ελληνική μουσική
    696 online   ·  210.830 μέλη

    Γιατί το MTV δεν παίζει πλέον μουσικά βίντεο;

    jorge
    13.11.2012, 16:31

    Η Natalie ρωτάει τον επικεφαλής προγράμματος του MTV γιατί σταμάτησαν να παίζουν μουσικά βίντεο στο κανάλι. Και λαμβάνει μια πολύ διασκεδαστική απάντηση :)

    Απολαύστε το!


    noizreduction
    13.11.2012, 19:25

    Λιγο ειρωνικο βεβαια πως κατηγορουν μια γενια, που εκεινοι γαλουχησαν, δημιουργησαν, επλασαν ( με τις κολεκτιβες των videos που promot-αραν ο,τι ειχε απομεινει να πουλησουν ) και οδηγησαν στο διαδικτυο...{#emotions_dlg.eek}

    Αν μη τι αλλο, ως ατομο που γεννηθηκε στις αρχες των 80s, θα ηθελα να ρωτησω το MTV, για ποιο λογο διελυσε την ομορφη μουσικη της εποχης, μετατρεποντας τους καλλιτεχνες σε ενα Mainstream παιχνιδι που δεν εξαρτιοταν απο το τι δισκο θα βγαλουν, αλλα το πως θα το πλασαρουν μεσα απο videos.


    Απο τη στιγμη που η μουσικη συνοδευτηκε απο videoclip ( και δεν εννοω καποιο live, αλλα ενα καθαρα σκηνοθετημενο videoclip ), εχασε την αξια της..Και σε αυτο φταιει το MTV.

    Music for the masses {#emotions_dlg.happycrazy}


    Hastaroth
    13.11.2012, 20:09

    Ισως θα πρέπη εδώ να επισημάνουμε πως κάποιες φορές δέν ήταν το videoclip που συνώδευε την μουσική,αλλά το αντίθετο,καθώς το videoclip είχε τόση σχέση με το τραγούδι που (υποτίθεται ότι) συνώδευε,όση έχω εγώ με την ορθοπεδική τής άκρας χειρός.

    Παρεμπιπτόντως,το videoclip δέν είναι μιά μορφή τέχνης που εμφανίστηκε τίς τελευταίες τρείς δεκαετίες.Θυμάμαι ότι το 1965 ή 1966 στα Καμμένα Βούρλα,στο ξενοδοχείο που έμενα τα καλοκαίρια,υπήρχε ένα μηχάνημα που το αποκαλούσαν cinejuke-box και το οποίο πρόβαλλε τέτοια "κλιπάκια" (γιά την ακρίβεια,μικρές κινηματογραφικές ταινίες),αντί να παίζη απλώς το σχετικό τραγούδι από 45ρι δισκάκι.Μάλιστα τα περισσότερα απ'αυτά τα "κλιπάκια" ήταν Ιταλικής παραγωγής,με Ιταλικά Pop τραγούδια που τότε ήταν τής μόδας. 
     


    freak
    13.11.2012, 23:43

    Η μουσικη βιομηχανια πλασαρει οτιδήποτε, οπουδήποτε.Όλα είναι ένα ένα προιόν, και ως τέτοιο πλασάρονται.

    Τα υπολοιπα είναι παραμύθια και μεταξωτές κορδέλες. Οι εξαιρεσεις ήταν ελάχιστες. Διότι υπήρξαν και αυτοί που αντιστάθηκαν στην γενική ισοπέδωση και την συγχρονη βλακεία(=MTV).

    Ενα απο τα αγαπημενα μου 80s κομματια ειναι το: MTV GET OFF THE AIR (DEAD KENNEDYS).
    Κατα τα αλλα υπηρξα κι εγω θυμα τoυ MTV καθως λησμονω καποιες ισως πιο αυθεντικες εκπομπες σε σχεση με την χυδαιοτητα που το διεκρινε (δεν μιλω για το τι συμβαινει σημερα με τα ριαλιτυ και τα talent shows που δυστυχως εχουν θεαματικοτητα).

    Ολα αυτα δεν σημαινουν πως καποια βιντεοκλιπ δεν ηταν (και ειναι) οντως άξια ενδιαφεροντος.


    byss
    15.11.2012, 21:05

    Θα συμφωνήσω με τον φίλο μου τον freak