ελληνική μουσική
    624 online   ·  210.830 μέλη

    Αρβελέρ: το πιο φασιστικό είναι:

    Konstantinosoa
    23.11.2012, 19:42

    Έκατσα να παρακολουθήσω χθες την Αρβελέρ στην εκπομπή του Θεοδωράκη. Προέβη λοιπόν σε μια σειρά απο δηλώσεις που αν τις είχε κάνει άλλος, θα γινόταν ο χαμός. Φαίνεται όμως πως κάποιοι άνθρωποι είναι στο απυρόβλητο.

    Έχουμε και λέμε:

    Νόμος είναι το δίκιο του εργάτη. Τί θα πεί δίκιο του εργάτη ή του φοιτητή. Ποιός το ορίζει. Είναι το πιο φασιστικό πράγμα.

    (Σίγουρα πάντως πλέον Νόμος είναι το δίκιο των Γερμανών και των Γάλλων)

    Εγώ σε αναρχικούς που σπάσαν υπολογιστές πήρα η ίδια τον ίδιο τον  Διοικητή της Γαλλικής Αστυνομίας όχι να συλληφθούν αλλά να περάσουν αυτόφωρο....

    (Άμα φύγει ο Μυλόπουλος να σε πάρουν στο Α.Π.Θ. να τακτοποιήσεις το θέμα των Μεταλλείων της Χαλκιδικής)

    Χαρακτηρίζοντας τον Έλληνα συνεχώς υποτιμητικά, φαίνεται είναι ίδιο όσων κάνουν σταδιοδρομία στη Γαλλία, καύχασε με ηδονή: Σύμφωνα με έρευνα που παρήγγειλε για τα Γαλλικά πτυχιακά τμήματα ο Πάπας, ο Έλληνας είναι ο τελευταίος φοιτητής...

    (Στα πτυχιακά τμήματα κυρίως πάνε Έλληνες που δεν πέρασαν εδώ και γενικώς έχουν τον τρόπο τους)

    Εδώ δεν θα γινόμουν βοηθός Πανεπιστημίου....

    (Πέραν του Νεποτισμού που φυσικά δεν ισχύει στην Ευρώπη........ όλοι οι συνάδελφοί σου είναι βύσματα που τα βόλεψαν σε σχέση με εσένα που είχες όλους τους πολιτικούς φίλους...)

    Το πρόβλημα είναι η Χρυσή Αυγή και όχι το χρέος....

    (Έτσι σας βολεύει ο αποπροσανατολισμός. Οι χώρες της Ευρώπης κυρίως είναι χρεωμένες σε γαλλικές τράπεζες)


    jorge
    23.11.2012, 19:55
    Ανίσχυρα τα επιχειρήματά(;) σου.
    ORFEASMIRSINIS
    23.11.2012, 21:18

     Εμένα φίλε, δεν με χάλασε καθόλου. Είδα μια γυναίκα, με τρομερή οξύνοια, διάυγεια και ενέργεια, παρόλη την ηλικία της. Είχε άποψη και την κατέθετε με σαφήνεια. Εάν διαφωνεί κάποιος με αυτήν, δεν μειώνει σε τίποτα το ενδιαφέρον των λεγομένων της.

       Το σημείο που μου άρεσε περισσότερο, είναι ο ορισμός της ιστορίας, που ανέφερε, βεβαίως όχι δικός της. Τί είναι Ιστορία?

     Ιστορία είναι  αυτό που κάνει,  μπουρδέλο την Γεωγραφία.

      Γενικά, ήταν απολαυστική!


    -----------------
    ... όλα είναι δυνατά,αρκεί εσύ να θέλεις!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ORFEASMIRSINIS, 23-11-2012 21:19 ]


    Konstantinosoa
    23.11.2012, 23:01

    Τα πλεονεκτήματά της - αρετές είναι γνωστά, την έχω γνωρίσει και προσωπικά και τα έχω διαπιστώσει ιδίοις όμμασι. Αυτό δεν αναιρεί την απίστευτη έπαρση αλαζονεία και υποτίμηση προς την Ελλάδα και τους συναδέλφους της πανεπιστημιακούς.

