ελληνική μουσική
    486 online   ·  210.845 μέλη

    Ποια τραγούδια του 3ου Διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    PITHANOS
    16.01.2013, 12:10

    Παράθεση:

    Το μέλος AR-ON στις 16.01.2013, 04:39 έγραψε...

    1) Αχ αυτά τα παλιοκουμπιούτερςςςςςςς... {#emotions_dlg.tt2}

    2) Πως κάνουμε παράθεση: ...δίπλα το link  .."παράθεση". Πατώντας το, θα εμφανιστεί το συγκεκριμένο μήνυμα αρχίζοντας με QUOTE και τελειώνοντας με /QUOTE

    2)  Βέβαια, η δική μου παράθεση πιο πάνω ήταν περιττή καθώς δεν χρειάζονται quotes όταν απαντάμε στο αμέσως προηγούμενο σχόλιο.

    1) ένα - δύο τέστ (τουτέστιν)

    2) όπως πάντα υπερβολικός

    3) {#emotions_dlg.tt2}{#emotions_dlg.tt2} (τα βρήκα όλα)


    vermio
    16.01.2013, 12:17
    Ψήφισα κι εγώ μόλις. Φυσικά δεν είχα δει βαθμολογίες πριν ψηφίσω για να μην επηρεαστώ. Έδωσα 3 5άρια και 6 4άρια. 9 τραγούδια δεν τα ψήφισα καθόλου. Πάντως θεωρώ ότι υπάρχουν πολλά καλά τραγούδια. Τραγούδια που με περισσότερη προσοχή στην ενορχήστρωση γίνονται άνετα επιτυχίες. Εγώ πάντως - χωρίς να είμαι λαϊκός - κόλησα με το "Για να ανασαίνω" για 2 λόγους. 1ον ότι μου άρεσε πολύ παρόλη την υποτυπώδη βοήθεια από τα όργανα (midi?). Μιλάμε ότι το τραγούδι γίνεται εύκολα σουξέ 1ου μεγέθους. Και 2ον έσπαγα το κεφάλι μου να βρω ποιο μου θυμίζει αλλά δε μου ήρθε. Θα του έβαζα 5 αστέρια αν δεν ήμουν σίγουρος ότι μοιάζει πολύ με κάποιο άλλο. Μια βοήθεια μήπως?
    mary_omikron
    16.01.2013, 14:51
    @ Vermio Μήπως αυτό?
    Link
    " target="_blank" target="_new">>
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    THANOS35
    16.01.2013, 18:25
    εγώ vermio νομίζω μοιάζει σε κάποια σημεία μουσικά με το "γιατί αστέρι μου " του Τσαλίκη παρόλο που του Τσαλίκη είναι ζεϊμπεκικο..ωστόσο το "για να ανασαίνω" δεν παύει να είναι ένα όμορφο κομμάτι!
    Link
    " target="_blank" target="_new">>
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    perseas77
    16.01.2013, 21:28
    καλησπέρα, μια ερώτηση τι ώρα τελειώνει η ψηφοφορία?
    kwstasagas
    16.01.2013, 21:32

    Για το πιο αγαπημένο μου τραγούδι του 1ου ομίλου ήδη έχει "διαγραφεί" η πορεία του !!! Βρίσκεται, ήδη, σε μεγάλη απόσταση από την τελική πεντάδα, την οποία , κατά πάσα πιθανότητα, δεν θα την καλύψει στις λίγες ώρες που απομένουν !!! Έτσι, θα γράψω την άποψή μου χωρίς "ενοχές" ότι, ενδεχομένως, εκφράζοντάς την ίσως επηρεάσω τη διαμόρφωση της "τελικής πεντάδας" ....

