ελληνική μουσική
    616 online   ·  210.826 μέλη
    antonLOrd
    25.04.2005, 12:49
    Θρυλική αμερικανική μπάντα που σχηματίστηκε στο Λος Άντζελες το 1965 και πήρε το όνομά της από το βιβλίο του Aldus Huxley "The Doors Of Perception".
    Το συγκρότημα αποτελούσαν οι Jim Morrison(φωνητικά/στίχοι) και Ray Manzarek(πλήκτρα), οι οποίοι είχαν συναντηθεί όταν σπούδαζαν κινηματογραφία στο UCLA, μαζί με τους Robbie Krieger(κιθάρα) και John Densmore(τύμπανα)- μια σύνθεση ασυνήθιστη, χωρίς μπάσο, την έλλειψη του οποίου αναλάμβαναν να αναπληρώσουν τα πλήκτρα του Manzarek.
    Το μεγαλείο των Doors εντοπιζόταν ακριβώς στο χάρισμά τους να μιλούν στα ένστικτα και όχι στη λογική, να αναλώνουν τις εγκεφαλικές διεργασίες από την κερκόπορτα του υποσυνείδητου, άλλοτε με παρασύνθημα τις θρυλικές ατάκες του Morrison("brake on through to the other side", "music is your only friend until the end", "we want the world and we want it now") και άλλοτε με πολιορκητικό κριό τους παγανιστικούς τους ρυθμούς.
    Τα τραγούδια τους παρουσίαζαν ποικιλία, από το 11λεπτης διάρκειας ποιητικό έπος "The End" του Morrison μέχρι το εμπορικό"Light my Fire" του Krieger. Και τα δύο αυτά κομμάτια έγιναν επιτυχίες μέσα από το ντεμπούτο LP με τίτλο το όνομά τους.
    Το "Strange Days" που ακολούθησε επίσης το 1967 περιείχε και αυτό το δικό του έπος, το μοναδικό "When the music's Over".
    To "Waiting for the Sun"(1968) ήταν μια άσκηση ισορροπίας ανάμεσα στο "Ηello I Love You" ,που ενθουσίασε το εφηβικό ακροατήριο, και τις προσδοκίες του underground κινήματος, που έβλεπε στο συγκρότημα ένα σύμμαχο εναντίον του κατεστημένου της περιόδου του Βιετνάμ.
    Το "Soft Parade"(1969) ήταν απλώς ένας ενδιάμεσος κρίκος για τα πιο R&B προσανατολισμού "Morrison Hotel"(1970) και "L.A. Woman"(1971). Ο Mοrrison μετακινήθηκε στο Παρίσι, με σκοπό να αφοσιωθεί στην ποίηση, αλλά τον πρόλαβε ο θάνατος, το 1971.
    Το 1978, τα υπόλοιπα μέλη έντυσαν ηχογραφημένες απαγγελίες του με μουσική, με αποτέλεσμα το "An American Prayer"...
    (www.thedoors.com)

    (από την Rock Εγκυκλοπαίδεια)[IMG]http://www.the doors.com(main-pick[1])
    main_pick[1]
    revekka
    25.04.2005, 14:01
    Γεια σου antonLOrd κσι κσλως ήλθες στο musicheaven

    Οι doors είναι μεγάλη ιστορία και μεγάλη αγάπη

    Στο ντοκυμαντέρ του oliver stone για τους doors (δεν είναι ακριβώς ντοκυμαντέρ, μπορούμε να το δούμε και σαν ταινία) υπάρχει ένα περιστατικό, για το light my fire.

