ελληνική μουσική
    709 online   ·  210.832 μέλη

    Ζητώ τη γνωμη σας για τη φωνή μου

    Alexandrapech
    18.12.2012, 17:15

    Καλησπερα σας. Ονομάζομαι Αλεξάνδρα, είμαι 19 χρόνων και μου αρέσει η ενασχόληση με το τραγούδι αν και δεν εχω κανει ποτε μαθηματα φωνητικής, θα ήθελα όμως να αρχίσω. Ήθελα λοιπον να ρωτήσω τη γνωμη σας για τη φωνή μου, και ειδικά απο ανθρώπους που ειναι σχετικοί με τη μουσική και τη φωνητική. Μου έχουν πει οτι εχω καλή φωνή αλλα δεν ξέρω αν πρεπει να εμπιστευτω αυτη την άποψη και αν ειναι να αρχίσω μαθήματα φωνητικής θα ήθελα να ξέρω αν όντως αξίζει... Στο παρακάτω link τραγουδαω εγω και θα ήθελα να ακούσω τη γνωμη σας. Ολα τα σχόλια δεκτά... ))))

    http://m.

    >
    freddieKrueger
    18.12.2012, 17:26

    Καλησπέρα φίλη μου...έχεις ωραία χροιά και ακουστικά μοιάζει να σου βγαίνει άνετα η φωνή...

    Ιδιαιτερος τύπος φωνής που στη συγκεκριμμένη εκτέλεση δίνει γεύση παράδοσης.Θα θελα να σε ακούσω και σε άλλα είδη πχ ελληνικό έντεχνο η μπαλαντες...αναμενω βιντεακια σου σε αλλο στυλ και ύφος όπως και με πιο μεγάλη φωνητική έκταση η όγκο φωνής...

    Σε γενικές γραμμές είσαι καλλίφωνη.

     

    Ευχαριστώ


    -----------------

    Μονος,οδηγαω μονος κι ατελειωτος ο δρομος ατελειωτες στροφες

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 18-12-2012 17:28 ]


    Alexandrapech
    18.12.2012, 17:35
    Σε ευχαριστω παρα πολυ που ακουσες το τραγούδι και μου είπες τη γνωμη σου, ειναι πολύτιμη για μένα! Οσο για αυτο που ζητήσες με ενθαρρυνες πολυ για να το κάνω γιατι το είχα στο μυαλό μου αλλα δισταζα λιγο. Και παλι σε ευχαριστω!!! )))
    Alexandrapech
    18.12.2012, 20:07
    Σας ευχαριστώ πολυ!!! Θα το κάνω!
    GiorgosPapas
    18.12.2012, 21:19

    Η φωνή σου φαίνεται να έχει αρκετές προοπτικές... Για φωνή ανεκπαίδευτη ακούγεται πολύ καλά, δε ξέρω πως τραγουδάς σε κανονική ένταση (όχι ελαφρως ψιθυριστά) Το σίγουρο είναι ότι έχεις το απαραίτητο μουσικό αυτί για να γίνεις τραγουδίστρια! Προσπάθησε το, τυχόν προβλήματα ή μικρή έκταση μη σε αποθαρρύνουν σε καμία περίπτωση! 


    Alexandrapech
    18.12.2012, 21:28
    Ευχαριστω πολυ που με ακουσες ))
    voice2
    19.12.2012, 00:42

    freddieKruger, αχ,αχ...

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 18.12.2012, 17:26 έγραψε...

    Θα θελα να σε ακούσω και σε άλλα είδη πχ ελληνικό έντεχνο η μπαλαντες...αναμενω βιντεακια σου σε αλλο στυλ και ύφος όπως και με πιο μεγάλη φωνητική έκταση η όγκο φωνής...

    ...γιατί την" χώνεις" ,τη νεαρή μας φίλη,  περισσότερο στη διαδικασία του κρινόμενου (κάτι σαν "διαγωνιζόμενου" ) ;

    Alexandrapech, το αν θα συνεχίσεις να τραγουδάς ή θα ασχοληθείς με κάτι άλλο, αν θα κάνεις μαθήματα φωνητικής  ή όχι ,ή  πόσο βαθιά θέλεις μπεις σ' αυτό,  πρέπει να εξαρτάται μόνο από τη δική σου αγάπη για το αντικείμενο,  επιθυμία και ανάγκη. Κι όχι από το τι θα σου πει ο Α, ο Β, εγώ, ή ο "ειδικός" . Γιατί, ο καθένας που εκφράζει μια γνώμη είτε θετική είτε αρνητική για κάποιον καλλιτέχνη, ουσιαστικά (και χωρίς να το καταλαβαίνει) είναι σαν να μας μιλάει για τον εαυτό του. Είσαι τυχερή και ταλαντούχα και μέχρι στιγμής άκουσες, μόνο όμορφα πραγματάκια. Αλλά γιατί μπήκες στη διαδικασία αυτή;  Πόσο θα σ' επηρέαζε αν κάποιος ξαφνικά, όχι τόσο θετικός και καλοπροαίρετος  όσο οι τρεις προγράψαντες, σου τράβαγε το χαλάκι, διυλίζοντας τον κώνωπα, ψάχνοντας τα αρνητικά, ή λέγοντας το κοντό του και το μακρύ του επειδή αυτή  τη συγκεκριμένη μέρα είναι...π.χ. δυσκοίλιος;  Δεν αρέσουν ( και δεν είναι δυνατόν να αρέσουν)  όλοι σε όλους. Δεν αρέσουν όλες οι "στιγμές" κάποιου σε όλους επίσης. Μην περιμένεις ότι πάντα στην πορεία σου θα ακούς πρόθυμα θετικές κριτικές, όσο καλή κι αν είσαι.  Όταν εκθέσουμε τον εαυτό μας στο κοινό, πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι και πεπεισμένοι ότι με κάποιους  στην πορεία, θα τα βρούμε σκούρα (φυσιολογικό είναι, άσε που ...είναι καλύτερο από το να είμαστε απλώς αδιάφοροι). Π.χ. ξέρω ανθρώπους που κόβουν φλέβες για τον Παπακωνσταντίνου και άλλους τόσους που δεν αντέχουν να τον ακούν (θα μπορούσα να αναφέρω πάρα πολ΄λά τέτοια παραδείγματα). Και καλύτερα μη   ζητάς (και προφανώς δίνεις περισσότερο βάρος  σ-) τη γνώμη

    Παράθεση:

    Το μέλος Alexandrapech στις 18.12.2012, 17:15 έγραψε...

    και ειδικά απο ανθρώπους που ειναι σχετικοί με τη μουσική και τη φωνητική

    ;;;    (...Σώθηκες!)

    Θα σου μιλήσω όχι σαν καθηγήτρια, ή ειδικός, ή με όποια άλλη επαγγελματική ιδιότητα , αλλά σαν απλός ακροατής. Κι αυτό γιατί ερμηνεύοντας ένα τραγούδι, δεν απευθυνόμαστε σ' ένα κοινό "σχετικών" ή "αμιγώς ειδικών", αλλά- ποσοτικά- πολύ περισσότερο στον αμύητο, περί τα "μουσικά και φωνητικά", κόσμο. Μια χαρά είσαι Alexandrapech, εκφραστική και ταλαντούχα,  μπορείς να το συνεχίσεις  με το τραγούδι, όπως εσύ αποφασίσεις .

