ελληνική μουσική
    344 online   ·  210.844 μέλη

    Ποια τραγούδια του 3ου Διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    THANOS35
    12.04.2013, 23:57

    τα δικά μου αγαπημένα στο 8ο γκρουπ.. "Πες,εσύ.."( λαϊκότροπο άκουσμα που μου θύμησε κάτι από παλιά  με την καλή την έννοια..όμορφο ρεφρέν,ξεχωριστή φωνή), "Ένα"(υπέροχη ενορχήστρωση..ακκορντεόν και κάτι από τρομπόνι ακούω ή άλλο πνευστό? τραγούδι που ξεφεύγει απο τα συνηθισμένα για μένα με όμορφη μουσική ροή και καλό στίχο),"Φως της Αυγής"(πολύ πολύ γλυκό και όμορφο τραγούδι από όλες τις απόψεις..με κέρδισε αμέσως!), "όταν θάρθουν"(αρκετά εμπορικό,σύγχρονο άκουσμα αλλά από αυτά που θα άκουγα στο ραδιόφωνο ευχάριστα χωρίς να σπεύσω να αλλάξω σταθμό!).Τέλος από τα ορχηστρικά μου άρεσε πιο πολύ το "Cocoon".Εύχομαι σε όλα τα παιδιά του 8ου γκρουπ καλή επιτυχία τερματίσουν δεν τερματίσουν σε καλή θέση!καμία απογοήτευση δε χωρά!η ζωή συνεχίζεται!!{#emotions_dlg.clap}


    vasilispoul
    13.04.2013, 14:33

    8ο γκρουπ. Ενδιαφέροντα κομμάτια υπάρχουν κι εδώ όπως και σε κάθε γκρουπ. Ξεχώρισα δυο μπαλάντες. Το "Πριν με στείλεις στην άβυσσο" [μου άρεσε πολύ η συνοδεία του μπάσου και γενικά η ενορχήστρωση η μελωδία αλλά και η ερμηνεία, έχω μια ένσταση στον τόνο στην αρχή του ρεφραίν] και μετά το "Όλα όσα δεν θες"  με την μελωδική του γραμμή και την προοδευτική ενορχήστρωσή του. Επίσης το λαϊκότροπο "Μέτρα τους χτύπους της καρδιάς" [έχει επιρροές από "ζιγκζαγκ" και "παιδιά της Πάτρας"] είναι όμορφο ακουστικά, αλλά και το λαϊκό "Τέρμα οι άνθρωποι" έχει σωστή ερμηνεία, καλό στίχο και με έχει κερδίσει. Το "Ένα" έχει έξυπνες ενορχηστρωτικές ιδέες και ακούγεται ευχάριστα. Μου άρεσε και το "Απόψε βρέχει" που στο είδος του ειναι πλήρες, σε στίχους και μουσική. Καλή επιτυχία σε όλες τις συμμετοχές.{#emotions_dlg.walkman}


    nikosavatagelos
    15.04.2013, 00:57

    ακουσα αρκετα τραγουδια.. δεν κρυβω οτι καποια εχουν ενδιαφερον... ξεχωρισα (Το μυστικο της Τζοκοντας) γιατι απλα διαφερει  κ εχει μια αποψη. Εχει απιστευτα καινουργιο ηχο, λιτο κ με πολλη ευαισθησια.. οτι δηλαδη λειπει απο την καλη  μοθσικη κατα τη γνωμη μου παντα..


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    costaspanag
    18.04.2013, 14:02

     

    Έκανα και  χτες το καθήκον μου προς τον διαγωνισμό, ψηφίζοντας στο 8ο και τελευταίο γκρούπ.

    Άκουσα με ενδιαφέρον,  προσεκτικά, δυνατά και πολλές φορές, όλα τα τραγούδια. Προσπάθησα να είναι η βαθμολογία μου κατά το δυνατόν ανεπηρέαστη από τα δημοσιευόμενα κατά τη διάρκεια της ψηφοφορίας αποτελέσματα και σχόλια.

    Ξεχώρισα τελικά 18 τραγούδια, στα οποία είχα τη χαρά να δώσω 4 πεντάρια*, 1 τεσσάρι*, 3τριάρια*, 8 δυάρια* και 1 μονό αστέρι. Τίς προτιμήσεις μου σε συγκεκριμένα τραγούδια δεν θα τις γράψω όσο εξακολουθούν να είναι υπό κρίση.