    Λοιπόν .... από μέρους μου πολλά - πολλά συγχαρητήρια σε όσους συνέβαλαν  στη μουσική, στίχους, ενορχήστρωση, ερμηνεία και όλα τα σχετικά για το τραγούδι "Για τον Αλέξη" !!! Να σας πω την αλήθεια, με το που διάβασα τον τίτλο με πιάσανε οι ... "προκαταλήψεις" : "Μα ... κι άλλο τραγούδι για τον Αλέξη ???" ... Όμως ... τα πρώτα αρπεζ της κιθαρας ήταν υπερ-αρκετά για να διαλυθούν οι όποιες προκαταλήψεις [τα πρώτα ακόρντα κάαααπως με παρέπεμψαν στην εισαγωγή του Battle Hymns των Manowar, πλην όμως ... αυτό που επικρατεί είναι η προσωπικότητα του μουσικού που τα αποδίδει] !!!

    Και η συνέχεια του τραγουδιού ... είναι μια ακόμη μεγαλύτερη έκπληξη !!! Μια στιβαρή, αντρίκεια φωνή τραγουδάει πολύ ωραίους στίχους, για τους οποίους θα κάνω ιδιαίτερη μνεία παρακάτω !!! Και καθώς προχωράει το τραγούδι ... άλλη μια έκπληξη περιμένει τον ακροατή : ενδιάμεσο μελωδικό μέρος με σολάκια από ηλεκτρική κιθάρα, τα οποία προσδίδουν στο τραγούδι ακόμη περισσίτερη "τραγικότητα" !!!

    Αλλά ό,τι καλύτερο έχει να μάς προσφέρει το τραγούδι είναι, πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη, οι στίχοι του : Στίχοι με υπερ-ευαισθησία και κοινωνικό προβληματισμό, οι οποίοι ... τιμούνε τη μνήμη του 15χρονου που πριν λίγα χρόνια έφυγε τόσο νωρίς και τόσο άδικα .... Και μάλιστα, οι στίχοι του τραγουδιού πραγματεύονται το θέμα του τραγουδιού από τρεις "οπτικές γωνίες", δλδ κινούνται σε "τρεις διαστάσεις" : α/ από την "οπτική" του ίδιου του αδικοχαμένου νεαρού : πολέμησες χωρίς πατρίδα / κι είχες το στήθος σου γι' ασπίδα !!! β/ από την "οπτική"του θύτη : "και ο μεγάλος σου αδελφός θύτης και θύμα" και γ/ από την "οπτική" του ίδιου του αφηγητή : "μπορεί και να 'σουν΄αδερφός μου / φίλος συμμαθητής ή γιος μου" !!! Κι όλα αυτά χωρίς οι στίχοι να "φλυαρούν", να "πλατειάζουν" ή να καταφεύγουν σε "μεγαλοστομίες" !!! Διότι το πλέον δύσκολο πράγμα στη στιχουργική είναι να έχεις την ικανότητα μέσα σε ... πέντε έξι στίχουν να διηγηθείς ένα σωρό πράγματα, δλδ "με λίγα λόγια να πεις πολλά" !!! Όμως, ο στιχουργός του εν λόγω τραγουδιού φαίνεται ότι ... έχει αυτήν την ικανότητα και μάλιστα "με το παραπάνω" !!!

    Το τραγούδι κατά ... 99,999% δεν θα περάσει στον τελικό [κι έτσι ... δεν θα έχω τη χαρά να το φιλοδωρήσω με ένα ακόμη πεντάστερο] !!! Θα ευχηθώ, όμως, στους δημιουργούς του [τους οποίους ούτε τους γνωρίζω, ούτε με γνωρίζουν] "καλή συνέχεια" και "καλή δύναμη" όχι μόνο στην τέχνη τους, αλλά γενικά στη ζωή τους !!!

