ελληνική μουσική
    637 online   ·  210.830 μέλη

    Ποια τραγούδια του 3ου Διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    KRISTHESS
    06.01.2013, 19:53

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 05.01.2013, 23:31 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Alabama στις 05.01.2013, 22:12 έγραψε...

    . Θέλω να σχολιάσω όμως έναν συνδρομητή του ΜΗ (νομίζω Κωστας Αγάς ή Αγκάς λέγεται τελος παντων)  Ας είμαστε πιό προσεκτικοί στις κριτικές μας και ας κρατήσουμε το ΜΗ ανέπαφο με οτιδήποτε fake. Αυτό άλλωστε είναι τοσο γενναιόδωρο μαζι μας όλα αυτά τα χρόνια που μας ενημερώνει γύρω απ την μουσική! Καλά αποτελέσματα σε όλους!

    Kώστας Άγας, παρακαλώ, και χαίρω πολύ για τη γνωριμία !!!

    Αγαπητέ Alabama, στο σχόλιο που έγραψα δεν έκανα τίποτα περισσότερο απ' το να εκφράσω τη γνώμη μου !!! Το τραγούδι μού άρεσε πολύ και το ακούω ξανά και ξανά !!! Εσύ, απλώς, τυχαίνει να έχεις αντίθετη άποψη, την οποία και έγραψες [και, φυσικά, πολύ καλά έκανες] !!! Είναι δυνατόν να αρέσουν σε όλους μας τα ίδια πράγματα ??? Φυσικά και όχι !!! Έτσι, κάποιο τραγούδι, το οποίο το βαθμολόγησες με 5 αστέρια / 12 βαθμούς, ενδεχομένως σε εμένα μπορεί να μην αρέσει και να το "φιλοδώρησα" με λιγοστά αστεράκια !!! Γούστα είναι αυτά και ο καθένας μας έχει διαφορετικά ... [έτσι, για παράδειγμα, μπορεί π.χ. να μού αρέσει πολύ ο Σωκράτης Μάλαμας, και, μάλιστα, ήμουν από τους πρώτους που τον στήριξαν στις αρχές των 90ς, προτού γίνει διάσημος !!! Σε μια συναυλία του στο "Μετρό" περί το 1993 ήμασταν μόλις 20 άτομα, τόσους μας μέτρησα !!! Όμως ... όταν κάποτε έπεσε στα χέρια μου ο δίσκος βινυλίου "Διατάραξη Κοινής Ησυχίας" με επιλογές από ελληνικό πανκ, του "άλλαξα τα φώτα" στις ακροάσεις, κι ας πρόκειται για είδος μουσικής που δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα !!! Κι αυτό επειδή διέκρινα στα "αντεργκράουντ" και "οργισμένα" ελληνικά συγκροτήματα αυτής της συλλογής "εντιμότητα" και "αυθεντικότητα", όπως διέκρινα στο τραγούδι που επαίνεσα] !!!

     

    Όσο για το άλλο που λες περί fake ... Σε διαβεβαιώ, φίλε μου, ότι, γράφοντας την άποψή μου ήμουν 100% αληθινός και ειλικρινής [όπως, άλλωστε, είμαι "αληθινός" και "ειλικρινής" απ' την πρώτη στιγμή που έκανα εγγραφή στο ΜΗ, εδώ και 4 περίπου χρόνια, που γράφω στο site, δεν έχω γράψει ούτε ... "μισή ψευτιά"] !!! Τον δημιουργό του τραγουδιού που επαίνεσα ούτε τον γνωρίζω, ούτε με γνωρίζει προσωπικά !!! Έγραψα, πολύ απλά, τελείως άδολα και ανιδιοτελώς την άποψή μου [με την οποία, πολύ απλά, τυχαίνει να μη συμφωνείς] !!!

    Κι αν έγραψα την άποψή μου "πρόωρα", το έκανα επειδή ήδη έχει "διαγραφεί" η πορεία του "Περιμένω να ξυπνήσω" : Δεν θα πάρει τη θέση κανενός άλλου τραγουδιού στην τελική πεντάδα, όλα δείχνουν ότι θα τερματίσει μεταξύ 25ης - 35ης θέσης !!! Συνεπώς, ακόμη κι αν υποτεθεί ότι η άποψή μου για το εν λόγω άσμα ίιισως να επηρέαζε τη διαμόρφωση της "τελικής πεντάδας", εντέλει ... ούτε αυτό πρόκειται να συμβεί !!!

    Αν και ... σύντομα βλέπω να "επανέρχομαι" για να γράψω τη γνώμη μου και για τα άλλα τραγούδια του 1ου ομίλου που έχω ήδη αγαπήσει προτού να "κλείσουν οι κάλπες" του 1ου ομίλου !!! Κι αυτό επειδή τα βλέπω σιγά - σιγά να απομακρύνονται από την 1η πεντάδα !!! Σιγά - σιγά "διαγράφεται" κι αυτών η "μοίρα" τους .... Κι επειδή, όταν θα κλείσουν οι κάλπες του 1ου ομίλου αυτά τα τραγούδια μάλλον θα "χαθούν" από τ' αυτιά μου ... τρέχω ξανά στη σελίδα του διαγωνισμού να τα ακούσω ξανά και ξανά !!! Αν μη τι άλλο, μέχρι να αποκλεισθούν ας τα ευχαριστηθώ όσο μπορώ .....     

     


    ΠΑΝΤΩΣ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΟΜΜΑΤΙ Ο,ΤΙ ΚΙΑΝ ΛΕΤΕ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΟ ΡΟΚ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΟΥ! ΕΞΟΥ ΚΑΙ ΠΗΡΕ ΑΝΑΛΟΓΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ!ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΠΕΤΥΧΕ ΤΟ ΣΚΟΠΟ ΤΟΥ- ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΚΙΘΑΡΕΣ ΕΧΕΙ ΚΙ ΕΝΑ ΣΤΙΧΟ ΠΟΥ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ ΣΤΗ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΟΧΗ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ!ΒΕΒΑΙΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΕΙΝΑΙ ΨΑΓΜΕΝΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ! SmileΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΣΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΓΥΡΟ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ!!!!{#emotions_dlg.clap}


    eliasmavroskoufis
    06.01.2013, 21:30
    Γεια σας και καλή χρονιά :) Δεν τα παίρνω και όλα τόσο σοβαρά, η μουσική για εμένα είναι τα πάντα, ο χαβαλές, ο πόνος, η οργή κλπ κλπ απολαύστε όλα τα τραγούδια, ο διαγωνισμός είναι μια καλή ευκαιρία να ακούσουμε άλλους ανθρώπους (ή) και ν'ακουστούμε. Ο καθένας (ακροατής) παίρνει αυτό που τον αντιπροσωπεύει, α και κάτι άλλο, μουσική είναι και τα σκυλάδικα και τα "έντεχνα" και όλα τα είδη, όλοι οι καλοί χωράμε. Καλή συνέχεια και καλή ακρόαση σε όλους :) Υ.Γ Συγχαρητήρια σε όλους :))
    NikosDoukas
    08.01.2013, 08:41

