ελληνική μουσική
    574 online   ·  210.830 μέλη

    2002 - 2012: 10 χρόνια MusicHeaven

    jorge
    31.12.2012, 14:17

    29 Ιανουαριου 2002, 23.00 το βράδυ, σχεδόν 10 χρόνια πριν, ανεβαίνουν τα πρώτα files στον server του MusicHeaven στο New Jersey. Αποστολέας, το πατρικό μου στη Νίκαια.

    Το "αγκάλιασμα" άμεσο και ζεστό.

    Δέκα χρόνια μετά, ο απολογισμός είναι θετικός, ελπίζω για όλους όσους ασχοληθήκαμε ή ασχολούμαστε με το MusicHeaven... είτε από μέσα, είτε από έξω.

    Να 'μαστε καλά, ένα μεγάλο ευχαριστώ για την παρέα και το καταφύγιο που μου προσφέρατε.

    ΥΓ. Ακολουθούν τα πρώτα αρχεία που ανέβηκαν στον server, με την ημερομηνία τους.





    επισυναπτόμενα: sshot.jpg 
    PHILIPPOSSM
    31.12.2012, 14:57

    6 από τα δέκα χρόνια είμαι μέλος σε μια μεγάλη και όμορφη μουσική παρέα.
    Θέλω λοιπόν να ευχηθώ εκτός απο μια καλή και δημιουργική χρονιά για όλους, το ΜΗ να συνεχίζει και να μας δίνει κάθε μέρα λόγους να επισκεπτόμαστε την σελίδα του.
    Καλή δύναμη στα παιδιά (jorge - Mairy_omikron) που "τρέχουν" το site και του χρόνου τέτοια μέρα να είμαστε όλοι ή ακόμα περισσότεροι στην μεγάλη παρέα μας.


    yokor
    31.12.2012, 16:56
    Είναι πολύ συγκινητικό για μένα να διαβάζω αυτό το ποστ... Μέσα από το Musicheaven μου δόθηκε η ευκαιρία να εκφραστώ, να κάνω πολλούς καινούριους καλούς φίλους και -βέβαια- μέσα από την αγαπημένη μου αυτή σελίδα γνώρισα τον άντρα μου και έχουμε ήδη και 2 musicheavenάκια... Περήφανη που είμαι μέλος της, ένα μεγάλο ευχάριστω για την φιλοξενία, αλλά και ένα μεγάλο μπράβο στον Jorge και σε όλα τα παιδιά που συμβάλλουν στο να υπάρχει πάντα η ποιότητα που υπάρχει... Πολλές πολλές πολλές ευχές για ακόμα περισσότερα χρόνια... (Εύχομαι να γίνουν κάποια στιγμή μέλη και οι κόρες μου...)
    mary_omikron
    31.12.2012, 17:29

    7 από αυτά τα 10 χρόνια είμαι μέλος, με ενεργή παρουσία τα τελευταία τρία-τέσσερα... παλαιότερα έμπαινα συχνά και διάβαζα με πολύ ευχαρίστηση μόνο άρθρα, φαντάσου ότι δεν είχα προσέξει καν ότι είχε και ράδιο {#emotions_dlg.oops} και καθώς το ανακάλυψα έγινα φανατική ακροάτρια εξ αιτίας της ενέργειας και της προσωπικότητας των παραγωγών που ο καθένας με το ύφος τις μουσικές και τον λόγο του συντονίζει και δένει την παρέα του chat.

    Η ομάδα ανάπτυξης με τους αρθρογράφους κάνει εξαιρετική δουλειά και συνεχώς "δίνει"... Ενα μεγάλο μπράβο και ευχαριστώ σε όλους για την ενημέρωση σε άτομα που σαν εμένα δεν είναι μουσικοί και απλά ενημερώνονται, και για την βοήθεια που προσφέρουν στα άτομα που είναι μουσικοί και ζητούν να μάθουν κάτι περισσότερο ή να λύσουν απορίες.

    Θα ήταν παράλειψη να μην αναφερθούν και τα άτομα που σαν μέλη -και όχι από θέση διαχείρισης- προσφέρουν γνώση και βοήθεια, δίνουν συμβουλές  και λύνουν απορίες σε ερωτήσεις σχετικά με ηχοληψία, αγορά οργάνων, φωνητική κλπ κλπ.

