ελληνική μουσική
    796 online   ·  210.851 μέλη

    Ερώτηση σχετικά με το διαγωνισμό

    zacharoulaK
    05.01.2013, 21:27

    Καλησπέρα σας.

    Ήθελα να ρωτήσω αν τα τραγούδια που στάλθηκαν για το διαγωνισμό συμμετέχουν όλα ή αν έγινε κάποια επιλογή.

    Γιατί το τραγούδι που έστειλα δεν το βλέπω σε καμία λίστα

    Ευχαριστώ πολύ.


    jorge
    05.01.2013, 22:06
    Όπως σας έγραψα και στο ΠΜ, το τραγούδι δεν έγινε δεκτό γιατί ήταν πάνω από το όριο των 8ΜΒ που έχουμε βάλει. Το ίδιο συνέβη και με άλλα μέλη. Το σύστημα έβγαζε σχετικό μήνυμα: "ΣΦΑΛΜΑ Προσοχή: Το αρχείο δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερο από 8000000 bytes. Ξαναδοκιμάστε."
    mary_omikron
    01.03.2013, 00:23

    Αν και κανονικά θα έπρεπε να το γνωρίζω,  ωστόσο θεώρησα σκόπιμο να κάνω απ΄ευθείας ερώτηση, για περίπτωση που παρανόησα κάτι:

    Στον διαγωνισμό του MUSICHEAVEN δικαιούται να συμμετέχει τραγούδι που έχει δανειστεί στην πρώτη στροφή γνωστότατους παραδοσιακούς στίχους, και στην δεύτερη στροφή άλλους (επίσης γνωστότατους παραδοσιακούς στίχους) που έχουν μελοποιηθεί στο παρελθόν από τον Μάνο Χατζηδάκι και είναι πασίγνωστοι?


    jorge
    01.03.2013, 00:26
    Πρέπει να το δούμε συγκεκριμένα. Για ποιό τραγούδι πρόκειται και για ποιές μελοποιήσεις;
    mary_omikron
    01.03.2013, 00:51

    Αναφέρομαι στο τραγούδι "Αγγελοστολισμένη " οι πρώτοι στίχοι

    "Αγγελοστολισμένη μου ποιός σου δωκε τη χάρη

    να σαϊτεύεις τις καρδιές χωρίς νάχεις δοξάρι"

    είναι από το γνωστό παραδοσιακό Αγγελοστολισμένη μου που παίζεται με κλαρίνο σε τοπικά πανηγύρια και ανάλογα κέντρα με δημοτικά.

     Οι επόμενοι στίχοι :

    Τι να σου πω; Τι να μου πεις; Εσύ καλά γνωρίζεις
    και την ψυχή και την καρδιά εσύ μου την ορίζεις.

    Να ’χα το σύννεφ’ άλογο και τ’ άστρι χαλινάρι
    το φεγγαράκι της αυγής να ’ρχόμουν κάθε βράδυ.
    Αν μ’ αγαπάς κι είν’ όνειρο, ποτέ να μην ξυπνήσω
    γιατί με την αγάπη σου ποθώ να ξεψυχήσω

    είναι παραδοσιακοί  "Αν μ΄αγαπάς κι είν΄ονειρο" και έχουν μελοποιηθεί από τον Μάνο Χατζηδάκι στα  "Λιανοτράγουδα"  Ερμηνεύτηκαν από Φλέρυ Νταντωνάκη & Δημητρη Ψαριανό, από Δήμητρα Γαλάνη & Ελευθερία Αρβανιτάκη και από Τάνια Τσανακλιδου & Δημήτρη Ιωαννίδη 

    Επειδή είναι ήδη πασίγνωστοι ως άκουσμα σκέφτηκα μήπως είναι αθέμιτο ανταγωνιστικά ως προς τους άλλους άγνωστους στίχους τραγουδιών που συμμετέχουν.