    Καταρχήν θα ήθελα να πω ένα μεγάλο μπράβο στους διοργανωτές αυτού του διαγωνισμού αν και η δεν ήμουν ποτέ υπέρ αυτής της διαδικασίας καθότι θεωρώ ότι η τέχνη δεν είναι κάτι το οποίο μπορεί να συγκριθεί. Το κάθε έργο είναι μοναδικό και κανένα δεν είναι υποδεέστερο κάποιου άλλου. Ο σεβασμός της διαφορετικότητας ενός έργου χωρίς απαραίτητα την υιοθέτηση του περιεχομένου, είναι πολιτισμός. Και παρόλο που οι διοργανωτές χρησιμοποίησαν τη φρασεολογία «διαγωνισμός» ως την καλύτερη δυνατή περιγραφή για την εν λόγο διαδικασία, η πρόθεση τους και η προσπάθεια τους για παραγωγή πολιτισμού είναι ολοφάνερη και μπράβο τους.

    Ποιο είναι το καλύτερο τραγούδι? Δεν υπάρχει καλύτερο τραγούδι. Υπάρχει καταλληλότερο τραγούδι, το οποίο ανταποκρίνεται στις περιστάσεις των βιωμάτων μας καθώς και της στιγμιαίας ψυχοσύνθεσης. Κάθε στιγμή νιώθουμε διαφορετικά άλλοτε κλαίμε και άλλοτε γελάμε, άλλοτε είμαστε ερωτευμένοι και ξαφνικά ένα κομμάτι που κάποτε ακούσαμε και δεν το δώσαμε σημασία ξαφνικά απέκτησε νόημα.

    προσωπικά, γράφω τραγούδια εδώ και πάρα πολλά χρόνια και υπό-ασχολούμαι με αυτό που λεν stage άλλα τόσα . Ουδέποτε όμως τα «εξέθεσα σε δημόσια θέα» καθότι το θεωρούσα ότι είναι μια ενέργεια επίδειξης. Όμως αυτά που γράφω δεν τα γράφω για να τα γράφω, αλλά γιατί η ψυχή μου νιώθει αυθόρμητα την ανάγκη να κλείσει τα μάτια της και να σιγοτραγουδήσει μια μελωδία και στην συνέχεια ένα στίχο… πως μπορείς αυτή την μοναδική αίσθηση της δημιουργίας με την απόλυτη αγνότητα να την «χρησιμοποιήσεις» ως ένα όπλο ματαιοδοξίας τοποθετώντας το κομμάτι σου έναντι κάποιου άλλου με σκοπό να νικήσει? Απλά δεν γίνεται… γιατί τότε απλά όλα θα ήταν ένα ψέμα.

    Όμως η χαρά να μοιράζεσαι με συνανθρώπους οι οποίοι πραγματικά επικοινωνούν μέσω της μουσικής είναι απερίγραπτη. Ένας βαθμός από οποιοιδήποτε επιβεβαιώνει ότι κάποιος το άκουσε και ένας παραπάνω βαθμός σημαίνει ότι κάποιον άγγιξε. Εξάλλου τα αληθινά τραγούδια κατά την άποψη μου δεν γράφονται με σκοπό να προσελκύσουν τη μεγάλη μάζα αλλά να αποτυπώσουν τα βιώματα του καλλιτέχνη, χωρίς όμως να ισοπεδώνουμε την επιτυχία κάποιου κομματιού χαρακτηρίζοντας το ως «εμπορικό» επειδή εν τέλει είχε τεράστιο ενδιαφέρων από την ευρύτερη μάζα. Αυτά τα βιώματα όταν έρθουν και βρουν έστω ένα μικρό αριθμό ανθρώπων που τους άρεσαν τότε ο καλλιτέχνης ολοκληρώνεται ψυχικά. Καθότι η απόλυτη έκσταση για ένα δημιουργό, είναι η στιγμή της δημιουργίας η όποια ολοκληρώνεται τελικά μόνο όταν την μοιράζεσαι με τον συνάνθρωπό σου, ο οποίος νιώθει το ίδιο, το οποίο ο καλλιτέχνης το εισπράττει είτε από το χειροκρότημα σε μια συναυλία είτε από μια ψήφο μέσα από ένα διαγωνισμό, σαν τούτο καλή του ώρα…

     

    Τώρα γιατί τα γράφω όλα αυτά… μμμ… ποιο πολύ για μένα καθότι είμαι και γω ένας από τους συμμετέχοντες στο διαγωνισμό και απολαμβάνω το ταξίδι. Δυστυχώς δεν μπορώ να ψηφίσω τα κομμάτια των υπόλοιπων συμμετεχοντων καθότι είμαι πολύ νέος στο σαιτ. Έτσι γραφω αυτό το μήνυμα για να δώσω και γω έστω με αυτόν τον τρόπο την ψήφο μου σε όλους αυτούς που πέρασαν ατέλειωτες ώρες στο στούντιο, στο καφενείο, στο σπίτι τους, σε μια θάλασσα, σε ένα όμορφο τοπίο, που παραμέλησαν με πόνο τη γυναίκα τους τα παιδιά τους για να καταθέσουν την ψυχή τους, σε όλους αυτούς που με την ιδιότητα του ακροατή έχουν ζαλιστεί να ακούνε τα μακρύ και το κοντό του κάθε φαντασμένου(καλή μου ώρα…) να κουδουνίζει τα αυτιά τους και σε όλους αυτούς που με κόπο και μόχθο «τρέχουν» τη διοργάνωση..

     

    Την αγάπη μου


    reteos
    08.01.2013, 09:25

    Πολύ ωραία τα λές. Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης όταν μιλάει η ψυχή, όπως στη προκειμένη περίπτωση των συμμετασχόντων.  Αλλά χάρις στον διαγωνισμό, που αναμφισβήτητα προκαλεί ένα ξεχωριστό ενδιαφέρον, διδεται η ευκαιρία στον καθένα να εκφραστεί μέσω της μουσικής και να μοιραστεί αυτή την έκφραση με τους υπολοίπους . ΄Ισως σε κάποια διαφορετική από διαγωνισμό διοργάνωση να μην έμπαινε ο καθένας στην διαδικασία να ακούσει 304 τραγούδια. Νομίζω ότι αυτός είναι ένας λόγος που σε οδήγησε και σε σένα στην συμμετοχή (και πολύ καλά έκανες). Πάντως συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι  τα εύσημα ανήκουν και στους διοργανωτές για την άψογη διοργάνωσή του και κατ’  επέκταση για την συμβολή τους στον πολιτισμό. 


    kwstasagas
    08.01.2013, 10:39

    Άλλο τραγούδι που ξεχώρισα : "Όχι άλλη βία στα σχολεία" !!! Είμαι σίγουρος ότι το έγραψαν μαθητές [αν κρίνω απ' τη φωνή που τραγουδάει] !!! Το ραπ δεν είναι το είδος μουσικής, με το οποίο έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα, αλλά ... ακούγοντας στο εν λόγω άσμα την εφηβική φωνή να λεει, με απλά λόγια, αυτά τα πολύ ωραία πράγματα ... δεν μπόρεσα να μη συγκινηθώ !!! Ένιωσα σαν ο έφηβος, που έφτιαξε το τραγούδι, να ήρθε και να μού είπε : "κύριε ΄Αγα, θέλω πολύ να σάς ανοίξω την καρδιά μου και να διηγηθώ ό,τι συμβαίνει στα σχολεία μας" !!! Γι' αυτό ... έβαλα στο τραγούδι 4 αστέρια με όλη μου την καρδιά !!! Και θα ευχηθώ στα παιδιά που το "έφτιαξαν" καλή συνέχεια και καλή δύναμη στα μαθήματά τους, στις σπουδές τους και στη ζωή τους γενικά .....    


