ελληνική μουσική
    857 online   ·  210.851 μέλη

    Ποια τραγούδια του 3ου Διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    KRISTHESS
    30.03.2013, 15:26
    χαχαχα..πολλές αρνητικές οι ψήφοι βλέπω στις "κορυφαίες" επιλογές μου..να υποθέσω ότι κάποιους "δυσαρέστησα" που δεν έδωσα 5αρι στο τραγούδι τους??τι να κανουμε ρε παιδιά προσωπικά γούστα είναι αυτά..αυτά μου άρεσαν εμένα προσωπικά και μου έκαναν ένα κλικ παραπάνω..έτυχε να δώσω 5άρι σ'αυτά..ανέφερα μόνο τα 5άρια μου..αυτό δε σημαίνει ότι δεν ψήφισα κι άλλα κομμάτια!!χαμογελάστε και μην τα παίρνετε όλα σοβαρά και πατριωτικά!!!
    tallos
    31.03.2013, 23:16
    εμενα μου αρεσε περισσοτερο το Moonlight requiem ,και τα ,πες μου,μαυρο μου,λευκη ισοπαλια
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Savvouladiotis1979
    01.04.2013, 17:43

    Στα δικα μου γουστα δεν στεκεται κανενα κομματι απο το γκρουπ διπλα στο ''Παιξε με το χρονο''...πανεμρφο κομματι...μπραβο....!!!*****(5)


    TRAVELOGUE
    02.04.2013, 01:33

    Η μπαλάντα της υπομονής θεωρώ ότι είναι το καλύτερο τραγούδι του 7ου γκρουπ. Η φωνή κάτι μου θύμιζε βέβαια. Κάτι από Δημήτρη Παναγόπουλο, ίσως, αλλά το παρέβλεψα στη βαθμολογία μου, γιατί όλα τα άλλα στοιχεία του τραγουδιού ήταν εξαιρετικά! Χιούμορ, έξυπνος λόγος, ωραία μελωδία.. ωραίο φινάλε.

    Και ως δεύτερο, επέλεξα το Moonlight Requiem, το οποίο είχε υπέροχη ενορχήστρωση με κράτησε από την αρχή μέχρι το τέλος ως μελωδία. Κρίμα μόνο που ως οαρχηστρικό αλλά και ως είδος, δεν θα φτάσει πολύ μακριά.


    -----------------

    When the music 's over, turn out the lights For the music is your only friend Dance on fire as it intends Music is your only friend until the end...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την TRAVELOGUE, 08-04-2013 01:57 ]


    VA505
    02.04.2013, 12:21

    Θα αναφέρω και εγώ τα τραγούδια στα οποία έδωσα πέντε αστεράκια:

    Η μπαλάντα της υπομονής

    Moonlight requiem

    Μας Φτάνουν

    Να ξεχάσεις

    Θα ήθελα όμως να σταθώ περισσοτερο στο Να ξεχάσεις, γιατί έχει φάει πολλή αρνητική κριτική, ειδικά όσον αφορά την ερμηνεία.  Αυτό που έχω να πώ για την ερμηνέυτρια είναι ότι η φωνή της ανήκει στην παλιά μουσική σχολή (τυπου Βέμπο, Δανάη, Φωτης Πολυμέρης, Γουνναρης κλπ) και σε καμία περιπτωση δεν μπορω να πώ ότι δεν ειναι μια καλή φωνή.  Δηλαδή όλοι εσείς που σχολιάζετε αρνητικά την φωνή, πιστέυω ότι και την Βέμπο την ίδια να ακούγατε πάλι σκάρτη θα την βγάζατε.

    Γράφω πιο κάτω το σχετικό λινκ του χιλλιοτραγουδημένου "Ας ερχόσουν για λίγο" στην πρώτη του εκτέλεση απο την Δανάη για όσους θέλουν να ακούσουν κάτι διαφορετικό.


    https://www.youtube.com/watch?v=_IXR3aZ-9nALink

    >

     


    3wgr
    02.04.2013, 12:59
    φυσικα αστειευεσαι αν συγκρινεις την φωνη της κυριας στο να ξεχασεις με την βεμπο και τις αλλες τραγουδιστριες της εποχης.....
    VA505
    02.04.2013, 14:20
    Οχι ρε φίλε. Φυσικά και δεν συγκρύνεται με την Βεμπο. Απλα λέω ότι ακόμα και η Βέμπο αν τραγουδούσε σήμερα με το συγκεκριμένο ύφος..... δεν θα έκανε την καριέρα που έκανε
    EVAGGELIASAKELLARIOU
    02.04.2013, 23:56

