ελληνική μουσική
    780 online   ·  210.833 μέλη

    Ελληνικά κομμάτια για κιθάρα (πώς να παίξετε)

    mad_nassos
    09.01.2013, 10:56

    Μιας και υπάρχουν πολλά "How To Play..." για ξένα κομμάτια, να μια μικρή προσπάθια που έχω κάνει με ελληνικά:

    και:

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mad_nassos, 18-12-2013 13:46 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mad_nassos, 02-02-2014 13:19 ]


    mad_nassos
    11.01.2013, 10:17

    Και ένα αρκετά πιο παλιό βίντεο. Το Ημερολόγιο από Συνήθεις Ύποπτους:


    mad_nassos
    12.08.2013, 22:22

    Ένα καινούριο βίντεο που έφτιαξα στις διακοπές μου στην Κεφαλονιά.

    Το "Δείξε μου τον τρόπο" του Ζακ Στεφάνου


    mad_nassos
    20.08.2013, 21:57

    Άλλο ένα γρήγορο βίντεο που έφτιαξα στις διακοπές

    Ο Πυροσβεστήρας του Λεωνίδα Μπαλάφα


    mad_nassos
    27.10.2013, 23:03

    Επιτέλους βρήκα λίγο χρόνο για καινούριο κομμάτι.. Smile

    Αλκίνοος Ιωαννίδης - Ο Προσκυνητής


    tolis77
    28.10.2013, 07:09

    Καλημέρα … όλα καλά και μπράβο για τη προσπάθεια σου αλλά για κάποιους που είναι εντελώς αρχάριοι είναι λίγο δύσκολο να καταλάβουν τη παίζεις , καλό θα ήταν στα κομμάτια που έχουν δακτιλισμους να διευκρινίζεις το path που ακόλουθης και αφού αναφέρεις και της συγχορδίες στο τέλος να παίζεις μια το κομμάτι ολοκληρωμένο. Έτσι πιστεύω θα είναι πιο κατανοητό για κάποιους που δεν έχουν ας πούμε πολύ καλό μουσικό αφτί ακόμη για να πιάσουν με τι μια τι χτυπάς στο δεξί …. Δεν είναι παρατήρηση αυτό απλά μια υποδείξει γιατί έχω βγάλει πολλά κομμάτια από how to play ,και στην αρχή έβλεπα πολλά video που δεν ήταν κατανοητά γιατί δεν είχα καθόλου εμπειρία … αφού έχεις την όρεξη να βοηθήσεις με μια τέτοια προσπάθεια καλό θα ήταν να το διευκρινίζεις .φιλικά πάντα :)


    mad_nassos
    28.10.2013, 12:06

    Παράθεση:

    Το μέλος tolis77 στις 28.10.2013, 07:09 έγραψε...

    Καλημέρα … όλα καλά και μπράβο για τη προσπάθεια σου αλλά για κάποιους που είναι εντελώς αρχάριοι είναι λίγο δύσκολο να καταλάβουν τη παίζεις , καλό θα ήταν στα κομμάτια που έχουν δακτιλισμους να διευκρινίζεις το path που ακόλουθης και αφού αναφέρεις και της συγχορδίες στο τέλος να παίζεις μια το κομμάτι ολοκληρωμένο. Έτσι πιστεύω θα είναι πιο κατανοητό για κάποιους που δεν έχουν ας πούμε πολύ καλό μουσικό αφτί ακόμη για να πιάσουν με τι μια τι χτυπάς στο δεξί …. Δεν είναι παρατήρηση αυτό απλά μια υποδείξει γιατί έχω βγάλει πολλά κομμάτια από how to play ,και στην αρχή έβλεπα πολλά video που δεν ήταν κατανοητά γιατί δεν είχα καθόλου εμπειρία … αφού έχεις την όρεξη να βοηθήσεις με μια τέτοια προσπάθεια καλό θα ήταν να το διευκρινίζεις .φιλικά πάντα :)

    Ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο και τις προτάσεις.

    Έχω την εντύπωση ότι δεν γίνεται να παίξω όλο το κομμάτι λόγω δικαιωμάτων... {#emotions_dlg.confused1} Γι'αυτό και απλά παίζω αποσπασματικά κάποια πράγματα...

    Για το αριστερό χέρι, βάζω τα διαγράμματα με τις συγχορδίες.

    Για το δεξί χέρι, έχω σκεφτεί μήπως φτιάξω κάτι, απλά ακόμη δεν έχω βρει τι θα ήταν καλύτερο.

    Θα προσπαθήσω βέβαια σιγά σιγά να τα βελτιώσω κι άλλο! Smile


    tolis77
    28.10.2013, 12:52

    Το καλύτερο είναι και το πιο απλό , κάτω από το video γραφείς απλά της χορδές που χτυπάς στο δεξί , πχ : G – B –G – A κτλ … στο ρυθμό μπορείς να το κάνεις με βελάκια , κάτω κάτω πάνω πάνω κάτω πάνω …. Ιδέες σου δίνω φυσικά και δεν είσαι υποχρεωμένος να τα κάνεις :)

    Ναι το κομμάτι όλο δε μπορείς να το παίξεις, αλλά μπορείς να τα πεις ποιο περιληπτικά … το ρυθμό τον γραφής κάτω από το κομμάτι , στο video λες τις συγχορδίες και παίζεις και ένα κουπλε ας πούμε να τους βάλεις λίγο στο νόημα ,να πιάσουν της αλλαγές


    -----------------

    Το αδοκίμαστο και το απ' αλλού φερμένο δεν τ' αντέχουν οι άνθρωποι

    [ τροποποιήθηκε από τον/την tolis77, 28-10-2013 13:01 ]


    STEFANOS604
    28.10.2013, 15:08

    Νάσο καλημέρα

    Πάρα πολύ καλά τα videos και διδακτικά και τα άκουσα πολλές φορές προσεκτικά. Όπως τα έχεις , η γνώμη μου είναι ότι είναι Intermediate – Advanced  δηλαδή απευθύνονται σε κιθαρίστα που γνωρίζει πλήρως τα βασικά.

     Πχ στο κομμάτι ‘’Μάλλον’’ αναφέρεσαι στα ακόρντα D &  Em σε μια εύκολη μπασογραμμή που όμως δεν είναι τα ανοικτά ακόρντα που σίγουρα ξέρει ο αρχάριος.

    Γι αυτό και επιμένω ότι τέτοια μαθήματα θα πρέπει να γίνονται παρουσία δασκάλου.

    Τώρα στο κομμάτι ‘’ο προσκυνητής’’ όπου αφηγείσαι την ‘εισαγωγή’ θα ήταν πλήρως διδακτική αν , κατά τη γνώμη μου, υπήρχε συνημμένα και μια φωτογραφία  με το σχέδιο του ρυθμού.

    Κατά σύμπτωση ασχολούμαι  τελευταία ,και το τελειώνω σε κανά δυο μέρες , με μαγνητοσκόπηση αυτών που λέω παραπάνω.

    Τώρα βλέπω ότι εσύ μπορείς να τα δώσεις πολύ καλύτερα παίζοντας , έστω  από τμήμα της εισαγωγής κάποιου τραγουδιού, το ρυθμό , δείχνοντας τον – πχ όπως προτείνω στη φωτογραφία- και παίζοντας και με ανοιχτά και με μπαρέ ή με τέτοιες μπασογραμμές. Τέτοιοι ρυθμοί υπάρχουν αρκετοί και τους νέους με το σύγχρονο ρεπερτόριο (εγώ έχω μείνει στα κανταδόρικα και παραδοσιακά) θα τους ενδιέφεραν νομίζω ιδιαιτέρως.

    Εδώ η φωτογραφία:

    Εδώ ακούστε το ηχητικό στο ρυθμό της φωτογραφίας (Μετρονόμος στα 126 bps) σε mp3 και σε Ε (παίζονται ανά μέτρο τα ακόρντα: Ε – Ε7 – Ε – Ε7 – Α – Α7 – Ε…) ματζόρε για blues:

    https://mega.co.nz/#!HR9SVJQD!cHQG6B68p2IQ0W7Hxs2w2lE1jhNDPeyJaIN6HYbWgO8

    Ευχαριστούμε για την ανάταση γνώσης στο Musicheaven

    Εγώ απλά έκανα μια υπόδειξη , η δική σου μέθοδος ίσως και σίγουρα θα είναι καλύτερη

     

    Στέφανος


    -----------------

    ''Οταν η ψυχή χάσει την αρμονία της τότε η μελωδία και ο ρυθμός βοηθούν να επανέλθει στην τάξη'' Πλάτωνας

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 28-10-2013 15:45 ]


    mad_nassos
    28.10.2013, 16:51

    Παράθεση:

    Το μέλος STEFANOS604 στις 28.10.2013, 15:08 έγραψε...

