ελληνική μουσική
    839 online   ·  210.833 μέλη

    Θεωρία και Αυτοδίδακτος

    Stevoukos
    02.01.2013, 18:16

    Γεια σας!

    Είναι το πρώτο μου post σε αυτό το forum!Kαλως σας βρήκα!

    Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση :

    Έπαιζα κιθάρα από την 3η δημοτικού μέχρι και την 2α λυκείου (σε Ωδείο).Παρακολουθούσα και μαθήματα θεωρίας-αρμονίας (είχα φτάσει 2η τάξη αρμονίας).Λόγω πανελληνίων έκανα την... βλακεία να κόψω τις μουσικές μου σπουδές στο όνομα των φροντιστηρίων.Κατάφερα μεν να περάσω στη σχολή που πάντα ήθελα (μένω Αθήνα και πέρασα Γιάννενα) αλλά θυσίασα κάτι που αγαπούσα πολύ.Όπως και να έχει τώρα είμαι 21 χρονών και πια το πήρα απόφαση να ξαναξεκινήσω γιατί το σταμάτημα της μουσικής ήταν από τα μεγαλύτερα λάθη μου.

    Το πρόβλημα είναι ότι το πρόγραμμα μου είναι ΓΕΜΑΤΟ και τα οικονομικά της οικογένειας μου δύσκολα για να τους φορτώσω 100 ευρώ extra το μήνα σε ωδείο.Τα χέρια μου έχουν σκουριάσει αλλά νομίζω ότι αν αγοράσω ένα καλό βιβλίο τεχνικών και ξαναφοσιωθώ στο να μελετώ θεωρία και αρμονία (οι γνώσεις υπάρχουν κάπου μέσα στο κεφάλι μου) θα μπορέσω να ξαναφτάσω στο επίπεδο που ήμουν και ελπίζω και ψηλότερα.Το θεωρείτε εφικτό;Δηλαδή μπορεί κάποιος μόνος του να το επιτύχει αυτό;Το έχει καταφέρει κανείς σας;

    Ευχαριστώ πολύ!

    Στέφανος


    STEFANOS604
    02.01.2013, 19:10

    Συνονόματε Χρόνια Πολλά και καλώς ήρθες στο MusicHeaven

    Και φυσικά είναι εφικτό '' μόνο του σπανού τα γένια δεν ξαναβγαίνουν''.

    Και βιβλία μπορείς να πάρεις και από την ιστοσελίδα μας μπορείς να μάθεις ή τουλάχιστον να φρεσκάρεις αυτά που ήξερες και αύριο μπορεί να εμπλουτίσεις με τις ερωτήσεις , τα σχόλια και επιπλέον γνώσεις που είχες αποκομίσεις ή θα αποκομίσεις και δεν βρίσκεις εδώ.

    Ρίξε λοιπόν μια ματιά για αρχή στο:  ‘’ Βασικές Γνώσεις Αρμονίας ‘’:

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=3575

    και στις ''Κλίμακες Μινόρε'':

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=3543

     και αργότερα θα βρεις πολλά threads για ''Λαϊκούς Δρόμους'' για ''Πρακτική κιθάρα'' και πολλά άλλα στη στήλη ''Μαθήματα Μουσικής''

     

    Στέφανος


    -----------------

    ''Οταν η ψυχή χάσει την αρμονία της τότε η μελωδία και ο ρυθμός βοηθούν να επανέλθει στην τάξη'' Πλάτωνας

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 02-01-2013 19:15 ]


    hp
    02.01.2013, 19:28

    Kαλή χρονιά,

    Άνετα μπορεί κάποιος να το πετύχει.

    Ακόμη καλύτερα θα ΄ναι να βρείς παρέα να παίζετε μαζί.

    Αντι να ξοδεύεις 100 euro το μήνα στα ωδεία ξόδευε λίγες ώρες τη βδομάδα

    στην αναζήτηση νέων-διαφορετικών ακουσμάτων, ότι βρίσκεις και σ'αρέσει μελέτα το

    βγάζε ότι μπορείς, τζάμαρε 

    και ξαναδιάβασε και τη θεωρία (υπάρχουν καταπληκτικά άρθρα εδώ στο M.H.)

    διάλεξε και εναν απο τους 100ντάδες

    youtube-δάσκαλους που υπάρχουν εκεί για κάθε είδος.

    100euro????????????????????????????????????????????{#emotions_dlg.nono}

    Οι μουσικοί που έχω ακούσει περισσότερο ή με εκστασιάζει το παίξιμο τους και η ιδιαίτερη μουσική τους αντίληψη

    τυχαίνει να μη ξέρουν και πολλά απο θεωρία και ακόμη πιο συχνά να μην έχουν περάσει απο

    ωδείο-κονσερβατόριο.

    Πάντα όμως είναι ''μέλη μουσικών παρεών''.Πάντα.{#emotions_dlg.beer}