    Savvouladiotis1979
    08.01.2013, 15:04

    Γεια σας καλλιτεχνες .....Ευχομαι σε ολους καλη χρονια με υγεια.....μολις ψηφισα.....τολμω να πω, εχοντας ζησει αρκετα εντονα τον προηγουμενο διαγωνισμο, πως το συγκεκριμενο γκρουπ (1ο) εχει λιγοτερο ενδιαφεροντα τραγουδια.....anyway ευελπιστω σε καλυτερη συνεχεια.....Οσο για το 5αστερο μου το εδωσα στο κομματι ''Παντα εδω''....οι υπολοιπες ψηφοι ηταν στο ιδιο μηκος κυματος με την αναφορα του Θανου Χασιωτη............................................χμ......χμ.......''Κανε με κοντα σου να μεινω''........ισως με αλλαγη ερμηνευτριας να μην ηταν τοσο χαμηλα......εδωσα ψηφο....κατι μου εκανε στη μουσικη...!!!


    reteos
    09.01.2013, 09:18

    Ενα τραγούδι εκτός από την ερμηνεία κρίνεται και από άλλες παραμέτρους (μελωδία,στίχος, ρυθμός κλπ). Μια χαρούλα είναι η ερμηνεύτρια και μπράβο της που έχει το θάρρος τραγουδήσει δημοσίως. Λόγοι στοιχειώδους τουλάχιστον ευγενείας δεν επιτρέπουν να λέμε δημοσίως «αλλαγή ερμηνεύτριας» και μάλιστα κατά την διάρκεια της ψηφοφορίας. Η γνώμη του καθενός είναι υποκειμενική .Δεν μας αρέσει; -δεν το κατηγορούμε ,δεν το ψηφίζουμε. Μέχρι εκεί.  


    jorge
    09.01.2013, 11:10
    Γιάννη, νομίζω πως ο λόγος ύπαρξης ενός ελεύθερου forum είναι να λέμε - με ευγένεια - τη γνώμη μας. Τι μας αρέσει και τι όχι. Το προηγούμενο μέλος δεν κατηγόρησε κανέναν, ίσα ίσα είπε πως του άρεσε η μουσική και έδωσε και ψήφο. Αυτό που λείπει σήμερα από τον κόσμο είναι η ΓΝΩΜΗ και η ΑΠΟΨΗ, εξεφρασμένη με πολιτισμένο τρόπο. Είναι πολύ υγιές - θεωρώ - να λες τι δεν σου αρέσει, ακόμα και σε μια ψηφοφορία. Το κομμάτι μπήκε για να κριθεί. Τέλος, πως θα βελτιωθεί κάποιος αν δεν του τονίζεις τα αρνητικά που βλέπεις;
    nvluc
    09.01.2013, 11:14

    Παράθεση:

    Το μέλος georgetr στις 03.01.2013, 19:35 έγραψε...

    Προσωπικά δεν έχω τη δυνατότητα να ψηφίσω λόγω των κανονισμών . Τα ακούω όμως γιατί με ενδιαφέρουν πάντα οι νέες δημιουργίες .  Έχω ξεχωρίσει τέσσερα τραγούδια τα οποία όμως και εγώ πιστέυω ότι δε πρέπει να τα ονομάσω για να μην υπάρξουν επιρροές . Αν και επιρροές υπάρχουν εφόσον η βαθμολογία ανανεώνεται συνεχώς και φαίνετε δημόσια ( Προσωπικά διαφωνώ με αυτή τη δυνατότητα για το λόγω ότι πολλοί άνθρωποι έχουν μάθει απλά να ακολουθούν τον πρώτο ) .

    Αυτό που θα ήθελα να σας προτείνω , εννοείτε ότι όλοι το γνωρίζεται , ειναι να ακούτε τα τραγούδια μέσω ένος στερεοφωνικού που έχετε συνδέσει τον υπολογιστή ή ακόμη καλύτερα με ενα ζευγάρι ακουστικά για ποιο προσεκτικό άκουσμα των  μουσικών λεπτομεριών  του κάθε τραγουδιού . Σε πολλά τραγούδια αξίζει να τις προσέξετε.

    Τέλος χωρίς να ονομάσω όπως είπα το τραγούδι , απευθύνομαι στο δημιουργό ενός τραγουδιού που θα καταλάβει πιθανά απο τα συμφραζόμενα για ποιον μιλάω και του εκφράζω τη συμπάθια μου και τη χαρά μου που συντηρεί το παλιο καλό λαικό τραγούδι .

    [ τροποποιήθηκε από τον/την georgetr, 03-01-2013 19:44 ]



    Πολύ σωστή η πρόταση του αγαπητού georgetr...!!!

    Αγαπητοί φίλοι, να ακούσετε όλα τα τραγούδια σε πολύ καλά ήχεία ή με ακουστικά...!!!

    Θα απολαύσετε την εμπειρία πολύ καλύτερα ενώ μόνο έτσι θα μπορείτε να ακούσετε σημαντικές λεπτομέρεις που κάνουν αισθητή διαφορά στο τελικό άκουσμα.


    nvluc
    09.01.2013, 13:20

    Να προσθέσω και εγώ με την σειρά μου μία άποψη.

    Δεν θα αναφερθώ στα τραγούδια που μου άρεσαν πολύ και τα σιγοτραγουδάω και μόνος μου περπατώντας στον δρόμο -αυτό από μόνο του αποτελεί για εμένα την απόλυτη ολοκλήρωση μιας δημιουργίας, να γίνει δηλαδή ένα μικρό κομμάτι της ζωής σου.

    Θα αναφερθώ όμως σε ένα τραγούδι - που βρίσκεται πολύ ψηλά στις προτιμήσεις των ακροατών - και δεν είναι άλλο από το "Πηνελόπη".

    Αναφέρομαι συγκεκριμένα σε αυτό το τραγούδι, γιατί με προβλημάτισε τόσο το ίδιο όσο και η προτίμηση που του δείχνουν τα μέλη του ΜΗ.