    Συγχαίρω και ευχαριστώ τους συντελεστές όλων των τραγουδιών του 8ου γκρούπ και τους εύχομαι καλή επιτυχία και καλή συνέχεια.


    KRISTHESS
    24.04.2013, 00:13

    τα δικά μου 5αράκια στο 8ο γκρουπ ..έλαβαν..1)"ΤΕΡΜΑ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ"-χτύπησε ακριβώς εκεί που μας πονάει..2)"ΤΟ ΝΕΟ ΟΠΛΟ" εξαιρετικό ξεσηκωτικό & ωραίο μήνυμα.. ΄πραγματικά  τα τραγούδια που έχουν γραφτεί για την  εποχή μας..τα εκτιμώ ..ειδικά όταν είναι καλοδουλεμένα όπως τα 2 παραπάνω 3)"ΜΕ ΘΕΛΟΥΝ" τρελάθηκα με το πιάνο και τον τρόπο ερμηνείας του παιδιού..με άγγιξε..άλλο ένα τραγούδι της εποχής 4)"ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ" το κομμάτι αυτό για μένα είναι απλά..γαμάτο... πολύ περίεργο..πολύ περίεργη ενορχήστρωση...και διπλή ερμηνεία??σαν να ακούει κάποιος ραδιόφωνο και να σιγοντάρει...σίγουρα το τραγούδι αν γινόταν διαφορετικά..θα είχε πολύ υψηλότερη θέση..έχει εξαιρετική μελωδία και στίχους..(άσε που μου θυμίζει παραδόξως..γιατί δε μοιάζει.. και λίγο τη...Σίλλια..που αγαπώ ..you know who{#emotions_dlg.tt2}χεχεχε)πέρα από τα αστεία..για μένα η φωνή (μπροστά ή πίσω) μάλλον είναι εξαιρετική..και θα θελα αυτό το τραγούδι σε μία κανονική εκτέλεση!!!!..΄συγχαρητήρια στη διαφαινόμενη πεντάδα βεβαίως και αναμένουμε τον τελικό με αγωνία και χαρά!!{#emotions_dlg.biggrin}


    sillia
    24.04.2013, 14:12

    {#emotions_dlg.eek}

    Τραγουδάω μόνο Λουδοβίκο άντε και λίγο Κλεάνθη {#emotions_dlg.tt2}

    Τελευταία το έχω ρίξει σε κρεπάλη ...θέλω και revolt ανάθεμα ......τα πάθη μου {#emotions_dlg.lol}

    {#emotions_dlg.whistling}


    mixalis-kleanthis
    24.04.2013, 16:37

    Παράθεση:

    Το μέλος sillia στις 24.04.2013, 14:12 έγραψε...

    {#emotions_dlg.eek}

    Τραγουδάω μόνο Λουδοβίκο άντε και λίγο Κλεάνθη {#emotions_dlg.tt2}

    Τελευταία το έχω ρίξει σε κρεπάλη ...θέλω και revolt ανάθεμα ......τα πάθη μου {#emotions_dlg.lol}

    {#emotions_dlg.whistling}



    {#emotions_dlg.inlove}


    costaspanag
    25.04.2013, 00:34

     

    Πριν λίγο τέλειωσε η ψηφοφορία και του 8ου  και τελευταίου γκρουπ.

    Για τα 5 προκριθέντα η ψηφοφορία δεν τελείωσε, μια και θα μετάσχουν στον τελικό. Γιαυτό άλλωστε και δεν ανακοινώνονται ακόμα τα ονόματα των συντελεστών τους. Τους εύχομαι καλή επιτυχία στον τελικό.

    Από τα  άλλα τραγούδια του γκρουπ, που τα άκουσα όσο το δυνατόν ανεπηρέαστα και με πολλή προσοχή όλα, μου άρεσαν ιδιαίτερα,

    κατά 1ο λόγο τα: Μέτρα τους χτύπους της καρδιάς, Απόψε βρέχει.

    Κατά 2ο λόγο το: Ο χορός της Ηώς.

    Κατά 3ολόγο τα: Πιό πάνω κι απ’ τον έρωτα, Πριν με στείλεις στην άβυσσο, Μαχαίρι δίκοπο.

    Επίσης μου άρεσαν τα: Φως της αυγής, Άσε με στα όνειρα, Με θέλουν, Σοφία, Μπαγιό, Σκιά και φως, Ένα άδειο βλέμμα, Αν είχε χρώμα η αδικία.