    Kαλησπέρα. Πάλι ελοχεύει ο κίνδυνος να βρεθώ offtopic, να έχω χάσει τεύχη και τόμους από τη διενέργεια του διαγωνισμού, αλλά έχω μια απορία για δύο τραγούδια του έβδομου group του διαγωνισμού.{#emotions_dlg.confused1} Πως στο καλό "ξεφύτρωσαν" τα: 1. "Παίζω με το χρόνο" και 2. "Μαύρο μου"; Παρακαλώ τους δημιουργούς των δύο αυτών τραγουδιών να μη με παρεξηγήσουν, επειδή χρησιμοποίησα τη λέξη: "ξεφύτρωσαν". Προφανώς η διαδικασία είναι ανόθευτη και αξιόπιστη, αλλά εξηγείστε μου παρακαλώ! {#emotions_dlg.inlove} Θα με βοηθήσει στο δεύτερο και τρίτο άκουσμα των τραγουδιών του έβδομου group καθώς και στην τελική βαθμολογία μου. Ευχαριστώ, Ε.Σ. 


    deeloop
    03.04.2013, 02:13
    τιεννοεις ακριβως ξεφυτρωσαν? τα δυο αυτα τραγουδια ηταν απο την αρχη του διαγωνισμου. και πως ακριβως θα σε βοηθησει στην βαθμολογηση σου? αν σαρεσει κατι το ψηφιζεις. πραγματικα δεν βγαζουνε νοημα αυτα που γραφεις.
    3wgr
    03.04.2013, 09:29

    Παράθεση:

    Το μέλος VA505 στις 02.04.2013, 14:20 έγραψε...

    Οχι ρε φίλε. Φυσικά και δεν συγκρύνεται με την Βεμπο. Απλα λέω ότι ακόμα και η Βέμπο αν τραγουδούσε σήμερα με το συγκεκριμένο ύφος..... δεν θα έκανε την καριέρα που έκανε

    προφανως θα υπαρχει καποιος λογος για αυτο ε????{#emotions_dlg.whistling}


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    03.04.2013, 14:01

    Καλημέρα και helloooo. Προφανώς, αγαπητέ deeloop, δεν έχεις αίσθηση του χιούμορ και δεν ξέρεις να κάνεις αναζήτηση. Εάν ακολουθήσεις μία από τις δύο διαδρομές: α) αρχική σελίδα>forum>3oς διαγωνισμός τραγουδιού>Τα τραγούδια του διαγωνισμού ή β) μενού διαγωγνισμός>Συζητήσεις>Τα τραγούδια του διαγωνισμού και διαβάσεις τους τίτλους των τραγουδιών του 8ου group αυτοί οι τίτλοι , που αναφέρω, δεν υπάρχουν. Όταν έβαλα τη λέξη ξεφύτρωσαν μέσα σε εισαγωγικά θέλησα να δείξω την καλή μου πρόθεση και επιπλέον ζήτησα από τους δημιουργούς των τραγουδιών να μη με παρεξηγήσουν. Εσύ γιατί με προσβάλεις; Κάθε πληροφορία, που λαμβάνω εφόσον είναι διαθέσιμη από τους διοργανωτές, αξιολογείται από μένα. Εάν διάβασες το post μου τα τραγούδια του κάθε group τα ακούω τρεις φορές το καθένα με σκοπό να μην αδικήσω κανένα. Το τι μου αρέσει το ξέρω, αλλά για αυτά που δεν μου αρέσουν πρέπει να έχω την δικαιολογία γιατί δεν μου αρέσουν.  Αυτά και επειδή δεν περιμένω να μου ζητήσεις συγνώμη, σου εύχομαι να είσαι πιό προσεκτικός στις εκφράσεις σου στο μέλλον. Με εκτίμηση, Ε.Σ.


    jorge
    03.04.2013, 15:05
    Ευαγγελία καλησπέρα. Στα συγκεκριμένα τραγούδια υπήρχε πρόβλημα κατά τη λήψη τους, όταν και βγήκε η συγκεκριμένη ανακοίνωση. Έπειτα από επικοινωνία με τους δημιουργούς και τη σωστή λήψη των τραγουδιών, τα συμπεριλάβαμε στο διαγωνισμό.
    deeloop
    03.04.2013, 15:16

    Παράθεση:

    αρχική σελίδα>forum>3oς διαγωνισμός τραγουδιού>Τα τραγούδια του διαγωνισμού

    Συγνώμη, μιλάς για ένα post που έγινε 27 Δεκεμβρίου; Στο οποίο μπορεί να έχουν γίνει κάποιες αλλαγές μετέπειτα;

    Το ποιός ξέρει να χρησιμοποιεί σωστά την αναζήτηση ή ενα site φάνηκε από τον τρόπο που μπήκες να δεις ποιά κομμάτια είναι στο διαγωνισμό!