    Η μουσική του πολύ καλή, οι κιθάρες απλά υπέροχες, αλλά αυτοί οι στίχοι...αχ αυτοί οι στίχοι...!!!

    Τι να πρωτοσχολιάσω...την συχνή απουσία ομοιοκαταληξίας, την φτωχή και πρόχειρη ομοιοκαληξία όπου αυτή υπάρχει, την φθηνή απόδοση ενός θέματος που ήθελε να είναι παιχνιδιάρικο αλλά κάπου σκάλωσε στον δρόμο...

    Φίλοι δημιουργοί της "Πηνελόπης", γιατί τόση προχειρότητα...;;; Δώσατε σχήμα και μορφή σε μια ωραία ιδέα και την ντύσατε με αυτούς τους στίχους ;

    Αγαπητά μέλη που ψηφίζετε στον διαγωνισμό, ενώ δικαιολογημένα σας παρέσυρε η όμορφη μουσική και η άψογη κιθαριστική εκτέλεση, πώς προσπεράσατε με τόση ευκολία τις μύριες στιχουργικές αδυναμίες...;;;

    Εάν θέλω να προτιμήσω ένα τραγούδι με αντίστοιχο παιχνιδιάρικο ύφος, με σαφώς ανώτερη στιχομυθία,υπέροχη φωνή και εξίσου υπέροχη μουσική, διαλέγω το τραγούδι "Οι μπλε σαγιονάρες" - ένα μεγάλο μπράβο από εμένα στους συντελεστές αυτού του τραγουδιόυ.

    Οσο για το τραγούδι "Πηνελόπη", ανυπομονώντας κάποια στιγμή να το ακούσω με πιο "δουλεμένους" στίχους ώστε να το συγκαταλέξω με ιδιαίτερη χαρά στα αγαπημένα μου, αποδίδω τα εύσημα στους συνθέτες - κιθαρωδούς εκτελεστές.


    alpatman
    09.01.2013, 13:47

     να πω με την σειρα μου περα απο τα 'συγχαρικια ' στους διοργανωτες ( πιστευω δεν ειναι καθολου ευκολη μια τετοια προσπαθεια ) και μπραβο σε αυτους που μας 'εμπιστευθηκαν ' τα τραγουδια τους . 

    Μια και μιλαμε για το πρωτο γκρουπ , ακουσα με αρκετη προσοχη ολα τα κομματια  (ακομα και αυτα που σε υφος ηταν τελειως διαφορετικα απο τα μουσικα μου γουστα )  , ολα ανεξαιρετως μουσικα ειναι αξιολογα , δηλαδη στα αυτια μου κανενα δεν ακουστηκε 'πατατα ' . 

    Ξεχωρισα γυρω στα 6 κομματια πιο πολυ απο τα υπολοιπα , και 2 ακομα πιο πολυ και αυτα θα αναφερω ... 

    το πρωτο ειναι το 

    Ζακυνθινια-μου-νια / το κομματι αυτο αν (παντα κατα την προσωπικη μου γνωμη) διορθωσει καποιους στιχους 'ακομψους '-'αγαρμπους ' που το κανουν πιο 'φθηνο',  καλιστα θα μπορουσε να ειναι ενα ραδιοφωνικο 'χιτακι ' κεφατο που θα εκαναν 'τσιχλα ' ολοι οι ραδιοφωνικοι σταθμοι . ( θεωρω πολυ δυσκολη την συγγραφη κομματιου που ονομαζουμε 'χιτ ' ) .  

    το δευτερο ειναι το 'παντα εδω ' , μια μπαλαντα , με αψογο πιανο και παρα πολυ ομορφη φωνη που το ερμηνευει . Το κομματι αυτο καλιστα θα μπορουσε να ειναι απο αυτα που τραγουδαει ο  Ρεμος η ο Χαντζηγιαννης και το λεω σαν 'μη ακροατης ' των 2 αυτων καλλιτεχνων .  

    να κανω και μια αναφορα στο ' κανε με κοντα σου να μεινω ' που αναφερθηκε πιο πανω, οτι επισης μουσικα μου αρεσε , εκεινο που δεν καταλαβα  στο κομματι αυτο  ειναι γιατι πεταξε ο δημιουργος τοσο πολυ μπροστα την φωνη . Φαινεται  η μουσικη απλα σαν κομπαρσος . Πιστευω με χαμηλοτερα την ιδια φωνη,δεν κανω κριτικη στην φωνη (ειμαι απο αυτους που αν τραγουδησω στις 3 νοτες φαλτσαρουν στις 4 )  , το κομματι θα κερδιζε εντυπωσεις . Δηλαδη υπαρχει υπερβολικη 'εκθεση' θεωρω της φωνης ' .  

    τελος να συμφωνησω με αρκετους , σημασια δεν εχουν οι 'ψηφοι '  , γιατι εκ των πραγματων καποια ειδη ειναι πιο 'δημοφιλη' στο εδω ακροατηριο ,αυτο μπορει καποιος να το δει και στα αποτελεσματα του προηγουμενου διαγωνισμου .Σημασια εχει οτι ακουστηκαν σε πολλους και οτι ολα ανεξεραιτως αρεσαν σε καποιους . 

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την alpatman, 09-01-2013 13:51 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την alpatman, 09-01-2013 14:44 ]


    reteos
    09.01.2013, 15:37

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 09.01.2013, 11:10 έγραψε...

    Γιάννη, νομίζω πως ο λόγος ύπαρξης ενός ελεύθερου forum είναι να λέμε - με ευγένεια - τη γνώμη μας. Τι μας αρέσει και τι όχι. Το προηγούμενο μέλος δεν κατηγόρησε κανέναν, ίσα ίσα είπε πως του άρεσε η μουσική και έδωσε και ψήφο. Αυτό που λείπει σήμερα από τον κόσμο είναι η ΓΝΩΜΗ και η ΑΠΟΨΗ, εξεφρασμένη με πολιτισμένο τρόπο. Είναι πολύ υγιές - θεωρώ - να λες τι δεν σου αρέσει, ακόμα και σε μια ψηφοφορία. Το κομμάτι μπήκε για να κριθεί. Τέλος, πως θα βελτιωθεί κάποιος αν δεν του τονίζεις τα αρνητικά που βλέπεις;

    Γιώργο δεν αφήνεις «καρφίτσα»  να πέσει κάτω{#emotions_dlg.biggrin}.

