ελληνική μουσική
    561 online   ·  210.834 μέλη

    Θα ήθελα συμβουλές για την φωνή μου

    demilove1999
    19.11.2012, 17:01

    Γειά σας,είμαι 13-14 ετών και τρελαίνομαι για το τραγουδι.Γραφω στιχους(αλλα χωρις μουσικη γιατι δεν ξερω να παιζω)και τραγουδαω γενικα.Η φωνη μου δεν ξερω αν ειναι καλη ή κακη.Ειναι σχετικα λεπτη μπορω να πω αλλα απο ερασιτεχνικα μεσα ηχογραφησης που εχω στο κινητο ειναι καλουτσικη,ακουγεται καπως!Θελω tips για να την βελτιωσω!Ξερω θα μου πειτε να απευθυνθω σε ειδικο αλλα αυτη η πιθανοτητα αποκλειεται και οικονομικώς και εκει που μενω δεν υπαρχει κανεις μουσικοδιδασκαλος.Ειχα ανεβασει καποια βιντεκια στο youtube(αλλα τα εσβησα)και αρκετα παιδια μου ειπαν πως ειμαι αρκετα καλη αλλα θελω δουλεια!Αχ,σας παρακαλω δωστε μου τις καλυτερες σας συμβουλες,τις χρειαζομαι!Θελω να τραγουδαω χωρις ντροπη!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 19-11-2012 17:05 ]


    Rocker95
    19.11.2012, 20:25

    προσωπικά δεν είμαι πολύ ειδικός για να σου δώσω σωστές απαντήσεις πάνω στο συγκεκριμένο θέμα αλλά νομίζω πως αν μας έδινες κάτι (π.χ. όπως ένα βιντεάκι στο youtube όπως είπες και πιο πάνω) για να μπορέσουμε να ακούσουμε σε τι επίπεδο βρίσκεται η φωνή σου, θα σου δίναμε πιο εύστοχες συμβουλές!

    πάντως αν ψαχτείς γενικά στο ίντερνετ θα βρει μεγάλη γκάμα απο ασκήσεις φωνητικής για να κρατήσεις ή να βελτιώσεις την φωνή σου.

    Τώρα εγώ απο τα λίγα που ξέρω περι φωνητικής.. νομίζω πως ο κρόκος απο τα αυγά και τα ζεστά τύπου φασκόμηλο και τσάι δίνουν θετικά αποτελέσμα στην φωνή.


    VOICETEACHER
    20.11.2012, 16:18
    O Κροκοs του αυγου δεν κανει τιποτα,το φσκομηλο βοηθαει .Ακομα να μαθειs να ανπνεειs με το διαφραγμα πρεπει καποιοs που γνωριζει να σου δειξει και να το δουλευειs μονη μετα.....και επειδη βρισκεσαι στην εφηβεια και μεταφωνηση,δεν πρεπει να τραγουδαs πολλη ωρα ,γιατι θα κανειs ζημια στην φωνη σου.Το πολυ 5 τραγουδια ........και ακομα θαπρεπει να παs σεναν καλο ΩΡΛ να τσεκαρει την μυτη σου αν εχειs κανενα προβλημα.Η καλη καασταση τηs μυτηs και γενικα του αναπνευστικου ,βοηθαει πολυ.
    estelmusic
    23.11.2012, 23:12
    Θα συμφωνήσω με την VOICETEACHER. Σύμφωνα με όσα έμαθα στη σχολή με καταξιωμένους τραγουδιστές-καθηγητές μου, ο κρόκος είναι απαγορευμένο γιατί μπορεί να κάνει ζημιά (μικρόβια, αλλεργίες κ.α). Το καλύτερο είναι τσάι από σπόρους κυδωνιού-γίνεται η φωνή κρύσ ταλλο στο λεπτό.Φυσικά είσαι στη μεταφώνηση γιαυτό μην πιέζεις τις φωνητικές σου χορδές, τραγούδω φυσικά όσο μπορείς. Η φωνή είναι θέμα τεχνικής τοποθέτησης, και θέλει επίβλεψη από καθηγητη αυτό. Θα σου πρότεινα να πάρεις το βιβλίο φωνητικής τέχνης της πασίγνωστης δασκάλας του fame studio, ξέρεις αυτής της Αμερικανίδας, Julie Massino, αξίζει τα λεφτά του και έχει πολύ υλικό ηχητικό και πληροφορίες.