ελληνική μουσική
    613 online   ·  210.851 μέλη

    Πως μπορείς να αναπνέεις από την κοιλιά;

    GiaToura
    14.11.2012, 20:23

    Γεια σας!Με λένε Γεωργία και είμαι 14 χρονών.Μου αρέσει να τραγουδάω στον ελεύθερό μου χρόνο και είναι κάτι με το οποίο θέλω να ασχολήθω στο μέλλον.Έχω συνηθίσει να τράγουδάω από το διάφραγμα και δεν μπορώ να καταλάβω την τεχνίκη με την οποία οι περισσότεροι επιτυχημένοι τραγούδιστες "αναπνέουν" από την κοιλιά.Μήπως υπάρχει περίπτωση να καταλάβω αυτή την τεχνίκη με λόγια;Αν κάποιος ξέρει,μπορεί να μου εξηγήσει;


    STEFANOS604
    14.11.2012, 21:54

    Δείτε στο μέσον περίπου του άρθρου την ενότητα με τίτλο: ΄΄Αναπνοή από το διάφραγμα''

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=3515


    GiaToura
    15.11.2012, 14:16
    Eυχαριστώ πολύ για το άρθρο που στείλατε,αλλά μιλάει για το πως να αναπνέεις από το διάφραγμα,εγώ θέλω να μάθω πως μπορείς να κάνεις αναπνοή από την κοιλία.
    GiaToura
    15.11.2012, 14:18

    .

    [ τροποποιήθηκε από τον/την GiaToura, 15-11-2012 14:18 ]


    GiorgosPapas
    15.11.2012, 14:52
    Δεν είναι αναγκη να φουσκώνει η κοιλιά σου υπερβολικά! Διοτι αν γινεται αυτο δημιουργείς πιέσεις. Το σωστό ειναι να αναπνεεις χωρις αναταση των όμων και μεγάλη αναταση του στήθους αλλα να εχεις την αίσθηση οτι τα πνευμόνια σου γεμίζουν απο το κάτω μέρος και η αναπνοη σα να στηρίζει το σώμα σου
    STEFANOS604
    15.11.2012, 17:25

    Το "με την κοιλιά" και το "με το διάφραγμα" , αν και δεν είμαι ο πλέον ειδικός θα επιμείνω ότι ειναι το ιδο πραγμα.

     Η Αναπνοή είτε γίνεται με τον θωρακα (στήθος) {Όταν αναπνέουμε με το στήθος το καταλαβαίνουμε γιατί όταν εισπνέουμε το στήθος φουσκώνει και όταν εκπνέουμε το στήθος ξεφουσκώνει} , ειτε με το διάφραγμα που είναι ο μυς που χωρίζει την θωρακική κοιλότητα απο την κοιλιακή, και κατεβαίνει όταν πιέζουμε την κοιλιά και άρα αυτή φουσκώνει ώστε να δώσει χώρο στούς πνεύμονες.

     Συνηθέστερα χρησημοποιούμε όχι μόνο τη μία ή την άλλη μέθοδο αλλά συνδιασμο τους.

     

     

     


    GiaToura
    16.11.2012, 18:25
    Εμένα απλά με ενδιέφερε διότι λένε πως κάποιος που παίρνει ανάσα από την κοιλία έχει καλύτερο βάθος το τραγούδι και μπορεί να έχει καλύτερες αντοχές.Τώρα δεν ξέρω το πόσο αλήθεια είναι....αλλά εντάξει τώρα κατάλαβα την διαφορά,δεν τραγουδάω με το διάφραγμα,αλλά με τον θώρακα.Ευχαριστώ πολύ!
    STEFANOS604
    17.11.2012, 09:07

    Λάθος αυτό που απάντησες.!! Τελικά είναι το πιο σπουδαίο η ‘Διαφραγματική Αναπνοή’. Όπως και για όλα τα πνευστά όργανα αλλά και την πεζοπορία είναι όχι μόνο πιο ξεκούραστη αλλά και ευεργετική (απλώς θέλει εκπαίδευση να τη συνηθίσεις - τις ασκήσεις όπως τις έδωσα στο άρθρο μου που εφαρμόζονται και στη Yoga για χαλάρωση) .

     

    Δες και στο διαδίκτυο δεκάδες sites όπως πχ τα:

    Με εικόνες:

    http://www.wikihow.com/Breathe-Correctly-to-Protect-Your-Singing-Voice

     

    http://www.singwise.com/cgi-bin/main.pl?section=articles&doc=EffectiveAndProperBreathingForSinging


    estelmusic
    23.11.2012, 23:18
    Αγαπητή μου, πρέπει να τραγουδάς φυσικά. Για να καταλάβεις πως λειτουργεί η διαφραγματική αναπνοή θα κάνεις την εξής άσκηση: Ξάπλωσε στο κρεβάτι σου, χαλαρά, ανασκελα, βάλε ένα βιβλίο πάνω στην κοιλιά σου και πάρε αργές ανάσες. Κατά την εισπνοή το βιβλίο πρέπει να ανεβαίνει, δηλαδή η κοιλιά να βγαίνει προς τα έξω και κατά την εκπνοή το βιβλίο να κατεβαίνει, δλδ η κοιλιά να μπαίνει προς τα μέσα. Εν συνεχεία δοκίμασε να τραγουδήσεις ένα τραγούδι σε αυτή τη στάση, θα δεις την διαφορά!!
    nausica
    02.12.2012, 23:30

    ΤΟ  ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ  ΕΙΝΑΙ  ΝΑ  ΤΡΑΓΟΥΔΑΣ  ΜΕ  ΤΟ  ΔΙΑΦΡΑΓΜΑ  ΚΑΙ  ΟΧΙ ΜΕ ΤΗΝ  ΚΟΙΛΙΑ.ΣΤΑ  ΠΡΩΤΑ  ΜΟΥ  ΜΑΘΗΜΑΤΑ  ΦΩΝΗΤΙΚΗΣ  ΕΣΤΕΛΝΑ  ΤΟΝ  ΑΕΡΑ    Σ ΤΗΝ  ΚΟΙΛΙΑ  ΕΠΕΙΔΗ  ΔΕΝ  ΜΠΟΡΟΥΣΑ  ΝΑ  ΤΟ  ΣΤΕΙΛΩ  ΣΤΟ  ΔΙΑΦΡΑΓΜΑ.ΜΕ  ΕΞΑΣΚΗΣΗ   ΕΜΑΘΑ ΝΑ  ΧΕΙΡΙΖΟΜΑΙ  ΤΟ  ΔΙΑΦΡΑΓΜΑ.Η  ΔΙΑΦΡΑΓΜΑΤΙΚΗ  ΑΝΑΠΝΟΗ  ΕΙΝΑΙ  Η  ΣΩΣΤΗ  ΣΤΟ  ΤΡΑΓΟΥΔΙ.ΑΝ  ΘΕΣ  ΔΕΣ  ΤΗΝ  ΑΣΚΗΣΗ  ΠΟΥ  ΠΡΟΤΕΙΝΑ  ΣΤΗΝ  ΕΡΩΤΗΣΗ  ΠΩΣ  ΝΑ  ΑΝΑΠΝΕΕΙΣ  ΜΕ  ΤΟ  ΔΙΑΦΡΑΓΜΑ