    Ως προς τα επιχειρήματά μου προφανώς ειρωνεύομαι αν και με δόσεις αληθείας πικρής.

    Απο την άλλη: Δεν χρειάζονται επιχειρήματα για να καταδικάσεις φασιστικές και αλαζονικές αντιλήψεις του τύπου

    1) "το πιο φασιστικό είναι το να λες νόμος είναι το δίκιο του εργάτη ή του φοιτητή"

    2) να επαίρεσαι πως έκανες παρέμβαση (απαράδεκτο....) στον ίδιο τον αρχηγό της Γαλλικής Αστυνομίας και όχι στο αρμόδιο τμήμα υποδεικνύοντας (με ποιό δικαίωμα) τον τρόπο, το να περάσουν αυτόφωρο αναρχικοί δηλαδή και όχι να συλληφθούν,

    3) να υποβιβάζεις μια ολόκληρη εγχώρια πανεπιστημιακή κοινότητα και να δουλεύεις ιθαγενείς πως εδώ δεν θα γινόσουν ούτε βοηθός, με προσωπικούς φίλους σύμπαντα τον πολιτικό κόσμο με κορυφαίο βέβαια τον Καραμανλή και φυσικά λόγω Μιτεράν και τον Ανδρέα. Ότι ώρα ήθελε γίνονταν...

    Απλά τα καταδικάζεις...

    Όσο για το πρόβλημα της Ελλάδος, το μεγάλο πρόβλημα είναι η πτώση αξιών ελλείψει παιδείας και φυσικά το μέλημα του να έχω άδειο το ψυγείο, να μην έχω εργασία, να μην μπορώ να πληρώσω τις υποχρεώσεις. Η Αρβελέρ γι αυτά έδειξε πολύ κούλ. Η Χρυσή Αυγή είναι ο αποπροσανατολισμός απο το ιδεολογικό και οικονομικό-εθνικό πρόβλημα. Και μην νομίζεται ότι πονούν στο εξωτερικό το μετανάστη και έχουν ευαισθησία στα τάγματα εφόδου τους. 

    Τέλος δεν μπαίνω καν στον κόπο να σχολιάσω το ότι ο Μιτεράν δεν ήταν γυναικάς πολύ... Πολύ αντικειμενική κρίση... Αλλά εδώ τί να πει κανείς για το κρεβάτι του άλλου...

     

       


    ORFEASMIRSINIS
    24.11.2012, 00:44

     Το οτι δεν θα γινόταν ούτε βοηθός, σημαίνει οτι το εδώ καθηγητικό κατεστημένο δεν θα της επέτρεπε καμία ανέλιξη. Όσοι έχουμε περάσει απο τα Ελληνικά πανεπιστήμια γνωρίζουμε πολυ καλά όλους αυτούς του γλίτσες που γίνανε καθηγητάδες και πώς γίνανε. Προφανώς παρανόησες πλήρως αυτά που είπε

      Σε ότι αφορά το "νόμος είναι το δίκιο του εργάτη" συμφωνώ απόλυτα με τα περι φασιστικότητας του συνθήματος-ιδεολογήματος.

     Όπως επίσης και στα περι ασύλου. Ο ίδιος ως φοιτητής είχα πέσει θύμα βαρβαρότητας τραμπούκων ένεκα της βλακείας που΄λέγεται πανεπιστημιακό άσυλο


    jorge
    24.11.2012, 01:38

    Παράθεση:

    Το μέλος Konstantinosoa στις 23.11.2012, 23:01 έγραψε...

    Τέλος δεν μπαίνω καν στον κόπο να σχολιάσω το ότι ο Μιτεράν δεν ήταν γυναικάς πολύ... Πολύ αντικειμενική κρίση... Αλλά εδώ τί να πει κανείς για το κρεβάτι του άλλου... 

    Εδώ θα συμφωνήσω. Όταν πήγε εκεί η κουβέντα, έχασε πόντους η κα Αρβελέρ.


