ελληνική μουσική
    518 online   ·  210.821 μέλη

    Covers σε αρμόνιο και κιθάρα

    MariaGr7
    11.01.2013, 14:56

    Καλησπέρα :) 

    Κάνω τα πρώτα μου βήματα εδώ και ένα χρόνο ως αυτοδίδακτη στο αρμόνιο και έκανα και 4 χρόνια μαθήματα κιθάρας.
    Έφτιαξα ένα κανάλι στο youtube με "cover" μου από διάφορα κομμάτια κυρίως στο αρμόνιο,αλλά ίσως να ανεβάζω και στην κιθάρα (υπάρχει ήδη 1 video με κιθάρα).

    Αν θέλετε μπορείτε να τα παρακολουθήσετε και να μου πείτε τις γνώμες σας ή και να μου κάνετε προτάσεις κομματιών :)

    Εδώ ενδεικτικά το πρόσφατο video του soundtrack της ταινίας Forrest Gump


    και τo River flows in you-Yiruma :)


    DONARAKONTINTINA
    11.01.2013, 15:57
    ΜΠΡΑΒΟ .............................
    noizreduction
    11.01.2013, 16:09

    Αυτο που ακουω ειναι ωραιο, αλλα αυτο που βλεπω ειναι πολλα κλικ πισω απο αυτο που ακουω {#emotions_dlg.confused1}


    MariaGr7
    11.01.2013, 16:19

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 11.01.2013, 16:09 έγραψε...

    Αυτο που ακουω ειναι ωραιο, αλλα αυτο που βλεπω ειναι πολλα κλικ πισω απο αυτο που ακουω {#emotions_dlg.confused1}





    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

    Δυστυχώς το πρόβλημα με τον ήχο το έχω παρατηρήσει,αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος βελτίωσης :| 
    Ίσως την επόμενη φορά να δοκιμάσω να μετακινήσω τον ήχο με το πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο λίγο νωρίτερα.


    noizreduction
    11.01.2013, 16:21

    Ηχογραφεις τον ηχο σε αλλο προγραμμα και την εικονα σε αλλο; Κι αν ναι, ποια προγραμματα χρησιμοποιεις;


    MariaGr7
    11.01.2013, 16:35

    Όχι δεν έχει τέτοιες δυνατότητες το αρμόνιό μου,απ' όσο γνωρίζω τουλάχιστον.Απλώς το βιντεοσκοπώ και στη συνέχεια κάνω επεξεργασία αν χρειάζεται με SONY Vegas.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την MariaGr7, 11-01-2013 16:40 ]


    noizreduction
    11.01.2013, 16:39

    Δηλαδη με την καμερα λαμβανεις ηχο και εικονα μαζι; Ποια καμερα εχεις; Φαινεται να υπαρχει προβλημα μεταξυ του ηχου και της εικονας, σαν προβλημα συγχρονισμου που αφορα τα fps...


    MariaGr7
    11.01.2013, 16:42
    Ναι.Έχω τη Samsung ST66 Η αλήθεια είναι ότι είμαι λίγο εκτός τόπου και χρόνου σε τέτοια θέματα,οπότε υπάρχει κάτι που μπορώ να ρυθμίσω;
    noizreduction
    11.01.2013, 16:45

    Μιλαμε για compact καμερα τοτε. Δεν μπορεις να ρυθμισεις κατι. Δοκιμασε να παιξεις το video απο την ιδια την καμερα, ωστε να δεις εαν υπαρχει προβλημα χρονισμου. Εαν δεν υπαρχει, τοτε μαλλον καπου στη μεταφορα απο την καμερα προς τον υπολογιστη ( και τη διαδικασια επεξεργασιας που κανεις ), γινεται το μπερδεμα!


    MariaGr7
    11.01.2013, 17:10

    Ξαναείδα και το αρχικό βίντεο και το επεξεργασμένο και αν δεν κάνω λάθος δεν είχε αυτήν την καθυστέρηση που έχει το ανεβασμένο βίντεο στο youtube..
    Έχω την εντύπωση ότι στο 2ο βίντεο δεν υπάρχει τόση διαφορά ήχου-εικόνας όπως στο 1ο,στο οποίο είχα βάλει κάποια από τις βελτιώσεις του youtube για τα χρώματα του βίντεο.Δηλαδή αυτό που αργεί το επεξεργάστηκα και στο youtube..
    Υπάρχει περίπτωση να φταίει και αυτό έτσι;
    Ευχαριστώ και πάλιSmile


    noizreduction
    11.01.2013, 17:12

    Δεν γνωριζω καθολου απο το πως λειτουργει το youtube πανω στην εικονα, οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω. Ομως ειμαι σιγουρος πως τα προγραμματα τυπου Vegas διατηρουν το sync ηχου/εικονας, οποτε το προβλημα μπορει να εντοπιζεται στην επεξεργασια αφου το ανεβασες!


    MariaGr7
    11.01.2013, 17:20
    Και εγώ εκεί νομίζω ότι είναι το πρόβλημα.Θα δοκιμάσω διαφορετικά με τα επόμενα βίντεο και θα καταλάβω.Ευχαριστώ για τη βοήθεια.