    Συγχαίρω τους συντελεστές όλων των τραγουδιών και αυτού του γκρουπ και εύχομαι καλή συνέχεια. Σημασία δεν έχει τόσο η σειρά επιτυχίας στον διαγωνισμό, όσο η χαρά της δημιουργίας και της συμμετοχής.


    eliasmavroskoufis
    25.04.2013, 01:31
    Το 8ο γκρουπ είχε πολλά αξιόλογα τραγούδια! Συγχαρητήρια σε όλους για την συμμετοχή τους και καλή συνέχεια :))
    georgetr
    25.04.2013, 01:51

    ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΓΧΑΡΩ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΣΥΜΜΕΤΕΙΧΑΝ ΣΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΩ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ..ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΑΣΗ , ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΟΛΟΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΤΑΜΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΣΠΑΣΜΕΝΑ ΓΥΑΛΙΑ ΜΕΧΡΙ ΒΓΟΥΜΕ ΣΤΟ ΚΑΘΑΡΟ ΔΡΟΜΟ .ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΔΕ ΠΕΡΑΣΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ....Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΕΧΘΡΟΣ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ .....ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΜΑΣ ΜΕ ΜΙΚΡΑ ΑΡΓΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΑ ΒΗΜΑΤΑ ....ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΧΟΛΙΑΣΑΝ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΑ ΚΑΠΟΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ ΤΡΟΠΟ , ΜΗ ΔΙΝΕΤΕ ΟΥΤΕ ΣΗΜΑΣΙΑ ..ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΥ ....ΕΥΧΟΜΕ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΨΑΧΝΟΥΝ ....

    ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΡΥΦΕΡΟΠΟΥΛΟΣ   ( Συγγνωμη για τα κεφαλαια ...Ξεχάστηκα και το ειχα ηδη γράψει ) Φάουλ...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την georgetr, 25-04-2013 01:54 ]


    vasilispoul
    25.04.2013, 07:19
    Συγχαρητήρια κι από μένα σε όλους σε όλα τα γκρουπ για την δυνατή τους παρουσία. Τώρα είδα ότι το "Μέτρα τους χτύπους της καρδιάς" ήταν του Γ. Τρυφερόπουλου, (μπράβο Γιώργο και στους συνεργάτες σου) από τα πολύ καλά κομμάτια που δεν πέρασαν στον τελικό, όπως και τα "Πριν με στείλεις στην άβυσσο" , "Απόψε βρέχει". Καλή συνέχεια σε όλους!
    alpatman
    25.04.2013, 07:29

    να ρωτησω κατι , 

    ενα θεμα που αφορουσε προτασεις για τον διαγωνισμο ,πηγε καπου αλλου ? ενσωματωθηκε με καποιο αλλο θεμα ? 

    στο θεμα τωρα ,στο τελευταιο γκρουπ ,ξεχωρισα περισσοτερα κομματια απο τα προηγουμενα αλλα αυτα που ξεχωρισα μου αρεσαν σε μικροτερο βαθμο σε σχεση με προηγουμενα γκρουπ . 

    τα κομματια που μου φανηκαν πιο 'συμβατα' στο γουστο μου ηταν 

    ποσο σ'αγαπησα

    πληγωμενη μου καρδια

    εγω ο μικρος

    εσυ και εγω

    οταν θα ερθω

    σοφια

    ολα οσα δεν θες

    το μυστικο της τζοκοντα  

    σχετικα με τον τελικο , εχει πολλα 'δυνατα ' κομματια , οπως εχω πει σε αλλο θεμα πριν καιρο ,θεωρω ενα κομματι φαβορι ,καθαρα 'στοιχηματικα' . Ειναι απο τα πρωτα γκρουπ και δεν εχει τον χαρακτηρισμο του εντεχνου  και ισως το πλεονεκτημα του ειναι οτι διαφερει . 


    georgetr
    25.04.2013, 10:41

    Nαι το θέμα για τις προτασεις για τον επομενο διαγωνισμο μεταφερθηκε απο τους υπευθύνους του site  στο Forum - τα Εν Οικω - Ερωτησεις , εντυπωσεις , προβληματα .......Εκει μπορουμε όσοι θέλουμε να πουμε τις απόψεις και τις προτάσεις μας ..Καλό είναι το θέμα να μείνει στο προσκήνιο ....


    costaspanag
    27.04.2013, 00:17

    Παράθεση:

    Το μέλος georgetr στις 25.04.2013, 01:51 έγραψε...