    Το τραγούδι τους με "παρέπεμψε" σε ένα άλλο τραγούδι, που μιλάει κι αυτό για έναν άλλο νεαρό που "έφυγε" νωρίς και άδικα !!! Εννοώ το τραγούδι του Δήμου Μούτση "Στον Αντώνη Β", που ο εξαιρτικός τραγουδοποιός μας έγραψε για τον φίλο του Αντώνη Βακιρτζή που ήταν γλύπτης !!! Κι αυτό επειδή και το τραγούδι του Δήμου Μούτση - όπως και το εν λόγω τραγούδι των άγνωστων δημιουργών - κινείται στις προαναφερόμενες "τρεις διαστάσεις", που ανέφερα παραπάνω !!! Αφιερώνω στους δημιουργούς του "Για τον Αλέξη" το τραγούδι του Δήμου Μουτση, με ένα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ από καρδιάς που μού έδωσαν την ευκαιρία να ακούσω το δημιούργημά τους ....


    Link

    "> 

      


    jorge
    16.01.2013, 21:59

    Παράθεση:

    Το μέλος perseas77 στις 16.01.2013, 21:28 έγραψε...

    καλησπέρα, μια ερώτηση τι ώρα τελειώνει η ψηφοφορία?

    23:59:59


    vermio
    16.01.2013, 22:41
    @kwstasagas, κι εγώ 5άστερο του έβαλα. Μου έκανε εντύπωση μάλιστα που δεν ήταν μέσα στα πρώτα...
    vermio
    16.01.2013, 23:26

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 16.01.2013, 14:51 έγραψε...

    @ Vermio Μήπως αυτό?
    Link" target="_new"> />

    Παράθεση:

    Το μέλος THANOS35 στις 16.01.2013, 18:25 έγραψε...

    εγώ vermio νομίζω μοιάζει σε κάποια σημεία μουσικά με το "γιατί αστέρι μου " του Τσαλίκη παρόλο που του Τσαλίκη είναι ζεϊμπεκικο..ωστόσο το "για να ανασαίνω" δεν παύει να είναι ένα όμορφο κομμάτι!
    Link" target="_new"> />

    Βρήκα σίγουρα τους 2 πρώτους στίχους από το κουπλέ.

    Είναι ακριβώς ίδιο. Ευτυχώς μετά αλλάζει

    Μιλάω για
    Link

    " target="_blank">>


    jorge
    17.01.2013, 00:32

    Μια και τελείωσε το 1ο γκρουπ και επειδή θέλω να νιώσω κι εγώ ένα απλό μέλος και να μην βγαζω συνεχεια ανακοινωσεις, οριστε η βαθμολογία που εδωσα στα πρωτα 15 κομματια. Τα αλλα δύο 8άρια τα έδωσα στο Τραγουδι του Φασίστα (μπράβο Ναΐρούζ!) και στο comedy Rock Άλλου Παπά Βαγγέλια :)





    επισυναπτόμενα: _1.jpg 
    davyd
    17.01.2013, 00:46

    Χωρίς αιτιολογία ή αριθμό αστεριών και ότι νόημα έχει τώρα (ίσως μόνο γι' αυτούς που δεν προκρίθηκαν):

    ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΠΙΛΟΓΗ

    Ο άλλος εαυτός

    Περιμένω να ξυπνήσω

    ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ

    Άλλου παπά βαγγέλια

    24:4

    Για τον Αλέξη

    Το τραγούδι του φασίστα

    ΑΣΤΕΡΙ(Α) ΕΔΩΣΑ ΕΠΙΣΗΣ

    Σε μια φαντασία

    Φεγγάρι του Γενάρη

    Δυο ζωές

    Φόβος

    Η περιπλάνηση μιας νότας

    Για ν' ανασαίνω

    ................................................................

