ελληνική μουσική
    732 online   ·  210.848 μέλη

    Λίγη ουσιαστική βοήθεια για το κούρδισμα παρακαλώ...

    JohnnieKokos
    04.12.2012, 21:52

    Καλησπέρες 

    Πιστεύω ήρθε η ώρα να ρίξω και εγώ την πατάτα μου και να κουφάνω/τυφλώσω πολύ κόσμο εδώ μέσα...

    Εδώ και 1 μήνα περίπου έχω αγοράσει μια απλή ηλ. κιθάρα (ibanez) και έναν ενισχυτή καλό. 

    Έχουμε και λέμε, υπομονή υπήρχε, μέχρι σήμερα... και επεξηγώ

    Σε ωδείο ή δάσκαλο δεν ήθελα να παω, τα καταφέρνω μια χαρά μόνος.  Ίσως αργότερα να παρακολουθήσω κανένα ιδιαίτερο αν δυσκολευτώ κάπου αλλα δεν.

    Όταν πήρα την κιθάρα μου την κούρδισε ενα φιλαράκι, 

    ξεκίνησα να παίζω με tab , αλλά μετά  με φώτισε το φόρουμ σας και ξεκίνησα να μαθαίνω κανονικά, νότες, κτλ.

    όμως... ο θεός με έχει βάλει στόχο φαίνεται , :) και η μικρή μου αδερφή μου ξεκούρδιζε συνέχεια την κιθάρα...

    μετά απά καποια στιγμη δεν πηγαινα στον φιλο να την κουρδισει... ειπα θα το κανω μονος... και ωχ...

    στην αρχη στο ιντερνετ καπως τα βγαζα περα και μετα ηρθαν 2 {#emotions_dlg.mad} φιλαρακια σπιτι και πιασε ο ενας πιασε ο αλλος απορω πως δεν εσπασαν οι χορδες ετσι οπως κουρδιστικε η καημενουλα

    η υστατη λυση... πηγα αγορασα ενα κουρδιστήρι ... αλλα εχασα τον υπνο μου 

    λοιπον , αυτο που πηρα εγώ δουλευει με καλωδιο , (απ αυτα που χωνεις το καλωδιο του ενισχυτη μεσα)

    και πραγματικα τις τελευταιες 4 μερες μου ερχεται να το σπασω ... 

    ειδα πως δουλευει στο ιντερνετ, αλλα δεν, διαβασα θεματα αλλα δεν... και επεξηγω τις αποριες μου

    εχουμε την κιθαρα στα χερια (συνδεμενο το κουρδιστιρη) πανω στο γραφειο και ξεκιναμε να την κουρδισουμε

    Κατανοω την ασχετοσυνη μου, και συγνωμη για το πρήξιμο, αλλα αν συνεχιστει αυτη η κατασταση θα φαει σουτια οχι μονο το κουρδιστήρι αλλα και ολο το δωματιο,

    Λοιπον

    το ανοιγω... (οταν ρωτησα φιλους μου λεγανε κατι για συχνοτητες και standard tuning)

    επειδη δεν ξερω τιποτα , 

    κάθε τραγουδι/ειδος μουσικης λογικα θελει διαφορετικο κουρδισμα ωραια, 

    εχουμε τις χορδες

     E B G D A E

    Στο κουρδιστήρι μου εμενα , εχει καποια γραμματακια

    7B , 6E ,  5A ,4D , 3G, 2B, 1E, Τα οποια τα χωριζει ενα κουμπακι ... 

