ελληνική μουσική
    452 online   ·  210.819 μέλη

    “Τα έβαλε με τον Ρέμο ο Κραουνάκης

    mary_omikron
    21.01.2013, 13:07

    57125f8e83c08de10fe11539da94eeee_L

    Ο Σταμάτης  Κραουνάκης «καρφώνει» τον Αντώνη  Ρέμο! Αιτία;

    Ο στίχος στο νέο τραγούδι του Αντώνη Ρέμου: “πάω να πιάσω ουρανό”, όμοιος με  τον τίτλο του δικού του τραγουδιού που ερμηνεύει η Ελευθερία Αρβανιτάκη.

    Ο Σταμάτης Κραουνάκης, όταν έμαθε πως η ίδια φράση, περιλαμβάνεται σε  τραγούδι του Αντώνη Ρέμου, έγινε έξαλλος και έκανε ανάρτηση στο Facebook, ζητώντας από τους διαδικτυακούς του φίλους να εντοπίσουν το τραγούδι και να  βρουν ποιος είναι ο στιχουργός. «Είπα να μην κολαστώ, καλά το πήρε τ’ αυτί μου; Υπάρχει νέο τραγούδι του Αντώνη- χρόνια πολλά-ρέμου, που περιέχει το  στίχο «πάω να πιάσω ουρανό» κι αν ναι, μπορείτε να μου πείτε ποιος υπογράφει το  στίχο;» γράφει χαρακτηριστικά.

    http://www.anatropinews.gr

    --------------------------------------------------------------------

    Κάπως υπερβολικός ο Κραουνάκης, το "πάω να πιάσω ουρανό" δεν είναι και κανένα βαθυστόχαστο στιχούργημα! Εκτός κι αν δίνει βαρύτητα επειδή είναι ήδη τίτλος τραγουδιού του. Γνωρίζει κανείς το νέο τραγούδι του Ρέμου με τον επίμαχο στίχο? 


    noizreduction
    21.01.2013, 13:24

    Ο λαος λεει πως ο γαϊδαρος ειπε τον πετεινο κεφαλα...


    Ειλικρινα, ο Κραουνακης μερικες φορες νομιζω πως εχει την εντυπωση οτι ειναι στο πανθεο της μουσικης δημιουργιας στην Ελλαδα. Εαν ο καθενας ξεκινουσε να κανει αναλυση σε καθε ποιημα που κυκλοφορει, θα μπορουσε να βρει "κλισε" εκφρασεις που θα ηταν "κλοπη".

    Νομιζω πως οταν εξαφανιζεσαι απο τη δημοσιοτητα, πρεπει να βρεις εναν τροπο να επαν-εμφανιστεις. Συνηθισμενα τα βουνα στα χιονια!


    ORFEASMIRSINIS
    21.01.2013, 17:35

     Α! όλα κι όλα. Ο Κραουνάκης έχει δίκιο. Κι εγώ που λέω στον σουβλατζή μου, πιάσε μια πίτα γύρω, παρεξηγήθηκα όταν άκουσα άλλον να το λέει!


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    jorge
    23.01.2013, 19:04
    By the way ο Κραουνάκης αν τα έβαλε με κάποιον είναι με τον στιχουργό του νέου τραγουδιού, το οποίο κανείς βεβαια ακόμα δεν έχει ανακαλύψει. Μεχρι τότε και ο Ρέμος και ο Κραουνάκης βρίσκονται στην επικαιρότητα.
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    alpatman
    24.01.2013, 08:03

    νομιζω μια φραση δεν συνιστα κλοπη εφοσον δεν ειναι και καποια 'ιδιωματικη κατασκευη ' αλλα μια αρκετα κοινη φραση . Τραγουδια με τον ιδιο τιτλο υπαρχουν πολλα  , με τις ιδιες φρασεις μεσα επισης πολλα  . Οποιοδηποτε τραγουδι αν πιασουμε και απομονωσουμε τους στιχους του , μια φραση του θα ειναι ιδια με καποιο αλλο τραγουδι  η ακομα και τιτλος τραγουδιου . Αν μιλαμε για μια φραση και μονο βεβαια .  


    JohnnySyl
    25.01.2013, 20:03

    Οι αδελφοί Κατσιμίχα δηλαδή θα έπρεπε να κακίζουν όσα τραγούδια έχουν μέσα τη φράση "Μη γυρίσεις";


    sifalio4
    26.01.2013, 10:33
    Eδώ που τα λέμε χρειάζεται κάποιος να υπενθυμίζει στον Ρέμο ότι δεν είναι το κέντρο του κόσμου. Από την άλλη κάποιος να πει στον κύριο Κραουνάκη ότι οι στίχοι που ασχολείται δεν αποτέλούν και κάποια βαθυστόχαστη σκέψη.
    KOSTASPARTA
    26.01.2013, 15:17
    η γνωμη μου παντως ειναι οτι αν ειναι ο ιδιος τιτλος και στα δυο τραγουδια..τοτε ισως ο Κραουνακης εχει δικιο. Εγω προσωπικα τη φραση παω να πιασω ουρανο τη θεωρω ασυνηθιστη και ανεξαρτητως νοηματος δεν τη χρησιμοποιω στην καθημερινοτητα μου.φιλολογικα δεν υπαρχει αντιστοιχη φραση απο οσο γνωριζω σε κανενα λεξικο , επομενως αν όντως τη δημιουργησε ο ιδιος και την εβαλε σε τιτλο σε προγενεστερο χρονο ειναι πολυ λογικο να ενοχλειται αν καποιος αλλος τη χρησιμοποιησε δευτερογενως σε καποιο δευτερο τιτλο..ειναι λιγο σπανιο να εχουν δυο δημιουργοι και δη τραγουδιου την ιδια εκφραση εμπνευση ως τιτλο καθως δεν προκειται για μια απλη λεξη( οπως "μεινε" για παραδειγμα) ουτε προκειται για μια παροιμια ή ενα αποφθεγμα αλλα ειναι μια(καλη ή κακη δεν ειμαι εγω που θα το κρινω εγω) συγκεκριμενη πλοκη λεξεων σε τραγουδι.βαθυστοχαστη ή οχι εχει αρχικη σφραγιδα και γιαυτο ας ειμαστε λιγο πιο προσεχτικοι σε αυτα τα θεματα..με τη λογικη αυτη να παρω και γω ενα διστιχο απο το τον εναν ενα διστιχο απο τον αλλο και να κανω τραγουδι..ε δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα... :)