ελληνική μουσική
    359 online   ·  210.815 μέλη

    Δικά μου σόλο πάνω σε E Minor (demo)

    Randime
    13.12.2012, 12:56

    Flawless Melody:

    Link

    " target="_blank"> />

    Journey On The Other Side:

    Link
    " target="_blank"> />

    Καλησπέρα σε όλους. Τα 2 παραπάνω βιντεάκια είναι απλά τα μέρη του σόλο απο κομματια(demo προς το παρόν) που δουλεύουμε με την μπάντα στην οποία είμαι μέλος. Όλα τα lead parts ειναι δικά μου. Τα σόλο είναι one take και δεν έχουν δεχτεί editing, οπότε κάποια λάθη υπάρχουν. Χρησιμοποιώ 8χορδη κιθάρα , Ibanez RGA8.

    Mε εκτίμηση,
    Devil Randime


    facebook.com/devilrandime




    [ τροποποιήθηκε από τον/την Randime, 13-12-2012 12:59 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Randime, 13-12-2012 13:03 ]


    Randime
    14.12.2012, 00:51
    Ευχαριστώ! Κάθε γνώμη σεβαστή! :) Με εκτίμηση, Devil Randime
    DrLove
    14.12.2012, 03:59

    Προσπάθησε, αν θέλεις, να δίνεις σημασία σε κάθε νότα, στο για ποιο λόγο την επιλέγεις, στις δυναμικές της, στο τι προσπαθείς να επικοινωνήσεις μ' αυτή, στο να αλληλεπιδρά με τον Ρυθμό, την Μελωδία, και το σύνολο του τραγουδιού ως Ύπαρξη. Έτσι, σταδιακά θα χτίσεις κάτι που θα αποκτήσει πνοή και ενέργεια και θα γίνει αναπόσπαστο κομμάτι του τραγουδιού.

    Κατά τη γνώμη μου, η αξία της τεχνικής ενός Μουσικού είναι το να μπορεί μέσω αυτής να εκπέμπει ακριβώς αυτό που νιώθει με το Μάτι και το Αυτί του μυαλού του.

    Με λίγα λόγια, θα προτιμούσα να ακούσω περισσότερο συναίσθημα στο παίξιμό σου, παρά να παίζεις 64α ενώ παράλληλα πίνεις φραπέ και κερδίζεις μία παρτίδα σκάκι.


    Randime
    14.12.2012, 09:26

    Καλησπέρα και απο μένα. Στον DR. Love δε θα απαντήσω μιας και θα πω οτι το τι ειναι συναισθημα ειναι διαφορετικό στον καθενα, γι αυτό άλλωστε υπάρχουν και τόσα είδη μουσικής και τόσων ειδών κιθαρίστες. Αλλωστε shredding θέματα μ'αρεσει να παίζω και τέτοια μελετάω. Επίσης να παίζει κάποιος χωρίς συναίσθημα δε το έχω ξανακούσει στη ζωή μου. Πάει αυτο.. Όσον αφορά τον κύριο LIamawithHat θα απαντήσω τα εξής. Από την ηλικία του(36) φαίνεται ότι ειναι έμπειρος, αλλά δυστυχώς χωρίς αυτί. Στο Flawless Melody χρησιμοποιώ Μινορε κλίμακα (Ε) με ενα πέρασμα απο Β Dorian (1-2 νοτες για την ακρίβεια) οταν και χρησιμοποιω  το αρπέτζιο min7 οπου και δένει. Επίσης οσον αφορά τα αρπίσματα μου χρησιμοιποιώ τα εξής:
    Μιn7, minor. major, minsus4, majsus4, maj6. Επίσης θα πρεπει να προσθέσω πως στο Bminor τριφωνο που χρησιμοποιώ στο δεύτερο σκέλος του σολο μου ειναι Β στο downstroke E minor upstroke σε μορφη 2 νοτες  στην 6η χορδη οπου ξεκινάει και το σολο στην Ε μινορε. Επίσης σε E major μετα και Upstroke σε Β μινορε εχω και ένα σολο και πιο πριν.

    Οσον αφορά το σόλο του ON the Other side, χρησιμοποιώ μέσα και maj7 τετράφωνα και maj6 συν καποια περάσματα απο min(maj7). Δε θέλω να το παίξω μάστορας, αλλά αυτο το 1-3-5-8 μάλλον δεν ισχύει, μαλλον μιλάμε για κάποια αλλα βίντεο...
    Δε θα απαντήσω σε κάτι άλλο παίδες!