    Το site έχει ολόκληρο tab με κόκκινο χρώμα που γράφει "Διαγωνισμός" και εκεί αναφέρονται όλα τα τραγούδια που είναι στο διαγωνισμό...

    Επίσης:

    Παράθεση:

    Τα τραγούδια του διαγωνισμού και διαβάσεις τους τίτλους των τραγουδιών του 8ου group αυτοί οι τίτλοι , που αναφέρω, δεν υπάρχουν.

    Φυσικά και δεν υπάρχουν, είμαστε ακόμα στο 7ο group.

    Παράθεση:
    Κάθε πληροφορία, που λαμβάνω εφόσον είναι διαθέσιμη από τους διοργανωτές, αξιολογείται από μένα.

    Προφανώς και δεν έχεις λάβει σωστά τις πληροφορίες από τους διοργανωτές μιας και αν είχες επισκεφθεί τη σελίδα με την κατάσταση των τραγουδιών του διαγωνισμού δε θα σου είχε δημιουργηθεί αυτή η απορία!

    Παράθεση:
    και επειδή δεν περιμένω να μου ζητήσεις συγνώμη, σου εύχομαι να είσαι πιό προσεκτικός στις εκφράσεις σου στο μέλλον.

    Δε βλέπω το λόγο να σου ζητήσω συγνώμη. Όπως εσύ είχες την απορία για το πως "ξεφύτρωσαν" αυτά τα 2 κομμάτια, έτσι κι εγώ είχα την απορία να καταλάβω τι εννοείς! Οπότε λοιπόν, αυτός που θα έπρεπε να είναι πιό προσεκτικός στην αναζήτηση του και στα συμπεράσματα του, είσαι εσύ! Νομίζω πως οι εκφράσεις μου δεν ήταν διόλου προσβλητικές, τώρα πως το παίρνει ο κάθε άνθρωπος είναι άλλο θέμα!

    Καλή βαθμολόγηση! {#emotions_dlg.thumbup}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την deeloop, 03-04-2013 15:25 ]


    mary_omikron
    03.04.2013, 15:23

    Ειρήνη υμίν...  και συνέχεια επί του θέματος {#emotions_dlg.walkman}


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    alpatman
    04.04.2013, 17:15

    αρκετα ενδιαφεροντα κομματια  και σε αυτο γκρουπ .... τα κομματια που περισσοτερο μου αρεσαν ,χωρις σειρα 

    - δωρο θεικο / καταρχην το κομματι εχει απο τις ωραιοτερες εισαγωγες που εχω ακουσει στα κομματια του διαγωνισμου , πολυ ωραια 'ποπ' μουσικη , και επισης η φωνη μου θυμισε ενα τραγουδιστη των 80'ς -90'ς, τον Στυλιανο που ειχε κανει μια σχετικη επιτυχια με ενα κομματι ' το πιο γλυκο '? καπως ετσι . Κατι σε αυτο το κομματι με παρεπεμψε εκει . Η χροια της φωνης , καποιο γυρισμα , κατι ... 

    - 360 μοιρες οπως και 

    - elusive fluctuation ...   για τον ιδιο λογο που μου αρεσε και το προηγουμενο , μου φανηκε ωραια η μουσικη σε συνολο 

    -ο κοσμος μου και εγω  ...για ακαθοριστο λογο 

    -χαμογελο ... ελληνικο ποπ  ραδιοφωνικο χιτ (θα μπορουσε να ειναι )  

    - Θεσσαλονικη  ... το τραγουδι ειναι καλο εχω την εντυπωση , αλλα ο ηχος οχι . Δεν ξερω τι θεση θα παρει , νομιζω οι συντελεστες του αν τερματισει καπου στην μεση , καλα  θα κανουν να το γραψουν 'κανονικα ' γιατι αν με τετοιο ηχο παει στην μεση σημαινει οτι το κομματι αξιζει . Γιατι σιγουρα καποιοι δεν το ψηφισαν η δεν θα το ψηφισουν γιαυτο τον λογο . (τον ηχο) . Για το θεμα εχω μια ενσταση , αλλα δεν ειναι του θεματος ενος μουσικου σαιτ πιθανως . 

    - Πες μου -για την γενικη ατμοσφαιρα του 

    - Παιξε με τον χρονο - θα συμφωνησω με καποιους φιλους πιο πριν , το κομματι ειναι πολυ δυνατο με πολυ ομορφους ηχους ενορχηστρωμενο , οι εισαγωγη του ηχητικα (οχι μουσικα ) μου εβγαλε ατμοσφαιρα michael scenker στο nightmate ,μετα βεβαια αλλαζει ατμοσφαιρα,  αν δε κατεληγε και σε κιθαριστικο ξεσπασμα στο τελος ,με ντραμς θα μου αρεσε ακομα πιο πολυ (στο τελος δηλαδη να εξελισοταν σε power ballad ).   

    -moonlight requiem  - πολυ ομορφη μουσικη /ενορχηστρωση'/ιδεες   .

    να κλεισω με 2 κομματια που μου 'θυμισαν ' , προσοχη δεν εννοω οτι ειναι κλεμμενα , απλα μου εφεραν κατι στο μυαλο  .Σαν κομματια μου ακουστηκαν πολυ ευχαριστα . 

    -το χρυσοψαρο - κατι απο Κατσιμιχες μουρθε ...  να μην ξεχασω ,πιθανων η πιο πρωτοτυπη ιδεα ,ειναι το θεμα  που ασχολειται  .

    - χακερ - κατι απο πυξ λαξ

    *επειδη ουτε πυξ λαξ ,ουτε οι αλλοι μου αρεσουν ,πιθανων και να μην ειμαι και ο πλεον ειδικος για την 'εγκυροτητα' του τελευταιου σχολιου αλλα το κανω στα πλαισια ενος ελευθερου φορουμ .Αλλωστε φανταζομαι αν αυτοι αρεσουν στους συντελεστες των κομματιων ,θα ειναι φυσικο να τους εχουν στις επιρροες και την μουσικη ατμοσφαιρα που βγαζουν .    


    THANOS35
    04.04.2013, 20:56

    τα δικά μου αγαπημένα στο γκρουπ.. "Η μπαλάντα της υπομονής"(πάρα πολύ καλοί οι στίχοι του..εξαιρετική η χρήση των 3/4 στο κουπλέ..ωραία ερμηνεία),"Το αύριο μη φοβηθείς"(εξαιρετική η ενορχήστρωση με εντυπωσιακό από όλες τις απόψεις τελικό ρεφρέν..),"Μας φτάνουν"(έξυπνη στιχομυθία στο β'κουπλέ..), "Χρυσόψαρο"(μου άρεσε πολύ ο στίχος και εδώ),"Παίξε με το χρόνο"(όμορφο κουπλέ και ωραία μουσική στη γέφυρα),"Κάποιος μας λείπει"(όμορφη φωνή,ωραίοι στίχοι,εξαιρετική ενορχήστρωση με το βιολί), ενώ μου  άρεσαν και κομμάτια που είναι πολύ πίσω στη βαθμολογία.. όπως "Δώρο θεϊκό""Σ'ευχαριστώ" και "Σιδερένιες μπότες"..καλή επιτυχία και καλή συνέχεια σε όλα τα παιδιά σε όποια θέση κι αν τερματίσουν!{#emotions_dlg.clap}


    costaspanag
    11.04.2013, 00:46

     

    Πριν λίγο τέλειωσε η ψηφοφορία και του 7ουγκρουπ. Στο γκρουπ αυτό μετείχα κι εγώ, με το τραγούδι «Να ξεχάσεις», για το οποίο μίλησα στα "τραγούδια που δεν προκρίθηκαν".

    Για τα προκριθέντα η ψηφοφορία δεν τελείωσε, μια και θα μετάσχουν στον τελικό. Γιαυτό άλλωστε και δεν ανακοινώνονται ακόμα τα ονόματα των συντελεστών τους.

    Από τα  άλλα τραγούδια του γκρουπ, που τα άκουσα με πολλή προσοχή όλα, μου άρεσαν ιδιαίτερα,

    κατά 1ο λόγο τα:  Κάποιος μας λείπει, Μελαχρινή μου ομορφιά, Άσε τη μαμά σου

    Κατά 2ο λόγο τα: Γελαστέ Αρλεκίνε, Ταξίδι τη νύχτα, Αδυναμία μου, Μας φτάνουν, Η μελωδία της επούλωσης

    Μου άρεσαν επίσης τα: Σταγόνες έρωτα, Πανσέληνος, Μια ζωγραφιά

    Συγχαίρω τους συντελεστές όλων των τραγουδιών του γκρουπ και εύχομαι καλή συνέχεια.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την costaspanag, 11-04-2013 00:52 ]


    keyboard2007
    11.04.2013, 02:04

    "Αποψε βρεχει" και "Τερμα οι ανθρωποι" με διαφορά τα καλυτερα του 8ου γκρουπ!