    Εχουμε και τον 3ο διαγωνισμό  τραγουδιού να ομορφήνουμε τους επόμενους μήνες.... Τόσα πολλά σε μια σελίδα {#emotions_dlg.biggrin} 

    Musicheavennnnnnnnnn  {#emotions_dlg.inlove} {#emotions_dlg.beer}


    Hastaroth
    31.12.2012, 17:32

    Ενα μεγάλο ευχαριστώ κι'από μένα στον Jorge και σ'όλους τους συν-φορουμίτες γιά τίς πολλές ωραίες στιγμές που έχω περάσει όλα αυτά τα χρόνια μέσα απ'το Musicheaven και τά events που κατά καιρούς παρευρίσκομαι κι'εύχομαι κάθε χρονιά να γινόμαστε όλο και περισσότεροι.{#emotions_dlg.beer}

    Να υποθέσω ότι θα γίνη και κάποιο party γιά τον εορτασμό τής δεκαετίας,εντός τού Ιανουαρίου; 

    ΥΓ.Εικονίδιο με τούρτα δέν υπάρχει,εξ ού και έβαλα την μπύρα....


    guevara
    31.12.2012, 17:58

    Απ ' όλους όσους έχουν μιλήσει πιο πάνω έχω σίγουρα τη μικρότερη παρουσία στο MusicHeaven...

    Η αλήθεια είναι πως η σχέση μου με τον μουσικό αυτό ''Παράδεισο''ξεκίνησε τυχαία πριν 2 χρόνια περίπου... Μπήκα τυχαία , διάβασα διάφορα , ενημερωνόμουν συνεχώς , και σκέφτηκα απλά ''Αξίζει ττον κόπο να γίνω μέλος''. Αρκέστηκα σ ' αυτό για πολύ καιρό... Μέχρι που χρειάστηκα βοήθεια σε κάτι κι έκανα μια ερώτηση στο forum...

    Το ένα έφερε το άλλο...

    Απάντηση σχεδόν αμέσως από τη Μαίρη... κουβέντες... σχόλια...κι ένα ''Μπες και καμια φορά στο chat να σε γνωρίσουμε καλύτερα''...

    Να και το chat...

    Να κι η διαδικτυακή γνωριμία και με άλλα παιδιά...

    Ώσπου κάποια στιγμή έρχεται κι η άλλη προταση από τη Μαίρη '' Ρε Αντρέα , αν θες , βοήθησε όσο μπορείς στη διαχείριση του forum''...

    Το σκέφτηκα...και δέχτηκα...

    Μετά από λίγο καιρό στέλνω κι ένα άρθρο στο e-περιοδικό...

    Κι από τότε νιώθω μέλος σ' ένα ''χωριό'' που λέει κι ο Χάρης... Μια μουσική οικογένεια που όμοιά της δεν υπάρχει στο διαδίκτυο...

    Χρόνια πολλά παιδια.... Όχι μόνο να τα χιλιάσουμε αλλά εύχομαι ολόψυχα το MusicHeaven να μη χάσει τίποτα από αυτό που έχει σήμερα....Αλήθεια , Άποψη κι Αλληλεγγύη.... Εύχομαι να συμμετασχουν κι άλλοι , να το αγκαλιάσουν κι άλλο , να το γνωρίσουν κι άλλοι και να καταλάβουν όλοι τη σπουδαία δουλειά που γίνεται από όλους.

    Υ.Γ.: Ένα μεγάλο ευχαριστώ από μέρους μου στη mairy_omikron και το jorge ( Παιδιά ξέρετε εσείς...)


    loukas76gr
    31.12.2012, 19:32

    Σ' αυτό το 'σπίτι' πού 'ρθαμε πέτρα να μη ραγίσει,

    κι ο 'νοικοκύρης' του σπιτιού χρόνους πολλούς να ζήσει...

     

    Μια ευχή για τα 10 χρόνια ΜΗ (μιας και είναι και επίκαιρες). Και εις άλλα τόσα και βάλε... {#emotions_dlg.beer}


    SakisKouroupos
    31.12.2012, 20:39
    Να ευχηθώ τα καλύτερα και για τα επόμενα 10 χρόνια .... !!!
    ixthis
    31.12.2012, 21:07

    Είναι μια ζεστή απόδραση απ την καθημερινότητα ου ζ και η αιτία να γνωρίσω και ατόμα που εκτιμώ και εχω φίλους , κι ας μην εχει τύχει να συναντηθώ ποτέ μαζί τους .

