που έχει δύο νότες, είναι γιατί η νότα γράφεται με δύο διαφορετικούς τρόπους:

    Πχ, Η ΛΑ δίεση, γράφεται ή σαν ΛΑ δίεση, ή σαν ΣΙ ύφεση...κατάλαβες?


    floweraki
    06.11.2012, 15:43

    A, οκ!

    Σ`ευχαριστώ πολύ bpetro...

    Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο για το χρόνο που διαθέσατε να μου εξηγήσετε...

    SmileSmileSmileSmileSmileSmileSmile


    johnnyguitar
    06.11.2012, 17:35

    Θα σε βοηθουσε πολυ νομιζω να βρεις καμια καλη μεθοδο αναλυσης του CAGED system ή καποιον να σου την εξηγησει.Πρακτικα σου λεει πως μπορεις να πιασεις ολες τις συγχορδιες σε ολη την ταστιερα και σου λεει επισης και απο ποιες νοτες απαρτιζεται η καθε συγχορδια και απο ποια βαθμιδα της κλιμακας βγαινουν.Ειναι πολυ πιο σημαντικο να ξερεις τι ακριβως παιζεις και να διαμορφωνεις τα αρπισματα σου οπως εσυ θελεις-αντι να μαθεις 17.000 συνδυασμους δαχτυλων απ`εξω.Και ναι,τα καλα νεα ειναι οτι μπορει να γινει χωρις να σπαταλησεις τη ζωη σου σε ωδεια και να μαθεις ενα καρο μουσικη θεωρια...CAGED...


    floweraki
    06.11.2012, 22:23

    Να διαμορφώνω τα αρπισματα οπως εγώ θέλω; μμμ...καλά θα ήταν αλλά λίγο δύσκολο το βρίσκω...

    Δυστυχώς δεν έχω κάποιον στην παρέα μου που θα μπορούσε να με διδάξει...Αντιθέτως, είμαι "μονόφθαλμη" σε παρέα "τυφλών"...Εκτός αν γράψετε κανένα άρθρο πάνω στα αρπίσματα και αρχίσω να βλέπω λίγο και από το άλλο μάτι...Smile

    Σ` ευχαριστώ και εσένα johnnyguitar...Smile


    tsioutas1
    31.01.2014, 00:42

    Καλησπέρα,

    Σχετικά με τα απλά βασικά αρπίσματα μπορείτε να τα βρείτε εδώ σε videos

    Kαλη μελέτη


    floweraki
    19.06.2014, 15:35
    Σε ευχαριστώ πολύ tsioutas1! Τώρα είδα την απάντησή σου!!!!!