    Θα τραγουδούσαν σε εθνικό κανάλι και εκεί είπαν στον Morrison να αλλάξει τους επόμενους στίχους, να μην πεί δηλαδή get higher (higher με τη χρήση ναρκωτικών). Ο υπεύθυνος είχε την εντύπωση πως ο Morrison δε θα έλεγε την λογοκριμένη φράση, μέχρι που βγήκε και τραγουδούδησε τους στίχους ξεκάθαρα με το πρόσωπο μέσα στην κάμερα.

    antonLOrd
    29.04.2005, 15:01
    Ναι την έχω δει την ταινία. Μάλιστα δεν τους επέτρεψαν να συμμετάσχουν στο Woodstock επειδή ο Morrison κατούρησε τον κόσμο σε μια συναυλία πιο πριν....
    revekka
    02.05.2005, 22:54
    Πως ακριβώς έγινε αυτό??? Πρώτη φορά το ακούω
    WildCat
    03.05.2005, 10:53
    Για όποιον θέλει να διαβάση και να μάθη περισσότερα για τους DOORS, προτείνω τη βιογραφία του Morisson "No one here gets out alive" - δεν ξέρω αν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά. Εκεί θα βρήτε πολλά παρόμοια περιστατικά, καθώς και μια ανατριχιαστική αφήγηση της πρώτης δημόσιας εκτέλεσης του "The end".
    terezoulini
    15.05.2005, 18:56
    Όντως ο jim ήταν πολύ ανήσυχο πνεύμα και πολύ ψαγμένος τυπάς αν όχι τρελλός..Το αξιοθαύμαστο με αυτόν συγκεκριμένα ήταν ότι παρέμενε αντικομφορμιστής στα πάντα έστω κι αν κινδύνευε να καταστραφει..
    Άπλώς ήξερε να ζει..
    Και ζούσε για το τώρα..
    moonglum22
    28.06.2005, 17:51
    hmm...
    Τι να πεις για τους "Θεούς".... θα μου πείτε τώρα...
    "κάτσε ρε φίλε σαν πολλοί θεοί δεν μαζεύτηκαν εδώ;"
    Τι να σας πω ρε παιδία... όταν μιλάμε γι' αυτά τα συγκροτήματα ότι και να πεις είναι λίγο...
    Ο χρόνος είναι ο καλύτερος δικαστής......
    Πάντως ένα έχω να πω όλοι τους ήταν μεγάλοι μουσικοί... αλλά λόγο της προσωπικότητας του Jim Morisson θα έλεγα ότι τους "σκέπαζε" αυτό ωμός δεν σημαίνει ότι θεωρώ τον Jim Morisson ότι ήταν μόνο φιγούρα.
    Ο Morisson ήταν ποιητής και αρκετά καλός τραγουδιστής.
    O Robby Krieger ήταν κορυφαίος κιθαρίστας κορυφαία στιγμή "Spanish Caravan"
    Ο Ray Manzarek ήταν αξιόλογος πληκτράς, όλα τα κομμάτια των Doors έχουν κορυφαία πλήκτρα.
    Ο John Densmore αρκετά καλός Drummer κορυφαία στιγμή για εμένα το "Μy wild is writting".
    Αυτά για τους "Θεούς"


    ktc
    29.07.2005, 13:39
    Quote:

    Το μέλος WildCat στις 03-05-2005 στις 10:53 έγραψε:

    Για όποιον θέλει να διαβάση και να μάθη περισσότερα για τους DOORS, προτείνω τη βιογραφία του Morisson "No one here gets out alive" - δεν ξέρω αν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά. Εκεί θα βρήτε πολλά παρόμοια περιστατικά, καθώς και μια ανατριχιαστική αφήγηση της πρώτης δημόσιας εκτέλεσης του "The end".