     Σκέψου.  Αγαπάς το τραγούδι; Ο κόσμος που σε ακούει συγκινείται;  Νοιώθεις ότι επικοινωνεί μαζί σου;  Εισπράττεις ότι του περνάς όμορφα και κατανοητά το μήνυμα των λόγων σου; Ακούς  ότι έχεις μια όμορφη φωνή;  Έχε αυτοπεποίθηση και σχεδίασε το δρόμο προς τους στόχους σου. Η γνώμη του "σχετικού" ή/και του "ειδικού" περιττεύει, είναι για άλλα πράγματα, πιο... "ειδικά".

    Το αν πρέπει ή όχι να κάνεις μαθήματα είναι επίσης δική σου επιλογή.  Τώρα θα σου μιλήσω με την επαγγελματική μου ιδιότητα, (και με κάθε ιδιοτέλεια και ανιδιοτέλεια,{#emotions_dlg.biggrin} χα,χα)  Θεωρώ πως ΝΑΙ.  Ο τραγουδιστής οφείλει να προστατεύει, εκπαιδεύει και βελτιώνει συνεχώς τη φωνή του. (Σε όλα τα πράγματα " ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο"!)

    Δράττομαι της ευκαιρίας που μου έδωσε ο freddyKruger και επιστρέφω στα περί της ...κριτικής (Γενικά) . Για εμένα, μια από τις πιο σημαντικές  "καταστροφές" που έγινε στο τραγούδι, από τα reality και τα ψευδο-talent shows (ο χαρακτηρισμός δεν είναι δικός μου, έτσι το διάβασα σε κάποιο άλλο thread και το δανείζομαι) είναι το ότι έβαλε όλο το κόσμο (ακόμα και τον... παππού μου στο χωριό) στη διαδικασία του να γίνει  μια εν δυνάμει "κριτική επιτροπή" των τραγουδιστών.

     Η μουσική  και το τραγούδι είναι ένα θείο δώρο, είναι για να ομορφαίνει τις ζωές μας, για να μας κάνει ευτυχισμένους, καλύτερους (και πολλές φορές και...σοφότερους) ! Παλιά ακούγαμε πολλή μουσική και τραγούδια. Διαλέγαμε τι μας άρεσε και απλά δεν ασχολιόμασταν τα υπόλοιπα... Τώρα μάλλον ακούμε λιγότερο και κρίνουμε περισσότερο.... 

    Κι έτσι το κατακερματίσαμε το τραγούδι. Πάει η χαρά που παίρναμε, η διασκέδαση, η απόλαυση της ομορφιάς του, η συγκίνηση του να μας μεταφέρει κάποιος τα μουσικά του λόγια. Γίναμε: Μ'αρέσει αλλά...., δεν μ' αρέσει, στονάρει, είναι ψιθυριστός, είναι φωναχτός,  έχει  - ή δεν έχει όγκο, η έκταση, οι καταλήξεις, τα φωνήεντα, το φάλτσο, η αναπνοή, η χροιά, η ορθοφωνία. Μετά πήγε και πιο πέρα ....η κίνηση, η σκηνική παρουσία, το....φόρεμα, τα...παπούτσια  κλπ.  Όλοι γίναμε μια κριτική επιτροπή ξαφνικά, Μουρατίδηδες στη θέση του Μουρατίδη (δανείζομαι το όνομα, δεν έχω τίποτε προσωπικό  με τον άνθρωπο) . Άλλοτε από καλή πρόθεση, για να βοηθήσουμε να βελτιωθεί κάποιος, , άλλοτε για να δείξουμε ότι " και μεις ξέρουμε", άλλοτε γιατί απλά "μολυνθήκαμε" από την αρρώστια της "talentshowκριτικίασης".  Πάντως,δεν έχω πετύχει μέχρι τώρα να κρίνεται το ηχογράφημα κάποιου "μουσικού" (π.χ. ηχογράφημα της πιανιστικής του ερμηνείας ) ή να του πουν αν πρέπει να αρχίσει ή να συνεχίσει τα μαθήματα πιάνου. Κι αν έχει γίνει, δεν έπεσε στην αντίληψή μου, γιατί προφανώς γίνεται πολύ πιο σπάνια.  Οι τραγουδιστές κρινόμαστε επί μονίμου βάσεως... (από αύριο λέω να βαθμολογώ τα "soli" των κιθαριστών... χα,χα)

    Νομίζω ότι αν θέλεις να ανεβάσεις κι άλλα κομμάτια σου , είναι καλύτερο να το κάνεις , για να το χαρείς πρώτα εσύ και για να τα απολαύσουμε κι όχι για να δούμε την έκτασή σου, τον όγκο σου, την τεχνική σου, την ευλυγισία σου και τις επι μέρους ικανότητές  σου κλπ.

    Keep going....


    freddieKrueger
    19.12.2012, 03:30

    Αγαπητή Voice2 θα απαντήσω πολύ σύντομα σε αυτά που μου καταλογίζεις...

     

    Μάλλον εσυ είσαι επηρρεασμένη από το ύφος των κριτικών των ''τηλε-ριάλιτι''...γι αυτό και με συνδέεις με αυτά.Στα θυμίζω.

    ...επίσης να σαι σίγουρη πως δεν είμαι ο παππούς σου στο χωριό και πως μπορώ να έχω γνώμη και άποψη και να κρίνω πολύ καλά μια φωνή...

    Ή φίλη ζήτησε τη γνώμη μας κι εμεις πολυ ειλικρινα τοποθετηθηκαμε...και της ζητησαμε ''παραγγελια'' και από άλλα είδη...δεν είναι καθόλου χώσιμο για εκείνη...ίσα ίσα που έχει φωνή για ''χώσιμο''...που μπορεί να ξεδιπλωθεί σε μια έκταση 1,5 με 2 οκταβες χωρις προβλημα...Και δεν χρειάζεται να είμαι κριτικός ''τηλεριάλιτι'' για να διαπισώσω πως η κοπέλα τραγουδάει υπέροχα μεν αλλά σε έκταση μερικών ημιτονίων δε...δε μπορεί να είσαι σοβαρή καθηγήτρια και μουσικός αν δεν πρόσεξες αυτή τη λεπτομέρια...''ουπς''!Θα ταν γελοίο κάποιος να αρκεστεί στο άκουσμα 2 τόνων από μια φωνή...πλάκα μας κάνεις??Επίσης το κορίτσι αυτό έχει κάνει μαθήματα.Ακόμη κι αν υποστηρίξει το αντίθετο.Άρα καλό είναι μια και η ίδια μας έβαλε στη θέση των κριτών της,να ακούσει πως για να πούμε μια πιο σφαιρική και ειλικρινή άποψη θα πρέπει να χουμε και παραπάνω δείγματα από εκείνη...

    Voice 2...είσαι πολλά λόγια και λίγη ουσία βλέπω...