    Νάσο καλημέρα

    Πάρα πολύ καλά τα videos και διδακτικά και τα άκουσα πολλές φορές προσεκτικά. Όπως τα έχεις , η γνώμη μου είναι ότι είναι Intermediate – Advanced  δηλαδή απευθύνονται σε κιθαρίστα που γνωρίζει πλήρως τα βασικά.

     Πχ στο κομμάτι ‘’Μάλλον’’ αναφέρεσαι στα ακόρντα D &  Em σε μια εύκολη μπασογραμμή που όμως δεν είναι τα ανοικτά ακόρντα που σίγουρα ξέρει ο αρχάριος.

    Ναι ναι, αυτό εννοείται. Τα βίντεο μου δεν θέλω έτσι κι αλλιώς να είναι όλα beginner level.

    Ήδη στο μυαλό μου έχω να φτιάξω βίντεο για τη μελέτη των τρόπων και τη μελέτη του αυτοσχεδιασμού (μάλλον στα αγγλικά με ελληνικούς υπότιτλους), απλά απαιτούν περισσότερο χρόνο για να τα στήσω... {#emotions_dlg.whistling}


    STEFANOS604
    28.10.2013, 16:56

    περιμένουμε και θα σου πρότεινα να τα στείλεις σαν άρθρα στη στήλη ''Μαθήματα Μουσικής'' και όχι σαν thread στο forum για το λόγο ότι αφού σίγουρα θα είναι αξιόλογα να μη ''χαθούν'' σε μικρό χρονικό διαστημα. Συννενοήσου με τον Jorge.

     


    Mad4U
    28.10.2013, 18:59
    Απο τα video που εβαλες ξερω (εχω ακουσει δηλαδη) μονο το "ο προσκυνητης". Δε σημαινει οτι το ιδιο ισχυει για ολους αλλα ισως αν εβαζες κατι ποιο γνωστο θα βοηθουσε και εσενα και οσους θελουν να μαθουν.
    mad_nassos
    28.10.2013, 20:02

    Παράθεση:

    Το μέλος Mad4U στις 28.10.2013, 18:59 έγραψε...

    Απο τα video που εβαλες ξερω (εχω ακουσει δηλαδη) μονο το "ο προσκυνητης". Δε σημαινει οτι το ιδιο ισχυει για ολους αλλα ισως αν εβαζες κατι ποιο γνωστο θα βοηθουσε και εσενα και οσους θελουν να μαθουν.

    Κάποια κομμάτια τα επέλεξα επειδή είχα κάποια ιδιαιτερότητα (πχ τη μπασογραμμή) + ήθελα να βάλω και πιο σύγχρονους τραγουδοποιούς.

    Αλλά γενικά, αν έχετε προτάσεις για κομμάτια, γράψτε μου σχόλια, και όταν βρω χρόνο, θα δω ποια μπορώ να κάνω Smile


    pakos1406
    20.11.2013, 20:42
    Καλησπέρα και πραγματικά συγχαρητήρια για τη βοήθεια σου. Βλέποντας το βίντεο με τον προσκυνητή κατάφερα να το βγάλω (με αρκετή ταλαιπωρία αλλά το κατάφερα). Νομίζω ένα κομμάτι που έχει σταθερό ρυθμό απο την αρχή μέχρι το τέλος και θα ήταν εύκολο να μάθουμε βλέποντας βίντεο θα ήταν το "Να μ' αγαπάς" του Παύλου Σιδηρόπουλου.
    mad_nassos
    25.11.2013, 21:58

    Παράθεση:

    Το μέλος pakos1406 στις 20.11.2013, 20:42 έγραψε...

    Καλησπέρα και πραγματικά συγχαρητήρια για τη βοήθεια σου. Βλέποντας το βίντεο με τον προσκυνητή κατάφερα να το βγάλω (με αρκετή ταλαιπωρία αλλά το κατάφερα). Νομίζω ένα κομμάτι που έχει σταθερό ρυθμό απο την αρχή μέχρι το τέλος και θα ήταν εύκολο να μάθουμε βλέποντας βίντεο θα ήταν το "Να μ' αγαπάς" του Παύλου Σιδηρόπουλου.

    Σ' ευχαριστώ! Smile

    Το "Να μ'αγαπάς" είναι από τα πρώτα κομμάτια που σκέφτηκα, καθώς είναι πολύ αγαπημένο.

    Φοβάμαι λίγο το πώς θα το "μαζέψω" σα μάθημα, καθώς έχει κάτι Cmaj7 όχι μόνο στην εισαγωγή, αλλά και σε μερικά σημεία του κουπλέ + περνάει βιαστικά ένα Dsus4 στο ρεφρέν (και υπάρχουν πολλές διαφωνίες ότι παίζει G, κτλ κτλ).

    Το κομμάτι αυτό επίσης ακούγεται σε C#, πιθανόν γιατί είχε κουρδίσει έτσι την κιθάρα του, δε νομίζω να έβαλε καποτάστο στο 1ο τάστο.

    Ελπίζω να το οργανώσω σύντομα και να το ανεβάσω {#emotions_dlg.whistling}


    tago
    27.11.2013, 11:14
    Καλή προσπάθεια!!
    mad_nassos
    18.12.2013, 13:43

    Καλημέρα παιδιά!

    Δυστυχώς εδώ και καμιά 10αριά μέρες βρέθηκα στη δυσάρεστη θέση να πάρει φωτιά το σπίτι, με αποτέλεσμα, εκτός από την ανακαίνιση που χρειάζονται 4 δωμάτια, να καταστραφούν τελείως SLR φωτογραφικές και φακοί, MacBook Pro, audio recorder, ακουστικά, κιθάρες, φυσαρμόνικες, ρούχα παραστάσεων, ενισχυτές, stands, μεγάλο μέρος βιβλιογραφίας (βιβλία κιθάρας, σύνθεσης, αρμονίας, κτλ), υπολογιστής, εξωτερικοί σκληροί, και πολλά άλλα....

    Δυστυχώς μέσα σ'αυτά χάθηκαν και διάφορες δουλειές μου, όπως όλη η φωτογράφηση του Larry Goldings, Peter Bernstein, Bill Stewart (ήμουν φωτογράφος και του live στο gazARTE και αποκλειστικός φωτογράφος των 2 masterclass που ακολούθησαν στο guitarfor και στο Χυτήριο), καθώς και βίντεο που ετοίμαζα να ανεβάσω στο YouTube και εδώ στο MusicHeaven.

    Προφανώς τα έξοδα είναι πάρα πολλά! Γι' αυτό, αν κάποιος θέλει να βοηθήσει με κάποια δωρεά, έστω και 2€, θα ήμουν ευγνώμων! {#emotions_dlg.helpsmilie}


    Λόγω του τρεξίματος, μόλις που πρόλαβα να φτιάξω στο Paypal ένα donation, ελπίζω να λειτουργεί.
    Αν ενδιαφέρεται κανείς το link είναι αυτό: https://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_s-xclick&hosted_button_id=LP3GH5G26AJQE

    Αν βρω το χρόνο ίσως φτιάξω λογαριασμό και σε κανένα fundraising site, και ίσως ανεβάσω καμία φωτογραφία να πάρετε μία γεύση...

    Ευχαριστώ! 

    ΥΓ: Αν κάποιος mod πιστεύει ότι μπορεί να μπει και κάπου αλλού, παρακαλώ ας το προωθήσει


    -----------------

    Hakuna Matata

    YouTube Channel

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mad_nassos, 18-12-2013 13:45 ]


    jorge
    18.12.2013, 15:18
    Πολύ καλή προσπάθεια όντως. Σίγουρα αξίζει βοήθειας.
    mad_nassos
    20.12.2013, 12:08

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 18.12.2013, 15:18 έγραψε...

    Πολύ καλή προσπάθεια όντως. Σίγουρα αξίζει βοήθειας.

    Καλημέρα, αν μπορεί να μπει και κάπου αλλού σαν ανεξάρτητο thread, αν μπορείς ανάλαβέ το, ή υπόδειξέ μου το σημείο, γιατί δεν είμαι αρκετά ψύχραιμος να κάνω σωστή επιλογή..

    Παρεπιπτόντως μία γεύση του σκληρού μου δίσκου, όταν τον έβγαλα απ'το καρβουνισμένο Macbook:


    -----------------

    Hakuna Matata

    YouTube Channel

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mad_nassos, 20-12-2013 12:09 ]


    mad_nassos
    02.02.2014, 13:18

    Καλημέρα!

    Ένα ευχαριστήριο βίντεο για ανθρώπους που βοήθησαν και για τις μεγάλες δωρεές

    Ελπίζω σύντομα να μπορέσω να φτιάξω και καινούρια βίντεο με μαθήματα... {#emotions_dlg.beer}