     Επί του θέματος : Σαφώς και ο λόγος της υπάρξης του φόρουμ είναι να λέμε ευγενικά την γνώμη μας και χαίρομαι γιαυτό. Αυτό κάνω. Το τι μας αρέσει και τι δεν μας αρέσει , στη προκειμένη και μόνο σαυτή περίπτωση, το εκφράζουμε με την ψήφο . Δεν το βλέπω , αν όχι πολύ υγιές, τουλάχιστον ευγενικό  να το λές κιόλας δημοσίως όσο διαρκεί η ψηφοφορία . Μάλλον το κρίνω ως αντιδεοντολογικό.Ελπίζω να μην κάνω λάθος. Μετά το πέρας της ψηφοφορίας ουδεμία αντίρρηση θα είχα , αλλωστε τότε θα έδινε  την δυνατότητα στην ίδια την ερμηνευτρια να εκφράσει η ίδια οτιδήποτε ήθελε ,κάτι που τώρα μάλλον δεν μπορεί να κάνει. Δεν την γνωρίζω ούτε διαδικτυακά (το λέω για να μην θεωρηθεί προσωπική υποστήριξη), αλλά το να λέμε δημοσίως  «αλλαγή ερμηνεύτριας» δεν το καλοείδα. Το σχόλιό μου –ως είπα και σαυτό-  αφορά μόνο την  παράμετρο ερμηνεία . Για τις υπόλοιπες δεν έχω αντίρρηση και συμφωνούμε με τον φίλτατο Savvouladiotι 1979, που προς τιμή αυτού και των  διαγωνιζομένων, λέει ότι το ψήφισε κιόλας.


    jorge
    09.01.2013, 15:54

    Παράθεση:

    Το μέλος reteos στις 09.01.2013, 15:37 έγραψε...

    Το τι μας αρέσει και τι δεν μας αρέσει , στη προκειμένη και μόνο σαυτή περίπτωση, το εκφράζουμε με την ψήφο .

    Γιάννη, δυστυχώς η ψήφος από μόνη της δεν λέει στον καλλιτέχνη πολλά πράγματα. Φταίει η ενορχήστρωση, η κακή μουσική,  ο κακός στίχος ή η κακή φωνή; Ένας κακός βαθμός δεν λέει κάτι από μόνος του. Κι εδώ έρχεται να βοηθήσει το forum και η ανταλλαγή απόψεων.


    3wgr
    09.01.2013, 16:37

    Πολυ δυσκολη εμπειρια να κριτικαρεις την εμπνευση του αλλου και ακομα δυσκολοτερη οταν τον κανεις μπροστα στα ''μουτρα'' του...ακομα και αν ετσι πρεπει να γινεται βεβαια ειναι λιγο ως πολυ αχαρο...υπαρχουν τοσα πολλα αντικειμενικα και υποκειμενικα κρητιρια που κανουν ενα τραγουδι ιδιατερο πρωτιστως στα αυτια και στην ψυχη του δημιουργου του και δευτερευοντος στα αυτια και την ψυχη του κοινου του...

    Ειναι η πρωτην φορα που παρακολουθω τον διαγωνισμο αυτο και για να ειμαι απολυτα ειλικρινης δεν ηξερα τι να περιμενω ,ουτε γνωριζα το επιπεδο των προηγουμενων διαγνωισμων...απλα δεν ειχα να χασω και κατι οποτε ειπα να του δωσω μια ευκαιρεια...δεν ξερω ποσο συχνο ειναι αυτο σαν φαινομενο στους κυκλους του ΜΗ ....

    τεσπα..εριξα μια πρωτη περαστικη ''αυτιά'' στα τραγουδια και μια δευτερτη πιο προσεκτικη..Δυστυχως ή ευτυχως ανηκω σε εκεινω το μολυσμενο κοινο που εχει ακουσει μουσικη για καμια δεκαρια ζωες και αυτα που αναζηταω σε ενα τραγουδι ειναι πολλα και απο τεχνικης αποψεως και απο αισθητικης....ζητω εκ προοιμιου συγνωμη αν ακουστω ισως λιγο ακομψος αλλα εγω απο τα τραγουδια του πρωτου γυρου δυσκολευτηκα πολυ να ξεχωρισω καποια..

    Και εξηγουμαι...στο εντεχνο λαικο που δεν ειναι τοσο ο ηχος που αγαπαω και ταυτιζομαι τα πραγματα ειναι αρκετα προσεγμενα σε βαθμο που η συγκριση με τα υπολοιπα ειδη ειναι ισως λιγο αδικη...Κατανοω πως ενα τραγουδι δεν ειναι μονο η παραγωγη του και ο ''ηχος'' του ,αλλα εν ετη 2013 εγω τουλαχιστον τον θεωρω εξισου σημαντικο με την συνθεση αυτη καθεαυτη...τα εντεχνα λοιπον τραγουδια εχουν αρκετα προσεγμενη παραγωγη και παρουσιαση και υποθετω πως για το ειδος που υπηρετουν καποια μπορουν να θεωρηθουν και αρκετα εμπνευσμενα..απλα δεν μπορω να ταυτιστω εγω ηχητικα μαζι τους χωρις να παραγνωριζω την αξια τους..απο εκει και περα διαπιστωσα αρκετη προχειροτητα,μεγαλη επαναληψη των ιδιων και ιδιων μοτιβων που εχουμε ακουσει χιλιαδες φορες στην Ελληνικη σκηνη επι δεκαετιες και ισως μια ελαφρα (ως βαρια ) ελλειψη αυτοκριτικης και συνειδησης.

    Οκ..ξερω τα περι υποκειμενικοτητας γουστων και τα σχετικα αλλα μερικα κομματια ειναι στα ορια της φαρσας και δεν μπορω να διακρινω αν οι δημιουργοι τους κανουν χαβαλε η απλα πιστευουν οτι παρουσιαζουν δουλεια με αξιωσεις..ειλικρινα δεν ειμαι σιγουρος..επισης ξερω οτι αυτα τα τραγουδια δεν εχουν ελπιδα να κανουν κατι στο διαγωνισμο και αυτο ισως με καθησυχαζει λιγακι..γιατι αν εμπαινα στα αποτελεσματα και εβλεπα καποιο απο αυτα τα τραγουδια στην πενταδα θα εχανα πασα ιδεα....δεν ξερω..ισως και εγω να τα παιρνω λιγο πιο σοβαρα τα πραγματα απο οτι ειναι και απλα ο κοσμος να θελει να κανει το γουστο του..και δεν τρεχει και τιποτα..ειναι ισως ομως οτι το βλεπω ολο και πιο συχνα ,ολο και πιο πολυ διπλα μου αυτο το φαινομενο και καπου ισως με φρικαρει το γεγονος οτι ''περιμενω'' απο αυτο το κοινο να δωσει μια ανασα στην ελληνικη μουσικη σκηνη....