    Καλή συνέχεια στους 5 πρώτους


    AR-ON
    17.01.2013, 01:14

    Συγχαρητήρια στους συντελεστές των 5 κομματιών του 1ου group προκρίθηκαν, αλλά και σ' εκείνους των υπόλοιπων κομματιών που μας πρόσφεραν όμορφες στιγμές ακρόασης. Έχοντας κλείσει η ψηφοφορία και αφού δεν υπάρχει πια φόβος να επηρεάσω τα αποτελέσματα, ας αναφέρω κάποια πράγματα:

    1) Αυτά που θεώρησα καλύτερα ως προς το στίχο ήταν τα τραγούδια Ο άλλος μου εαυτός και Παρελθόν (που βέβαια πρόκειται για μελοποιημένο ποίημα). Το Παρελθόν βέβαια, παρά την ενδιαφέρουσα ενορχήστρωση, ήταν αναμενόμενο να μην πάει ψηλά καθώς δεν πρόκειται για συνηθισμένο - με την κλασσική έννοια - τραγούδι, η διάρκεια άλλωστε των 1:27 ενισχύει την άποψή μου.

    2) Μελωδικά ξεχώρισα τα Σε μια φαντασία (το άκουγα ατελείωτες φορές), το Δυο ζωές (ομοίως) και το Για ν' ανασαίνω. Όσο για το τελευταίο, ναι, δεν είναι αυθεντικό λαϊκό όπως το Φεγγάρι του Γενάρη (που δεν το συζητάω, δικαίως προτιμήθηκε και προκρίθηκε), μάλιστα το ύφος του θυμίζει κάτι ακαθόριστο (χωρίς όμως να είναι αντιγραφή, σε καμιά περίπτωση), αλλά αν ενορχηστρωνόταν καλά και το τραγουδούσε καμιά γνωστή φίρμα τύπου ...Βέρτη, Ρέμμου κλπ., βάζω στοίχημα ότι θα έκανε μεγάλη επιτυχία (και δεν είναι το πιο εύκολο πράγμα του κόσμου να φτιάχνεις "χιτ"). Πάντως οι ερωτικοί στίχοι του θα μπορούσαν να είναι πιο πρωτότυποι. 

    3) Ενορχηστρωτικά, ξεχώρισα το Ο άλλος μου εαυτός, (προσοχή, όχι ως ηχογράφηση, είχε πολλά προβλήματα, αλλά ως "στήσιμο" τραγουδιού").

    4) Ερμηνευτικά ήταν αρκετά τα άρτια κομμάτια κι επειδή θα 'πρεπε να κάνω μνεία σε μπόλικους ερμηνευτές, το αφήνω ελλιπές (αναφέρω ως παράδειγμα μόνο, τον ερμηνευτή του Σταγόνα νερό).

    Εδώ ν' ανοίξω μια παρένθεση για τα ραπ κομμάτια: η αλήθεια είναι ότι η πλειοψηφία των πιο ενεργών μελών του musicheaven δεν παρακολουθεί (πλην φωτεινών εξαιρέσεων) το είδος. Μια ματιά και στα αποτελέσματα των πιο παλιών διαγωνισμών μας, συνηγορεί σε αυτό. Το ραπ όμως έχει μεγάλη απήχηση, ειδικά στις νεότερες ηλικίες. Και είχαμε αρκετά δείγματα ραπ σε αυτό το πρώτο group. Από αυτά που ξεχώρισα: όμορφο μέσα στην παιδικότητά του το Όχι άλλη βία στα σχολεία, καλό επίπεδο ενορχήστρωσης, performance και μελωδικών γραμμών το Η συνάντηση (το οποίο είναι το πρώτο στη βαθμολογία ραπ του group), όμως από τη μία Η Συνάντηση είναι τραγούδι κατεστημένης, "ευρείας" κατανάλωσης, ενώ το Είμαι; είναι πολύ πιο ψαγμένο και μπορεί να εκφράσει και άλλο κόσμο εκτός από τα αγοράκια και κοριτσάκια που το μυαλό τους είναι μόνο στα κλαμπάκια, στο mad και to mtv. Πάντως, να στείλω το μήνυμα στα παιδιά που ασχολούνται με αυτό το είδος να μη βλέπουν εχθρικά το musicheaven, αντίθετα, η μεγαλύτερη συμμετοχή τους στα δρώμενα του site θα αναδείξει και εδώ αυτό το είδος. Όχι μόνο δηλαδή να στέλνετε στο διαγωνισμό, να συμμετέχετε και καθημερινά στο musicheaven. Respect, και πάμε παρακάτω.