    hallo wildcat! Η Ελλάδα γνώρισε την θρυλικη μπαντα 10 χρονια μετα τον ΘΑΝΑΤΟ του JIM !! ολα τα βιβλια που γραφτηκαν περιεχουν μονο το 10% της αληθειας για την μπαντα αυτη (δυστηχως) κανεισ δεν ξερει την πραγματικη αληθεια για το προσωπου του επαναστάτη JIM οπου ΖΟΥΣΕ με το υποσυνειδητο !!! ενα καλο βιβλιο που ειναι γραμμενο και στα ελληνικα είναι του JOHN DENSMOORE οπου μιλει για αυτα που εζησε ως drummer του θρυλικου συγκροτηνατος !! ακομα αυτα ου ακουγονται οτι ο JIM ΑΠΕΒΙΩΣΕ στην μπανιερα του απο υπερβολικη δοση ναρκωτικων ειναι μπαρουφες !!! ΓΙΑΤΙ ο θανατος του ανακοινωθηκε τρεις μερες αργότερα ?? μηπωσ γιατι τον φαγανε ?? και ακομα ο JIM δεν ηταν κολλημενος με τα ναρκωτικα ο ανθρωπος στο μονο το οποιο ειχε εθιστει ηταν στο αλκοολ!!!

    JIM, THIS IS THE END THE END MY ONLY FRIEND!!
    Anthos
    29.07.2005, 14:22
    Ακόμα ένας ανυπότακτος που φαγώθηκε από το σύστημα...

    θυμήθηκα τα μπλουζάκια, τους δίσκους, τα βιβλία, τις νύχτες σε ροκ μπαρ...

    Απλά να προσθέσω σε αυτά που είπε ο φίλος moonglum22...
    Ο Manzarek δεν ήταν απλά "αξιόλογος πληκτράς". Ήταν φοβερός μουσικός. Η συνεργασία με τον JM ξεκίνησε όταν και οι δύο εντυπωσιάστηκαν από τον άλλο...
    antonLOrd
    31.07.2005, 12:09
    Παιδιά δεν μπορούμε να μιλήσουμε με σιγουριά για το πως πέθανε... Υπάρχει και η άποψη ότι μπορεί να είχε απομονωθεί το τελευταίο διάστημα της ζωής του και να παρέμενε στους Αζτέκους, καθώς βράθηκαν στοιχεία του πολιτισμού τους με τον γραφικό χαρακτήρα του Jim... Ποιος ξέρει.....
    WildCat
    01.08.2005, 11:23
    Quote:

    Το μέλος ktc στις 29-07-2005 στις 13:39 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος WildCat στις 03-05-2005 στις 10:53 έγραψε:
    [i]
    Για όποιον θέλει να διαβάση και να μάθη περισσότερα για τους DOORS, προτείνω τη βιογραφία του Morisson "No one here gets out alive" - δεν ξέρω αν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά. Εκεί θα βρήτε πολλά παρόμοια περιστατικά, καθώς και μια ανατριχιαστική αφήγηση της πρώτης δημόσιας εκτέλεσης του "The end".





    hallo wildcat! Η Ελλάδα γνώρισε την θρυλικη μπαντα 10 χρονια μετα τον ΘΑΝΑΤΟ του JIM !! ολα τα βιβλια που γραφτηκαν περιεχουν μονο το 10% της αληθειας για την μπαντα αυτη (δυστηχως) κανεισ δεν ξερει την πραγματικη αληθεια για το προσωπου του επαναστάτη JIM οπου ΖΟΥΣΕ με το υποσυνειδητο !!! ενα καλο βιβλιο που ειναι γραμμενο και στα ελληνικα είναι του JOHN DENSMOORE οπου μιλει για αυτα που εζησε ως drummer του θρυλικου συγκροτηνατος !! ακομα αυτα ου ακουγονται οτι ο JIM ΑΠΕΒΙΩΣΕ στην μπανιερα του απο υπερβολικη δοση ναρκωτικων ειναι μπαρουφες !!! ΓΙΑΤΙ ο θανατος του ανακοινωθηκε τρεις μερες αργότερα ?? μηπωσ γιατι τον φαγανε ?? και ακομα ο JIM δεν ηταν κολλημενος με τα ναρκωτικα ο ανθρωπος στο μονο το οποιο ειχε εθιστει ηταν στο αλκοολ!!!

    JIM, THIS IS THE END THE END MY ONLY FRIEND!!

    [/I]



    Hello 2u2 ktc
    Αν η ηλικία σου στο profil είναι σωστή, σε περνάω γύρω στα 25 χρόνια και ξέρω καλά πότε γνώρισε η Ελλάδα τους Doors. Ξέρω επίσης ότι το βιβλίο του Sugerman, που προτείνω, περιέχει πολλές πληροφορίες που είναι ήδη γνωστές από διαφορετικές πηγές και δεν δέχομαι το 10% που δίνεις. Επίσης το βιβλίο τότε είχε πάρει πολύ καλές κριτικές και από τον ξένο μουσικό τύπο και θεωρείται από τις πληρέστερες βιογραφίες του Morisson.
    Συμφωνώ με τον antonLord για το θάνατό του -δεν γνωρίζουμε με βεβαιότητα τι έγινε τότε και απ' ότι θυμάμαι και ο Sugerman το ίδιο λέει και παραθέτει τις διαφορετικές εκδοχές, που ακούστηκαν.

    Nadiaki
    04.08.2005, 15:33
    Ό,τι και να πεις θα είναι λίγο... Δε θα ξαναυπάρξει άλλο τέτοιο συγκρότημα... Ο Jim, είναι μόνο βιολογικά νεκρός πια, ο Ray, ένας αξιόλογος και πανέξυπνος μουσικός, ο Robbie κι ο John δύο υπέροχοι μουσικοί παρομοίως. Πάνω απ/ όλα, οι DOORS, έμειναν πιστοίστις ιδέες και τα ιδανικά τους, ιδιαίτερα ο Jim.... Μέχρι τέλους......

    Η ευκαιρία είναι μοναδική δεν επαναλαμβάνεται και κάθε δισταγμός σημαίνει καταστροφή. Δεν υπάρχουν περιθώρια για παζαρέματα. Θέλουμε τον κόσμο και τον θέλουμε τώρα.
    Jim Morrison
    W4TT4N4B3
    04.08.2005, 15:54
    ουτε σαν τους Pink Floyd θα υπαρξει αλλο συγκροτημα και πολλα αλλα συγκροτηματα δε θα ξαναυπαρξουν.

    Ο Morisson εμεινε πιστος στις αποψεις του αλλα πεθανε και νεος. δεν ξερουμε τι θα γινοταν αν ζουσε σημερα.
    ktc
    07.08.2005, 22:11
    χα χα χαιρομαι που κοιταξες το profil μου τουλαχιστον εκανες τον κοπο !! ωστοσο αυτο που λεω για το 10% ειναι τεκμυριωμενο (αλλα αυτο που ξεχασα να γραψω και ηταν λαθος μου ειναι οτι το 10% απευθυνεται στην Ελλαδα) η Ελλαδα γνωριζει μονο το 10% βλεπε ελληνικά βιβλια!!! τεσπα !!

    ΤΗΕ END MY ONLY FRIEND....
    WildCat
    09.08.2005, 14:59
    ktc: Θεωρώ ότι το "μυστήριο" που καλύπτει την μπάντα είναι marketing trick. Δεν υπήρχε κανένα "μυστήριο" πριν από 25-30 χρόνια, όταν η Ελλάδα γνώρισε τους Doors -κι εγώ μαζί. Μόνο τα ακριβή γεγονότα του θανάτου του Morisson παραμένουν άγνωστα - αλλά κι αυτό το μυστήριο πουλάει ακόμη και μπορεί γι' αυτό να μην έχουν αποκαλυφθεί.
    Με την ευκαιρία: βρήκα σ'ένα δισκάδικο (=CDάδικο) το An American Prayer (σε CD) 25 euro. Δεν είναι πανάκριβο? Σε ποιούς απευθύνονται? Και δεν είναι καν το Doors'Greatest Hits.

    ktc
    11.08.2005, 21:38
    wildcat: ναι σιγουρα η τιμη ειναι λιγο τσιμπ....
    ωστοσο οταν οι DOΟRS ΕΚΑΝΑΝ την εμφάνιση τους στο κοινο η Ελλαδιτσα μας ειχε δικτατορια :::: so οι ελληνεσ γνωρισαν τη μπαντα αυτη 10 χρονια μετα τον Θανατο του JIM δεν νομιζω οτι ειναι maketing trick ο JIM ειχε εναν ιδιαιτερο τροπο να ερμηνευει τα παντα ... εναν τροπο που μονο αυτος μπορουσε να κατανοησει !!! τα γεγονοτα του θανατου του αργησαν να "ακουστουν" γιατι πολυ απλα ειμαι 100% σιγουρος οτι δεν ειναι αληθεια ... τεσπα ποιοσ ξερει ολη την αληθεια γι αυτον τον μυθο ?! whatever!!!

    KTC_tech :
    you wanted the best and you got it ...
    the hottest band in the world.....





    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: ktc on 11-08-2005 21:39 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: ktc on 11-08-2005 21:40 ]
    WildCat
    12.08.2005, 11:12
    ktc, ο Morisson πέθανε το '71 και η Ελλάδα γνώρισε τους Doors λίγο μετά (όχι 10 χρόνια. Εγώ αγόρασα το LA woman σε βινύλιο το '76 -ελληνικό και όχι εισαγωγής- και σίγουρα ΔΕΝ τους πρωτοανακάλυψα εγώ). Η ερμηνεία των στίχων του Μorisson (αν κατάλαβα καλά, τι εννοείς) ανήκει στο topic "Τι θέλει να πή ο ποιητής".
    Αυτό που λέω, είναι ότι σαν συγκρότημα δεν καλύπτονται από κανένα μυστήριο. Ειναι γνωστή η ζωή τους, η πορεία τους και η καρριέρα τους. Μόνο οι συνθήκες του θανάτου του Morisson είναι αδιευκρίνιστες δημιουργώντας ένα μύθο γύρω από το όνομα Doors. Ο μύθος και το μυστήριο όμως φέρνουν λεφτά και γι'αυτό φρόντισαν να διατηρηθή (προσωπική μου άποψη).
    barbarossa
    12.08.2005, 17:19
    Και η κρητη ακουει Doors
    jamesmorrison
    11.05.2007, 08:58
    Aν σας αρέσουνε γενικότερα οι doors και δεν είστε κολλημένοι με το Jim αποκλειστικά αλλά πιστεύετε ότι η μουσική τους μετράει, μπείτε στο site των Morrison's Hotel, της tribute μπάντας των the doors στην Ελλάδα.......

    www.morrisonshotel.gr


    εκεί υπάρχουν και mp3 σε ιδιαίτερες live εκτελέσεις από τις συναυλίες του Συγκροτήματος, όπως επίσης ενημέρωση για τα προσεχή live......


    athanasp
    11.05.2007, 14:21
    Παράθεση:

    Το μέλος WildCat στις 03-05-2005 στις 10:53 έγραψε...

    Για όποιον θέλει να διαβάση και να μάθη περισσότερα για τους DOORS, προτείνω τη βιογραφία του Morisson "No one here gets out alive" - δεν ξέρω αν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά. Εκεί θα βρήτε πολλά παρόμοια περιστατικά, καθώς και μια ανατριχιαστική αφήγηση της πρώτης δημόσιας εκτέλεσης του "The end".



    Νομίζω ότι το βιβλίο του Ray Manzarek "Light My Fire: My Life with the Doors" είναι πολύ πιο ακριβές από το "No one here gets out alive" του Danny Sugerman που έκανε δημοσιογραφική καριέρα στο Rolling Stone ακριβως λόγω της στενής σχέσης του με τους Doors. Για τον Morrison σαν άνθρωπο εκτός Doors, δες και Patricia Kennealy Morrison "Strange Days: My Life with and Without Jim Morrison".