     ΑΑΑΑΑΑΑ και κάτι τελευταίο '' Λουκά ! Λουκά το βρίσκεις σωστό αυτό που κάνεις?:)


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    31.12.2012, 22:00

    τούρτα γενεθλίων  τούρτα γενεθλίων τούρτα γενεθλίων     

    Πολλές ευχές, πολλές τούρτες γενεθλίων. Always and simply irresistable. E.Σ.


    sillia
    01.01.2013, 10:06

    Σε μια άκρη αυτού του παραδείσου υπάρχει το κουκουτσοχώρι μας !Δείχνει να μην έχει ζωή ..όμως υπάρχει και θα υπάρχει πάντα !

    Αυτός εδώ ο παράδεισος προσφέρει πολλά !Είναι πηγή ενέργειας και δημιουργίας κι αν κάποιος θελήσει μπορεί να κάνει πετυχημένα  άλματα  στον στίβο της ζωής !Δεν είναι μεγάλα λόγια και τέλος πάντων επιτρέψτε μου να το πιστεύω !!

    Φτάνει να έχει μάθει να εκτιμάει να σέβεται και πάνω απ'όλα να μοιράζεται !

    10  20  30........... 100 και  για πάντα !!!!!

    κουκουτσοχώρι σ'αγαπάω !

    κουκουτσομάμμη που έλεγε και κάποιο παληκάρι Smile


    sympetheros
    01.01.2013, 11:34

    Απο τα 10 χρόνια ζωής του μουσικού μας παραδείσου

    έχω τη χαρά να συμμετέχω ενεργά τα τελευταία 4

    και μέσα σ αυτή την τετραετία είχα τη χαρά να γνωρίσω

    ανθρώπους που έχουμε να μοιραστούμε το κοινό μας πάθος για τη μουσική

    ''εκπέμποντας στην ίδια συχνότητα'' ώστε να το απολαμβάνουμε,

    να κάνω εκπομπές χωρις καμμιά παρέμβαση ή περιορισμό

    ν ακούσω εκπομπές ξεχωριστές  που με τράβηξαν απ τ αυτί ,να γνωρίσω σπάνιους ανθρώπους και να διαβάσω

    άρθρα γεμάτα έμπνευση και άποψη.

    Ευχομαι χρόνια πολλά και καλά σ αυτό το στέκι που μας δίνει την ευκαιρία να

    συναντιόμαστε  στο αχανές  διαδυκτιακό σύμπαν ,

    να δυναμώσει κι αλλο το ραδιόφωνό μας με ανθρώπους που έχουν μεράκι για

    να κάνουν εκπομπές αλλά και ακροατές που αναζητούν παρέα για να ακούσουν κατι παραπάνω απο ένα ρεφρέν

    στα βιντεάκια του you Tube,

    O Μουσικός μας παραδεισος είναι ανεξάντλητος και εξακολουθεί να έχει γωνιές που δεν τις έχουμε ανακαλυψει ακόμα......

    εχουμε άλλα 100 χρόνια μπροστά μας να ψάχνουμε....:)


    faidonalkinoos
    01.01.2013, 11:56

    Συγχαρητήρια !!!

    Jorge , τα πρώτα δέκα κύλισαν ...

    Εύχομαι τα επόμενα να τρέξουν και αυτά με μεγάλες επιτυχίες και σπουδαίες συγκινήσεις !!!

    Το καραβάκι που πριν καθέλκυσες , σ' αβέβαια νερά , τώρα πια ταξιδεύει ποντοπόρο και σίγουρο !!!

    Πάντα επιτυχίες , πάντα μπροστά !!!

    Καλοτάξιδο 2013 !!!





    επισυναπτόμενα: PondoporosGallery[1].jpg 
    SimosKouskounis
    01.01.2013, 15:05

    Καλή Χρονιά σε όλους μας , με Υγεία , Δύναμη , Αντοχή , Αγάπη , Αλληλεγγύη και Χαμόγελο !

    Εύχομαι ολόψυχα στον Μουσικό Παράδεισο να τα χιλιάσει !

    Επιτρέψτε μου και μια πρόταση προς τους διαχειριστές και ας την σκεφτούν :

    Ας ξεκλειδωθούν (χρησιμοποιώ και πάλι ευκτική) όσα προφίλ κλειδώθηκαν στο παρελθόν…

    Ας προσπεράσουμε …

    Καλή επιτυχία και σε όλους τους συμμετέχοντες στον διαγωνισμό !

