ελληνική μουσική
    837 online   ·  210.851 μέλη

    Ποια τραγούδια του 3ου Διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    FilimegasNikos
    29.03.2013, 15:32

    Και εγω οτι δήλωσα ειδα κάτω απο το τραγούδι μου. μην δινουμε ομως μεγιάλη σημασία σε αυτα .εγω εστειλα ενα ζειμπεκικο με την επισημανση εντεχνο λογω της ενορχηστροτικης μορφης του και πολλοι λίγοι θα καταλάβουν οτι ειναι ζειμπεκικο. καλο απογευμα καλες ακροασεις.


    atreu73
    29.03.2013, 15:46
    Να κι ένα τραγούδι που δικαιολογεί την διάρκεια του με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Μαύρο μου.
    deeloop
    29.03.2013, 16:01

    αν ενα κομματι ειναι ηχογραφημενο με οργανα ορχηστρας  απο μια φιλαρμονικη ας πουμε ... και εχει και στιχους δεν θεωρειται ορχηστικο? δεν ξερω.... ρωταω... μην ορμηξετε να με φατε.. :) 


    KRISTHESS
    29.03.2013, 16:39
    όχι deeloop μου όταν ένα κομμάτι χαρακτηρίζεται ορχηστρικό έχει μόνο όργανα και δεν υπάρχουν στίχοι..το ορχηστρικό αν θέλεις και με την ευρύτερη έννοια δεν αφορά μόνο όργανα ορχήστρας. βέβαια για μένα ορχηστρικό μπορεί να χαρακτηριστεί ένα κομμάτι κι όταν αυτό εμπεριέχει μόνο φωνητικά..ένα" ααααα.. "για παραδειγμα.. όταν όμως μπαίνουν λόγια.. μετατρέπεται σε ένα πλήρες τραγούδι..Αυτή τουλάχιστον είναι η δική μου άποψη
    vasilispoul
    29.03.2013, 16:47

    Παράθεση:

    Το μέλος deeloop στις 29.03.2013, 16:01 έγραψε...
    αν ενα κομματι ειναι ηχογραφημενο με οργανα ορχηστρας  απο μια φιλαρμονικη ας πουμε ... και εχει και στιχους δεν θεωρειται ορχηστικο?

    Φίλε deeloop δεν σε τρώει κανένας Smile..ορχηστρικά λέγονται τα κομμάτια που είναι οργανικά, δηλ. μόνο μουσική χωρίς ερμηνεία και στίχους [αγγλικά instrumental]. Το πολύ να έχουν ένα φωνητικό συνοδευτικό σαν επιπλέον όργανο, [κάποια "αα" π.χ.]  Κατά τ άλλα όλα τα γνωστά όργανα παίζονται σε ορχήστρες είτε φιλαρμονικές είτε κλασσικές ή μπάντες, λαϊκές ή ποκ & ροκ. Ένα ορχηστρικό κομμάτι δουλεύεται διαφορετικά από ότι ένα με στίχους και ερμηνεια τραγουδιστή.


    vasilispoul
    29.03.2013, 16:49

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 29.03.2013, 16:39 έγραψε...
    . βέβαια για μένα ορχηστρικό μπορεί να χαρακτηριστεί ένα κομμάτι κι όταν αυτό εμπεριέχει μόνο φωνητικά..ένα" ααααα.. "

    Kris με πρόλαβες πάλι!


    KRISTHESS
    29.03.2013, 16:57
    ακριβώς ..δουλεύεται διαφορετικά..σε ένα ορχηστρικό για παράδειγμα που τείνει να γίνει τραγούδι..αλλά δεν είναι ακόμα αφού δεν έχει στίχους..τη βασική μελωδία(πιθανή φωνή του τραγουδιστή) μπορεί να την παίξει ένα οποιοδήποτε όργανο..πολύ όμορφα ορχηστρικά με συνοδεία φωνητικών πάντως..για να δώσω και ένα παράδειγμα σε μία περίπτωση...έχει γράψει για μένα η Ε.Ρεμπούτσικα..δες αν θέλεις το "ΑΣΤΕΡΙ ΚΑΙ Η ΕΥΧΗ" να καταλάβεις τι εννοώ..
    Link
    " target="_blank" target="_new">>
    deeloop
    29.03.2013, 17:56