    Από αυτό το τραγουδι ειναι οι πρώτοι στίχοι

    και από αυτό είναι οι επόμενοι


    KRISTHESS
    01.03.2013, 01:16
    όντως φαίνεται σαν κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας...ωστόσο αυτοί οι στίχοι έχουν συγκεκριμένη συγγραφική σφραγίδα?? γιατί αν απλά θεωρούνται ως ένα κοινό απόφθεγμα ή μία παροιμία για παράδειγμα ή κάτι άλλο που βγήκε από την προφορική μας παράδοση... τότε νομίζω οτι ο καλλιτέχνης δεν θα χει πρόβλημα κατά τη χρησιμοποίησή τους... ωστόσο υπενθυμίζω τι είχε γίνει όχι πολύ καιρό πριν ...με τον ντόρο μεταξύ ρεμου και Κραουνάκη.. θα συμφωνήσω ωστόσο με την τοποθέτηση ενός συμφορουμιτη που είχε αναφέρει..." η συγκεκριμένη πλοκή λέξεων...φέρει αρχική επώνυμη σφραγίδα?" αν ναι τοτε νομίζω υπάρχει θέμα.. εκτός αν έχει πάρει άδεια ο δημιουργός για τη χρησιμοποίησή τους..από τον προκάτοχο εμπνευστή... αν υπάρχει βεβαίως προκάτοχος...
    mary_omikron
    01.03.2013, 01:31

    @ KRISTHESS

    Δεν μιλώ για την πατρότητα των στίχων, σαφώς πρόκειται για χρήση στίχων δανεισμένων από την ελληνική παράδοση, αλλά δεν ρωτώ αυτό.

    Ρωτώ αν ένα τραγούδι που οι στίχοι του είναι παραδοσιακοί μεν, αλλά έχουν μελοποιηθεί από Χατζηδάκι και ερμηνεύτηκαν από Φλέρυ Νταντωνάκη/Δημητρη Ψαριανό και είναι πασίγνωστοι στο πανελλήνιο... αν είναι θεμιτό και αν ανταγωνίζεται επί ίσοις όροις με τα υπόλοιπα τραγούδια των οποίων οι στίχοι είναι πρωτάκουστοι και άγνωστοι στους ψηφοφόρους.


    alpatman
    01.03.2013, 07:57

    νομιζω δεν υπαρχει προβλημα ,ισως μαλιστα αποτελει και δυσκολια για το τραγουδι  ,το να χρησιμοποιησει καποιος κατι που εχει ηδη χρησιμοποηθει απο καποιους 'αναγνωριμενης ' αξιας μουσικους ,εννοω οτι πρεπει να πεισει 2 φορες για την υποστηριξη αυτων των στιχων .

    γνωμη μου ειναι οτι ενας στιχος οσο καλος και αν ειναι ( εδω χωραει πολυ συζητηση ) αν δεν ταιριαζει-παταει στην μουσικη χανει πολλες φορες την αξια του .Γιαυτο και μελωποιημενα ποιηματα ειναι εξαιρετικα βαρετα με μια ανιαρη μουσικη ενω απλοικοι στιχοι ντυμενοι με ταιριαστη μουσικη περνανε και μενουν στην διαρκεια του χρονου . 

     


    mary_omikron
    01.03.2013, 09:48

    1. Κάθε τραγούδι πρέπει να αποτελεί αυθεντική σύνθεση του καλλιτέχνη ή του συγκροτήματος που το αποστέλλει.

    4. Δεν επιτρέπεται η χρήση δείγματος (sample) από άλλο τραγούδι το οποίο έχει ήδη εκδοθεί σε οποιαδήποτε μορφή, αναλογική ή ψηφιακή. 

    Σύμφωνα με τους όρους συμμετοχής -εάν τους ερμηνεύω σωστά- οι στίχοι/σύνθεση/ερμηνεία αποτελούν αναπόσπαστο μέρος του τραγουδιού "Αγγελοστολισμένη" και εν προκειμένω οι στίχοι δεν συμπεριλαμβάνονται στην αυθεντική σύνθεση του καλλιτέχνη και έχουν χρησιμοποιηθεί σε άλλα τραγούδια προγενέστερα.