    Konstantinosoa
    24.11.2012, 04:33

    Δεν παρανόησα καθόλου. Είναι ντροπή να κατηγορεί το σύνολο των Ελλήνων Πανεπιστημιακών. Ειδικά αυτή που το έχει καμάρι να διαλαλεί τις δημόσιες σχέσεις της με όλο το πολιτικό φάσμα σε Ευρώπη και Ελλάδα. Στην Ελλάδα γνώρισα πολλούς εξαίρετους καθηγητές που προφανώς εξελίχθηκαν. Νεποτισμός φυσικά και υπάρχει όπως και σε όλο τον Κόσμο.

    Αν το δίκιο του εργάτη είναι φασισμός, τότε προφανώς μιλάμε άλλη γλώσσα.

    Όποια στιγμή ήθελε μπορούσε να έρθει και να πάρει όποια θέση στην Ελλάδα. Αυτή κι΄αν είχε άκρες στην Ελλάδα... Και μιας και ανέφερε τον Βυζαντινολόγο Μανόλη Χατζιδάκη, αυτός πως ανελίχθηκε απο το καθηγητικό κατεστημένο και έγινε και ακαδημαϊκός; Τσουβαλοποιήσεις εκ του ασφαλούς...

    Το να πάρεις τον επικεφαλής της Γαλλικής Αστυνομίας για 11 αναρχικούς που σπάσαν κάποιους υπολογιστές είναι το λιγότερο αλαζονεία.  Το να του υποδείξεις ή να πιέσεις προς ειδική νομική επέμβαση, θα μπορούσε να θεωρηθεί υπέρβαση αρμοδιοτήτων αν όχι ποινικά κολάσιμη πράξη...


    ORFEASMIRSINIS
    24.11.2012, 08:37

     Πάντως, όλα αυτά λίγο ή πολύ είναι φιλολογίες της κυρίας Αρβελέρ, που ή συμφωνείς ή διαφωνείς. Προσωπικά εκείνο που με τρόμαξε, είναι η επαλήθευση Κουκολόπουλου, μετά απο 1,5 χρόνo, απο την κυρία Αρβελέρ ...

      


    -----------------
    ... όλα είναι δυνατά,αρκεί εσύ να θέλεις!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ORFEASMIRSINIS, 24-11-2012 08:47 ]


    Konstantinosoa
    24.11.2012, 11:01

    Πολύ καλά κάνεις και το αναφέρεις αυτό: Όλο έλεγα πως θα το γράψω και όλο το ξεχνούσα τελευταία στιγμή. Και φυσικά για μια ακόμα φορά τα κανάλια το πέρασαν στο ντούκου...¨Ακόμα και στο Google δεν έβρισκα σχεδόν τίποτα.... 

    "Έχετε κράτος μέχρι το Σεπτέμβριο του 2013.¨Τις εκλογές της Μέρκελ".

    και να συμπληρώσω στο περίπου γιατί δεν έχω το βίντεο:

    "Πεποίθησή μου είναι πως πέρνουν τέτοια μέτρα για να σας αναγκάσουν να αποχωρήσετε μιας και θεσμικά δεν προβλέπεται αποβολή. Έχουν υπολογίσει το κόστος και αναλογεί κατα κεφαλή 3500 €, τώρα 4000 €".

    Λυπάμαι κυρία Αρβελέρ δεν θέλουν να μας διώξουν απο το €. Η Κεντρική και Βόρεια Ευρώπη βλέπει το μέλλον που έρχεται και δεν είναι καλό. Γεωργικά, Βιομηχανικά και φυσικά ενεργειακά λόγω Πούτιν. Γιατί όπως η Ελλάδα είναι φούσκα γιατί το ΑΕΠ της είναι πλασματικό, το ίδιο και οι μισθοί έτσι θα είναι η κατάσταση και στην Ευρώπη σε λίγα χρόνια. Και βασικό μέλλον ανάπτυξης έχουν οι Μεσογειακές χώρες και η Ισλανδία. Δεν θέλω ωστόσο να το επεκτείνω περισσότερο.


    PAPAZOGLOUFAN
    24.11.2012, 12:36

    μηπως ομως   το "νομος ειναι του δικιο του εργατη"  συντελεσε κι αυτο στην κατασταση που ειμαστε τωρα?