    και η φωνη μουσικο οργανο ειναι!  απλα δεν θεωρω οτι ειναι κριτηριο των κομματιων τι ειδος δωθηκε σε αυτα..... 


    vasilispoul
    29.03.2013, 18:04
    Δεν είναι πράγματι κριτήριο. Το ηχητικό αρχείο έχει σημασία για όποιον ψηφίζει, μη σε αγχώνει κάτι
    3wgr
    29.03.2013, 20:51

    για καθηστε λιγο ρε παιδια γιατι εδω τα εχουμε ισοπεδωσει ολα...το αν μοιαζει ενα κομματι δραματικα με ενα αλλο δεν παιζει τοσο ρολο τελικα..το αν φαλτσαρει ο τραγουδιστης δεν παιζει τοσο ρολο τελικα,μετραει η ψυχη,το αν ξερει ο δημιουργος που να καταταξει το τραγουδι του μουσικα,δεν παιζει κανενα ρολο ουτε και αυτο,το αν η παραγωγη ειναι καλη ή μετρια ή κακη δεν παιζει ουτε και αυτο ρολο τελικα,αρκει να εχει ''ψυχη''....εεεε πλακα κανουμε τωρα????δηαλδη στους τυφλους βασιλευει ο μονοθφαλμος και οπου μας παει???δεν λεω ...να ειμαστε ευγενικοι με τους δημιουργους με τους καλλιτεχνες,να ειμαστε στο περιπου σε ολα..οκ..αλλα ως ενα βαθμο πια..στον πρωτο γυρο σχολιασα ενα τραγουδι που ηταν με μπουφ,τσαφ τσουκ ολα με το στομα αντι για οργανα..και ντιλι ντιλι ντα για μελωδιες ..καποιος μου ειπε τοτε αυτο σε πειραξε???

    εεεεεε στην τελικη τι πρεπει να με πειραζει???ας μου πει καποιος για να ξερω και εγω.....πασχιζουμε ολοι για το καλυτερο της δουλειας..κανουμε αυτο που εμεις θεωρουμε καλυτερο και μετα ερχετε στην πραξη μια κριτικη..και σου λεεειιι..σωπα μωρε..αυτα δεν εχουν σημασια..συγνωμη..ετσι θα παμε μπροστα..???..οταν τελικα τιποτα δεν εχει σημασια περα απο την ''ψυχη'' του καλλιεχνη????

    υγ...οπως καταλαβατε δεν εχω βρει ακομα τον θεραπευτη μου και κατα συνεπεια δεν εχω επανελθει στο ζαμανφου mode....sorrryyyyyyy....


    jorge
    29.03.2013, 21:45
    Σωστό. Ας επανέλθουμε όμως στο θέμα μας (3wgr άνοιξε μια νεα συζητηση, θα εχει ενδιαφερον)
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    perseas77
    29.03.2013, 23:56
    Kalispera... akousa ta komatia kai aytou tou groupe.... kala mporw na pw sto synolo tous..kai sygxaritiria se olous giati ayto pou exw synhdhtopoihsei ayton ton kairo einai to poso symantiko na dhmiourgeis se aytous tous dyskolous kairous...Giati mporei na 8eleis alla panta na briskeis tixo mprosta sou, na sou kobei thn fora. Giauto sygxariathria se aytous pou ypernikoun ta empodia kai dimiourgoun!
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    KRISTHESS
    30.03.2013, 08:26

    καλή σας ημέρα! ψήφισα και γω..τα τραγούδια που ξεχώρισα σε αυτό το γκρουπάκι και που πήραν υψηλή βαθμολογία (5*) από μένα,το καθένα για τους δικούς του λόγους, είναι: 1)Η ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΥΠΟΜΟΝΗΣ 2)ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗ ΝΥΧΤΑ 3)ΛΕΥΚΗ ΙΣΟΠΑΛΙΑ 4)ΠΕΣ ΜΟΥ 5)Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