    και τωρα θελω τελειως μα τελειως αναλυτικα οποιος μπορει να μου εξηγησει τι κανω, 

    (γιατί όταν το κούρδισα σε 5Α , ) ο ηχος ακουγοταν πολύ οτι να ναι, σαν να ταν  χαλασμενες χορδες σε παλια κιθαρα

    παρακαλω διαφωτιστε με
    προς το παρόν δεν θελω να μαθω μονο να χρησιμοποιώ αυτο το σατανικο αντεικειμενο ονοματι κουρδιστήρι αλλα και να μου εξηγησετε για τα κουρδισματα στην κιθαρα, διαφορες μεταξυ τους, πως καταλαβαινω χωρις να ψαξω στο ιντερνετ για το τι κουρδισμα θα εχω σε ενα τραγουδι , 

    προς το παρόν πριν ξεκουρδιστει η κιθαρα, το κουρδισμα που μου ειχε το φιλαρακι , έπαιζα μια χαρα  μεταλ κομματια, τωρα τι στο **** εγινε , δεν ξερω , 

    Διαφωτιστε με

    ΥΣ.1. : Συγνωμη για τα απειρα ορθογραφικα , 
    ΥΣ.2. : Συγνωμη αν εν αγνοια μου παντα, ειπα κατι αυτονοητο η ασχετο, πανω στο θεμα

    ΥΣ.3. : ΦΩΤΗΗΗΗΗΗΗΗ ΠΙΑΣΕ ΜΙΑ ΜΠΥΡΑΑΑΑΑΑΑ{#emotions_dlg.beer}


    -----------------


     To all hunters ... try to kill a wolf  with  your hands, not with a gun , ha , and then you ll see how this wonderful animal kills ...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 04-12-2012 22:55 ]


    giorikas200
    05.12.2012, 00:02
    Αδερφέ δεν ξέρω για το κουρδιστήρι σου. Mi-la-re-sol-si-mi είναι οι νότες από την χοντρή προς την ψηλή. http://www.gieson.com/Library/projects/utilities/tuner/ Κάν'το με το αυτί!
    STEFANOS604
    05.12.2012, 10:02

    Επειδή δεν απάντησες ακόμα αν τα  ''βρήκες'' ακου και τη δική μου σκέψη:

    • Κατ αρχάς αγόρασες παλιάς τεχνολογίας κουρδιστήρι ενω σήμερα υπάρχουν πάμφθηνα (8 ευρώ) μικρά  κουρδιστήρια μόνιμα επί της κιθάρας με μανταλάκι (συλλέγουν τη δόνηση του σώματος της κιθάρας)
    • Το κουρδιστήρι σου πιθανόν να έχει μπουτόν mode με το οποίο διαλέγεις αρκετά όργανα ( Κιθάρα , βιολί , γιουκαλίλι , μπάσο , χρωματική κλίμακα). Μήπως δεν θέτεις το mode στη θέση Guitar ;
    • Το κουρδιστήρι σου πιθανόν να έχει και ενσωματωμένο μικρόφωνο , οπότε το πλησιάζεις στο σωμα της κιθάρας χωρίς να το συνδέεις με καλώδιο. Αν στo κουρδιστήρι έχεις συνδεδεμένο καλώδιο το μικρόφωνο απενεργοποιείται
    • Το κουρδιστήρι σου σίγουρα έχει IN όπου θέτεις το καλώδιο από την έξοδο της κιθάρας σου. Αν το καλώδιο είναι κομμένο η αν ο προενισχυτής της κιθάρας σου δεν έχει μπαταρία (συνήθως 9 v) τότε το κουρδιστήρι δεν λειτουργεί.
    • Το κουρδιστήρι σου πιθανόν να έχει και έξοδο -OUT - χρησιμέυει να το συνδέεις στον ενισχυτή και να είναι μόνιμα και συνεχώς το κουρδιστήρι σε χρήση
    • Αφού είσαι νέος να προσπαθήσεις να μάθεις να κουρδίζεις και με το αυτί έχοντας μόνο το Διαπασών ΛΑ (κόστους 1 ευρώ) ή να σου δίνει το ΛΑ ένα άλλο όργανο ή από εικονικό κουρδιστήρι από το διαδίκτυο
    • Για τα υπόλοιπα ισχύουν επακριβώς αυτά που υποδείχθηκαν από τα άλλα 2 μέλη


    empodia
    05.12.2012, 12:26
    JohnnieKokos δεν έχω ηλεκτρική κιθάρα και ούτε με ενδιαφέρομαι να πάρω , αλλά πραγματικά διάβαζα όσα έγραφες λες και εξαρτιόταν η ζωή μου απο αυτό . πολύ ωραια γράφεις, φίλε! αυθεντικά.
    inkve
    05.12.2012, 15:26

    φιλος επειδη ξερω ακριβως πως λειτουργει το ΔΙΚΟ ΣΟΥ κουρδιστηρι διαβασε παρακατω...