    Οι επιθυμίες όλων σας  Ευχές μου.


    alkyoni
    01.01.2013, 19:40

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 01.01.2013, 10:06 έγραψε...

    Σε μια άκρη αυτού του παραδείσου υπάρχει το κουκουτσοχώρι μας !Δείχνει να μην έχει ζωή ..όμως υπάρχει και θα υπάρχει πάντα !

    Αυτός εδώ ο παράδεισος προσφέρει πολλά !Είναι πηγή ενέργειας και δημιουργίας κι αν κάποιος θελήσει μπορεί να κάνει πετυχημένα  άλματα  στον στίβο της ζωής !Δεν είναι μεγάλα λόγια και τέλος πάντων επιτρέψτε μου να το πιστεύω !!

    Φτάνει να έχει μάθει να εκτιμάει να σέβεται και πάνω απ'όλα να μοιράζεται !

    10  20  30........... 100 και  για πάντα !!!!!

    κουκουτσοχώρι σ'αγαπάω !

    κουκουτσομάμμη που έλεγε και κάποιο παληκάρι Smile

    {#emotions_dlg.inlove}{#emotions_dlg.inlove}{#emotions_dlg.inlove}{#emotions_dlg.inlove}{#emotions_dlg.yes} 

    Αφιερωμενο με πολυ αγαπη{#emotions_dlg.inlove}  στην Κουκουτσομαμα μας, τον Προεδρο μας, το Νεο mellos μας και σε ολους τους Κουκουτσοχωριτες του τοτε, εκ μερους της  γραμματειας Κουκουτσοχωριου{#emotions_dlg.smartass} {#emotions_dlg.beer}

    Γιατι οταν κατι σταματαει, δε σημαινει οτι το διαγραφουμε απο την μνημη μας,  ή παύουμε να το αγαπαμε...............................!!!!!!!!!!!!! 

    ( Προς Κουκουτσοχωρι -----> τοπικ: sillia on air )


    suspect
    04.01.2013, 03:43
    Ενα τεραστιο respect σε αυτους που εχουν δωσει χρημα και χρονο ωστε να εχουμε οι υπολοιποι τη δυνατοτητα να κανουμε εκπομπες, να γραφουμε αρθρα, να διαβαζουμε, να παιρνουμε πληροφοριες και να διασκεδαζουμε εδω μεσα.
    AR-ON
    04.01.2013, 05:32

    Δεν είμαι καθόλου υπερβολικός λέγοντας πως το Musicheaven (δηλαδή οι άνθρωποί του), είναι για μένα ένα σημαντικό στήριγμα ζωής, ιδιαίτερα το τελευταίο διάστημα που τα πράγματα είναι - ας το θέσω ευγενικά - ζόρικα. Και γι' αυτό αισθάνομαι την ανάγκη με την ευκαιρία αυτή να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ προσωπικά τον jorge, την ψυχή του ΜΗ, τα παιδιά της ομάδας ανάπτυξης (συντακτική ομάδα, συντονιστές, ραδιοφωνικοί παραγωγοί) που πραγματικά είναι τιμή για μένα να βρίσκομαι ανάμεσά τους και τέλος όλα τα απλά μέλη που έχουμε επικοινωνήσει στο ραδιόφωνο ή στο forum ή που έχουμε γνωριστεί σε κάποιο event. Χωρίς εσάς ίσως δεν θα είχα την ψυχολογία να συνεχίζω να την παλεύω...

    Για να πάρουν τα πολύ φρέσκα μέλη μια ιδέα τι εστί musicheaven, αντιγράφω τα παρακάτω που σε ανύποπτο χρόνο είχα γράψει στο blog μου:

    "Δεν είμαι από τα ιστορικά μέλη του Musicheaven, γράφτηκα μόλις το 2007. Το επισκεπτόμουν και παλιότερα, όμως καθώς εκείνη την περίοδο ξεκινούσα την παραγωγή της πρώτης μου δισκογραφικής δουλειάς, χρειάστηκε να γίνω μέλος για να μπορέσω να δημοσιεύσω αγγελία αναζήτησης συνεργατών. Πράγματι, μέσω αυτής της αγγελίας βρήκα τους περισσότερους από τους μουσικούς που αργότερα σχημάτισαν τους "Εναερίτες", με τους οποίους αφού ολοκληρώθηκε ο δίσκος, πραγματοποιήθηκαν οι ζωντανές εμφανίσεις της επόμενης περιόδου.

    Με την πάροδο του χρόνου, άρχισα να έχω ολοένα και μεγαλύτερη συμμετοχή στο site. Εδώ και χρόνια, η παρουσία μου δεν περιορίζεται μόνο στο να λέω το μακρύ και το κοντό μου στα διάφορα θέματα του φόρουμ, αλλά ως μέλος της Ομάδας Ανάπτυξης έχω και τις ιδιότητες: α) του μέλους της συντακτικής ομάδας του e-περιοδικού και β) του ραδιοφωνικού παραγωγού στο Musicheaven Radio (συγκεκριμένα με εκπομπή που καλώ καλλιτέχνες στο studio, κυρίως νεομφανιζόμενους και εκτός κυκλωμάτων). Και βέβαια, όλα αυτά με όνομα, επώνυμο, τόπο διαμονής κλπ., πιο επωνύμως δεν γίνεται! Και για κάποιους "πονηρούς" σημειώνω το αυτονόητο: όλα αυτά, τόσο από εμένα, όσο και από όλους τους συνάδελφους και φίλους συντάκτες ή ραδιοφωνικούς παραγωγούς (πολλούς από τους οποίους όχι μόνο τους εκτιμώ βαθύτατα, αλλά και τους θαυμάζω πραγματικά για τις γνώσεις και την αξία τους) γίνονται εθελοντικά, με μόνη ανταμοιβή το αίσθημα της συνεισφοράς σε κάτι όμορφο και τη χαρά να είσαι μέλος μιας υπέροχης κοινότητας.

    Επιπλέον, εμείς εδώ στο Musicheaven, δημιουργούμε μια πραγματικότητα που μόνο εικονική δεν είναι: με τακτικά real-life events, παλιά και νέα μέλη γνωριζόμαστε σε κάθε ευκαιρία κι από κοντά. Σε αρκετές τέτοιες συναντήσεις έχω βρεθεί κι εγώ. Άλλοτε συνοδεύονται με κρασοκατανύξεις και μεζέδες, άλλοτε με απλό καφέ ή ποτάκι. Άλλες είναι γιορτινές (όπως τα δώρα-έκπληξη που ανταλλάσσουμε κάθε χρόνο στο χριστουγεννιάτικο σάκο του Άι-Βασίλη), άλλες είναι συναυλιακές, όπως τα καθιερωμένα μεγάλα live του Musicheaven (στα οποία έχω βρεθεί είτε ως κοινό, είτε παίζοντας στη σκηνή, είτε βοηθώντας την αναμετάδοση από το ραδιόφωνό μας), ή τα πολλά μικρότερα live (όπως π.χ. το τελευταίο στους ιστορικούς και υπέροχους Βατράχους στα Εξάρχεια). Και χίλια δυο άλλα (beach party, αποκριάτικες μαζώξεις και δε συμμαζεύεται)."

    ΥΓ: κανονικά jorge, στις 29 του μηνός είναι τα γενέθλια των 11 χρόνων και όχι των 10, έτσι δεν είναι;


    jorge
    04.01.2013, 09:54
    Καλή Χρονιά Χάρη! :)

    Όποιος σε γνωρίζει είμαι σίγουρος πως θα νιώθει κι αυτός "τιμή του" να σε έχει δίπλα του, χωρίς καμία υπερβολή.

    29.12.02 - 29.12.12 είναι 10 χρόνια :)
    STEFANOS604
    04.01.2013, 10:11

    Γιώργο εύχομαι  κάθε μέρα να σε φέρνει πιο κοντά στην επιτυχία των στόχων σου.

    Καλή και Δημιουργική Χρονιά για Όλους


    AR-ON
    04.01.2013, 16:15

    @ jorge

    {#emotions_dlg.blush} Να 'σαι καλά αδερφέ...

    Όσο για την ημερομηνία, έχεις δίκιο, μπερδεύτηκα γιατί στο αρχικό σου post δεν πρόσεξα το screenshot και έμεινα στο:

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 31.12.2011, 14:17 έγραψε...
    29 Ιανουαριου 2002, 23.00 το βράδυ, σχεδόν 10 χρόνια πριν, ανεβαίνουν τα πρώτα files στον server του MusicHeaven στο New Jersey.

    Καλή χρονιά, τα καλύτερα για το Musicheaven είναι μπροστά μας!