    ειδικά το "πες μου" κάτι μου έχει κάνει και θέλω να το ακούω συνέχεια!!! επίσης οφείλω να ομολογήσω ότι η ιδιαίτερη φωνή που τραγουδάει στο "σ'ευχαριστώ" με συγκίνησε!Υπάρχουν και άλλα κομμάτια που μου άρεσαν & ψήφισα, όμως αυτά μου έκαναν ένα κλικ παραπάνω.. Συγχαρητήρια στα παιδιά και σε αυτό το γκρουπ...που παρόλο που δεν είναι για μένα ίσως, της ίδιας δυναμικής με τα 3 προηγούμενα..έχει κι αυτό τις όμορφες δημιουργίες του..καλή συνέχεια παιδιά!και μην απογοητεύεστε ποτέ,{#emotions_dlg.clap} αλλά να χαμογελάτε ανεξαρτήτως θέσης!


    vasilispoul
    30.03.2013, 11:50

    Καλημέρα! Πάντα βρίσκονται καλά κομμάτια για να ψηφίσεις και να κάνουν τη διαφορά.Ψήφισα κι εγώ αφού πρώτα άκουσα όλα τα κομμάτια. Για μένα πιο καλά σε αυτό το γκρουπ και κατά σειρά αστεριών, είναι:

    1. Moonlight requiem, [προσεγμένο oρχηστρικό, υψηλής ποιότητας για το είδος του και χωρίς να προκαλεί], 2. Παίξε με το χρόνο [γλυκειά μπαλάντα καλά ενορχηστρωμένη και δοσμένη, θυμίζει secret garden, η γκάιντα ή πίπιζα κάνει εντυπωσιακή παρουσία], 3. Λευκή ισοπαλία [ροκιά πολύ δυνατή σε όλα τα επίπεδα, στίχο μουσική ερμηνεία, παρατήρηση μηδέν], 4. Κάπου πάντα ξημερώνει [όμορφα στημένο έντεχνο σε ντουέτο, μάλλον είχα ανάγκη να ακούσω κάτι τέτοιο, σημαντικές ερμηνείες], 5.  Το αύριο μη φοβηθείς [πολύ καλό έντεχνο, με άψογη ερμηνεία και τέλεια ενορχήστρωση ηχογράφηση, μάλλον κόπηκαν κακώς κάποια δεύτερα στο τέλος από το "σβήσιμο",ε;] 6. Η μπαλάντα της υπομονής  μπαλάντα από τα παλιά , απόλυτα αρμονική με την εποχή μας με χιουμορσαρκαστικό & έξυπνο στίχο, θυμίζει '70ς].

    Υποκειμενική η άποψη βέβαια. Υπάρχουν και κάποια αξιόλογα σε πιο πίσω θέσεις αυτή τη στιγμή και αξίζουν ψηλότερα σαν το  "Elusive fluctuation of perteption",  "Ο Κόσμος μου κι Εγώ", "Όλος ο κόσμος". Προτείνω να τα ακούσετε όλα πριν τα ..αστερώσετε.

    Καλή επιτυχία σε όλους !


    -----------------

    B.Π.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την vasilispoul, 30-03-2013 12:04 ]


    PITHANOS
    30.03.2013, 14:07

    Διπλό μπράβο από εμένα στο ''Μαύρο Μου'' όπου οι δημιουργοί του πέραν πολλών πραγμάτων μου δηλώνουν και σεβασμό σε όλα τα είδη της μουσικής, καθώς δεν του φόρεσαν (και) τον εμβληματικό τίτλο του ''έντεχνου'', ασχέτως αν του άρμοζε, ή το βρίσκω μέχρι στιγμής  το ''εντεχνότερο'' .. 

    Μια κι η κουβέντα.. έξυπνο το ''αβέβαιο'' στο ''Χρυσόψαρου''

    Πέρα απ τα επίπεδα, ξεχωρίζω και κομμάτια που ξεκινάνε κάπως ωραία και καταλήγουν σαν τηλεφωνική φάρσα (ανοιχτή ακρόαση από τον ..Πλούταρχο: ''μωρό μου καλησπέρα'' )

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PITHANOS, 30-03-2013 14:34 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την PITHANOS, 30-03-2013 14:42 ]