    Και εν κατακλειδει για να μην παρεξηγηθω ,επειδη συμμετεχω και εγω στο διαγωνισμο..και θελω να ειμαι ξεκαθαρος....δεν ισχυριζομαι οτι ο ηχος μου ειναι ο καλυτερος και η μουσικη που ΕΓΩ γραφω ειναι η καλυτερη και γενικα ΕΓΩ τα κανα ολα καλυτερα (τυπικη ελληναρια)...του ναντιον μπαινω σε αυτη την διαδικασια τελικα πιο πολυ για βρεθω σε χωρους με ανθρωπους που τα κανουν ολα καλυτερα απο μενα γιατι μονο ετσι μπορω να μαθω πως θα αγγιξω περισοτερους ανθρωπους και πως θα γινω και εγω ο ''καλυτερος''.Και οταν λεω ο καλυτερος δεν το εννοω ανταγωνιστικα..το εννοω σε φαση του να ειμαι η καλυτερη εκδοχη του εαυτου μου και να μπορω αυτα που εχω μεσα μου να τα επικοινωνησω με ενα τροπο που θα ειναι κατανοητος στο κοινο που τα εκθετω και αρεστος στα ''δυκολα'' αυτια μου.Αυτος αλλωστε ειναι για μενα και ο σκοπος της τεχνης..της οποιας τεχνης...να επικοινωνεις...Αλλα σεβομαι και τον εαυτο μου και τους αλλους τοσο ωστε να μη τους βαλω στον κοπο να με ακουσουν να τραγουδαω με μπτσ και ντοιν ντοιν ντοιν και ντριν ντραν ντρουν που εχω κανει με το στομα,γιατι δεν εχω καμια απολυτως μουσικη γνωση και παρολαυτα θελω να παρω μερος ντε και καλα σε διαγωνισμο τραγουδιου..και ενω πραγματικα δεν θα με χαλαγε καθολου να διακριθω σε ενα τετοιο διαγωνισμο..με στεναχωρει πολυ περισοτερο να μην μπορω να βρω κατι απο το οποιο να παρω ενα ''μαθημα'' ,παρα μια ηττα ή ενας αποκλεισμος..και εγω σε αυτον τον γυρο δεν βρηκα σχεδον τιποτα που να με συγκινησε και να με εκανε να αισθανθω ετσι..θα παρακολουθησω με αμειωτο ενδιαφερον και τους υπολοιπους γυρους και θα ειμαι εδψ για να ξαναγραψω την γνωμη μου αν δωθει η ευκαιρεια με την ελπιδα οτι θα αλλαξουν τα πραγματα..

    ζητω συγνωμη αν σας κουρασα και επισης ζητω συγνωμη απο οποιον μπορει να στεναχωρησα!!!!


    reteos
    09.01.2013, 16:50

    Γιώργο συμφωνώ απόλυτα σαυτό.  Η αντίρρησή μου είναι να μη γίνεται στη διάρκεια της ψηφοφορίας «....στη προκειμένη και μόνο σαυτή περίπτωση.....».  

     Εν πάσει περιπτώσει ο καθένας έχει και  εκθέτει την αποψή του  κι αυτό είναι η ομορφιά του Φόρουμ.  


    KRISTHESS
    09.01.2013, 18:38

    Παράθεση:

    Το μέλος 3wgr στις 09.01.2013, 16:37 έγραψε...

    Πολυ δυσκολη εμπειρια να κριτικαρεις την εμπνευση του αλλου και ακομα δυσκολοτερη οταν τον κανεις μπροστα στα ''μουτρα'' του...ακομα και αν ετσι πρεπει να γινεται βεβαια ειναι λιγο ως πολυ αχαρο...υπαρχουν τοσα πολλα αντικειμενικα και υποκειμενικα κρητιρια που κανουν ενα τραγουδι ιδιατερο πρωτιστως στα αυτια και στην ψυχη του δημιουργου του και δευτερευοντος στα αυτια και την ψυχη του κοινου του...

    Ειναι η πρωτην φορα που παρακολουθω τον διαγωνισμο αυτο και για να ειμαι απολυτα ειλικρινης δεν ηξερα τι να περιμενω ,ουτε γνωριζα το επιπεδο των προηγουμενων διαγνωισμων...απλα δεν ειχα να χασω και κατι οποτε ειπα να του δωσω μια ευκαιρεια...δεν ξερω ποσο συχνο ειναι αυτο σαν φαινομενο στους κυκλους του ΜΗ ....

    τεσπα..εριξα μια πρωτη περαστικη ''αυτιά'' στα τραγουδια και μια δευτερτη πιο προσεκτικη..Δυστυχως ή ευτυχως ανηκω σε εκεινω το μολυσμενο κοινο που εχει ακουσει μουσικη για καμια δεκαρια ζωες και αυτα που αναζηταω σε ενα τραγουδι ειναι πολλα και απο τεχνικης αποψεως και απο αισθητικης....ζητω εκ προοιμιου συγνωμη αν ακουστω ισως λιγο ακομψος αλλα εγω απο τα τραγουδια του πρωτου γυρου δυσκολευτηκα πολυ να ξεχωρισω καποια..

    Και εξηγουμαι...στο εντεχνο λαικο που δεν ειναι τοσο ο ηχος που αγαπαω και ταυτιζομαι τα πραγματα ειναι αρκετα προσεγμενα σε βαθμο που η συγκριση με τα υπολοιπα ειδη ειναι ισως λιγο αδικη...Κατανοω πως ενα τραγουδι δεν ειναι μονο η παραγωγη του και ο ''ηχος'' του ,αλλα εν ετη 2013 εγω τουλαχιστον τον θεωρω εξισου σημαντικο με την συνθεση αυτη καθεαυτη...τα εντεχνα λοιπον τραγουδια εχουν αρκετα προσεγμενη παραγωγη και παρουσιαση και υποθετω πως για το ειδος που υπηρετουν καποια μπορουν να θεωρηθουν και αρκετα εμπνευσμενα..απλα δεν μπορω να ταυτιστω εγω ηχητικα μαζι τους χωρις να παραγνωριζω την αξια τους..απο εκει και περα διαπιστωσα αρκετη προχειροτητα,μεγαλη επαναληψη των ιδιων και ιδιων μοτιβων που εχουμε ακουσει χιλιαδες φορες στην Ελληνικη σκηνη επι δεκαετιες και ισως μια ελαφρα (ως βαρια ) ελλειψη αυτοκριτικης και συνειδησης.

    Οκ..ξερω τα περι υποκειμενικοτητας γουστων και τα σχετικα αλλα μερικα κομματια ειναι στα ορια της φαρσας και δεν μπορω να διακρινω αν οι δημιουργοι τους κανουν χαβαλε η απλα πιστευουν οτι παρουσιαζουν δουλεια με αξιωσεις..ειλικρινα δεν ειμαι σιγουρος..επισης ξερω οτι αυτα τα τραγουδια δεν εχουν ελπιδα να κανουν κατι στο διαγωνισμο και αυτο ισως με καθησυχαζει λιγακι..γιατι αν εμπαινα στα αποτελεσματα και εβλεπα καποιο απο αυτα τα τραγουδια στην πενταδα θα εχανα πασα ιδεα....δεν ξερω..ισως και εγω να τα παιρνω λιγο πιο σοβαρα τα πραγματα απο οτι ειναι και απλα ο κοσμος να θελει να κανει το γουστο του..και δεν τρεχει και τιποτα..ειναι ισως ομως οτι το βλεπω ολο και πιο συχνα ,ολο και πιο πολυ διπλα μου αυτο το φαινομενο και καπου ισως με φρικαρει το γεγονος οτι ''περιμενω'' απο αυτο το κοινο να δωσει μια ανασα στην ελληνικη μουσικη σκηνη....