    γιατι πανω σε αυτο πατησαν πολλοι εργατοπατερες-συνδικαλιστες που επαιρναν 5000 τον μηνα χωρις να δουλευουν απλα γιατι δηλωναν συνδικαλιστες.και ετρεχε ο απλος εργατης στις πορειες,ετρωγε τα δακρυγονα και του κοσμου το ξυλο!και αλλοι πατωντας πανω σε αυτο το συνθημα επαιρναν απο την ολυμπιακη συνταξη στα 45 τους?πιστευω οτι απο αυτη την αποψη εινααι φασιστικο,

    για το ασυλο εννοειται πως εχει δικιο.το πανεπηστιμιακο ασυλο επιβαλεται βεβαια να ειναι ασυλο ακομα και σε αναρχικους.αρκει ομως να το σεβονται και οι ιδιοι.εδω υπαρχει ακομα ενας μυθος για ολους αυτους τους πρυτανεις που με τοσο ζηλο υποστηριζουν το πανεπιστημιακο ασύλο.γιατι οι περισσοτεροι ειναι αυτοι που χαιρονται πρωτοι οταν τα σπανε μεσα στα πανεπιστιμια  για το ποσες μιζες θα βγαλουν μετα. απο τα εξοδα αποκαταστασης!πιστεψε με χωρις να ειμαι φοιτητης εχω κλειστει μεσα σε πανεπιστημιο υστερα απο επεισοδια καλυπτομενος απο το ασυλο και πραγματικα αηδιασα με οτι γινοταν μεσα.ναρκωτικα,καταστροφες κτλ και φυσικα με τον τοτε πρυτανη που αντι να προσπαθησει να ηρεμησει τα πνευματα εβαζε  λαδι στη φωτια κι επειτα τριβε τα χερια του που εβλεπε το πανεπιστημιο να εχει γινει μπαχαλο.εκεινη την μερα ηταν που σηχαθηκα τον εαυτο μου και σεν ξαναπατησα πουθενα

    τελος το οτι η Αρβελερ ειχε τοσες γνωριμιες εδω στην Ελλαδα και παρολαυτα εφυγε στο εξωτερικο λεει πολλα.δεν εφησυχαστηκε στις εδω γνωριμιες τησ αλλα εφυγε εξω,επισης πιστευω οτι οταν ελεγε οτι εδω ουτε για βοηθος πανεπιστημιου δεν εκανε πιστευω οτι δεν το ελεγε τοσο για αυτην συγκεκριμενα οσο  για να αναδειξει  με τι κριτηρια καποιος εξελισεται.εγω ετσι το καταλαβα. 


    ilio
    24.11.2012, 16:49

    Η εκπομπή βρίσκεται εδώ http://www.megatv.com/protagonistes/default.asp?catid=25583&subid=2&pubid=30075133#toppage 

    Δεν την έχω ακούσει ακόμα για να πω την άποψη μου.Απλά την βρήκα και την παραθέτω Smile


    Konstantinosoa
    24.11.2012, 22:27

    Ας τα πάρουμε απο την αρχή:

    Νόμος είναι το κάθε δίκαιο γιατί το δίκαιο στηρίζει ο Νόμος. Και πρώτο δίκαιο είναι το καταστρατηγημένο δίκαιο του εργάτη που ούτως ή άλλως δεν εφαρμόζεται. Η Αρβελέρ έθεσε το ζήτημα αξιωματικά. Δεν αναφέρθηκε σε εργατοπατέρες. Αυτή ως αφεντικό βέβαια την συμφέρει να βλέπει την πλευρά του εργοδότη.

    Άσυλο είναι το δικαίωμα του να διακηρύσσεις τις απόψεις σου πρώτα επιστημονικές και μετά κοινωνικές, χωρίς στον χώρο που υπάρχει το άσυλο να μπορεί να πραγματοποιηθεί σύλληψη.

    Η ιδέα αυτή εξ ορισμού δεν καλύπτει την παραβατικότητα αλλά τις ιδέες και εννοείται πως θα πρέπει με μια κλήση προς την αστυνομία του προέδρου του τμήματος όπου διαπράττεται το παραβατικό περιστατικό ή του πρυτάνεως να επεμβαίνει η αστυνομία..