     ....ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΧΟΛΙΑΣΑΝ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΑ ΚΑΠΟΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ ΤΡΟΠΟ , ΜΗ ΔΙΝΕΤΕ ΟΥΤΕ ΣΗΜΑΣΙΑ  ....


    Πολύ σωστά. Τα προσβλητικά και αναξιοπρεπή σχόλια προσβάλλουν και χαρακτηρίζουν εκείνους που τα έκαναν.


    jorge
    27.04.2013, 00:51

    Μια και περάσαμε στον Τελικό, ας συνεχίσουμε το θέμα στη σχετική συζήτηση.


    alpatman
    17.05.2013, 08:41

    εκανα το καθηκον μου και ψηφισα και στον τελικο , γενικα εχω καλη εντυπωση για το διαγωνισμο , για το επιπεδο του , ακουσα πολλα ενδιαφεροντα κομματια και πολλους αξιολογους μουσικους . 

    στους βαθμους που εδινα καθε φορα κοιταξα να εχω ιδιο κριτηριο , δηλαδη να δινω βαθμο σαν ολα τα κομματια σαν να ανηκαν σε ενα γκρουπ ,οχι να αλλαζω τους βαθμους αναλογα με το γκρουπ .Δηλαδη αν σε ενα γκρουπ δεν μου αρεσε πολυ κανενα κομματι δεν εδινα τον ανωτερο βαθμο σωνει και καλα σε ενα που απλα μου αρεσε . 

    περνουσα τα γκρουπ   σε διαφορετικες μερες και απλα σημειωνα σε ενα χαρτι αυτα που ξεχωριζα και τους βαθμους .Ετσι μετα απο διαφορετικων ημερων ακροασεις κατεληγα στα κομματια . Αυτο που μετρουσε σε μενα ηταν η γενικη εντυπωση που μου αφηνε το κομματι και αν στην επομενη ακροαση το 'αποζητουσα' να το ξανακουσω . Οι ωραιες ενορχηστρωσεις σαφως και μετρανε , ειναι ομως κατι το οποιο μπορει να προστεθει .Το σημαντικο ειναι να 'υπαρχει κομματι ' .Αν καποιος εχει κομματι που 'κατι λεει ' , μπορει καποια στιγμη να το ενορχηστρωσει και μαλιστα με διαφορετικους τροπους . 

    τα κομματια που ξεχωριζα σε καθε γκρουπ τα ανεφερα καθε φορα , γραφω καποια που ξεχωρισα απο ολα τα γκρουπ πιο πολυ ,δεν αναφερω τα υπολοιπα γιατι ειναι παρα πολλα 

    1. Με ποιο δικαιωμα - απ το 2ο γκρουπ , ηταν το κομματι που με ενθουσιασε με το δυναμικο ποπ-Rock ηχο του .

    2. Παντα εδω - απο το 1ο γκρουπ  , μια υπεροχη πιανιστικη μπαλαντα 

     

      πισω απο αυτα τα 2 που ισως να ηταν τα πρωτα της δικης μου καταταξης , θα εβαζα χωρις σειρα 

     -Υπεροχη μερα -2ο γκρουπ 

     -Ιrene 2ο γκρουπ

     - εδω για σενα  3ο γκρουπ 

     -Δρομοι φωτιας 4ο γκρουπ 

     -true feelings 4ο γκρουπ 

     -καινουργια μερα 5ο γκρουπ 

     -μια ευχη 6ο γκρουπ

     -Παιξε με τον χρονο  7 ο γκρουπ 

     -δωρο θεικο  7 ο γκρουπ 

     -ποσο σ αγαπησα  8 ο γκρουπ 

     και τα υπολοιπα που καθε φορα ανεφερα ,ενω μπορει να μου δειφυγε και καποιο . 

     συγχαρητηρια στους νικητες τους τελικου  ,που θεωρω οτι μετα απο 2 ψηφοφοριες οταν ξεχωριζουν παλι ,μονο τυχαιο δεν ειναι ,αλλα και σε ολους τους συμμετεχοντες που μας εδωσαν την ευκαιρια να ακουσουμε πολυ ωραια κομματια  .