    θες να κουρδισεις την E6(μι μπασσο)?πατας το κουμπακι με την ενδειξη Ε6

    θες να κουρδισεις την Α(λα)??πατας το κουμπακι με την ενδειξη Α5

    θες την D(ρε)??πατας το κουμπακι με την ενδειξη D4...

    για G(σολ) το κουμπι G3..

    για Β(σι) το κουμπι Β2

    και για το Ε ψηλο(καντινι) το κουμπι Ε1

    το κουμπι B7(σι μπασσο) ειναι για εφταχορδη κιθαρα

    καθε κουμπι δηλαδη ειναι για μια ξεχωριστη χορδη....χρονια εχω να συναντησω τετοιο κουρδιστηρι...λογικα πρεπει να εχει και λειτουργια αυτοματη χωρις να χρειαζεται καθε φορα να πατας και το αντιστοιχο μπουτον για να κουρδισεις διαφορετικη χορδη...

    ελπιζω να βοηθησα

    ΥΓ...κακως δεν πας σε καποιον για μαθηματα...


    TheaDimakis
    05.12.2012, 16:13
    Σε καταλαβαίνω...περνάω κι εγώ τα ίδια, μόνο που εγώ ΠΡΕΠΕΙ να μάθω με το αυτί!...Αχ αχ αχ αχ...τι περνάμε...
    JohnnieKokos
    05.12.2012, 18:15

    Καλησπέρα
    LlamaWithHat ευχαριστώ για την απάντηση , αλλα απο οτι φενεται θες να με στειλεις

    να ανεβάσω φώτο απο το κουρδιστίρι , {#emotions_dlg.nono} δεν κανω το λαθος να μπλεξω με photobucket , copy paste και ιστοριες χανοντας την ζωη μου ασκοπα, παντως ευχαριστω για την εισηγηση σου ,

    τώρα


    STEFANOS604

    Επειδή δεν απάντησες ακόμα αν τα  ''βρήκες'' ακου και τη δική μου σκέψη:

    • Κατ αρχάς αγόρασες παλιάς τεχνολογίας κουρδιστήρι ενω σήμερα υπάρχουν πάμφθηνα (8 ευρώ) μικρά  κουρδιστήρια μόνιμα επί της κιθάρας με μανταλάκι (συλλέγουν τη δόνηση του σώματος της κιθάρας)
    • Το κουρδιστήρι σου πιθανόν να έχει μπουτόν mode με το οποίο διαλέγεις αρκετά όργανα ( Κιθάρα , βιολί , γιουκαλίλι , μπάσο , χρωματική κλίμακα). Μήπως δεν θέτεις το mode στη θέση Guitar ; 
    • Το κουρδιστήρι σου πιθανόν να έχει και ενσωματωμένο μικρόφωνο , οπότε το πλησιάζεις στο σωμα της κιθάρας χωρίς να το συνδέεις με καλώδιο. Αν στo κουρδιστήρι έχεις συνδεδεμένο καλώδιο το μικρόφωνο απενεργοποιείται
    • Το κουρδιστήρι σου σίγουρα έχει IN όπου θέτεις το καλώδιο από την έξοδο της κιθάρας σου. Αν το καλώδιο είναι κομμένο η αν ο προενισχυτής της κιθάρας σου δεν έχει μπαταρία (συνήθως 9 v) τότε το κουρδιστήρι δεν λειτουργεί.
    • Το κουρδιστήρι σου πιθανόν να έχει και έξοδο -OUT - χρησιμέυει να το συνδέεις στον ενισχυτή και να είναι μόνιμα και συνεχώς το κουρδιστήρι σε χρήση
    • Αφού είσαι νέος να προσπαθήσεις να μάθεις να κουρδίζεις και με το αυτί έχοντας μόνο το Διαπασών ΛΑ (κόστους 1 ευρώ) ή να σου δίνει το ΛΑ ένα άλλο όργανο ή από εικονικό κουρδιστήρι από το διαδίκτυο
    • Για τα υπόλοιπα ισχύουν επακριβώς αυτά που υποδείχθηκαν από τα άλλα 2 μέλη

    1) 11 euros το πηρα το ατοιμο , και δεν πηγαινα στα κρασαδικα στην καμαρα 

    2)  Το εχω σε guitar mode (και μπασσο εχει αλλα δεν το εβαλα, τπτ αλλο)

    3) ναι έχει ενσωματομενο μικροφωνο , αφου ουρλιαζω απο πανω του και η γραμη που διχνει τα φωτακια για το κουρδισμα πηγαινοερχεται :)
    4) ναι εχει το Ιν

    5)δεν καταλαβα τι ενοεις

    6) να κουρδισω εγω κιθαρα με αυτι ; χαχαχα απο 7 χρονων εβαζα τα ηχεια στα αυτια μου τερμα δυνατα... απορω πως ακουω ακομα , {#emotions_dlg.rockon}, και μιλάμε για πολλά watt ενταση , οποτε δεν νομιζω να ακουω τελοια :)

    7) ακριβως

    --------

    προς  inkve

    Καιιιιιιιιι ναι επιτελους καποιος καταλαβε την φυση απο το κουρδιστιρη , 

    καταλαβα και το λαθος μου 

    παραδειγμα πατουσα το 5Α, και ο ατοιμος βαρουσα την μι (μπασσο) για να την κουρδισω σε 5Α{#emotions_dlg.crying}... 

    και κουρδιζα και τις 6 χορδες σε 5α (δεν αλαζα το κουμπακι δηλαδη ) , τωρα καταλαβα τι θα κανω,

    αλλά και παλι, αυτο που μου ειπες  ειναι το stanhard tunic ? 

    οκει ενα μερος του προβληματος λυθηκε, το κουρδιστιρη θα παραμεινει στο δωματιο , 

    τωρα πως καταλαβαινω ποτε ενα τραγουδι χρειαζεται διαφορετικο κουρδισμα ;

    και πχ οταν μπενω να δω one tab, και βλεπω tunnning E, *(παραδειγμα) τι ενοει εδώ ;;;

    ευχαριστώ για τις απαντησεις, το πρωτο μερος λυθηκε

    αλλα οι αποριες δεν τελιωνουν ποτε



    Περισσότερα: http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=reply&topic=28303&forum=29&mod=#ixzz2EC6jUyZ8


    JohnnieKokos
    05.12.2012, 18:25
    Φίλε μου την διάβασα , επειδή όμως τυχαίνει να είμαι μικρούλης ακόμα , αλλά και στραβόξυλο , δεν καταλαβα πότε πρέπει να χροισημοποιώ το στανταντ τυνικ , και ποτε καποιο αλλο ,
    STEFANOS604
    05.12.2012, 18:51

    Παράθεση:


    5)δεν καταλαβα τι ενοεις

    Το κουρδιστήρι σου πιθανόν να έχει και έξοδο -OUT - χρησιμέυει να το συνδέεις στον ενισχυτή και να είναι μόνιμα και συνεχώς το κουρδιστήρι σε χρήση.

    Δηλαδή ενώ παίζεις σε ορχήστρα που έχει ενισχυτές το OUT το συνδέεις σε μια είσοδο του ενισχυτή και κάθε τόσο βλέπεις μήπως έχεις ξεκουρδιστεί.

    Αυτά όμως παλιά . Αντε τώρα δώσε 8 ευρώ και πάρε ένα κουρδιστήρι μανταλάκι (clipped tuner) και θα με θυμηθείς πόσο εύκολο είναι.


    JohnnieKokos
    05.12.2012, 19:04
    Accept - seawinds tunning E λέει πχ, Ε ειναι η μι , αλλα κλαφτα χαραλαμπε