    Και εν κατακλειδει για να μην παρεξηγηθω ,επειδη συμμετεχω και εγω στο διαγωνισμο..και θελω να ειμαι ξεκαθαρος....δεν ισχυριζομαι οτι ο ηχος μου ειναι ο καλυτερος και η μουσικη που ΕΓΩ γραφω ειναι η καλυτερη και γενικα ΕΓΩ τα κανα ολα καλυτερα (τυπικη ελληναρια)...του ναντιον μπαινω σε αυτη την διαδικασια τελικα πιο πολυ για βρεθω σε χωρους με ανθρωπους που τα κανουν ολα καλυτερα απο μενα γιατι μονο ετσι μπορω να μαθω πως θα αγγιξω περισοτερους ανθρωπους και πως θα γινω και εγω ο ''καλυτερος''.Και οταν λεω ο καλυτερος δεν το εννοω ανταγωνιστικα..το εννοω σε φαση του να ειμαι η καλυτερη εκδοχη του εαυτου μου και να μπορω αυτα που εχω μεσα μου να τα επικοινωνησω με ενα τροπο που θα ειναι κατανοητος στο κοινο που τα εκθετω και αρεστος στα ''δυκολα'' αυτια μου.Αυτος αλλωστε ειναι για μενα και ο σκοπος της τεχνης..της οποιας τεχνης...να επικοινωνεις...Αλλα σεβομαι και τον εαυτο μου και τους αλλους τοσο ωστε να μη τους βαλω στον κοπο να με ακουσουν να τραγουδαω με μπτσ και ντοιν ντοιν ντοιν και ντριν ντραν ντρουν που εχω κανει με το στομα,γιατι δεν εχω καμια απολυτως μουσικη γνωση και παρολαυτα θελω να παρω μερος ντε και καλα σε διαγωνισμο τραγουδιου..και ενω πραγματικα δεν θα με χαλαγε καθολου να διακριθω σε ενα τετοιο διαγωνισμο..με στεναχωρει πολυ περισοτερο να μην μπορω να βρω κατι απο το οποιο να παρω ενα ''μαθημα'' ,παρα μια ηττα ή ενας αποκλεισμος..και εγω σε αυτον τον γυρο δεν βρηκα σχεδον τιποτα που να με συγκινησε και να με εκανε να αισθανθω ετσι..θα παρακολουθησω με αμειωτο ενδιαφερον και τους υπολοιπους γυρους και θα ειμαι εδψ για να ξαναγραψω την γνωμη μου αν δωθει η ευκαιρεια με την ελπιδα οτι θα αλλαξουν τα πραγματα..

    ζητω συγνωμη αν σας κουρασα και επισης ζητω συγνωμη απο οποιον μπορει να στεναχωρησα!!!!



    εγώ παντως το ντις ντοιν και το ντριν ντραν ντουν του κομματιου που αναφέρεσαι το βρήκα πολύ χαριτωμένοSmileκαι εν πάσει περιπτώσει μπορεί κάποιος να μην έχει μουσικές γνώσεις ωστόσο έχει το δικαίωμα να εκφράζεται και μέσα από τη μουσική γιατί απλά το λέει η καρδιά του και κανείς δεν πρέπει να του στερεί το δικαίωμα να το κάνει αυτό! αν δεν τον ενοχλεί τον ίδιο ο τρόπος που εξέθεσε το κομμάτι του , τότε δεν ενοχλεί και μένα ειδικά από τη στιγμή που διακρίνω μια πολύ καλή άρθρωση, μία όμορφη χροιά και μία σωστή φωνή και όχι παράφωνη ..( αν δεν κάνω λάθος  μάλιστα είναι εξίσου και ίσως και πιο δύσκολο να τραγουδάς χωρίς όργαναSmile ) άλλωστε που ξέρεις? κάποια στιγμή πίσω από αυτό το ντρν ντραν ντρουν να αναδειχτεί ένα μεγάλο μουσικό ταλέντο και κάποτε να ακουστεί οτι την πρώτη του απόπειρα την έκανε στο..musicheaven!!οπότε ένα μπράβο και στον φίλο μας!{#emotions_dlg.clap}κι η Lady Άντζελα κάπως έτσι τραγουδούσε πριν ανακαλυφτεί!στο μόνο που διαφωνώ είναι ότι το σημειωθέν κομμάτι κατατάχτηκε στην κατηγορία έντεχνο..{#emotions_dlg.happycrazy}αλλά από την άλλη θέλει "τέχνη" για να το κάνεις κιαυτό!!!!{#emotions_dlg.thumbup}


    kamelia8
    09.01.2013, 19:53

    Γεια σας και από μένα.

    Δεν πιστεύω ότι γράφοντας εδώ τους τίλτους των τραγουδιών που ψήφισα, θα επηρεάσω κάποιον. Καθένας έχει τα γούστα του.

    Τα κριτήρια με τα οποία ψήφισα είναι απλούστατα: Τι μου άρεσε, τι είναι στο γούστο μου, τι μου έμεινε στο αυτί κλείνοντας το τραγούδι. Δεν ψήφισα δηλαδή "καλά" τραγούδια που δεν είναι του γούστου μου.


    Η αλήθεια είναι ότι έδωσα 2* και 3* σε αρκετά τραγούδια... Δεν ψήφισα καθόλου ένα μεγάλο αριθμό κομματιών. Γενικά δεν υπήρξε κάποιο τραγούδι που να μου άρεσε πάρα πολύ. Δεν έδωσα κανένα πεντάρι!

    Τα τραγούδια στα οποία έδωσα 4* είναι:

    - Πηνελόπη: Όταν ξεκίνησε, δε μου άρεσε καθόλου, αλλά μέχρι να τελειώσει με έκανε να το προσέχω όλο και περισσότερο!

    - Ένας μακρύς δρόμος: Έχω μια ιδιαίτερη αγάπη για τα ορχηστρικά...

    - Οι μπλε σαγιονάρες: Δεν το θεωρούσα τραγούδι του γούστου μου γενικά, αλλά με κέρδισε!

    - Δείξε μου τη διαφυγή: Απλώς μου άρεσε!

    Καλή επιτυχία σε όλους! Smile

    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

    Savvouladiotis1979
    09.01.2013, 22:37

    Παράθεση:

    Το μέλος reteos στις 09.01.2013, 09:18 έγραψε...

    Ενα τραγούδι εκτός από την ερμηνεία κρίνεται και από άλλες παραμέτρους (μελωδία,στίχος, ρυθμός κλπ). Μια χαρούλα είναι η ερμηνεύτρια και μπράβο της που έχει το θάρρος τραγουδήσει δημοσίως. Λόγοι στοιχειώδους τουλάχιστον ευγενείας δεν επιτρέπουν να λέμε δημοσίως «αλλαγή ερμηνεύτριας» και μάλιστα κατά την διάρκεια της ψηφοφορίας. Η γνώμη του καθενός είναι υποκειμενική .Δεν μας αρέσει; -δεν το κατηγορούμε ,δεν το ψηφίζουμε. Μέχρι εκεί.  