    Το τραγούδι  είναι σαν να κάνεις έρωτα...μερικοί είναι καλοί στο να μιλάνε πολύ γι αυτό και άλλοι είναι καλοί απλά στο να το κάνουν...Wink

     


    -----------------

    Μονος,οδηγαω μονος κι ατελειωτος ο δρομος ατελειωτες στροφες

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 19-12-2012 03:44 ]


    GiorgosPapas
    19.12.2012, 09:50

    Πρoς voice2

    Η Αλεξάνδρα ζήτησε τη γνώμη μας και εμείς της γράψαμε! Ξεκινώντας εγώ ως μαθητής τραγουδιού χάρηκα αρκετά όταν 3-4 άνθρωποι μουσικοί με ενθάρρυναν να το συνεχίσω. Η φωνή δε κρίνεται μόνο υποκειμενικά. Υπάρχουν φωνές με άρτια τεχνική και μουσικότητα που όμως εμένα για παράδειγμα δε μου αρέσουν, δε μπορώ όμως να πω ότι ακούω μια άσχημη φωνή... Οι γνώμες των άλλων είναι δίκοπο μαχαίρι. Είτε σου δίνουν την ώθηση που χρειάζεσαι, είτε σε καταρρακώνουν χωρίς λόγο ακόμα μπορεί να σε κάνουν φαντασμένο χωρίς λόγο. Δε νομίζω ότι μια αρνητική κριτική θα την απέτρεπε από το να τραγουδήσει, απλά είχε την ωριμότητα και τη δεκτικότητα να σχηματίσει άποψη για τη φωνή της ρωτώντας και άλλους ανθρώπους

    Όσον αφορά στο γεγονός της κριτικής του τραγουδιού. Υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι που τραγουδάνε πολύ καλά από τη φύση τους χωρίς καμία εκπαίδευση. Δε θυμάμαι κανέναν μόλις γεννήθηκε να ήξερε να παίζει πιάνο ή κιθάρα χωρίς κάποιος να του έχει δείξει έστω τα βασικά η να έχει ψάξει μόνος το (εκτός και αν κάνω λάθος) Επίσης ο κόσμος είναι περισσότερος εξοικειωμένος με τη φωνητική μουσική, κακώς μεν, αλλά είναι λογικό να έχει περισσότερα ακούσματα στο τραγούδι και να μπορεί έστω και λίγο να το κρίνει.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την GiorgosPapas, 19-12-2012 09:54 ]


    DONARAKONTINTINA
    19.12.2012, 09:51
    Η φωνή σου φαίνεται να έχει αρκετές προοπτικές... Προσπάθησε ,,παλεψε αν αγαπας το τραγουδι,,,
    studiovocalis
    19.12.2012, 14:37
    Aλεξανδρα,καλησπερα!!Εχεις οντως μια πολυ ομορφη φωνη,γλυκεια και με ωραια γυρισματα!Θα σου ελεγα κι εγω λοιπον να συνεχισεις να τραγουδας και να παρακολουθησεις μαθηματα αν αυτο επιθυμεις,για να βελτιωθεις!!Συμφωνω με τον GiorgosPapas που ειπε οτι δε ξερει πως τραγουδας σε κανονικη ενταση!Αν εχεις καποιο αλλο κομματι,ανεβασε το να σε ακουσουμε και σε κατι διαφορετικο οπως ειπε και ο freddieKrueger!Ειναι σημαντικο!!Και δωσε βαση στην κανονικη σου φωνη αυτη τη φορα,γιατι οντως ακουγεσαι ημι-ψιθυριστα.Παντως συνεχισε!!Εχεις προοπτικη!Σιγουρα θα σε βοηθησει να μαθεις να αναπνεεις πιο σωστα παντως!!
    GiorgosPap
    19.12.2012, 14:38

    Μπράβο σου Αλεξάνδρα!...Η φωνή σου δεν χρειάζεται τη γνώμη μας...χρειάζεται την προσπάθειά σου για να κάνεις όμορφα πράγματα μ' αυτήν! Καλή επιτυχία!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την GiorgosPap, 19-12-2012 14:38 ]


    AlfaWolf
    19.12.2012, 15:01

    Αλεξάνδρα αν το αγαπάς παλεψέ το 'χεις !!!


    voice2
    19.12.2012, 17:16

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 19.12.2012, 03:30 έγραψε...

    Αγαπητή Voice2 θα απαντήσω πολύ σύντομα σε αυτά που μου καταλογίζεις...

     

    Μάλλον εσυ είσαι επηρρεασμένη από το ύφος των κριτικών των ''τηλε-ριάλιτι''...γι αυτό και με συνδέεις με αυτά.Στα θυμίζω.

    ...επίσης να σαι σίγουρη πως δεν είμαι ο παππούς σου στο χωριό και πως μπορώ να έχω γνώμη και άποψη και να κρίνω πολύ καλά μια φωνή...

    Ή φίλη ζήτησε τη γνώμη μας κι εμεις πολυ ειλικρινα τοποθετηθηκαμε...και της ζητησαμε ''παραγγελια'' και από άλλα είδη...δεν είναι καθόλου χώσιμο για εκείνη...ίσα ίσα που έχει φωνή για ''χώσιμο''...που μπορεί να ξεδιπλωθεί σε μια έκταση 1,5 με 2 οκταβες χωρις προβλημα...Και δεν χρειάζεται να είμαι κριτικός ''τηλεριάλιτι'' για να διαπισώσω πως η κοπέλα τραγουδάει υπέροχα μεν αλλά σε έκταση μερικών ημιτονίων δε...δε μπορεί να είσαι σοβαρή καθηγήτρια και μουσικός αν δεν πρόσεξες αυτή τη λεπτομέρια...''ουπς''!Θα ταν γελοίο κάποιος να αρκεστεί στο άκουσμα 2 τόνων από μια φωνή...πλάκα μας κάνεις??Επίσης το κορίτσι αυτό έχει κάνει μαθήματα.Ακόμη κι αν υποστηρίξει το αντίθετο.Άρα καλό είναι μια και η ίδια μας έβαλε στη θέση των κριτών της,να ακούσει πως για να πούμε μια πιο σφαιρική και ειλικρινή άποψη θα πρέπει να χουμε και παραπάνω δείγματα από εκείνη...

    Voice 2...είσαι πολλά λόγια και λίγη ουσία βλέπω...

    Το τραγούδι  είναι σαν να κάνεις έρωτα...μερικοί είναι καλοί στο να μιλάνε πολύ γι αυτό και άλλοι είναι καλοί απλά στο να το κάνουν...Wink

     


    -----------------

    Μονος,οδηγαω μονος κι ατελειωτος ο δρομος ατελειωτες στροφες

    [ τροποποιήθηκε από τον/την freddieKrueger, 19-12-2012 03:44 ]



    Καλησπέρα freddieKrueger,

    σαφώς δεν σου καταλόγισα τίποτα, το μέρος που αφορούσε σ'εσένα ήταν μόνο τη φράση:

    Παράθεση:

    freddieKruger, αχ,αχ...

    ...γιατί την" χώνεις" ,τη νεαρή μας φίλη,  περισσότερο στη διαδικασία του κρινόμενου (κάτι σαν "διαγωνιζόμενου" ) ;



    Βιάστηκες ν' αρπαχτείς. Σε κάποιο σημείο αναφέρω ότι:

    Παράθεση:

    "...δράττομαι της ευκαιρίας που μου έδωσε ο freddyKruger και επιστρέφω στα περί της ...κριτικής (Γενικά) ...."



    Νομίζω, ότι αν δεν βαρυέσαι να διαβάσεις ξανά το κείμενό μου (πιο ψύχραιμα και καλοπροαίρετα αυτή τη φορά...), θα το διαπιστώσεις ότι είναι απολύτως σαφές αυτό, σου υπογράμμισα και κάποιες λέξεις για να στο καταστήσω πιο σαφές από σαφές.

    Όπως ήλπιζα να καταλάβεις κι εσύ , αλλά και όσοι διαβάζουν αυτές τις συζητήσεις, δεν έχω κάτι προσωπικό με κανέναν .Απλά, τα τελευταία χρόνια έχω, ας το πούμε πίκρα, ας το πούμε παράπονο, με την μανία όλου του απλού κόσμου  (και του  "σχετικού" βέβαια) ακόμα και στο...εστιατόριο, να γίνονται συνέχεια συζητήσεις για τις φωνές και τις ικανότητες των τραγουδιστών (λες και ο κόσμος δεν έχει άλλα προβλήματα να συζητήσει) , να κάνει κριτική και να ζητά να του επιβεβαιώσεις και την κριτική του αν πιστεύει ότι ξέρεις και κάτι παραπάνω. Εκεί πήγαι νε και το  " ο παππούς μου στο χωριό" (παππούς  και χωριό, βρε πως μπόρεσες να ταυτιστείς  με αυτό και να το θεωρήσεις υπαινιγμό για εσένα, ακόμα δεν μπορώ να το καταλάβω...).

    Απ' ότι  έχω διαβάσει και θυμάμαι,  κάποιες φορές  κάποιοι, σε παρόμοια threads, δεν έχασαν  την ευκαιρία να "κράξουν " ή να προσβάλλουν  παιδιά που δεν είχαν αυτογνωσία, ή δεν είχαν την τύχη να γεννηθούν...καλλίφωνοι .  (Αφ'ενός δεν έχω χρόνο και αφ' ετέρου δεν θα ήθελα να μπω στη διαδικασία να τα ψάξω να σας τα δείξω....)

    Δεν ξέρω τι πρέπει να πω παραπάνω. Να σου ζητήσω εγώ συγνώμη που δεν το  κατέστησα ακόμα πιο σαφές γράφοντας: "Ει, αυτό δεν αφορά σε σένα freddieKrueger . Μην παρεξηγηθείς";   Αν, αυτό θεωρείς σωστό όμως,  να το κάνω. Γενικά ..."προσβάλλεσαι" εύκολα, αλλά και πολύ  πιο εύκολα προσβάλλεις και χαρακτηρίζεις.

    Έυχαριστώ λοιπόν για τους χαρακτηρισμούς :

     δε μπορεί να είσαι σοβαρή καθηγήτρια και μουσικός

    ..είσαι πολλά λόγια και λίγη ουσία βλέπω...

    Δεν θα τους θεωρήσω προσβολή και θα τους λάβω υπόψη μου και θα προσπαθήσω να γίνω πιο σοβαρή καθηγήτρια και μουσικός, μου αρέσει να βελτιώνομαι διαρκώς. Επίσης θα προσπαθήσω να προσθέσω πιο πολλή ουσία....προφανώς κάποιες από τις παλαιότερες απαντήσεις μου επί της ουσίας  και πληροφορίες που έδινα , δεν είχαν την ουσία που αναζητούσες, δεν κέρδισες κάτι, δεν έμαθες κάτι....

     Όλα αυτά μου μοιάζουν  μικρο-εκδικησούλα, γιατί είσαι  αρνητικά προκατειλημένος πια, από τότε που "αρνήθηκα να προχωρήσω σε βαθιές αναλύσεις  και περιγραφές της φωνητικής τεχνικής, που θα ήθελαν μέρες να γραφτούν ( και είπα ότι δεν έχω χρόνο για συγγραφή...βιβλίου), σε παλιότερο thread".... Μακάρι να κάνω λάθος και είναι από μέρους σου, απλά βιαστική ανάγνωση και παρεξήγηση ...

    Να σου επισημάνω όμως το:

    Επίσης το κορίτσι αυτό έχει κάνει μαθήματα.Ακόμη κι αν υποστηρίξει το αντίθετο

    Η κοπέλα ισχυρίζεται σαφώς ότι δεν έχει κάνει μαθήματα φωνητικής. Ακόμη κι αν είχες δίκιο, δεν είναι ωραίο να αιωρείς δημόσια τον υπαινιγμό/προσβολή  για κάποιον ότι είναι ..."ψεύτης".

     

    Υ.Γ. και μη με "χώνεις κι εμένα στη διαδικασία να απολογούμαι για ανύπαρκτα θέματα. Είχα μια ώρα κενό, λόγω ασθένειας του ραντεβού μου. Μπορούσα να την περάσω πιο εποικοδομητικά...

     


    voice2
    19.12.2012, 17:22

    Παράθεση:

    Το μέλος GiorgosPapas στις 19.12.2012, 09:50 έγραψε...

    ....... Ξεκινώντας εγώ ως μαθητής τραγουδιού χάρηκα αρκετά όταν 3-4 άνθρωποι μουσικοί με ενθάρρυναν να το συνεχίσω. Η φωνή δε κρίνεται μόνο υποκειμενικά. Υπάρχουν φωνές με άρτια τεχνική και μουσικότητα που όμως εμένα για παράδειγμα δε μου αρέσουν, δε μπορώ όμως να πω ότι ακούω μια άσχημη φωνή... Οι γνώμες των άλλων είναι δίκοπο μαχαίρι. Είτε σου δίνουν την ώθηση που χρειάζεσαι, είτε σε καταρρακώνουν χωρίς λόγο ακόμα μπορεί να σε κάνουν φαντασμένο χωρίς λόγο. Δε νομίζω ότι μια αρνητική κριτική θα την απέτρεπε από το να τραγουδήσει, απλά είχε την ωριμότητα και τη δεκτικότητα να σχηματίσει άποψη για τη φωνή της ρωτώντας και άλλους ανθρώπους

    Όσον αφορά στο γεγονός της κριτικής του τραγουδιού. Υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι που τραγουδάνε πολύ καλά από τη φύση τους χωρίς καμία εκπαίδευση. Δε θυμάμαι κανέναν μόλις γεννήθηκε να ήξερε να παίζει πιάνο ή κιθάρα χωρίς κάποιος να του έχει δείξει έστω τα βασικά η να έχει ψάξει μόνος το (εκτός και αν κάνω λάθος) Επίσης ο κόσμος είναι περισσότερος εξοικειωμένος με τη φωνητική μουσική, κακώς μεν, αλλά είναι λογικό να έχει περισσότερα ακούσματα στο τραγούδι και να μπορεί έστω και λίγο να το κρίνει.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την GiorgosPapas, 19-12-2012 09:54 ]

    Καλά όλα αυτά, αλλά γιατί τα γράφεις προς εμένα ; Θεωρείς από το κείμενό μου ότι έχω αντίθετη γνώμη με αυτά; Διαφωνείς με τις απόψεις μου για το πως βλέπω εγώ τη μουσική και το τραγούδι;  Για την άποψή μου γενικά για την κριτική; Ξεκαθάρισα στο κείμενό μου ότι όλα αυτά είναι ....

    Παράθεση:

    και επιστρέφω στα περί της ...κριτικής (Γενικά) . Για εμένα,



    "για εμένα"....δηλαδή απλά μια γνώμη, μια σκέψη.

    Επηρεάστηκες από το πως το εξέλαβε ο freddieKrueger;

     Ξαναδιευκρινίζω , ότι απλά έγραψα κάποιες συμβουλές  προς την Alexandrap   για το τί  θα συναντήσει μελλοντικά μπροστά της και κάποιες απόψεις και σκέψεις  μου γενικά για την "κριτική στο τραγούδι"  δραττόμενη της ευκαιρίας . Όποιος θέλει κρατάει αυτά που του αρέσουν και τα επεξεργάζεται με τις σκέψεις του.

    Σαν μεγαλύτερη σε ηλικία( και υπό καμία ιδιότητα), σας συμβουλεύω να μην προσπαθείτε να βρείτε προσβολές και προσωπικές επιθέσεις ακόμα κι όταν δεν υπάρχουν  και χαρείτε τη συζήτηση και ακόμα-ακόμα και τις διαφωνίες - όταν υπάρχουν.

     

    Παρακάτω τα είπες τέλεια (και συνοπτικά). Το καλύτερο, μέχρι τώρα, post!!!

    Παράθεση:

    Μπράβο σου Αλεξάνδρα!...Η φωνή σου δεν χρειάζεται τη γνώμη μας...χρειάζεται την προσπάθειά σου για να κάνεις όμορφα πράγματα μ' αυτήν! Καλή επιτυχία!

    και το υπογραμμισμένο σημείο, μου άρεσε πάρα πολύ....


    freddieKrueger
    19.12.2012, 17:38

    Αγαπητή voice2,

    φυσικά και δεν υπάρχει τίποτα το προσωπικό μεταξύ μας...

    Ξεκαθαρίζοντας αυτό λοιπόν θέλω να αναφερθώ στην ειρωνία με την οποία αναφέρθηκες στο νικ μου...επίσης μπορεί να μη μου επιτέθηκες άμεσα,το έκανες όμως έμμεσα κρίνοντας στην ουσία την κριτική μου...

    Δεν θα κάτσω λέξη προς λέξη να διαβάσω ένα κείμενο για να δω αν παρεξήγησα ή όχι...ήταν δικό σου μέλημα να φορντίσεις να τοποθετηθείς χωρίς ίχνος ειρωνίας η να επαξηγήσεις απ την αρχή τι ακριβώς εννοείς...

    Όσον αφορά αυτο που γράφεις για μικρο εκδικήσεις κτλ μάλλον εσύ έδρασες έτσι...γιατί εγώ δεν σου απευθύνθηκα...ΕΣΥ το έκανες και μάλιστα χρησιμοποιώντας ειρωνεία...Οπότε δικές σου σκέψεις και συμπεριφορες μη τις ΚΑΤΑΛΟΓΙΖΕΙΣ σε άλλα πρόσωπα.

    Πράγματι σε παλιότερη κουβέντα μας αναφέρθηκα στην απαξίωσή σου να απαντήσεις σε κάποια θέματα λόγω του ότι δεν είχες χρόνο...και τώρα που βρήκες ορίστε...δεν μπήκες σε εκείνο το παλιό θεματάκι να απαντήσεις...αντίθετα μου απάντησες εδώ...με τη διαφορά ότι στο παρών νήμα δεν είχαμε ανοίξει διάλογο,δε σου είχα απευθυνθεί...κα΄τι που με κάνει άνετα να σκεφτώ ότι με 'περίμενες στη γωνια' να μου την πεις με έμμεσο τρόπο και με το γάντι....ώστε μετά να έχεις το άλλοθι των όχι άμεσα λεκτικών επιθέσεων...

    Και δεν αρπάχτηκα...απλά θέλησα να σε βάλω στη θέση σου...

    Όσο για το αν βγάζω ψευδη τον ισχυρισμο της κοπελας δημοσια με ΕΜΜΕΣΟ παλι τροπο(οπως ακριβως κι εσυ μου επιτεθηκες)ασε την κοπελα να υποστηριξει τον εαυτό της...δεν νομίζω να σε όρισε δικηγόρο της...


    GiorgosPapas
    19.12.2012, 19:20

    @Voice2

    Απευθύνθηκα σε σένα γιατί διαφώνησα με το θέμα της άσκησης κριτικής και το πόσο πρέπει να μας επηρεάζει. Δεν βρήκα καμία προσβολή στο κείμενο σου, ούτε φαντάστηκα καμία, απλά διαφώνησα πάνω στο θέμα του παππού (δηλαδή πόσο μπορεί ο οποιοσδήποτε να κρίνει), των soli της κιθάρας και τα λοιπά! Νομίζω πως άδικα το εξέλαβες έτσι.

    Δεν είπα εγώ αυτό για τη τέλεια φωνή το είπε ο "GiorgosPap"

    [ τροποποιήθηκε από τον/την GiorgosPapas, 19-12-2012 19:24 ]


    voice2
    19.12.2012, 23:58

    Παράθεση:

    Το μέλος GiorgosPapas στις 19.12.2012, 19:20 έγραψε...

    @Voice2

    Απευθύνθηκα σε σένα γιατί διαφώνησα με το θέμα της άσκησης κριτικής και το πόσο πρέπει να μας επηρεάζει. Δεν βρήκα καμία προσβολή στο κείμενο σου, ούτε φαντάστηκα καμία, απλά διαφώνησα πάνω στο θέμα του παππού (δηλαδή πόσο μπορεί ο οποιοσδήποτε να κρίνει), των soli της κιθάρας και τα λοιπά! Νομίζω πως άδικα το εξέλαβες έτσι.

    Δεν είπα εγώ αυτό για τη τέλεια φωνή το είπε ο "GiorgosPap"

    [ τροποποιήθηκε από τον/την GiorgosPapas, 19-12-2012 19:24 ]



    Δεν βρίσκω κακό το ότι διαφώνησες, αν διαφώνισες. Το "σας συμβουλεύω να μην προσπαθείτε να βρείτε προσβολές και προσωπικές επιθέσεις ακόμα κι όταν δεν υπάρχουν  και χαρείτε τη συζήτηση και ακόμα-ακόμα και τις διαφωνίες - όταν υπάρχουν"... αυτή τελευταία παράγραφος ήταν μια συμβουλή για όλους,όχι για σένα, απλά δεν ήθελα να κάνω κι άλλο ξεχωριστό post. Δενειχα λόγο να πιστέψω ότι προσβλήθηκες από κάτι.


    Η αλήθεια είναι ότι πάλι δεν κατάλαβα σε τι ακριβώς διαφώνησες  όσον αφορά την κριτική. Ξανασκέψου το, δεν νομίζω ότι διαφωνούμε και πολύ.

    Κοίτα, ο "επίμαχος" (!) παππούς για μένα, ήταν το πιο ακραίο παράδειγμα, ότι "αν κάποιος αρχίσει να  γίνεται κριτικός και να ασχολείται με τις τεχνικές λεπτομέρειες των φωνών, το'χασε το προνόμιο του να περνάει καλά και να διασκεδάζει την ψυχή του με τα τραγούδια". Κάτι σαν... "χαμένη αθωότητα", λίγο  σαν ..."διαφθορά".  Ήταν κυριολεξία αυτό που έγραφα και παρμένο από προσωπική εμπειρία, παππούς σε χωριό την εποχή που μεσουρανούσαν τα ριάλυτυ . Κάπως έτσι: "Ισύ που ασχολήσι μι το τραγούδ' πες μι .Στουναρ'- η  Τάδε-, δεν στονάρ' πιδάκι μ'; Του είπ' κι ο ...Μουρατιδς". Anyway, είναι πολύ παρατραβηγμένο το να  μου προσάψει κανείς ότι εκεί που γράφτηκε, θα μπορούσε να το "φορέσει κουστούμι" κάποιος από το forum και να θιγεί. (Ωχ, βλέπω να βγαίνει post, απο το θιγμένο πραγματικό  "παππού από το χωριό" σε λίγο....χα,χα)

     Να σου συμπληρώσω, ότι επίτηδες απέφυγα πριν να σου απαντήσω στο δικό σου συσχετισμό  περί μουσικών οργάνων και φωνής. Πάσχει ως επιχείρημα. Βέβαια για τα μουσικά, προτιμώ να απαντούν οι μουσικοί. Το'κανα όμως και για να αποφύγω να τραβήξει μακρυά η βαλίτσα των διαφωνιών και παρεξηγήσεων. Δεν ισχύει απόλυτα αυτό που έγραψες.

    Παράθεση:
     Υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι που τραγουδάνε πολύ καλά από τη φύση τους χωρίς καμία εκπαίδευση. Δε θυμάμαι κανέναν μόλις γεννήθηκε να ήξερε να παίζει πιάνο ή κιθάρα χωρίς κάποιος να του έχει δείξει έστω τα βασικά η να έχει ψάξει μόνος το    
     

    Υπάρχουν εξαιρετικοί αυτοδίδακτοι μουσικοί,( ειδικά στο παρελθόν και ειδικά σε κάποια είδη που μόνο αυτοδίδακτος μπορούσες να είσαι). Ένας πιανίστας ή ένας κιθαρίστας π.χ.χ μπορεί κάλλιστα να το έχει ψάξει και μόνος του, (ακόμα κι αν δεν του δείξει τίποτα κανείς, έχω πολλά παραδείγματα κοντινών μου ανθρώπων).  Παρόμοια κι ένας ανεκπαίδευτος τραγουδιστής , θέλοντας και μη (αντιλάμβανόμενος ή μη, εννοώ) έχει κάνει το ίδιο και μάλιστα για πολύ περισσότερο χρόνο, από πολύ παιδί. Να αναφέρω ότι τα πρώτα τραγούδια μας μας τα δίδαξε η μάνα μας, νανουρίζοντάς μας, παίζοντας και μαθαίνοντάς μας να μιλάμε, από το νηπιαγωγείο τραγουδούσαμε με την επίβλεψη του νηπιαγωγού, στο δημοτικό του δασκάλου κλπ. καταλαβαίνεις που το πάω. Τα χρόνια του ραδιοφώνου, της τηλεόρασης, του Ίντερνετ, των καραόκι δοκιμών στο δωμάτιό μας... κατά ένα τρόπο λάθος ή σωστό, εκπαιδεύσαμε μόνοι τον εαυτό μας να τραγουδάει... άλλοι με καλό ένστικτο, αντίληψη και μυικό συντονισμό, οδηγήθηκαν σε καλύτερους δρόμους (τους οναμάσαμε ..."ταλέντο") και σε άλλους κάτι στράβωσε στην πορεία.

    Τώρα για να το προχωρήσω πιο πέρα, θεωρώ, ότι όσο ταλέντο , αντίληψη, ένστικτο και φυσική ροπή και να έχει κάποιος, υπάρχει όριο μέχρι που μπορεί να φτάσει.   Ψάχνοντάς να το εξελίξει χωρίς βοήθεια, θα καθυστερεί και  κάποια στιγμή θα φρενάρει η "από μόνας" πρόοδος . Είμαι σαφώς  υπερ, της  "με δάσκαλο εκπαίδευσης"  γενικά, για ότιδληποτε κάνει κάποιος, και επίσης για τα μουσικά όργανα και για τη φωνητική  μουσική.  Και από την αρχή, όταν αποφασίσει ότι θέλει να ασχοληθεί  με το αντικείμενο. Για ν'αποφύγει χάσιμο χρόνου και καθυστέρηση προόδου..

    ΥΓ.1  Δεν έχει σημασία, ποιος "George" το είπε( μοιάζουν τα ονόματά σας, με συγχωρείτε,) αυτό που μου άρεσε. Σημασία έχει ότι ήταν ωραία ειπωμένο.




    Υ.Γ. 2  (Γενικά τώρα. Όχι δηλ. προσωπικά προς εσένα) Έγραψα ένα κείμενο με κάποιες σκέψεις, με πολυ καλή πρόθεση και για να αναλύσω την άποψή μου για το: πως νοιώθω  εγώ ότι πρέπει να βλέπουμε και  να χαιρόμαστε τη μουσική - χωρίς  πάντα κριτική διάθεση, για τους κινδύνους της κριτικής, για τη μόδα των τελευταίων ετών να κριτικάρουμε  και βγήκα να απολογούμαι για το ότι είμαι..ελέφαντας (στημένος στη γωνία για να πυροβολήσει τον freddieKrueger ή όποιoν άλλον μας προκύψει στην πορεία ) .

    Δεν είναι παράλογο, πιστεύω,{#emotions_dlg.crying}  ότι  αισθάνομαι αδικημένη από δύο πράγματα: από τη συμπεριφορά συγκεκριμένου ατόμου  κι από την συνειδητοποίηση ότι ίσως πολλοί  δεν καταλάβατε καν, την ουσία του κειμένου μου (....για κάποιον δεν έιχε καν ουσία) .

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την voice2, 20-12-2012 00:23 ]


    voice2
    20.12.2012, 00:09

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 19.12.2012, 17:38 έγραψε...

    Αγαπητή voice2,

    φυσικά και δεν υπάρχει τίποτα το προσωπικό μεταξύ μας...

    Ξεκαθαρίζοντας αυτό λοιπόν θέλω να αναφερθώ στην ειρωνία με την οποία αναφέρθηκες στο νικ μου...επίσης μπορεί να μη μου επιτέθηκες άμεσα,το έκανες όμως έμμεσα κρίνοντας στην ουσία την κριτική μου...

    Δεν θα κάτσω λέξη προς λέξη να διαβάσω ένα κείμενο για να δω αν παρεξήγησα ή όχι...ήταν δικό σου μέλημα να φορντίσεις να τοποθετηθείς χωρίς ίχνος ειρωνίας η να επαξηγήσεις απ την αρχή τι ακριβώς εννοείς...

    Όσον αφορά αυτο που γράφεις για μικρο εκδικήσεις κτλ μάλλον εσύ έδρασες έτσι...γιατί εγώ δεν σου απευθύνθηκα...ΕΣΥ το έκανες και μάλιστα χρησιμοποιώντας ειρωνεία...Οπότε δικές σου σκέψεις και συμπεριφορες μη τις ΚΑΤΑΛΟΓΙΖΕΙΣ σε άλλα πρόσωπα.

    Πράγματι σε παλιότερη κουβέντα μας αναφέρθηκα στην απαξίωσή σου να απαντήσεις σε κάποια θέματα λόγω του ότι δεν είχες χρόνο...και τώρα που βρήκες ορίστε...δεν μπήκες σε εκείνο το παλιό θεματάκι να απαντήσεις...αντίθετα μου απάντησες εδώ...με τη διαφορά ότι στο παρών νήμα δεν είχαμε ανοίξει διάλογο,δε σου είχα απευθυνθεί...κα΄τι που με κάνει άνετα να σκεφτώ ότι με 'περίμενες στη γωνια' να μου την πεις με έμμεσο τρόπο και με το γάντι....ώστε μετά να έχεις το άλλοθι των όχι άμεσα λεκτικών επιθέσεων...

    Και δεν αρπάχτηκα...απλά θέλησα να σε βάλω στη θέση σου...

    Όσο για το αν βγάζω ψευδη τον ισχυρισμο της κοπελας δημοσια με ΕΜΜΕΣΟ παλι τροπο(οπως ακριβως κι εσυ μου επιτεθηκες)ασε την κοπελα να υποστηριξει τον εαυτό της...δεν νομίζω να σε όρισε δικηγόρο της...

    Δυστυχώς, λάθος posts , σε λάθος thread, αλλά δεν πιστεύω ότι υπάρχει και σωστό thread, γιαυτά τα ..."ατυχή συμβάντα".

    Δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει "ειρωνία στο νικ", δεν είμαι σίγουρη, τι εννοείς με τη λέξη. Και ποια ακριβώς είναι η ειρωνεία; Το χαριτολόγημα "αχ,αχ,, freddie "  της αρχής  εννοείς μήπως; Εγώ το έβαλα σαν ζεστό και φιλικό, όχι σαν ειρωνεία. Αλλά ό καθένας μπορεί να μεταφράζει όπως θέλει ακόμα την "καλημέρα" κάποιου...

    Παράθεση:
    ...  ήταν δικό σου μέλημα να φορντίσεις να τοποθετηθείς χωρίς ίχνος ειρωνίας η να επαξηγήσεις απ την αρχή τι ακριβώς εννοείς...


    Φρόντισα όσο μπόρεσα κι όσο μου βγήκε...και μ' όσα ελληνικά ξέρω. Σου πρότεινα αν υπάρχει σημείο που σε θίγει κατά οποιοδήποτε τρόπο να το διευκρινίσω και να σου ζητήσω και συγνώμη. Δεν θα σου πω την απάντηση που μου έρχεται να σου πω. Δεν μ' αρέσει να χαρακτηρίζω!

    Όσο για το γιατί δεν πήρες απάντηση στις απορίες σου τότε, νομίζω ότι ήδη σου  είχα γράψει πάρα πολλά πράγματα, με πολλή όρεξη και χαρά (και με θυσία χρόνου, πίστεψέ το) στις  ερωτήσεις σου. Καταλαβαίνεις πως δεν έχω καιρό για να ανατρέχω σε παλιά posts, διαβάζω βιαστικά ότι βγαίνει πάνω-πάνω και καμιά  φορά όπoτε θυμάμαι, ή εχω κέφι, ή έχω χρόνο,  απαντώ. Τις περισσότερες μπορεί να περάσουν πράγματα που είναι αντικειμενικά λάθη, ή αντίθετα από την άποψή μου( επεξηγώ: αυτά τα δυο, δεν είναι το ίδιο) και να μην απαντήσω καν...

    Και  στην τελική, τώρα που το ξανασκέφτομαι,  και να έβρισκα τον καιρό να σου απαντούσα στο παλιό εκείνο  thread, η τελευταία σου "παράκληση" για να απαντήσω ήταν κάπως "προκλητική" με μια-δυο δόσεις ειρωνείας (ήταν το "ευχαριστώ" μάλλον, για τις προηγούμενες απαντήσεις και το χρόνο που σου αφιέρωσα) και δεν θα έπρεπε να απαντήσω. (Όποιον δεν μας κάνει τα κέφια, και την ώρα που θέλουμε, τον απαξιώνουμε άμεσα!  Ασφαλώς και δεν  έχουμε τον ίδιο ελεύθερο χρόνο. Και απαιτώ σεβασμό σε αυτό: Δεν ξέρεις το χρόνο μου κύριε και δεν ελέγχεις τη ζωή μου. ). Καταλήγεις στο συμπέρασμα λοιπόν ότι επειδή με ειρωνεύτηκες που δεν έχω χρόνο, ή μου έκοψες κάπως τη διάθεση με τη βαθιά φιλοσοφημένη φράση σου

    =Υπάρχει τόσο η αναλυτική όσο και η συνθετική διαδικασία σκέψης...δλδ η λεπτομερής αναφορά από τη μια και η σύνοψη με απλά λόγια από την άλλη...μάλιστα όσο πιο βαθειά γνώση του αντικειμένου έχει κάποιος τόσο πιο εύκολα μπορεί να αναλύσει αλλά και συνοπτικά να συμπυκνώσει σε απλά λόγια τη γνώση του...,

    σε "παραφύλαγα" για να σου "την πω";  Και αν ήθελα "να στην πω ,αυτή την αφορμή θα διάλεγα; Για σκέψου.

    Όλη η  τελευταία απάντησή σου είναι εκτός ουσίας, κακοπροαίρετη και "γυριστή". Το παιχνίδι με τα "έμμεσα" και "άμεσα", τους υπαινιγμούς και τους καταλογισμούς, είναι παιδαριώδες και επιτηδευμένα  αποπροσανατολιστικό και για να κερδίσεις τις εντυπώσεις. Θέλεις ντέκε καλά να αποδείξεις ότι σου επιτέθηκα. Με πάσα ειλικρίνεια σου δηλώνω ότι δεν είχα καμιά τέτοια πρόθεση και κάνεις τεράστιο λάθος !  

    Για στάσου όμως... Τέτοιου είδους χαρακτηρισμοί, σαν αυτούς που έκανες,  σε (οποιονδήποτε) επαγγελματία, ( είτε τον ξέρεις-είτε δεν τον ξέρεις) είναι προσβολή και αγένεια.  Το επί τούτου προσπέρασμα  οποιασδήποτε προσφοράς (μικρής ή μεγάλης)  πληροφοριών ή γνώσεων ή ιδεών έχει γίνει εδώ μέσα από μέρους μου, ειδικά από εσένα δείχνει μικροπρέπεια και αχαριστία. Όπως θα έχεις παρατηρήσει, εγώ πάντα διατηρώ τις αμφιβολίες μου και τις επιφυλάξεις μου όταν "κατηγορήσω" κάποιον για κάτι ( και εύχομαι και να κάνω λάθος, γιατί δεν μου αρέσει να με απογοητεύουν έτσι οι άνθρωποι)! Η απάντησή σου: " αναφέρθηκα στην απαξίωσή σου να απαντήσεις σε κάποια θέματα λόγω του ότι δεν είχες χρόνο" μου περιορίζει τις πιθανότητες λάθους...για την  " εκδικησούλα σου".

    Για το γραφόμενο σου:

    Παράθεση:
    Μάλλον εσυ είσαι επηρρεασμένη από το ύφος των κριτικών των ''τηλε-ριάλιτι''...γι αυτό και με συνδέεις με αυτά.Στα θυμίζω. 


    Αυτό δεν το σχολίασα καν στο προηγούμενο post μου. Δεν καταλαβαίνω, γιατί νομίζεις ότι  συνδέω εσένα προσωπικά με το ύφος των τηλε-κριτικών, ούτε  τι ..."μου θυμίζεις".  Ούτε το "δράττομαι της ευκαιρίας" σου είπε ή σου λέει κάτι, ούτε το" Γενικα", ούτε κατάλαβες το κείμενο κι ούτε θέλεις να το καταλάβεις! Anyway, δεν θέλω καν να μάθω τι εννοούσες...  

    Όσο για το άλλο, δεν ...παλεύεται, άστο. Είναι απολύτως σαφες:

    Παράθεση:
    Επίσης το κορίτσι αυτό έχει κάνει μαθήματα. Ακόμη κι αν υποστηρίξει το αντίθετο


    Η παραγραφος:

    Η κοπέλα ισχυρίζεται σαφώς ότι δεν έχει κάνει μαθήματα φωνητικής. Ακόμη κι αν είχες δίκιο, δεν είναι ωραίο να αιωρείς δημόσια τον υπαινιγμό/προσβολή  για κάποιον ότι είναι ..."ψεύτης".

    ...ασφαλώς και δεν έγινε για να γίνω ο δικηγόρος κανενός, αλλά για να σου δείξω ποιος δεν μετράει τα λόγια του και προσβάλλει χαλαρά..Από μόνη της η φράση  δείχνει πολλά για ..εσένα.  Και το καταλαβες πολύ καλά.  Οι "γυριστές" και οι..."τσαλκάτζες" τώρα  και το ποιος είναι δικηγόρος τίνος, πείθουν μόνο αυτούς που έτσι κι αλλιώς "θέλουν να πεισθούν".

    s c r i p ta manent!

    Σε ευχαριστώ για τα παλιότερα ερεθίσματα που μου έδωσες να γράψω ορισμένα πράγματα και να λύσω κάποιες απορίες σου, που σίγουρα ενδιέφεραν κι άλλους και που το έκανα με πολύ χαρά και δεν μετανοιώνω (...και χωρίς "υπογραφές , τηλέφωνα, links, pm, ...γλύψιμο, πελατοθηρεία " κλπ., αν το πρόσεξες). Σε ευχαριστώ επίσης  και για τα ..."μαθήματα" και τις "διευκρινίσεις" που μου έκανες για το "τι είναι τραγούδι"  Μα πιο πολύ σ΄ευχαριστώ για το "ρητό" στο τέλος του προηγούμενου post σου.: "Το τραγούδι  είναι σαν να κάνεις έρωτα...μερικοί είναι καλοί στο να μιλάνε πολύ γι αυτό και άλλοι είναι καλοί απλά στο να το κάνουν.." Νομίζω ότι αντί να με προσβάλλεις, όπως μάλλον είχες πρόθεση, μου έκανες δώρο ένα πολύ ωραίο μότο- επιχείρημα κατά της... " κριτικής των τραγουδιστών".

    Λοιπόν τελικά " με έβαλες στη θέση μου" όπως γράφεις. Μπορείς κοιμηθείς το βράδυ ευχαριστημένος.

    Και  από αυτή τη στιγμή, ναι, αν δεν το κατάλαβες, υπάρχει κάτι προσωπικό μεταξύ μας! Δεν εκτιμώ τους ανθρώπους που δεν ζητούν ευγενικά εξηγήσεις όταν νομίζουν ότι θίγονται. Δεν εκτιμώ αυτούς που δεν παραδέχονται τα λάθη τους  και δεν ξέρουν να ζητάνε συγνώμη όταν κάνουν λάθος. Δεν εκτιμώ αυτούς που βιάζονται να χαρακτηρίσουν τους άλλους. Και επίσης δεν εκτιμώ τους ανθρώπους που αμφισβητούν τις προθέσεις και τα λόγια μου. Τελεία. Θα ήθελα να μην με ξαναρωτήσεις τίποτα, ούτε γνώμες, ουτε απορίες , ούτε συμβουλές (Ευτυχώς, υπάρχουν και άλλοι  στο forum για να σε βοηθήσουν στις αναζητήσεις σου από δω και πέρα)  και δεν θέλω να μου ξανααπευθύνεις ποτέ το λόγο (το ίδιο θα τηρήσω και από μεριάς μου).

    Επίσης ότι κι αν γραψεις για να μου απαντήσεις (γιατί όπως έχω διαπιστώσει σου αρέσει να έχεις και την "τελευταία λέξη) , δεν θα το διαβάσω ,παρά μόνο ίσως κατά λάθος , (αλλά κι έτσι να συμβεί δεν θα το λάβω υπόψη μου και δεν θα σου απαντήσω).



    Σου εύχομαι " Καλή τύχη στις αναζητήσεις σου."

    ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την voice2, 20-12-2012 00:19 ]


    freddieKrueger
    20.12.2012, 01:37

    Voice2,βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος...

    Δεν έχουν σημασία οι λεκτικές λεπτομέρειες(αναφορά στο νικ μου  σε εμενα τον ιδιο κτλ)ουτε και σε απενοχοποιούν τα λεκτικά 'σχήματα' προστασίας...Ολοφάνερα δράττοντας την ευκαιρια της δικης μου κριτικης στη φωνή της κοπέλας είπες με άλλα λόγια ΄πολύ σύντομα:'Και η Κουτσή Μαρία η ο παππούς μου στο χωριό έχουν πλέον άποψη'...

    Κατ αρχην ησουν φαουλ κι εκτός θέματος με το να κρίνεις την κριτική κάποιων(άσχετα με το αν αναφερόσουν σε μένα η σε κάποιον άλλο ή γενικότερα).Κατά δεύτερον φάνηκε η εμπάθειά σου που μου κρατησες απο την απαντηση μου στο παλιοτερο θρεντ.Μαθε λοιπον πως το στυλ γραφής σου(τύπου''που να σου εξηγώ τώρα,θέλω τόμους γραφής και τόνους χρόνου και δεν τα διαθέτω)κρυβει ενα ναρκισσισμο που δηλώνει πως εσύ είσαι ο ειδήμων και ξέρεις τα πάντα και πως όλοι εμείς οι άλλοι κρεμόμαστε από τα χείλη σου και περιμένουμε τα φώτα σου...ενώ στην πραγματικότητα ΔΕΝ είναι έτσι...άλλο αν ''δηλώνεις δήθεν ταπεινή και παραδέχεσαι τα λάθη σου'.Στην ουσία δίνεις κι άλλο χώρο στον εαυτό σου κι άλλα ελαφρυντικά να ικανοποιήσει το ναρκισσισμό του.

    Μάθε να κάνεις ισότιμες συζητήσεις.Και δέξου πως όλοι μας έχουμε το χρόνο να μας κηνυγάει.Δεν ξεχωρίζεις λοιπόν.

    Μην παίρνεις κατάκαρδα την κοντρίτσα μας.Και μην κόβεις διαύλους επικοινωνίας έτσι.Δεν ήθελα να σε απομακρύνω.Και δεν υπάρχει-επιμένω-τίποτα το προσωπικό μεταξύ μας.Είμαστε και οι 2 παγιδευμένοι πίσω από οθόνες και πληκτρολόγια.Μακάρι να μπορούσε να γίνει ο ίδιος διάλογος ζωντανά.Τότε ίσως να καταλήγαμε πως όλοι έχουμε δίκιο και άδικο συγχρόνως.Τίποτε δεν είναι απόλυτο άλλωστε.

    Τέλος να σου ζητήσω συγνώμη αν σε έθιξα πραγματικά κάπου.όχι τόσο για τις λογικές-λεκτικές θέσεις μου.Αλλά γιατί στ αλήθεια δεν μου αρέσει να δημιουργώ στενοχώρια κι εχθρότητα.

    Να ξέρεις πως για μένα είσαι μια υπολογίσιμη δύναμη και πως ακόμη κι αν εσύ με αγνοείς εγώ δεν θα το κάνω στα δικά σου ποστ.Είτε ως σύμμαχος είτε ως αντίμαχος είσαι πολύτιμη.

    Αυτά{#emotions_dlg.rockon}