    Η αντίρρησή μου είναι η εξής: Διεπίστωσε παραβατικότητα η Αρβελέρ. Ωραία... Για 11 αναρχικούς πήρε τον ίδιο τον Διοικητή της Αστυνομίας και επαίρεται γι΄αυτό, μιας και σε κάθε συνέντευξή της δεν σταματά να λέει πόσο φίλος είναι ο τάδε ή ο δείνα υψηλά ιστάμενος. Ο Λοΐζος π.χ. έβλεπε (μαρτυρία  Ρασούλη) τον σκουπιδιάρη και τον έλεγε έλα μέσα για τάβλι... 

    Η σχετική παρέμβαση προς εξουσία απο ένα σημείο και εμπίπτει σε νομικές διατάξεις για επηρεασμό...

    Υπέδειξε λοιπόν την νομική διαδικασία, μιας και ο καημός της ήταν να μην συλληφθούν απλώς αλλά να περάσουν αυτόφωρο. Υπέδειξε με αλαζονεία σαν να ήταν πάλαι ποτέ βασιλικός επίτροπος προς τους δικαστές της μετεμφυλιακής Ελλάδος. Μάλλον όμως θα έχει ξεχάσει τα χρόνια της ΕΠΟΝ...

    Όταν έφυγε σε ηλικία 24 ετών απο Ελλάδα δεν νομίζω ότι είχε απαιτήσεις να την διορίσουν στο Πανεπιστήμιο. Δεν έφυγε γιατί μπορούσε αλλά απο ανωτερότητα προτίμησε το εξωτερικό. 

    Δεν υποβιβάζω την προσωπικότητά της. Έχει πετύχει πράγματα τα οποία εγώ δεν άρχισα καν να ονειρεύομαι... Αλλά στον κόσμο των ιδεών ο καθένας εφόσον εκτίθεται δημόσια κρίνεται και δεν μπορεί να περνάει στο απυρόβλητο λόγω σταδιοδρομίας.


    panas17
    18.02.2015, 08:58

    Λοιπον! η κυρια αρβελερ!

    Η ανατροφη μου δεν μου επιτρεπει να πω γι αυτην την μεταλαγμενη ελληνιδα γι αυτη την ΕΥΡΩΠΑΙΑ

    Την τυφλα μας. Γιναμε λοιπον ευρωπαιοι!!!!!

    Οπως ειπαι ο ΧΑΡΙ ΚΛΥΝ,εμεις βαλαμε το ευρως και οι αλλοι βαλανε τα πεη

    Ας παει λοιπον στην ανυπαρκτη βιζαντινολογικη της επιστημη στην ανυπαρκτη βιζαντινολογικη της εδρα στο πανεπιστημιο των ΠΑΡΙΣΙΩΝ

    ΑΣΕ ΜΑΣ ΗΣΥΧΟΥΣ ΚΥΡΙΑ ΜΟΥ


    Konstantinosoa
    19.02.2015, 14:23
    Όταν μάθεις ορθογραφία και τρόπους, συνειδητοποιήσεις δε τί εστί ο Πάνας έλα να κάνεις στοιχειώδη διάλογο. Μάλλον όμως θεωρείς Πάνα την σάτιρα των αθηναϊκών σουβενίρς. Αυτό ανεξάρτητα απο τις δικές μου διαφωνίες.
    panas17
    20.02.2015, 08:50

    τωρα νομιζεις οτι μ εβαλες στην θεση μου?

    μια ερωτηση!

    εισαι δασκαλος η καθηγητης? απαντησε μου σε παρακαλω

    οσο για το πανας ,δεν εχει σχεση με τον ΠΑΝΑ, αλλα ειναι το υποκοριστο μου


    Konstantinosoa
    20.02.2015, 10:09
    Δεν έχω τέτοια φιλόδοξη πρόθεση. Όσο για το ΠΑΝΑ προφανώς είναι υποκόριστο του ΠΑΟ και εγώ Παναθηναϊκός ειμί, οπότε λίγο σέβας για την Πανάθα.