    Φιλε Γιαννη μελος ''reteos'' που εισαι και απο την Κορινθια οπου ειναι το χωριο μου (Γκουρα) (ορεινα)......εχω το θαρρος της γνωμης μου αλλα αν καπου καταλαβω οτι εχω κανει λαθος, το αναγνωριζω.......Και η αληθεια ειναι πως παρα την ''υποστηριξη'' απο τον Χορχε, καταλαβα πως η εκφραση ''αλλαγη ερμηνευτριας'' συγκεντρωνει πολλες πιθανοτητες να κατσει βαρια, κυριως στην ιδια αλλα και στα μελη που διαβασαν την αποψη μου.....Συμφωνω επισης εν μερει σχετικα με την τοποθετηση μου αυτη σε αυτο το χρονικο σημειο που η ψηφοφορια του 1ου γκρουπ ειναι εν εξελιξει......Σαφως και μπορει να προδιαθεσει αρνητικα καποιους, αλλα τι γινεται με τα κομματια που στα φορουμς αναφερονται ως εξαιρετικα?....Πιστεψε με δεν εχω καμια διαθεση να χλευασω δημοσια ανθρωπους που κανουν κατι υπεροχο (μουσικη), με μερακι και αγαπη.....και το λεω αυτο γιατι κι εγω γραφω μονος μου τραγουδια και τα ηχογραφω στο μινι στουντιακι του σπιτιου μου και ξερω πολυ καλα τι σημαινει το ΔΙΚΟ ΜΟΥ τραγουδι.....Κι εγω θα κριθω σε λιγο καιρο και ειμαι ετοιμος γι' αυτο...να δεχτω κριτικη η οποια θα με βοηθησει και θα μου ανοιξει τα ματια και τ' αυτια.......Εν πασει περιπτωσει συνοψιζω και λεω πως ηταν αυθορμητη η τοποθετηση μου για το συγκεκριμενο κομματι και την κοπελα που τραγουδαει.....αν διαβαζει το μηνυμα...''Κοπελια δεν εβγαλα κακια, εξεφρασα αποψη και αν κατι σε πειραξε δεν ηταν στις προθεσεις μου και ζητω συγγνωμη. Με την ευκαιρια αυτη ας ξαναναφερθω στα καλα. Αρεσε αρκετα η μουσικη σου σε μενα και στην γυναικα μου και χαρηκα πραγματικα που εδωσα ψηφο''.....Αυτα....!!!


    reteos
    09.01.2013, 23:41

    Φίλτατε και αγαπητέ Savvouladiotis1979 την καλησπέρα μου. Ολόκληρη η Ελλάδα είναι εδώ, σε πατριώτη έπεσα;;;;{#emotions_dlg.biggrin}. Και φαντάσου ότι είμαστε και κοντοπατριώτες (Τρικαλοχώρια η καταγωγή μου-Κόρινθο η διαμονή μου).Κατά αρχάς θέλω να σε ενημερώσω ότι δεν έχω καμιά σχέση με το «επίμαχο» κομμάτι κατά συνέπεια η μουσική του δεν είναι δικιά μου και όπως έχω γράψει και στο φόρουμ δεν γνωρίζω ούτε καν διαδικτυακά την κοπελλιά που το ερμηνεύει.  Απλώς έγραψα για τον χαρακτηρισμό («αλλαγή ερμηνεύτριας») κάτι που δεν μου άρεσε,ειδικά στην διάρκεια της ψηφοφορίας.  Το σχόλιό μου να θεωρηθεί φιλικό και κατά κάποιο τρόπο «συναδελφικής αλληλεγγύης» έστω και ερασιτεχνικής πρός την κρινόμενη. Χάρηκα για την συνάντηση.   


    kwstasagas
    10.01.2013, 00:41

    Παράθεση:

    Το μέλος 3wgr στις 09.01.2013, 16:37 έγραψε...

    ...Αλλα σεβομαι και τον εαυτο μου και τους αλλους τοσο ωστε να μη τους βαλω στον κοπο να με ακουσουν να τραγουδαω με μπτσ και ντοιν ντοιν ντοιν και ντριν ντραν ντρουν που εχω κανει με το στομα,γιατι δεν εχω καμια απολυτως μουσικη γνωση και παρολαυτα θελω να παρω μερος ντε και καλα σε διαγωνισμο τραγουδιου..



    Έλα μωρέ ... το τραγούδι που έστειλε ο διαγωνιζόμενος και, αντί για επένδυση με μουσικά όργανα, κάνει με το στόμα του φωνητικά "μπιτς ντόιν, ντραν ντρουν" σε χάλασε ??? Σιγά τα ωά .... Εδώ άλλοι τραγουδοφτιάχτες, τραγουδιστές κλπ με τραγούδια που δεν είναι τίποτε άλλο παρά επαναλαμβανόμενα "νταπ, ντουπ, νταπ, νταπ, ντουπ" κάνουν καριέρες, θα μάς ενοχλήσει ο νεαρός που έστειλε ένα τέτοιο τραγούδι στον διαγωνισμό ???

    Αυτό μού θυμίζει την εποχή που πήγαινα σχολείο και δεν ήμουν καλός στο ποδόσφαιρο !!! Έτσι, όποτε στο διάλειμμα οι συμμαθητές μου φτιάχνανε ομάδες για να πάιξουνε μπάλα, εμένα με απέκλειαν απ' το παιχνίδι επειδή δεν το κατείχα το άθλημα !!! Κι έτσι ... έμενα μόνος μου σε μια γωνιά και έβλεπα τα άλλα παιδάκια να παίζουν μπάλα και στεναχωριόμουν που δεν έπαιζα μαζί τους !!!

    Δηλαδή ...τέτοιον διαγωνισμό ΜΗ θέλουμε ??? Τα παιδάκια που δεν έχουν καλές επιδόσεις στη μουσική, στο φτιάξιμο τραγουδιών κλπ, να μην τα επιτρέψουμε να συμμετάσχουν ??? Να μην τα αφήσουμε να "παίξουνε" μαζί μας ??? Εγώ που έχω ήδη πολυετή εμπειρία στο γράψιμο τραγουδιών το δηλώνω ότι τέτοιον διαγωνισμό δεν τον θέλω !!! Είναι χαρά μου να δω το τραγούδι μου να συνυπάρχει ανάμεσα σε ένα σωρό άλλα τραγούδια : και ανάμεσα σε τραγούδια πιο έμπειρων και ικανών από εμένα, και ανάμεσα σε τραγούδια "άτεχνων" / "αδέξιων" τραγουδοποιών, και ανάμεσα σε "πρωτόλειες" προσπάθειες για φτιάξιμο τραγουδιών, και ανάμεσα σε πρώτα / ακατέργαστα "εφηβικά σκαριφήματα" κλπ κλπ ... Εγώ τους θέλω όλους για "συμπαίκτες" στο παιχνίδι μου .....