    Συνολικά λοιπόν, παίρνοντας όλες τις παραμέτρους υπ' όψη, τα τραγούδια που ξεχώρισα περισσότερο, ήταν δύο: Ο άλλος μου εαυτός και Σε μια φαντασία. Το πρώτο κατετάγη δέκατο και το δεύτερο προκρίθηκε στην τρίτη θέση (αν και κινδύνεψε μέχρι την τελευταία στιγμή, καθώς υπήρξε θρίλερ για τέσσερα τραγούδια μέχρι το τελευταίο ΛΕΠΤΟ της ψηφοφορίας). Ελπίζω στη μη πρόκριση του Ο άλλος μου εαυτός να μην έπαιξε ρόλο η κακή ηχογράφηση της φωνής (καλά ρε παιδιά, δεν είχατε ένα Pop filter για τη φωνή;) ή το τραγούδισμα που προσπάθησε να μιμηθεί "Πασχαλίδειες" ερμηνευτικές γραμμές. Γιατί για μένα Ο άλλος μου εαυτός έπρεπε να είναι στην πρώτη θέση, μαζί με την υπέροχη ροκ μπαλάντα Σε μια φαντασία.

    Σε πολλά άλλα τραγούδια βρήκα κάποια πολύ όμορφα στοιχεία και τα έχω ηχογραφήσει για μεταγενέστερες ακροάσεις και αναμεταδόσεις στο ραδιόφωνο. Όπως το Για τον Αλέξη, Το τραγούδι του φασίστα και αρκετά ακόμη.

    Τέλος, δε χρειάζεται να πω κάτι για τα άλλα τραγούδια της πεντάδας (Φόβος, Θέλω να σε δω, Φεγγάρι του Γενάρη, Πηνελόπη) καθώς θα συνεχίσουν στον τελικό και θα τα αναλύσουμε εκεί. Μόνο ότι είναι δίκαια η πρόκρισή τους και ότι παρότι δεν με "ανάγκασαν" να τα βάζω και να τα ξαναβάζω για ακρόαση, τους έβαλα υψηλές βαθμολογίες.

    Καλή συνέχεια στη γιορτή μας και μη βιάζεστε να ψηφίζετε, έχετε 2 ολόκληρες εβδομάδες για κάθε group!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την AR-ON, 17-01-2013 03:06 ]


    GeorgeRoumeliotis
    17.01.2013, 02:56
    Καλημέρα σε όλους. Από ότι πίστευα ένας από τους όρους του διαγωνισμού ήταν τα τραγούδια να έχουν Ελληνικό στίχο. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου μεταφράσει το τραγούδι Ικυ του δεύτερου γκρουπ γιατί μάλλον ξέχασα τα Ελληνικά μου και δεν καταλαβαίνω λέξη.
    AR-ON
    17.01.2013, 03:02
    Έχει ήδη ειδοποιηθεί η διαχείριση. Πράγματι, αφού συμμετέχουν ορχηστρικά (κακώς κατά τη γνώμη μου), αλλά δεν συμμετέχουν π.χ. αγγλόφωνα, αυτό μάλλον πρέπει να αποσυρθεί. Κρίμα που δεν το ηχογράφησαν οι συντελεστές του στα ελληνικά, καθώς είναι πανέμορφο κομμάτι.
    PITHANOS
    17.01.2013, 03:37

    Παράθεση:

    Το μέλος GeorgeRoumeliotis στις 17.01.2013, 02:56 έγραψε...

    Καλημέρα σε όλους. Από ότι πίστευα ένας από τους όρους του διαγωνισμού ήταν τα τραγούδια να έχουν Ελληνικό στίχο. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου μεταφράσει το τραγούδι Ικυ του δεύτερου γκρουπ γιατί μάλλον ξέχασα τα Ελληνικά μου και δεν καταλαβαίνω λέξη.