    Ευχαριστώ για τη γνώμη σας και για το χρόνο που αφιερώσατε στα σόλο μου.

    Με εκτίμηση,
    Devil Randime


    DrLove
    14.12.2012, 15:10

    Από όλα αυτά που έγραψα, εσύ κατάλαβες ότι σου είπα ότι παίζεις χωρίς καθόλου συναίσθημα;

    Και μάλιστα, στο τέλος γράφεις ότι δεν θα απαντήσεις σε κάτι άλλο. Τότε, καλή συνέχεια σε αυτό που κάνεις ήδη.


    noizreduction
    15.12.2012, 01:29

    Αφηνοντας στην ακρη τα "τεχνικα" στοιχεια της παραγωγης ( θελει δρομο για να ξεπερασει το οριο του demo που γραφει καποιος στο σπιτι του...εχω ακουσει και πολυ καλυτερα γενικοτερα ), θα συμφωνησω με τον LlamaWithHat οσον αφορα την ελλειψη πρωτοτυπιας και την προσπαθεια αναδειξης ταχυτητας.

    Ιδιαιτερα στο Flawless Melody το solo σε καποια σημεια "ξενιζει". Δεν ξερω σε τι κοινο απευθυνεστε, ομως οι δυσκολες αρμονιες, ιδιαιτερα οταν γινονται απο σολιστικο οργανο πανω σε αλλη αρμονικη βαση, δεν ειναι παντα καλη ιδεα.



    Θα ηθελα να ακουσω ολοκληρωμενη τη δουλεια, με καλυτερη μιξη και παραγωγη κι ενδεχομενως με τα απαραιτητα edits ωστε τα solo να ταιριαξουν καλυτερα στο κομματι.



    Randime
    15.12.2012, 06:41
    Ευχαριστώ για την αποψή σου noizreduction!!! Απλά να προσθέσω πως τα σόλο μου ειναι σόλο αναδειξη ταχύτητας και αυτό επιδιώκω. Ευχαριστω για το χρόνο που αφιερωσωσες στα κομμάτια μου! Με εκτίμηση, Devil Randime
    Randime
    02.01.2013, 22:41

    Eνα 8finger tapping solo πάνω σε Ε minor...




    Randime
    04.01.2013, 06:57





    To Serrana το έχω αλλάξει καπως για να μπορω να το παίξω στην 8χορδη. Παιζω τις καντινι περισσοτερο και στο τελος βαζω tapping γιατι δε με παιρνει το cutaways της κιθάρας...

    Thanx :)


    tapak
    04.01.2013, 08:27
    Αγαπητέ Randime ta sola σου είναι υπέροχα
    Randime
    04.01.2013, 14:14
    Πω πω ευχαριστώ πολύ!!! Με τιμάνε τα λόγια σου. Ευχαριστώ και πάλι!!! :D
    noizreduction
    04.01.2013, 14:20

    Randtime, νομιζω πως καποια στιγμη πρεπει να αναδειξεις τη μουσικοτητα στο παιξιμο σου κι οχι μονο την τεχνικη καταρτιση. Smile Αυτο που θα σε ξεχωρισει ως κιθαριστα αναμεσα απο τους υπολοιπους που μπορουν να παιξουν 10.000 νοτες το δευτερολεπτο ειναι η προσωπικοτητα πανω σε αυτο που παιζεις κι αυτο μεταφραζεται ως "μουσικοτητα".


    Απο εκει και περα, νομιζω πως το να δουμε ενα chord progression ( οχι και τοσο καλο, νομιζω πως υπαρχει ασταθεια ) ή tapping ή γενικοτερα δειγματα των 11sec, δεν ειναι κατι ενδεικτικο της δουλειας σου.


    Επιμενω πως περιμενω μια καθαρη ηχογραφηση κομματιου, χωρις εικονα, αλλα μονο με μουσικη. Εκει θα ειναι πιο ωφελιμο να κρινουμε την ικανοτητα σου να ξεχωριζεις ή να δημιουργεις μουσικη!



    Συγνωμη που ειμαι λιγο αυστηρος στο θεμα μουσικοτητας, αλλα βλεποντας την ταση πολλων να αναδεικνυουν ποσο γρηγορα μπορουν να κανουν ασκησεις, με πιανει το παραπονο του "Γιατι;...Αν θες ταχυτητα, γινε δακτυλογραφος καλυτερα". Χρησιμες οι ασκησεις, αλλα ειναι μονο ενα εργαλειο, οχι ομως μουσικη!


    Randime
    04.01.2013, 14:31
    to Serrana δεν ειναι δικό μου, ειναι διασκευη και το παιζω πολύ πιο γρήγορα απ'οσο πάει κανονικά, και οντως έχει λιγο αστάθεια, αλλα οκ καλα το βλεπω για τη ταχύτητα που το παίζω. Και η ταχύτητα ειναι τεχνη και ικανοτητα. Απορω ποσοι μπορουν ννα παιξουν το Serrana στη ταχύτητα που εγώ το παίζω! :) Thanx noiz! :)
    noizreduction
    04.01.2013, 14:35

    Παντως περιμενω ενα full δικο σου κομματι, ακομα κι αν θελεις να αναδειξεις την ταχυτητα μεσω αυτου. Σημασια εχει η δυνατοτητα σου να δημιουργεις και να αναδεικνυεις τα στοιχεια που θα κανουν ξεχωριστη την παρουσια σου στη μουσικη. Smile


    Randime
    04.01.2013, 14:59

    Mhν ανησυχεις. Εχω ηδη 4 ετοιμα, απλα περιμενω να τα ηχογραφησω με το πάσο μου. Οταν γραψω τα κομμάτια μου, αρκετοι θα παρατήσουν το όργανο!!! Συντομα θα ανεβασω κι'αλλα βίντεο με πιο τρελό παίξιμο!!

    thanx noiz! Καλη χρονιά νά'χεις και υγεία! :) :)


    noizreduction
    04.01.2013, 15:05

    Παράθεση:

    Το μέλος Randime στις 04.01.2013, 14:59 έγραψε...
     Οταν γραψω τα κομμάτια μου, αρκετοι θα παρατήσουν το όργανο!!! 





    Ελπιζω αυτο να ηταν με δοση χιουμορ {#emotions_dlg.biggrin}


    Καλη χρονια!!


    deathminor88
    04.01.2013, 15:37
    Φίλε Randime, Βρίσκω πολύ έως αρκετά εντυπωσιακή την τεχνική σου στην ηλεκτρική κιθάρα, αλλά θα συμφωνήσω με τον noizreduction 1000%.. H ταχύτητα δεν μου λέει, προσωπικά, τίποτα. Αυτό που ψάχνω να ακούσω είναι η μουσική καθ' αυτή. Οι πιο όμορφες μελωδίες που έχουν γραφτεί δεν είχαν 150 νότες το δευτερόλεπτο.. σκέψου το.
    deathminor88
    04.01.2013, 15:38
    α και κάτι που ξέχασα! Δε νομίζω ότι κανείς θα παρατήσει το όργανο επειδή εσύ ή ο χ, ψ, παίζει γρήγορα, ή καλά κλπ.. οπότε μάλλον έκανες πλακίτσα!!!
    Randime
    04.01.2013, 16:46
    ΔΕν εκανα. οταν πρωτοακουσα και ειδα Jason Becker σκεφτηκα να την παρατησω. οποτε οχι δεν εκανα πλακίτσα! :)
    deathminor88
    04.01.2013, 17:09
    Εγώ πάλι όταν πρωτοάκουσα Jason Becker είπα "ε, και; " Με αυτή τη λογική δε θα είχαμε πιανίστες γιατί υπήρξε ο Chopin κλπ. Τουλάχιστον θα μπορούσες να το δεις σαν κίνητρο ώστε να ασχοληθούν περισσότεροι με το όργανο, παρά σαν κάτι ανταγωνιστικό στο οποίο εσύ πρέπει για κάποιο λόγο να είσαι ο καλύτερος.. Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά τουλάχιστον αυτό φαίνεται να περνάς. Διόρθωσέ με. Τέλος, αν και είναι κάτι το εντελώς υποκειμενικό, αυτά που παίζεις, για εμένα, είναι αδιάφορα έως βαρετά, και σίγουρα όχι πρωτότυπα. Είμαι σίγουρος όμως ότι μπορείς να γράψεις κάτι πολύ καλό, όμορφο και ας έχει και 2 νότες το δευτερόλεπτο.. Την τεχνική την έχεις, σίγουρα. Το πρόβλημα, όπως με εμένα και τον περισσότερο κόσμο είναι μια καλή έμπνευση.. Φιλικά!


    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία