ελληνική μουσική
    682 online   ·  210.832 μέλη

    Εκμάθηση Σαξοφώνου

    Niksaoul
    26.12.2012, 17:54

    Καλησπέρα σε όλους! {#emotions_dlg.biggrin}

    Είμαι μαθητής γυμνασίου και παρακαλουθώ μαθήματα αντίστοιξης και ενοργάνωσης σε ωδείο, επίσης κάνω πιάνο... Μέσα από το μάθημα της ενοργάνωσης, μου βγήκε μια κρυφή επιθυμία... Θα θελα να μάθω σαξόφωνο! {#emotions_dlg.clap}

    Στη μπάντα του χωριού μου, μ' ενημέρωσαν ότι κανείς δεν παίζει κλαρινέτο, οπότε ίσως θα μπορούσα να μάθω τα βασικά εκεί... Σαξόφωνα δεν υπάρχουν... Θα θελα να ρωτήσω, επειδή οι τεχνικές είναι παρόμοιες, αν θα μπορούσα έχοντας μάθει τα βασικά στο κλαρινέτο να παίξω σαξόφωνο... Προς το παρόν τουλάχιστον δεν θα θελα να μπλέξω με ΕΠΙΠΛΕΟΝ μαθήματα σε ωδεία... Οπότε... Περιμένω τις απαντήσεις σας! Ευχαριστώ Smile

    Υ.Γ. συγχωρέστε με για την ασχετοσύνη μου... {#emotions_dlg.tt2}


    delta66
    26.12.2012, 21:48

    Που εισαι?


    Niksaoul
    27.12.2012, 10:43

    Μαυροθάλασσα Σερρών {#emotions_dlg.yes}


    delta66
    27.12.2012, 14:06

    Αν θελεις να μαθεις σαξοφωνο, για αρχη πρεπει να βρεις σαξοφωνο, (οχι κλαρινετο) και μετα να βρεις ενα καλο δασκαλο.

    Ισως θα ηταν καλυτερα πρωτα να βρεις το δασκαλο, για να σε βοηθησει και στην ανευρεση σωστου οργανου.

    Αν αποφασισεις να ασχοληθεις σοβαρα, η υποθεση θελει θυσιες.

    Ισως και ταξιδακι (πχ Θεσ/νικη), για να κανεις το μαθημα σου.

    Αν απλα θελεις να "δοκιμασεις", δεν θα κερδισεις τιποτα κανωντας το σε λαθος οργανο (κλαρινετο) και μπορει αυτο να σε αποπροσανατολισει. Τουλαχιστον δοκιμασε με το σωστο οργανο.


    Niksaoul
    27.12.2012, 16:40
    Εάν έμενα σε πόλη θα ταν πολύ εύκολο για μένα, εδώ που είμαι πολύ απλά, δεν γίνεται... Οπότε το ότι ξέρω κλαρινέτο δεν σημαίνει ότι μπορώ να παίξω σαξόφωνο...
    Niksaoul
    27.12.2012, 18:03

    Προς το παρόν έχω μια σφαιρική γνώση... Από το μάθημα της ενοργάνωσης έμαθα ότι έχουν κυριαρχήσει 4, Σοπράνο, Άλτο, Τενόρο και Βαρύτονο αν δεν κάνω λάθος, αλλά κυρίως χρησιμοποιείται το άλτο και το τενόρο...


    hp
    27.12.2012, 19:42

    Συμφωνώ με το Llamawithhat  που συμφωνεί με τον Delta66.

    Εγω είμαι λίγο ανάποδη περίπτωση απο εσένα μιας και απο τενόρο σαξόφωνο

    το γύρισα σε κλαρινέτο, πολύ πρόσφατα μάλιστα οπότε έχω φρέσκες κάποιες παρατηρήσεις.

    1) Οι δακτυλισμοί :διαφέρουν αλλά είναι θέμα ελάχιστης ώρας να τους μάθεις.Να παίξεις με τη ταχύτητα και άνεση που θα έχεις αναπτύξει στο κλαρίνο θα το μπορείς και με το παραπάνω μιας και τα ''πλήκτρα'' του σαξοφώνου είναι πολύ πιο ''μαλακά''- βολικά- ευκολόπαικτα απο τις τρύπες του κλαρινέτου που απαιτούν ακριβέστατη τοποθέτηση των δακτύλων σε μια πολύ άβολη θέση για τα δάκτυλα.

    2)Η μάσκα: είναι επίσης πιο εύκολη στο σαξόφωνο το οποίο είναι συνήθως καλοκουρδισμένο σε αντίθεση με το κλαρινέτο που κυνηγάς με τη μάσκα τον ακριβή τόνο που θες.

    3)Το ΄να χέρι νίβει τ΄άλλο: Οι τεχνίκες στακάτου, η όλη διαδικασία-τεχνική της αναπνοής, η σχέση του φυσήματος με τη κίνηση των δακτύλων, κάποια εφέ όπως το βράχνιασμα του ήχου, η δουλειά που γίνεται μέσα στο στόμα και στο λαρύγγα προκειμένου να παραχθούν οι διαφορετικής τονικότης ήχοι μοιάζει παρα πολύ ή είναι ίδια και στα 2 όργανα και αυτο δεν είναι λίγο.

    Εγώ θέλω να σε ρωτήσω τι ακούς με σαξόφωνο και σου αρέσει, τι θες να παίξεις δηλαδή.


    Niksaoul
    28.12.2012, 00:24

    Είδα μια εκδήλωση μπάντας με χριστουγεννιάτικα κομμάτια... Επίσης κάναμε τα σαξόφωνα στην ενοργάνωση, και πιστεύω πως το να μάθω σαξόφωνο θα με βοηθούσε να καταλάβω καλύτερα τη λειτουργία των πνευστών και γενικά της μπάντας... Μόλις είδα κάτι καλό... 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Niksaoul, 28-12-2012 00:24 ]


    hp
    28.12.2012, 21:06

    Ωραία λοιπόν Νίκο αφου σε ενδιαφέρουν κομμάτια μπάντας και  Jazzάκια

    τότε το να ξεκινήσεις με το κλαρινέτο  να μαθαίνεις και να παίζεις θα αποτελεί

    μια κάποια ''επένδυση'' για το σαξόφωνο.


    Niksaoul
    29.12.2012, 16:19
    Οπότε άμα είναι ξεκινάμε τώρα λίγο κλαρινέτο και στο πανεπιστήμιο το γυρνάμε σε σαξόφωνο;