    Το θέμα είναι ότι διπλό :

    1) Οι στίχοι δεν είναι πρωτότυποι και σε έναν διαγωνισμό που διαγωνίζεται και ο στιχουργός εδώ δεν έχουμε πρωτογενή δημιουργία. Αν δεν κάνω λάθος διαγωνίζονται συγχρόνως σύνθεση/στίχοι/ερμηνεία ως πρωτογενείς δημιουργίες εφόσον δεν κατατέθηκε ως ορχηστρικό.

    2) Οι στίχοι είναι πασίγνωστοι, είναι καταξιωμένοι, μελοποιήθηκαν και ερμηνεύτηκαν από τεράστιους καλλιτέχνες και όλα αυτά λειτουργούν προσθετικά στην ψηφοφορία υπέρ του τραγουδιού Αγγελοστολισμένη, και εις βάρος των άλλων υποψηφίων που στα τραγούδια τους χρησιμοποιούν άγνωστους πρωτογενείς στίχους.

    Θεωρείται θεμιτό και αποδεκτό?


    sillia
    01.03.2013, 09:50

    Με μεγάλη δυσκολία πάτησα το κουμπάκι για να εκφράσω την άποψή μου!

    Δυστυχώς από σεβασμό και μόνο σε προσπάθειες που ξεκίνησαν να χτίζονται νότα νότα, λέξη λέξη πρέπει να αποσυρθεί !

    Ο κίνδυνος στον επόμενο διαγωνισμό να δούμε τέτοια φαινόμενα είναι μεγάλος και που να στηριχτεί η λογική μιας απόριψης ,όταν υπάρχει το σήμερα που θα υποστηρίζει αυτά !

    Καλό μήνα !


    -----------------

    Αν θεωρήσω τον εαυτό μου μαγνήτη... με ανησυχεί το τι ελκύω!!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 01-03-2013 09:51 ]


    KRISTHESS
    01.03.2013, 16:52
    συμφωνώ με τη Μary έτσι όπως το θέτει για την πρωτογενή δημιουργία..διαφωνώ ωστόσο ότι επειδή είναι πασίγνωστοι οι στίχοι θα λειτουργήσουν υπέρ του τραγουδιού...θεωρώ ότι είναι πολύ δύσκολο να τους ταιριάξει κάποιος απόλυτα στη μουσική του..και εν πάσει περιπτώσει... αν το έχει καταφέρει και το έχει κάνει.. αξίζει συγχαρητηρίων.. δε νομίζω ότι εμείς σαν ψηφοφόροι δε θα εκτιμούσαμε άλλα τραγούδια με όμορφο στίχο ή θα υπερτιμούσαμε το συγκεκριμένο σε σχέση με άλλα λόγω των "γνωστών"στίχων του.. εξάλλου το όλο θέμα ... και μόνο που ανοίχθηκε.. θα μπορούσε να λειτουργήσει ως "μπουμερανγκ" για το κατά τα άλλα όμορφο αυτό κομμάτι... προτείνω να μείνει το θέμα λοιπόν ανοιχτό ( αυτό επιτάσσει η δημοκρατία..) αλλά να μην ακυρωθεί το κομμάτι... εκτός αν κάνουν ένσταση οι δημιουργοί που μετέχουν στο ίδιο γκρουπάκι..τότε το ξανασυζητάμε...
    jorge
    01.03.2013, 22:29
    Πρέπει να μιλήσω ως διοργανωτής, άρα βάσει των όρων. Εκεί λοιπόν, έχουν παραλείψει να γράψουμε "αυθεντικός στίχος". Γράψαμε βέβαια "αυθεντική σύνθεση", αλλά εδώ έχουμε να κάνουμε με στίχο. Οπότε το συγκεκριμένο τραγούδι δεν αντιβαίνει κάποιον όρο, πηγαίνοντάς το τυπικά. Στον επόμενο διαγωνισμό όμως θα μπει και η συγκεκριμένη επισήμανση, ώστε να μην έχουμε ξανά τέτοια φαινόμενα.

    Προσωπικά τώρα, η αίσθηση της "αντιγραφής" ή της μη 100% αυθεντικής δημιουργίας θα με κάνει να βαθμολογήσω το κομμάτι ένα κλικ λιγότερο...
    mary_omikron
    01.03.2013, 23:11

    Προσωπικά θεωρώ αφού κατατέθηκε ως "τραγούδι" και όχι ως "ορχηστρικό" διαγωνίζονται και οι στίχοι ως αναπόσπαστο μέρος και έπρεπε να είναι αυθεντικά πρωτογενείς.

    Anyway προσωπική μου άποψη είναι, και ως γνωστόν, είμαι ισχυρογνώμων και την υποστήριξα.

    Κι εγώ θα το ψηφίσω, αλλά σαν μια καλή διασκευή.

    {#emotions_dlg.beer}


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 01-03-2013 23:12 ]


    MITSOUD
    01.03.2013, 23:33

    Νομίζω ότι δεν υπάρχει αίσθηση αντιγραφής, από  ότι γνωρίζω απλά ο συνθέτης αυτή την φορά διάλεξε να ντύσει την μουσική του με αυτούς τους στίχους, επειδή προφανώς τους βρήκε ταιριαστούς στην σύνθεση που είχε ήδη  προηγηθεί.

    Τώρα ,Mary κοίτα να δείς, διασκευή λέμε συνήθως την διασκευή σε μια μελωδία, και όχι στο δάνειο ενός παραδοσιακού στίχου...

    Ο συγκεκριμένος συνθέτης έχει δώσει δείγμα δουλειάς και με δικούς του στίχους, και με άλλων.. και όπως λέει και ο φίλος παραπάνω, μπορεί και να γίνεται πιο δύσκολο να εκτιμηθεί ένα τραγούδι όταν οι στίχοι του είναι γνωστοί με άλλη μελωδία απο ΜΕΓΑΛΟ ΣΥΝΘΕΤΗ (Μάνος)

    Αυτά από εμένα

    Καλυνήχτα


    mary_omikron
    01.03.2013, 23:52

    Παράθεση:

    Το μέλος MITSOUD στις 01.03.2013, 23:33 έγραψε...

    Τώρα ,Mary κοίτα να δείς, διασκευή λέμε συνήθως την διασκευή σε μια μελωδία, και όχι στο δάνειο ενός παραδοσιακού στίχου...

    Γηράσκω αεί διδασκόμενη {#emotions_dlg.biggrin}  (όμως με δικές μου προσλαμβάνουσες.) 


    jorge
    02.03.2013, 00:36

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 01.03.2013, 23:11 έγραψε...

    Προσωπικά θεωρώ αφού κατατέθηκε ως "τραγούδι" και όχι ως "ορχηστρικό" διαγωνίζονται και οι στίχοι ως αναπόσπαστο μέρος και έπρεπε να είναι αυθεντικά πρωτογενείς.

    Ετσι ακριβώς, αλλά για να ακυρωθεί τραγούδι θα πρέπει να παραβαίνει κάποιον ορο, που στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν υπαρχει. Ο όρος έτσι όπως είναι διατυπωμένος αφορά μόνο τη μουσική (=συνθεση)


    sillia
    02.03.2013, 12:47

    P.S ... Ακόμα και στις φάλτσες νότες υπάρχουν πατήματα τελικά !

    Την καλημέρα μου!


    nikolaw
    02.03.2013, 17:08
    έτσι ακριβώς όπως το λες καλή μου Αναστασία ......κι αν δεν υπάρχουν καν πατήματα που λές .....κι αν τάχουμε τόση ανάγκη ....τα φτιάχνουμε
    nikolaw
    02.03.2013, 17:17
    και ας γινόμαστε γελοίοι ...ετσι κι αλλιώς , ...της γελοιότητας το μέτρο δεν το κατέχουμε
    jorge
    02.03.2013, 17:56
    Μπαρδον;