    ούτε εγώ, αλλά λέει:  ή που, μ΄ούλα μου, ααα

                                      ή που, βάστε γκούα..

    αλλά.. άμα δεν είχες ακούσει το 

    εσε έ-βερεβε-ναν ά-βαραβα-στρον τζια ε-βερε-ν μιτσίν

    μες τους-βουρουβου-ς εφτά -βαραβα πλανή-βιριβι-τες για-βαρα-λουρου-βουρου-τα μου 

    θα καταλάβαινες λέξη;Wink

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PITHANOS, 17-01-2013 03:39 ]


    PITHANOS
    17.01.2013, 03:45

    Παράθεση:

    Το μέλος AR-ON στις 17.01.2013, 03:02 έγραψε...

    Πράγματι, αφού συμμετέχουν ορχηστρικά (κακώς κατά τη γνώμη μου), αλλά δεν συμμετέχουν π.χ. αγγλόφωνα, αυτό μάλλον πρέπει να αποσυρθεί.

    Μάλλον θες να πεις παρ΄ότι συμμετέχουν ορχηστρικά (κακώς κατά τη γνώμη μου), αλλά δεν συμμετέχουν π.χ. αγγλόφωνα, αυτό μάλλον πρέπει να αποσυρθεί.{#emotions_dlg.tt2}


    NikosDoukas
    17.01.2013, 08:48

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 17.01.2013, 00:32 έγραψε...

    Μια και τελείωσε το 1ο γκρουπ και επειδή θέλω να νιώσω κι εγώ ένα απλό μέλος και να μην βγαζω συνεχεια ανακοινωσεις, οριστε η βαθμολογία που εδωσα στα πρωτα 15 κομματια. Τα αλλα δύο 8άρια τα έδωσα στο Τραγουδι του Φασίστα (μπράβο Ναΐρούζ!) και στο comedy Rock Άλλου Παπά Βαγγέλια :)






     

    Γιώργο τιμή μας για το 8 στο αλλού παπά βαγγέλια!!! μετά από τόσο κόπο το ότι βρίσκετε έστω ένας άνθρωπος να του αρέσει είναι μεγάλη ανταμοιβή για μας!! να σαι καλά!!! με την ευκαιρία θα ήθελα να ευχαριστήσω και τους υπόλοιπους όσους μπήκαν στη διαδικασία να ακούσουν το κομμάτι και να ζητήσω συγνώμη σε όσους κουράστηκαν τα αυτάκια τους!!{#emotions_dlg.smile} πάντως εμείς ότι κάνουμε το κάνουμε με την ψυχή μας και για την ψυχή μας και μετά από τόσα χρόνια νταμπα ντούμπα αποφασίσαμε να βγάλουμε ένα δισκάκι από μόνοι μας. χαρά μας να το ακούσετε καθότι δεν προκειτε να το κυκλοφορήσουμε μέσω κάποιας εταιρείας αλλά θα το διανεμουμε δωρεάν μέσω του διαδυκτίου(ούτε με αυτό τα πάμε καλά...). και επίσης και ένα μεγάλο ευχαριστώ στο σάιτ καθότι όπως αντιλαμβάνεστε για μας ο διαγωνισμός ήταν και το μοναδικό μέσω προώθησης!


    Giorgos_arazei
    17.01.2013, 09:12

    Παράθεση:

    Το μέλος GeorgeRoumeliotis στις 17.01.2013, 02:56 έγραψε...

    Καλημέρα σε όλους. Από ότι πίστευα ένας από τους όρους του διαγωνισμού ήταν τα τραγούδια να έχουν Ελληνικό στίχο. Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου μεταφράσει το τραγούδι Ικυ του δεύτερου γκρουπ γιατί μάλλον ξέχασα τα Ελληνικά μου και δεν καταλαβαίνω λέξη.

    Θεος!(πραγματικα γελασα πολυ με το σχολιο, ακουγοντας το τραγουδι)




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία